Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Schimbare Carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
DaniiGhiur

DaniiGhiur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.06.2017
Salut. Am un Pc cu Intel I5 3,33ghz,  4gb ram ddr3 hdd 500 gb insa nu are placa video dedicata. I-am cumparat una PCI, se potriveste in slot dar e o singura problema. Carcasa mea,  HP 8100, este prea mica si nu incape. Doresc sa o schimb cu Segotep Racing ATX Mid Tower insa vreau sa stiu daca toate piesele din HP 8100 vor avea loc in Segotep.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
HP 8100 inseamna Hp compaq 8100 elite?
Intreb asta pentru ca la modelele proprietare HP de obicei se folosesc placi de baza dedicate (BTX ?), care nu respecta standardul ATX in ceea ce priveste plasarea porturilor.
De exemplu, hp compaq 8100 elite are o placa de baza total diferita de ATX si singura solutie este sa bagi o placa video low-profile, nu sa schimbi carcasa (sau sa schimbi carcasa cu una BTX cu profil inalt).

Edited by ro_explorer, 10 July 2017 - 16:11.


#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Trebuia sa iei o placa video low profile.
Multe sisteme brand de la HP sau Dell au carcase si surse custom, facute doar pentru sistemele lor, si de multe ori e greu sa faci upgrade.
Ai putea avea probleme cu mutatul sursei in carcasa cealalta, sa nu se potriveasca, sau sa nu aiba suficienta putere si pentru placa video separata.
Ce placa video ai luat?

#4
DaniiGhiur

DaniiGhiur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.06.2017
Scrie doar HP Elite 8100

Placa video este Radeon 5450 512 mb din cate imi amintesc

Dar daca la carcasa noua iau o alta sursa care sa se potriveasca?  Voi putea sa mut din HP 8100 celelalte piese inafara de sursa?

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ro_explorer ti-a spus ca de obicei au placi de baza dedicate care nu le poti pune intr-o carcasa normala
poti sa faci niste poze? una din spate si una cu panoul lateral sa se vada placa de baza de sus?

sau.. carcasa ta arata asa:
http://www.laptopmar...wer-800x800.jpg

sau asa:
http://www.ctsestore...g?itok=Ae3Bm3c_

Edited by shmu, 10 July 2017 - 16:26.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
schimba placa video cu una low profile si care are adaptor

Edited by arg, 10 July 2017 - 16:26.


#7
DaniiGhiur

DaniiGhiur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.06.2017
Shmu Carcasa mea arata ca in a doua imagine

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

 DaniiGhiur, on 10 iulie 2017 - 16:19, said:

Placa video este Radeon 5450 512 mb din cate imi amintesc

O poti scoate linistit din sistem, e o porcarie.
Doar daca ai i5 prima generatie e mai buna decat video integrat, daca ai macar sandy bridge atunci placa aia n-are sens.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 DaniiGhiur, on 10 iulie 2017 - 16:29, said:

Shmu Carcasa mea arata ca in a doua imagine
atunci nu, nu poti schimba carcasa. placa de baza nu se va potrivi.
in plus, vezi ce ti-a zis goofy.

poti sa ne spui ce I5 ai? doar click dreapta pe my computer si properties. ar trebui sa scrie acolo.

Edited by shmu, 10 July 2017 - 16:33.


#10
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 DaniiGhiur, on 10 iulie 2017 - 16:19, said:

Dar daca la carcasa noua iau o alta sursa care sa se potriveasca?  Voi putea sa mut din HP 8100 celelalte piese inafara de sursa?
Din cate am citit trebuie sa iei tot sursa de la HP, pentru ca placa de baza are un conector diferit si nu accepta curent decat de la o sursa HP. Asa sunt facute sistemele astea, sa nu poti lua componente din ele si sa le pui in alte PC-uri, si cu posibilitati scazute de upgrade.
Singura sansa pentru tine e o placa video low-profile(una cu consum cat mai scazut pentru ca si sursa ta are putere redusa).

#11
DaniiGhiur

DaniiGhiur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.06.2017
https://www.abdcompu...-desktop-18936/
Acesta este PC ul meu.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

poti sa ne spui ce I5 ai? doar click dreapta pe my computer si properties. ar trebui sa scrie acolo.
Pai, daca a spus ca are HP 8100 cu procesor Intel I5 3,33ghz, eu suspectez ca e vorba de i5-660 3.33 Clarkdale socket 1156.
Mai multe detalii despre carcase si componete aici=>https://support.hp.c...ument/c02030590
=========================================

 DaniiGhiur, on 10 iulie 2017 - 16:05, said:

Salut.
Am un Pc cu Intel I5 3,33ghz,  4gb ram ddr3 hdd 500 gb insa nu are placa video dedicata.
I-am cumparat una PCI, se potriveste in slot dar e o singura problema.
Carcasa mea,  HP 8100, este prea mica si nu incape.
Doresc sa o schimb cu Segotep Racing ATX Mid Tower insa vreau sa stiu daca toate piesele din HP 8100 vor avea loc in Segotep.
Placa de baza din HP Compaq 8100 Elite nu e compatibila cu carcasa Segotep Racing !
Daca schimbi placa de baza cu una "normala" pt. carcasele PC standard ca asta...
[ https://s23.postimg.org/mzeaylw57/placa-de-baza-gigabyte-h55m-s2-socket-1156.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
..si o sursa ATX poti pune restul componentelor in carcasa Segotep Racing.

l.e.:
uite diferenta dintre placa de baza din PC-ul tau si placa de baza ce intra in carcasa Segotep Rancing
[ https://s10.postimg.org/g7uon7k47/For-font-b-_HP-b-font-_Compaq-8100-font-b-_Elite-b-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alternativele sunt:
a] sa cumperi cea mai performanta placa video Low Profile;
b] sa schimbi placa de baza si sursa actuala cu unele ce intra in carcasele PC standard.

Edited by super8, 10 July 2017 - 17:04.


#13
DaniiGhiur

DaniiGhiur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.06.2017
Deci varianta cea mai buna ar fi sa iau o placa video low-profile?  Imi puteti recomanda una?


#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cea mai avansata placa low profile de azi este un gtx 1050 ti
http://www.anandtech...tx-1050-1050-ti

https://www.emag.ro/...l/pd/DLNZ7DBBM/

Daca nu e in stoc (ca in cazul emag), vezi pe la alte magazine:
https://www.price.ro...toc-4gl-1546006

Cu o placa din asta nu o sa ai probleme in nici un joc AAA de azi, cu conditia sa nu vrei mai mult de 1080 rezolutie si sa faci niste compromisuri la ce ceri de la ea (nu toate detaliile pe ultra si alea alea).

Edited by ro_explorer, 10 July 2017 - 17:08.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
1050ti nu prea are sens, va fi limitata destul de mult de restul sistemului.
ii trebuie ceva mai ieftin...

Pt ce vrei pl video btw ?
Si cat ai dat pe acel pc ?

Edited by sirgoofy, 10 July 2017 - 17:09.


#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se limiteaza nimic , mai ales un 1050 ti care e low-end in seria 10. Cat timp are un core i5 si un bus PCIEX 2.0 cu 8 lane-uri, merge brici.
Bine, jocurile care sunt multicore intensve o sa aiba probleme dar astea nu sunt multe inca. Eu mi-as face probleme pentru bios si eventual calitatea sursei care sa duca asa ceva.

Mai tarziu cand o sa aiba bani de sistem nou o sa poata pastra placa video si gata.

Edited by ro_explorer, 10 July 2017 - 17:23.


#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
a dat 650 lei pe sistem. nu cred ca va da 850 pe placa video

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Da, si asta e adevarat. na, acum fiecare cum poate. Eu am upgradat un computer vechi cu core i3 punandu-i un radeon 7850 low-profile si nu a explodat nimic, merge bine mersi. Dar la momentul respectiv cam aia era singura placa low-profile pe care am gasit-o.

Edited by ro_explorer, 10 July 2017 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate