Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Judo sau Karate ? Fight Street

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#55
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostLeoneladv, on 08 iulie 2017 - 18:06, said:

Deci scuza-mă daca crezi ca eu vreau sa devin smardoi...eu vreau sa fac o arta martială pentru auto-aparare in orasul meu sunt doar 2 ,  karate si judo nu vreau sa devin nu stiu ce smardoi , vreau ceva sa-mă ajute .Cat despre artele inferioare aici nu sunt oameni care au practicat o arta martială sunt putini la karate si judo foarte putini  multi se duc la sală , cat despre conflicte nu ai c um sa le eviti foarte mult cum zici tu .

omul n-are nici cea mai mica idee despre artele martiale dar vrea sa se faca smardoi.*

eu am ajuns la 32 de ani si nu am mai avut un conflict fizic de vreo 22 de ani.
este adevarat, cand eram țânc mi se parea cool sa ma bat. (culmea ca ma bateam tot cu prietenii, nu cu oponenti adevarati, care voiau chestii de la mine.)

in lumea in care traim in 99,99% din cazuri exista cai de a evita conflictul.

daca vrei sa faci arte martiale pentru tine insuti, atunci nu conteaza de care faci.

sfatul meu:
du-te la un antrenament la judo, apoi la unul la karate. apoi o sa decizi in cunostinta de cauza care ti se potriveste.
de obicei senseii de arte martiale te primesc la un antrenament fara sa iti ceara bani, ca sa vezi cum este. sau daca nu te primeste pe tatami sa faci, macar o sa te lase sa stai pe margine sa privesti.

nu exista raspuns universal la intrebarea ta. nu exista arta martiala perfecta care te scapa din orice situatie periculoasa pe strada. este vorba de o preferinta personala si de aptitudini.
dupa ce o sa practici una, daca o sa iti placa, oricum o sa vrei sa mai cunosti si alte stiluri, indiferent care este stilul cu care ai inceput. Posted Image

pe la inceput si eu aveam curiozitatea asta, care este arta martiala mai eficienta.
si am discutat cu colegul de care vorbeam mai sus, care face vreo 6 stiluri.
omul lupta in lupte de MMA de placere.
este pensionar, a fost in trupele SAS (este cetatean britanic).
deci are experienta si de ring si de razboi de-ala pe bune, unde mor oameni. este foarte avizat.

mi-a zis ca sunt toate lupte. sau moduri de a privi lupta. si ca cel mai bine este sa inveti cat mai multe care sa fie complementare. pentru ca in realitate, cand o sa fi pus intr-o situatie limita nu o sa stai sa te gandesti sa ii aplici o tehnica cum ai invatat la dojo, ci o sa faci ce iti vine din reflex. iar uneori o sa fie mai potrivit un pumn in nas, alte ori o proiectare, alte ori o fixare la sol, alte ori o fixare pe incheietura... nu stii niciodata peste ce situatie dai. asa ca este mai bine sa stii cat mai multe.

pe de alta parte, cu cat inveti mai multe ajungi la una dintre cele 2 concluzii pe care le-a mentionat tandrei99:
1. constientizezi ca esti mai puternic decat majoritatea oamenilor cu care te poti intalni pe strada, deci o sa eviti conflictul pentru ca iti dai seama ca nu merita sa ii faci rau.
sau
2. constientizezi ca oricat te-ai antrena nu ai aptitudinile necesare,  deci este posibil sa dai peste unul care stie mai multe decat tine, deci nu o sa vrei sa te expui pericolului din prudenta.


edit: este pensionar la 40 de ani, pentru curiosi. :D dar sa nu fiti invidiosi, nu vreti sa vedeti ce vede un SAS in scurta lui cariera...

View PostLeoneladv, on 08 iulie 2017 - 18:06, said:

Cat despre conflicte  nu ai cum sa le eviti am mai spus , daca vine unu care vrea sa se dea smeker* o sa dea in tine cu pumni indiferent daca vrei sau nu

parasesti zona si il lasi sa fie smecher.
am crescut si eu in cartier... nu sunt vreun print.
am trecut si eu prin situatii de-astea.

nu este nicio rusine sa ii faci loc smecherului sa fie smecher si tu sa iti vezi de treaba ta.

cand eram pusti, eu eram printre tocilarii scolii. si erau smardoi de-astia mai mari care simteau nevoia sa fie smecheri.
pe termen lung ce s-a intamplat? pai cei mai multi dintrei ei s-au cumintit intre timp, iar acum ne salutam amical cand ne intalnim.
altii care au persistat in smecherie au acum probleme cu legea, cu dosare penale, puscarii... de-astea.

deci, pe termen lung nu merita sa te cramponezi in "smecherie". viata este lunga si complexa, nu tine cont de mize de-astea mici. lasa timpul sa le cearna.

Edited by Pollux, 08 July 2017 - 18:24.


#56
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLeoneladv, on 08 iulie 2017 - 13:21, said:

Care m-ar ajuta mai mult in lupta de strada gen eu nu prea sunt bun la bataie .

Karate, binenteles. In lupta de strada trebuie sa stii sa dai picioare in gura (gen Van Damme) si sa te aperi de cutzit. Judo e o lupta pe baza de tranta la sol... nu prea apuci sa lupti in felul asta pe strada.  Pe strada, trebuie sa lovesti din prima cu capul in gura, sa le tzasneasca borshul.

View PostPollux, on 08 iulie 2017 - 18:28, said:

cand eram pusti, eu eram printre tocilarii scolii. si erau smardoi de-astia mai mari care simteau nevoia sa fie smecheri.
pe termen lung ce s-a intamplat? pai cei mai multi dintrei ei s-au cumintit intre timp, iar acum ne salutam amical cand ne intalnim.

Smecherii care nu se cumintesc intre timp si continua sa se tina de gainarii pana la varste inaintate (sa bata copii pentru o tigara, de ex) nu se mai cheama smecheri, se cheama bulangii.  Toti smecherii care se respecta stiu asta.

#57
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Krav Maga.

#58
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Judo pt ca e mai pe bune decat karate (traditional) dar din pacate nu prea este eficient impotriva mai multor adversari.

#59
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
La judo te folosesti de forta adversarului ca sa il dobori= lupta de aproape.
La karate, il tii mai la distanta.

Bineinteles ca nu poti face chiar judo pe strada, pt ca n-ai prize bune samd...
In schimb, judo-ul iti ofera rezistenta si reflexe foarte bune (daca il faci serios)

Desi cel mai bine este sa eviti conflictele stradale

#60
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Am un prieten, practicant de arte martiale, care acum este la puscarie. A intrat intr-o altercatie cu un golan pe strada, l-a lovit cu pumnul in plex, lovitura a fost atat de puternica incat respectivul s-a inecat si a murit. A luat 12 ani pentru omor.

Fara legatura cu subiectul, am un vecin cam influentabil care a inceput sa faca trafic de droguri. In urma unei razii a fost arestat, condamnat la 2 ani din care a executat un an. Cand a iesit de acolo era cu totul alt om, si acum are nevoie de sedinte la psiholog. Se pare ca a fost batut si violat rau de tot, in mod repetat.

Initiatorul topicului, daca persista in greseala de a invata arte martiale pentru bataie pe strada, se poate regasi in fiecare dintre situatii: fie mort, fie ranit foarte grav cu consecinte care se pot intinde pe tot restul vietii, fie la puscarie, unde se poate intalni cu o situatie asemanatoare cu cea descrisa de mine mai sus.

Atletismul este cea mai buna "arta martiala" pe care o pot recomanda. Un orgoliu ranit nu are nicio consecinta practica.

#61
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Destulă smardoială.

Topic closetd.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate