Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare cabinet stomatologic in Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
SudenUni

SudenUni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.07.2009
Salut,

Trebuie sa-mi fac o extractie de masea si vreau sa aflu care sunt cele mai bune cabintele stomatologice sau doctori stomatologi din Iasi la care ati fost si ati reveni cu placere. Asta ar implica nivelul de experienta al doctorilor si modul in care lucreaza. Pretul nu este o problema.

Multumesc.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu sunt din Iasi dar din experienta iti spun sa te duci la cabinetele aparute in ultimii ani, simandicoase, mari, echipate cu toata aparatura moderna si cu medici buni si automat bine platiti.
Preturile nu variaza prea mult.

#3
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
SmileDent in Pallas.

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Doamne, daca si pentru o extractie e nevoie de recomandare...

#5
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
+1 SmileDent in Pallas

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postdanghetau, on 09 iulie 2017 - 15:25, said:

Doamne, daca si pentru o extractie e nevoie de recomandare...
Păi cine ştie.. poate vii cu o problemă şi pleci cu mai multe.


#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Da, cum sa nu...

Era o vorba: la pomul laudat sa nu te duci cu sacul.

Edited by danghetau, 09 July 2017 - 16:26.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postdanghetau, on 09 iulie 2017 - 15:25, said:

Doamne, daca si pentru o extractie e nevoie de recomandare...
In primul rand numai medicul hotaraste daca e caz de extractie sau nu.
In al doilea rand eu cunosc multi cu dantura belita din cauza unei simple extractii, e drept, acum vreo 20 de ani. Ca sa nu mai spun ca i-a chinuiat ca pe caini.

Edited by Friskey, 09 July 2017 - 16:27.


#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008

View PostFriskey, on 09 iulie 2017 - 16:26, said:

In primul rand numai medicul hotaraste daca e caz de extractie sau nu.
In al doilea rand eu cunosc multi cu dantura belita din cauza unei simple extractii, e drept, acum vreo 20 de ani. Ca sa nu mai spun ca i-a chinuiat ca pe caini.
1. Nu ai idee cati vin si-mi spun ca au o masea de scos (fara sa fie nevoie). E clar, stiu ei mai bine... doar citesc pe internet, ce diagnostic diferenmtial???
2. Lipsa de igiena face ravagii, o extractie e o extractie, nu trebuie sa ajungi acolo. Daca din cauza unei extractii ajungi sa spui ca e vinovat altcineva pentru dantura praf...

#10
SudenUni

SudenUni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.07.2009

View Postdanghetau, on 09 iulie 2017 - 15:25, said:

Doamne, daca si pentru o extractie e nevoie de recomandare...

Tre sa fii natarau tare sa nu cauti cea mai buna alternativa cand vine vorba de sanatate.

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Trebuia sa nu ajungi aici (daca tot vorbesti ca ai grija foarte mare de sanatate si pui foarte mare pret pe ea).
Eu as pune cuvantul natarau in alt context si l-as asocia altcuiva.

#12
SudenUni

SudenUni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.07.2009

View Postdanghetau, on 09 iulie 2017 - 16:51, said:

Trebuia sa nu ajungi aici (daca tot vorbesti ca ai grija foarte mare de sanatate si pui foarte mare pret pe ea).
Eu as pune cuvantul natarau in alt context si l-as asocia altcuiva.

Rationament retardat.

Asta-i ca si cum as veni la tine sa-mi repari masina si tu in loc sa-ti faci treaba imi spui ca nu ajungeam aici daca aveam grija de ea. Nu-i evident ca motivul pentru care am ajuns in situatia asta e lipsa igienei orale ?

Da, pun pret pe santate, asta nu inseamna ca am facut la fel in trecut.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am spus ca prea te bati in piept ca tii la sanatate cand de fapt un banal spalat pe dinti nu il faci.

View PostSudenUni, on 09 iulie 2017 - 17:11, said:

Nu-i evident ca motivul pentru care am ajuns in situatia asta e lipsa igienei orale?
Ba da... asta incerc sa spun si eu.

Edited by danghetau, 09 July 2017 - 20:20.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 09 iulie 2017 - 15:25, said:

Doamne, daca si pentru o extractie e nevoie de recomandare...
Din pacate da, e nevoie de recomandare chiar si pentru asa ceva.
Hai sa-ti spun ce am patit acu cativa ani.
Aveam niste radacini de scos, m-am dus la unu care intra cu freza in os ca sa scoata radacinile, ca era chirurg si avea niste maini de fetita.
Am zis pas si m-am dus la unul de moda veche, cu maini de lopatar, in 5min a scos tot fara sa taie si sa sfarame nimic.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt mai multe moduri de abordare, fiecare corecta in felul sau. Nu spun ca nu sunt extractii dificile care impun Rx si abordare chirurgicala. Pana la urma oricine ar trebui sa fie capabil sa extraga un molar ca doar s-au dat niste examene practice si sunt deja vreo 3 ani pana cand lucrezi la un cabinet.
E ca la prescriptie, din gama de antibiotice unii medici folosesc un anumit antibiotic, altii folosesc altceva, nu e gresit nicidecum. Sa spui ca primul a facut corect si al doilea nu, e prea mult.
Fiecare isi asuma niste riscuri, o abordare e uneori mai usoara si mai putin traumatizanta daca separi radacinile (aici nu tai din os), se vede la examenul clinic ce e de facut.

Totusi, e o extractie nu o extirpare tumorala...

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nene, cand taie si frezeaza in os este o interventie invaziva, eu vorbesc din punctul de vedere al pacientului.
O extractie obisnuita bine facuta in cateva zile se cam vindeca gingia si nu mai doare, e cel mult o jena, dar un doctor prost (slab pregatit si fara mana facuta).... no comment...

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
De cele mai multe ori tăiatul ala in os reprezintă separarea radacinilor, nimic altceva.
Tehnica prin care anumiti dinti sunt extrasi intr-adevăr prin tăierea gingiei si a osului e altceva, se numeste alveolotomie.
Ca unui pacient ii este frica pur si simplu de ac asta nu înseamnă ca e o manopera invaziva. Nu confunda termenii.
Sunt unii care fac lipotimie când vad acul si altui adorm când le faci pulpectomie.
In fine, pentru extractie nu recomand profesorii teoreticieni, ar fi bun unul mai tânăr... practician.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cum ziceam, la stomatologi te uiti la mainile lor, in general cei buni au maini foarte puternice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate