Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Liberul arbitru - este doar un fals?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:34, said:


EXEMPLU DE "RAU": sa nu mergi la biserica, sa nu postesti
Cine a zis ca lucrurile astea ar fi rele? Popa in biserica, nu?

#20
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:29, said:

Inteleg ca raspunzi cu atac la persoana, esti nervos si vrei sa pari inteligent. Trec peste asta Posted Image
dacă treceai peste asta, nici nu te mai oboseai să mai aminteşti...asta dacă aveai suflet nobil...

#21
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostTravertin, on 08 iulie 2017 - 23:37, said:

Tu prin faptul ca nu sunt de acord cu tine traduci atac la persoana?

Daca respecti legile civile si penale ai mari sanse sa ajungi in Ceruri. Sunt inspirate din Biblie. Impusti doi iepuri dintr.o lovitura. Dar daca inseli, minti, furi etc ai mari sanse sa nu ajungi.
Mai trebuie sa fii constient ca exista un singur Dumnezeu si singura modalitate de a ajunge la El este prin Fiul. Sa il iubesti din sufletul si pe aproapele ca pe tine insuti/insati.

Eu nu gasesc care e problema cu liberul arbitru. Sau doar sa facem un nou topic copy/paste?

Evident ca liber arbitru exista.

LE: chiar sunt inteligent. Peste medie. Cu mult.

Se pare ca fugi de intrebare. Am scris clar. Nu are treaba cu legile penale, cu chestii de genul furt, minciuna, inselat, escrocherii etc.

Dar daca nu postesti, nu te rogi, nu mergi la biserica, nu crezi in Iisus etc comiti pacate si nu mai ajungi in rai.

raspunde strict la intrebarea asta

"Cum poti condamna un om ca nu merge la biserica insa el este un om care respecta legile civile si penale, el este un om respectat de catre comunitate, este iubit de familie, prieteni, vecini etc. El face acte de caritate cu cei sarmani etc etc Ai prins ideea."

Dar n-ai raspuns :)))))))

#22
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:41, said:



Se pare ca fugi de intrebare. Am scris clar. Nu are treaba cu legile penale, cu chestii de genul furt, minciuna, inselat, escrocherii etc.

Dar daca nu postesti, nu te rogi, nu mergi la biserica, nu crezi in Iisus etc comiti pacate si nu mai ajungi in rai.

raspunde strict la intrebarea asta

"Cum poti condamna un om ca nu merge la biserica insa el este un om care respecta legile civile si penale, el este un om respectat de catre comunitate, este iubit de familie, prieteni, vecini etc. El face acte de caritate cu cei sarmani etc etc Ai prins ideea."

Dar n-ai raspuns :)))))))

Modifici intrebare dupa raspunsurile primite.
Nu inteleg care e problema ta.
Ce te nemultumeste? Ce ai scris mai sus nu are legatura cu titlul topicului, decat tangential. Daca zici ca are 100%,atunci orice topic poate avea titlul pus de tine. Eu am raspuns in limitele intrebarii.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:41, said:

Dar daca nu postesti, nu te rogi, nu mergi la biserica, nu crezi in Iisus etc comiti pacate si nu mai ajungi in rai.
raspunde strict la intrebarea asta
Nu. Faptele astea trebuie sa vina din inima. Nu le faci pentru a nu avea pacate sau ca esti impins de la spate sau ca biserica iti spune asta. Nu le faci sa fie bifate. Degeaba le faci.
Raiul sau iadul nu este pe criterii de pacate, fapte bune sau fapte rele.
Toma a ajuns in rai. Unul dintre talharii care a fost crucificat alaturi de Iisus a ajuns in rai. Te-ai intrebat de ce?

#24
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostTravertin, on 08 iulie 2017 - 23:45, said:

Modifici intrebare dupa raspunsurile primite.
Nu inteleg care e problema ta.
Ce te nemultumeste? Ce ai scris mai sus nu are legatura cu titlul topicului, decat tangential. Daca zici ca are 100%,atunci orice topic poate avea titlul pus de tine. Eu am raspuns in limitele intrebarii.

Am rugat un moderator sa modifice titlu "Liberul arbitru in acceptiunea bisericii".
Inteleg ca esti un pro biserica, dar daca nu ai nimic de spus nu mai posta Posted Image

Edited by andreiMembruAnonimut, 08 July 2017 - 23:51.


#25
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:41, said:

"Cum poti condamna un om ca nu merge la biserica insa el este un om care respecta legile civile si penale, el este un om respectat de catre comunitate, este iubit de familie, prieteni, vecini etc. El face acte de caritate cu cei sarmani etc etc Ai prins ideea."
boss, păi depinde de regulile după care îl judeci.
dacă regula spune că dacă nu spui că crezi în nu ştiu ce dumnezeu eşti vinovat, atunci eşti vinovat
dacă regula spune că nu e musai să crezi într-un nu ştiu ce dumnezeu, atunci te doare în bască... şi aşa mai departe...


regulile universale sunt un pic diferite de regulile stabilite de om

#26
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:50, said:



Am rugat un moderator sa modifice titlu "Liberul arbitru in acceptiunea bisericii".
Inteleg ca esti un pro biserica, dar daca nu ai nimic de spus nu mai posta Posted Image

Pai modifici si titlul si subiectul topicului in functie de discutie?
Peste doua zile ajunge pe aria Fun.
Vezi ca mai e un topic despre liberul arbitru in acceptiunea Bisericii vreo 5 linii mai jos in lista de topicuri.

LE: o sa postez unde vreau. Asa e legea pe aici.

Edited by Travertin, 08 July 2017 - 23:56.


#27
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostTravertin, on 08 iulie 2017 - 23:55, said:

Pai modifici si titlul si subiectul topicului in functie de discutie?
Peste doua zile ajunge pe aria Fun.
Vezi ca mai e un topic despre liberul arbitru in acceptiunea Bisericii vreo 5 linii mai jos in lista de topicuri.

LE: o sa postez unde vreau. Asa e legea pe aici.

Las-o balta. Eviti intrebarile :)))) Ne-am dat seama ca esti doar indoctrinat si nu ai raspunsuri. Este parerea mea personala.

Pt mine oamenii care cred si fac ce le spune o mana de oameni, n-au coloana vertebrala. Posted Image


LE: Topicul poate fi alipit celuilalt topic asemanator, daca exista.

Edited by andreiMembruAnonimut, 08 July 2017 - 23:58.


#28
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postafh, on 08 iulie 2017 - 23:51, said:




regulile universale sunt un pic diferite de regulile stabilite de om

Ai o lista cu cele universale? Neinventate de OM. Asa ...de la univers fara interventia umana.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 08 iulie 2017 - 23:27, said:

De unde știi dumneata, asta? De la adventiști, cumva?
Din Biblie/Sfintele Scripturi crestinule sau ce religie oi avea.
Arata-mi tu mie capitolul si versetul care indica sau lasa sa se inteleaga asta.

#30
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:57, said:



Las-o balta. Ne-am dat seama ca esti doar indoctrinat si nu ai raspunsuri. Este parerea mea personala.

Pt mine oamenii care cred si fac ce le spune o mana de oameni, n-au coloana vertebrala. Posted Image


LE: Topicul poate fi alipit celuilalt topic asemanator, daca exista.

V-ati dat seama si e parerea ta?

😵

LE: nu va fi alipit pt ca nu are de ce.
Se va inchide.

Edited by Travertin, 09 July 2017 - 00:00.


#31
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostTravertin, on 08 iulie 2017 - 23:59, said:

V-ati dat seama si e parerea ta?

��

LE: nu va fi alipit pt ca nu are de ce.
Se va inchide.

Posted Image))) Am citit ce postari mai ai la activ. Esti fanatic. Dai raspunsuri acide oricui este impotriva bisericii. Aria Biserica este plina de raspunsurile tale Posted Image))
Daca nu scrii on topic, ai report. Posted Image

Edited by andreiMembruAnonimut, 09 July 2017 - 00:02.


#32
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poate greșesc,dar colegul inițiator pare că ar dori ca el să fie liber să facă orice(inclusiv și mai ales rău),și să ajungă tot în rai.

#33
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2017 - 23:58, said:


Din Biblie/Sfintele Scripturi crestinule sau ce religie oi avea.
Arata-mi tu mie capitolul si versetul care indica sau lasa sa se inteleaga asta.

Nu se intelege. E scris negru pe alb. Daca citeai, filosof ramaneai.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTravertin, on 09 iulie 2017 - 00:02, said:

Nu se intelege. E scris negru pe alb. Daca citeai, filosof ramaneai.
Tocmai: nu se mentioneaza ca exista, astea sunt inventii de-ale lui Constantin cel Mare sa mareasca religia crestina, iar popilor sa le creasca numarul enoriasilor. Altele mai sunt icoane, sarbatorirea sfintilor, moaste, sfinti etc.

#35
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
REPET: Cand fac referire la alegerea dintre bine si rau, o fac in acceptiunea bisericii si doar la chestii de genul: mers la biserica, tinut post, rugaciuni zilnice, credinta intr-un dumnezeu Iisus. Nu fac referire la faptele ce intra sub incidenta legilor penale

#36
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009
Nu te aștepta la alt răspuns în afara celui dat de mine. Nimeni nu va admite pe aici ceea ce insinuezi tu, se vor folosi de aserțiunea dată în primul meu post, și anume că iadul/moartea (ca să nu existe discuții) e o consecință și nu pedeapsă fiindcă evident, dacă am afirma că într-adevăr, ar fi vorba de o pedeapsă, s-ar contrazice cu ceea ce numim "liber-arbitru".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate