Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Liberul arbitru - este doar un fals?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#1
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Se mai poate numi liber arbitru in momentul cand acesta este conditionat?

Pt ca, drept vorbind, suntem conditionati sa alegem "binele" care ne este dictat de biserica, altfel ajungem in iad, suntem pedepsiti etc. In cazul asta, liberul arbitru nu mai este chiar asa cum credeam.
Liberul arbitru ar trebui sa fie in momentul cand putem alege binele sau raul si sa nu fim pedepsiti pt asta.

Putem face o paralela pt a putea intelege mai bine. Ii spui copilului tau ca poate alege la desert intre inghetata si un mar. Insa daca va alege inghetata este pedepsit sa stea in casa o saptamana fara tv, fara inatlniri cu prietenii etc. Din moment ce i-am impus asemenea conditii, alegerea lui nu mai este libera, ci este viciata. In cazul asta nu mai putem numi alegere libera.


Binele si rau le exprim in conceptia bisericii, si anume: bine este cand esti credincios, mergi la biserica etc. Rau este cand nu faci ce zice biserica.


LE: Este doar o simpla problema pe care as dori sa o dezbateti. Eu stiu ca am liber arbitru, ca viata imi este dictata doar ce deciziile mele etc si ca nimeni nu poate interveni.

Edited by andreiMembruAnonimut, 08 July 2017 - 23:20.


#2
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009
Există liber arbitru dar cică iadul ar fi o consecință a alegerilor noastre, nu o pedeapsă. Așa ar spune unii.

#3
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 22:57, said:

Se mai poate numi liber arbitru in momentul cand acesta este conditionat?

Pt ca, drept vorbind, suntem conditionati sa alegem "binele", altfel ajungem in iad, suntem pedepsiti etc. In cazul asta, liberul arbitru nu mai este chiar asa cum credeam.
Liberul arbitru ar trebui sa fie in momentul cand putem alege binele sau raul si sa nu fim pedepsiti pt asta.

Putem face o paralela pt a putea intelege mai bine. Ii spui copilului tau ca poate alege la desert intre inghetata si un mar. Insa daca va alege inghetata este pedepsit sa stea in casa o saptamana fara tv, fara inatlniri cu prietenii etc. Din moment ce i-am impus asemenea conditii, alegerea lui nu mai este libera, ci este viciata. In cazul asta nu mai putem numi alegere libera.
Adică dumneata ai vrea să faci alegeri la care să nu cunoști și consecințele? Aia e o aiureală, nu o alegere rațională.

#4
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostGhici_Cine, on 08 iulie 2017 - 23:01, said:

Există liber arbitru dar cică iadul ar fi o consecință a alegerilor noastre, nu o pedeapsă. Așa ar spune unii.


O consecinta a alegerilor noastre? O consecinta a alegerilor noastre ar fi urmatoarea: ma urc pe un gard de 2m inaltime si sar de acolo. Consecinta este ca imi voi luxa glezna.

Consecinta ca nu merg la biserica care ar fi? Ca am uitat cum arata interiorul bisericii. Asta nu ma va afecta cu nimic. Insa aici intervine altcineva, Dumnezeu care ma va arunca in fundul iadului ca n-am mers la biserica asa cum mi-a spus. Deci faptul ca voi fi aruncat in iad nu are de-a face cu frecventarea bisericii.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu poti sa beneficiezi de liberul arbitru daca esti sclavul zeilor virtuali.
Daca ai impresia ca altii ( pisica neagra, astrele, zeii, etc.) iti hotarasc soarta, esti din start, un om fara multe sanse in viata.

Edited by pasilla, 08 July 2017 - 23:13.


#6
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postmario_bril, on 08 iulie 2017 - 23:04, said:

Adică dumneata ai vrea să faci alegeri la care să nu cunoști și consecințele? Aia e o aiureală, nu o alegere rațională.

Gresit. Nu intelegi pe deplin problema.

Vom presupune ca tu esti Dumnezeu. Eu toata viata nu voi merge la biserica. Explica-mi care este consecinta. Si cu ce drept tu ma arunci in iad in momentul cand voi muri?

Da, daca aleg sa mananc doar fast food, inteleg ca consecinta va fi ca ma voi ingrasa. Insa daca aleg sa mananc sanatos, echilibrat, fructe etc, in cazul asta voi fi sanatos, imi voi mentine greautatea normala etc.
Deci care este consecinta ca nu voi merge la biserica? Ai vreun raspuns??


In concluzie, ceea ce spui este doar o simpla aberatie.

Edited by andreiMembruAnonimut, 08 July 2017 - 23:14.


#7
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:06, said:

O consecinta a alegerilor noastre? O consecinta a alegerilor noastre ar fi urmatoarea: ma urc pe un gard de 2m inaltime si sar de acolo. Consecinta este ca imi voi luxa glezna
Cum spuneam, nu e părerea mea, dar ăla ar fi răspunsul oficial pe care l-ar da orice creștin pentru a nu intra în contradicție cu dogma că Dumnezeu ne iubește. Posted Image)

Edited by Ghici_Cine, 08 July 2017 - 23:17.


#8
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Tot ce faci pe lumea asta este să îţi creşti sau să îţi micşorezi şansele (dar niciodată n-ai să ajungi la100% sau 0%).
Deci cum îţi este norocul + cum te duce şi capul :D

#9
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 22:57, said:


Liberul arbitru ar trebui sa fie in momentul cand putem alege binele sau raul si sa nu fim pedepsiti pt asta.


Desi mai este un topic aproape identic, raspund si aici.
Cu fraza de mai sus ai pus punctul pe i.
Chiar e logic ca nu exista liber arbitru?
Ma gandesc ca inca nu aveti discernamant punand asa intrebari. Adica ai prins un moment cand nu e mami sau tati pe fb sa scrii o aberatie.

Cat timp pe Terra exista legi, coduri civile si penale, va exista liber arbitru. Sigur ca nu te prinzi din prima.
Sa presupunem ca incalci legea. Daca nu ai liber arbitru nu mai ai nevoie de legi. In momentul in care ai incalcat legea ai ales. Constient sa nu. Dar absenta liberului arbitru nu poate duce decat la haos si disparitia oamenilor intr.un timp scurt, foarte scurt.

Evident ca tu ai ales sa scrii aici.
Sau nu ai ales tu? Esti un avatar al cuiva?

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:14, said:

Deci care este consecinta ca nu voi merge la biserica? Ai vreun raspuns??
Bineînțeles că am: Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Asta este consecința de a nu merge la Biserică. Posted Image

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:14, said:

In concluzie, ceea ce spui este doar o simpla aberatie.
Poate într-o concluzie ilogică, defectuoasă. Altfel, nu.

Edited by mario_bril, 08 July 2017 - 23:23.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu există Rai, Iad, Purgatoriu sau alt mediu in care sufletul ajunge dincolo de moarte.
Moartea este doar o stare de repaus, odihna, somn prelung.

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2017 - 23:25, said:

Nu există Rai, Iad, Purgatoriu sau alt mediu in care sufletul ajunge dincolo de moarte.
Moartea este doar o stare de repaus, odihna, somn prelung.
De unde știi dumneata, asta? De la adventiști, cumva?

#13
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostTravertin, on 08 iulie 2017 - 23:19, said:

Desi mai este un topic aproape identic, raspund si aici.
Cu fraza de mai sus ai pus punctul pe i.
Chiar e logic ca nu exista liber arbitru?
Ma gandesc ca inca nu aveti discernamant punand asa intrebari. Adica ai prins un moment cand nu e mami sau tati pe fb sa scrii o aberatie.

Cat timp pe Terra exista legi, coduri civile si penale, va exista liber arbitru. Sigur ca nu te prinzi din prima.
Sa presupunem ca incalci legea. Daca nu ai liber arbitru nu mai ai nevoie de legi. In momentul in care ai incalcat legea ai ales. Constient sa nu. Dar absenta liberului arbitru nu poate duce decat la haos si disparitia oamenilor intr.un timp scurt, foarte scurt.

Evident ca tu ai ales sa scrii aici.
Sau nu ai ales tu? Esti un avatar al cuiva?


Inteleg ca raspunzi cu atac la persoana, esti nervos si vrei sa pari inteligent. Trec peste asta ;)

Poate ca am enuntat gresit eu la inceput, ori nu prea intelegi tu despre ce este vorba.

Nu este vorba despre bine si rau in sensul legilor penale ca sa zic asa. Eu fac referire la ceea ce anume ne dicteaza biserica. Ca d-aia am postat pe aria religie si nu pe aria drept penal.

Cum poti condamna un om ca nu merge la biserica insa el este un om care respecta legile civile si penale, el este un om respectat de catre comunitate, este iubit de familie, prieteni, vecini etc. El face acte de caritate cu cei sarmani etc etc Ai prins ideea.

Deci, care este motivul pt care acel om va ajunge in iad? Ai vreun raspuns care sa nu fie "aiurea"?

#14
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2017 - 23:25, said:

Nu există Rai, Iad, Purgatoriu sau alt mediu in care sufletul ajunge dincolo de moarte.
Moartea este doar o stare de repaus, odihna, somn prelung.

De unde ai certitudinea asta?

Pana si oamenii de stiinta (nu hateii de pe aici, ca astia n.au treaba decat cu nestiinta) incep asa: noi presupunem ca, noi credem ca, noi speram sa. Pentru ca oamenii de stiinta sunt constienti. Daca ei spun "noi credem ca...", iar tu iti traduci in cap "exista sigur" e doar problema ta.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista ratiune, constiinta, discernamant.

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 22:57, said:

Liberul arbitru ar trebui sa fie in momentul cand putem alege binele sau raul si sa nu fim pedepsiti pt asta.
Adica fiecare dupa criteriul propriu sau cum?
In cazul asta se pot desfiinta puscariile pentru ca sunt destui nebuni cu constiinta impacata.

#16
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:29, said:

Deci, care este motivul pt care acel om va ajunge in iad? Ai vreun raspuns care sa nu fie "aiurea"?
ce înseamnă iad? descrie, dacă se poate.

#17
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2017 - 23:31, said:




In cazul asta se pot desfiinta puscariile pentru ca sunt destui nebuni cu constiinta impacata.

Am modificat si in postul propriu. Cand fac referire la bine si rau acestea reprezinta binele si raul considerat de biserica. N-au treaba cu legile aflate in vigoare.

EXEMPLU DE "RAU": sa nu mergi la biserica, sa nu postesti

#18
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postandrei_ionut, on 08 iulie 2017 - 23:29, said:




Inteleg ca raspunzi cu atac la persoana, esti nervos si vrei sa pari inteligent. Trec peste asta ;)

Poate ca am enuntat gresit eu la inceput, ori nu prea intelegi tu despre ce este vorba.

Nu este vorba despre bine si rau in sensul legilor penale ca sa zic asa. Eu fac referire la ceea ce anume ne dicteaza biserica. Ca d-aia am postat pe aria religie si nu pe aria drept penal.

Cum poti condamna un om ca nu merge la biserica insa el este un om care respecta legile civile si penale, el este un om respectat de catre comunitate, este iubit de familie, prieteni, vecini etc. El face acte de caritate cu cei sarmani etc etc Ai prins ideea.

Deci, care este motivul pt care acel om va ajunge in iad? Ai vreun raspuns care sa nu fie "aiurea"?

Tu prin faptul ca nu sunt de acord cu tine traduci atac la persoana?

Daca respecti legile civile si penale ai mari sanse sa ajungi in Ceruri. Sunt inspirate din Biblie. Impusti doi iepuri dintr.o lovitura. Dar daca inseli, minti, furi etc ai mari sanse sa nu ajungi.
Mai trebuie sa fii constient ca exista un singur Dumnezeu si singura modalitate de a ajunge la El este prin Fiul. Sa il iubesti din sufletul si pe aproapele ca pe tine insuti/insati.

Eu nu gasesc care e problema cu liberul arbitru. Sau doar sa facem un nou topic copy/paste?

Evident ca liber arbitru exista.

LE: chiar sunt inteligent. Peste medie. Cu mult.

Edited by Travertin, 08 July 2017 - 23:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate