Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

check-in online la Wizzair, 2 Persoane-locuri impreuna?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006
Suntem 2 persoane si trebuie sa facem check-in-ul la Wizzair. La ryanair era asa ca selectam la amandoi de-o data, apoi apasam check-in si primeam locurile unul langa altul.
Cum e la Wizzair? am incercat sa fac check-in dar e individual, la fiecare in parte. cine a mai facut la 2 persoane, ati primit locurile impreuna?

#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Faci pentru o persoana, alegi locul si apoi faci pentru a doua persoana si alegi locul de langa.

Edited by alexx1402, 09 July 2017 - 18:35.


#3
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Daca alegi locul pentru pasagerul 2, platesti in plus.
Dai selectare random a locurilor. Prima data dai random la pasagerul 1, iar apoi random la pasagerul 2. Chiar daca o sa fie "random", pe al doilea pasager il pune mereu langa pasagerul 1. Exista 1% sanse sa fie ocupate 99% din locuri si atunci e posibil(dar foarte putin) ca pasagerul 2 sa nu aiba loc pe randul cu pasagerul 1.

SURSA: am calatorit de 2 ori anul acesta cu Wizz.

Edited by lex2010, 09 July 2017 - 18:43.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu toate locurile se platesc?
Eu le selectez cand cumpar biletele, apoi fac check in cand vine timpul, deci am locurile de inainte.

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
La wizz se platesc, la blueair locurile din spatele avionului pot fi alese far taxe suplimentare

#6
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006
Da, tocmai am facut check-in ul.. Intr-adevar, am selectat check-in la primul pasager, si mi-au alocat ei un numar de loc. apoi am selectat pe cel de-al doilea si mi-a alocat un loc langa.bineinteles locurile sunt fara plata. daca selectam eu locurile dorite, ma costa in plus. Multumesc de ajutor!

Edited by raluca_orhideea, 09 July 2017 - 19:00.


#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
daca tu cumperi biletele impreuna, o sa-ti dea locuri unul langa celalalt (asa a fost de fiecare data la noi), daca nu le iei odata, atunci mai ai optiunea de a plati suplimentar pt a alege locurile care le doresti tu!

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 lex2010, on 09 iulie 2017 - 18:40, said:

Daca alegi locul pentru pasagerul 2, platesti in plus.
Dai selectare random a locurilor. Prima data dai random la pasagerul 1, iar apoi random la pasagerul 2. Chiar daca o sa fie "random", pe al doilea pasager il pune mereu langa pasagerul 1. Exista 1% sanse sa fie ocupate 99% din locuri si atunci e posibil(dar foarte putin) ca pasagerul 2 sa nu aiba loc pe randul cu pasagerul 1.

SURSA: am calatorit de 2 ori anul acesta cu Wizz.
Ei, uite ca nu-l pune decat contra cost. Si daca in formular, la oferta scrie ca se platesc 4 Euro diferenta in plus, in realitate iti ia cel putin 9. Nu se fac pomeni suplimentare la Low-Cost, orice virgula inseamna cativa Euro in plus.

 YOUR_GOD, on 09 iulie 2017 - 18:42, said:

Nu toate locurile se platesc?
Eu le selectez cand cumpar biletele, apoi fac check in cand vine timpul, deci am locurile de inainte.
Platesti optiunea de selectare din start, nu e nimic gratuit.

 debusy, on 09 iulie 2017 - 19:08, said:

daca tu cumperi biletele impreuna, o sa-ti dea locuri unul langa celalalt (asa a fost de fiecare data la noi), daca nu le iei odata, atunci mai ai optiunea de a plati suplimentar pt a alege locurile care le doresti tu!
La mine, n-a fost asa, desi locurile dinjurul celor alocate erau libere.Deci, nu e litera de lege, ci chestie de bafta.

#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 myshyk, on 09 iulie 2017 - 20:31, said:

Ei, uite ca nu-l pune decat contra cost.
Fals! Prin metoda lui nu se plateste suplimentar. Tocmai a confirmat si colega care a deschis topicul.

Edited by baliosss, 09 July 2017 - 20:33.


#10
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

 myshyk, on 09 iulie 2017 - 20:31, said:


Platesti optiunea de selectare din start, nu e nimic gratuit.


Ba da, e gratuit.
Daca nu selectezi nimic iti aloca ei un loc, gratuit, ca in picioare nu vor sa dea desi am insistat eu odata!

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ma refeream la optiunea  de a alege (selecta)un anumit loc. Sigur ca ei iti repartizeaza locurile aleatoriu, daca le vrei alese, platesti. Exact astazi, am facut check-inn-ul la doua bilete, eu su sotia, deci acelasi nume de familie si repartizarea a fost facuta individual,iar pentru a sta alaturi, oferta a fost de 4 Euro, dar de incasat, mi-a incasat 9.Nu vorbesc din burta.

#12
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Eu am 2 bilete la wizz pentru lunea viitoare. Am avut posibilitatea de a alege ce locuri imi doresc si check in gratuit la aeroport.

#13
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009

 myshyk, on 09 iulie 2017 - 23:50, said:

Ma refeream la optiunea  de a alege (selecta)un anumit loc. Sigur ca ei iti repartizeaza locurile aleatoriu, daca le vrei alese, platesti. Exact astazi, am facut check-inn-ul la doua bilete, eu su sotia, deci acelasi nume de familie si repartizarea a fost facuta individual,iar pentru a sta alaturi, oferta a fost de 4 Euro, dar de incasat, mi-a incasat 9.Nu vorbesc din burta.

Eu am specificat destul de clar in primul post... Daca alegi random (aleatoriu) pt. ambii pasageri, in 99.99% din cazuri vor fi repartizati unul langa celalalt. Gratuit, fara stres. :)

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Dacă checkinul e făcut din timp și grupul a cumpărat biletul odată automat locurile sunt grupate, așa e algoritmul

#15
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
confirm ce zice @atupi.
Daca biletele sunt cumparate impreuna se dau locuri alaturate. De fiecare data asa am avut fara sa platesc suplimentar. Vorbim despre 2 adulti.
Si check in-ul sa fie facut din timp.

Edited by moniK_06, 28 July 2017 - 09:47.


#16
mad-max

mad-max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2006
Eu am avut o experiență proastă în august 2018, am zburat cu BlueAir București-Copenhaga și cu WizzAir Billund-București, 2 adulți + 1 copil. Ambele rezervări le-am făcut pentru cele 3 persoane.

În ambele cazuri, ne-au dat locurile 2+1, doi într-un capăt al avionului, al treilea la distanță. În condițiile în care în avion erau destule banchete de 3 locuri disponibile, și alocarea s-a făcut în așa fel încât să ne oblige, dacă vrem să stăm împreună, să ne mutăm toți trei (nu mergea să mut unul lângă ceilalți doi, nici invers).

La BlueAir, am aflat asta din procesul de check-in online, am schimbat locurile, le-am pus pe toate în coada avionului și m-a costat 28,50 lei (în fața avionului costa triplu). La Wizz nu arată înainte, am făcut check-in automat, după care m-am trezit cu locurile aiurea și m-a costat 180 de coroane (112 lei) să le schimb pe toate trei în spatele avionului, unde erau mai ieftine.

E prima dată când mi se întâmplă așa, am zburat toată Europa cu majoritatea companiilor mari din București. Am zburat la Roma 8 oameni cu BlueAir, cu rezervări făcute separat și tot ne-au dat locurile împreună (acum 5-6 ani...). Între timp, se pare că devine un obicei la low-cost, un articol din 2017 (https://www.caa.co.u...ng-allocations/) arată o șansă dublă la Ryanair să-ți despartă grupul față de British Airways sau alte companii.

Consider asta o măgărie.

#17
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Consideri gresit, atata timp cat nu ti-au garantat vreun loc inseamna ca ti-l pot aloca oricum.
E o modalitate de a face bani cum e si cu vanzare produselor alimentare, duty free, loz in plic si ce mai vand ei....

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu este o măgărie. Vrei loc. Plătești. Este low cost.

Nu îți plac condițiile (ca de fapt despre asta este vorba), zbori cu companii de linie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate