Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Judo sau Karate ? Fight Street

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Doamne, cate balarii!
Omul a intrebat concret: Karate sau Judo si voi ati inceput cu teoria chibritului.
Pe scurt, Atat JUDO cat si BJJ, Aikido se Trag din JJ! Ghiciti ce este ?

Din punctul meu de vedere Judo are avantajul unei dinamici mai naturale. Ceea ce poate fi mult mai util in viata de zii cu zii.
Comparativ la Karate, miscarile sunt mai rigide, mai putin naturale. Destul de nepractic pe strada, la nivelurile de baza.

L.E. :@Pollux: Doar fata de Karate! Posted Image
Plus ca nu am stat sa imi mai explic si ce inseamna numele ,)

Edited by vladdy99, 08 July 2017 - 16:43.


#38
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postvladdy99, on 08 iulie 2017 - 16:28, said:

Doamne, cate balarii!
Omul a intrebat concret: Karate sau Judo si voi ati inceput cu teoria chibritului.
Pe scurt, Atat JUDO cat si BJJ, Aikido se Trag din JJ! Ghiciti ce este ?

Din punctul meu de vedere Judo are avantajul unei dinamici mai naturale. Ceea ce poate fi mult mai util in viata de zii cu zii.
Comparativ la Karate, miscarile sunt mai rigide, mai putin naturale. Destul de nepractiv pe strada, la nivelurile de baza.

omul n-are nici cea mai mica idee despre artele martiale dar vrea sa se faca smardoi. Posted Image

tu zici ca judo are un avantaj fata de artele martiale pe strada.
dar stii ca asta este pur teoretic. in final depinde de fiecare luptator in parte.
iar pe strada nu trebuie sa te bazezi pe ce stii din dojo, ca nu stii peste cine dai. poate ala stie o arta martiala, teoretic inferioara, dar o stie mai bine decat stii tu arta ta, teoretic superioara, si-atunci o sa aiba sanse mai mari sa iti rupa capul.

pe strada cel mai bine eviti conflictul. chiar daca ti se pare ca te-a umilit nush care.
avem politie, avem sistem de justitie, se rezolva altfel.
iar daca este vorba de un conflict de orgolii copilaresc mai bine iti vezi de treaba, ca in 2 ani oricum uita toata lumea, nu mai conteaza.

nu trebuie sa te apuci de arte martiale cu ideea de a te bate pe strada.
este adevarat ca uneori, din motive independente de tine, esti pus in situatia de a te apara. si atunci ceea ce ai invatat in dojo s-ar putea sa iti foloseasca.
dar nu poti sa te apuci de arte martiale plecand de la motivatia de a te bate pe strada. mai bine te apuci de atletism, 3000 m garduri.

mai si zice intr-o postare anterioara ca nu are chef sa piarda vremea incercand mai multe cluburi.
adica omul nostru nu vrea sa studieze serios artele martiale. el crede ca se duce 2-3 luni la un club de karate sau judo si apoi este bo$$, se poate bate pe strada. :lol:
daca nu este dispus sa isi dedice intreaga viata artelor martiale, atunci degeaba le face. poti sa faci 2-3 ani de ceva, apoi sa intrerupi antrenamentele si in 2 luni uiti tot. daca vine unul la tine pe strada este ca si cum nu ai fi facut nimic.

Edited by Pollux, 08 July 2017 - 16:41.


#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Toti sunteti numai de bataie. Niciunul nu vrea sa bata pe cineva din punct de vedere intelectual si sa "se antreneze". Posted Image

#40
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Karate este extrem de eficient daca-l inveti, il practici si il intelegi.  
Nu poti insa sa devii eficient in autoaparare in 2-3 luni. Valabil pentru orice arta martiala, sport etc. Orice ai face nu ai sa ajungi sa stii sa te aperi eficient in 2-3 luni. Ia in calcul de la 10 ani in sus de practica.
Krav-maga este o scurtatura buna si sigura dar tot dupa cativa ani de practica devine eficienta.
Revenind la karate pot sa spun ca depinde ce instructor ai. Unii te pot ajuta sa devii campion national, european, etc dar eficienta ta  in lupta de strada va fi egala cu zero. Altii te vor ajuta sa intelegi ca arta numita karate nu este constituita din kata, kumite etc ci din intelegerea a ceea ce transmite kata. Se cheama bunkai. Spor.

#41
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttandrei99, on 08 iulie 2017 - 17:03, said:

Karate este extrem de eficient daca-l inveti, il practici si il intelegi.  
Nu poti insa sa devii eficient in autoaparare in 2-3 luni. Valabil pentru orice arta martiala, sport etc. Orice ai face nu ai sa ajungi sa stii sa te aperi eficient in 2-3 luni. Ia in calcul de la 10 ani in sus de practica.
Krav-maga este o scurtatura buna si sigura dar tot dupa cativa ani de practica devine eficienta.
Revenind la karate pot sa spun ca depinde ce instructor ai. Unii te pot ajuta sa devii campion national, european, etc dar eficienta ta  in lupta de strada va fi egala cu zero. Altii te vor ajuta sa intelegi ca arta numita karate nu este constituita din kata, kumite etc ci din intelegerea a ceea ce transmite kata. Se cheama bunkai. Spor.

iar dupa 10 ani nu o sa mai vrei sa te bati pe strada. :lol:

#42
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Exact, Pollux. Devii periculos pentru cei cu care te-ai bate si pentru tine insuti.Vei intelege atunci ca poti castiga mai usor o eventuala  lupta evitand-o. Posted Image

Edited by tandrei99, 08 July 2017 - 17:14.


#43
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Poti sa inveti si ''cacajitsu'', scoate ala pistolu' si esti rip dupa Posted Image Pana si un spray cu piper este eficient.

Edited by YourFan, 08 July 2017 - 17:24.


#44
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Chestia cu pistoul e relativa. Daca unul are un pistol si vrea sa-ti ia viata, atunci deja esti aproape mort. Daca insa cel cu pistolul  vrea sa obtina ceva de la tine atunci ai sanse mari sa intorci situatia.

Edited by tandrei99, 08 July 2017 - 17:32.


#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttandrei99, on 08 iulie 2017 - 17:10, said:

Exact, Pollux. Devii periculos pentru cei cu care te-ai bate si pentru tine insuti.Vei intelege atunci ca poti castiga mai usor o eventuala  lupta evitand-o. Posted Image

daca ar fi dupa mine, as baga artele martiale in curricula obligatorie la gimnaziu si liceu.

suntem obisnuiti de sistemul nostru de educatie sa fim hiper-competitivi. sa credem ca ne putem intrece cu altii in orice aspect al vietii.

eu fac aikido de cativa ani. m-am apucat din intamplare, fara sa stiu ce este, pentru ca voiam sa fac un sport mai organizat, nu sa trag de fiare alandala si sa fac hernie de disc intr-o sala de fitness.
ca sa fiu sincer, cand m-am dus prima oara pe tatami, prima intrebare a fost "cand e campionatul?". Posted Image
iar cand mi-au explicat cum este cu aikido, ca nu exista competitie, ci esti in fiecare zi in competitie cu tine insuti a fost o maaaaaare revelatie pentru mine.

"uite frate, poti sa traiesti viata fara sa te intreci cu altii! Posted Image "

apoi mi-au dat carti sa citesc despre filozofia luptei. si m-au invatat ca trebuie sa fii mereu pregatit pentru posibilitatea de a pierde lupta si a-ti asuma consecintele care decurg, sau ca poti sa o castigi - de asemenea cu niste consecinte, si ca cel mai bine este sa faci tot ce este omeneste posibil sa o eviti... treburi de-astea.  


lectii extrem de importante de viata, care in societatea noastra nu le mai preda nimeni tinerilor.
iar tinerii cred cai verzi pe pereti cum au vazut in filmele de la hollywood.
sau se simt frustrati si complexati ca le e frica de bataie, fara sa inteleaga ca este absolut normal sa iti fie, ca oricat te-ai antrena oricand poti sa dai peste unul mai antrenat decat tine care sa-ti rupa capul. neintelegand lucrurile astea de baza isi pierd increderea in sine pentru ca se compara cu niste standarde care in realitate nu exista.

Edited by Pollux, 08 July 2017 - 17:40.


#46
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Uite ceva destul de realist/aplicabil cand esti amenintat cu o arma, Trebuie sa ai ceva cunostinte de psihologie si nu numai: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qu6j-CpOy7Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tandrei99, 08 July 2017 - 17:41.


#47
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu dupa vreo sase ani de arte martiale de semicontact (Kyokushinkai) am convingerea ferma ca cel mai bine este sa eviti conflictul. Doar in ultima instanta actionezi si atunci aproape intodeauna cu consecinte grave, ori ti-o iei dramatic (adica aia pe care i-ai pocnit nu te mai iarta usor in caz ca te-au coplesit) ori omori pe cineva printr-o lovitura nepotrivita. Doar cineva care nu a luat un pumn in mecla adevarat crede ca smardoiala pe strada, fara reguli, rezolva ceva. Deci daca vrei sa scapi de bataie...atletism recomand si eu, ideal in timp ce formezi 112....

Edited by alexpet, 08 July 2017 - 17:51.


#48
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postalexpet, on 08 iulie 2017 - 17:46, said:

Deci daca vrei sa scapi de bataie...atletism recomand si eu
Adica sa fii un las. Ideal ar fi sa-l lasi pe el sa inceapa primu', dupa poti sa-l rupi in doua.

Edited by YourFan, 08 July 2017 - 17:54.


#49
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Lupti cand ai ceva de aparat si nu ai incotro. Nu ma refer la orgoliu.

Edited by tandrei99, 08 July 2017 - 17:55.


#50
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostYourFan, on 08 iulie 2017 - 17:52, said:

Adica sa fii un las.
preferabil, in loc de prost cu dintii zburati din gura sau la parnaie pentru ca ai omorat un cretin. Onoarea ti-o aperi in ring nu pe strada. Pe strada iti aperi doar viata.

Edited by alexpet, 08 July 2017 - 17:58.


#51
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostYourFan, on 08 iulie 2017 - 17:52, said:

Adica sa fii un las.

asta este o preconceptie des intalnita la romani.
o idee cat se poate de idioata.

nu este semn de curaj sa te confrunti cu unul pe care il vezi ca este mai puternic decat tine. este semn ca nu te respecti si ca te bagi singur in pericol.
nu este semn de curaj nici sa te confruncti cu unul pe care il vezi ca este mai slab decat tine. este semn ca nu te respecti si ca ai nevoie sa iti confirmi ca esti puternic intimidandu-i pe-aia mai slabi.
iar sa te bagi intr-o bataie fara sa fii capabil sa evaluezi sansele este semn de prostie. (iar ca sa evaluezi un adversar iti trebuie multi ani de experienta.)

pe bune, ti se pare intamplator ca niciun practicant de arte martiale nu se baga in lupte de strada? poate ca stiu ei ceva... (ma refer la astia care le trateaza serios, cu ani de experienta, nu la pustanii care au facut 3-4 luni si se dau smardoi sa impresioneze gagici din cartier.)

lasitatea inseamna sa nu ai curaj sa te confrunti cu tine insuti. dar este alt subiect.

Edited by Pollux, 08 July 2017 - 17:58.


#52
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View PostLeoneladv, on 08 iulie 2017 - 14:46, said:

Ba frate dintre karate si judo nu box  , nu atletism chiar este așa greu?
De panoplie..multam

#53
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Deci scuza-mă daca crezi ca eu vreau sa devin smardoi...eu vreau sa fac o arta martială pentru auto-aparare in orasul meu sunt doar 2 ,  karate si judo nu vreau sa devin nu stiu ce smardoi , vreau ceva sa-mă ajute .Cat despre artele inferioare aici nu sunt oameni care au practicat o arta martială sunt putini la karate si judo foarte putini  multi se duc la sală , cat despre conflicte nu ai cum sa le eviti foarte mult cum zici tu .

omul n-are nici cea mai mica idee despre artele martiale dar vrea sa se faca smardoi.*
Cat despre conflicte  nu ai cum sa le eviti am mai spus , daca vine unu care vrea sa se dea smeker* o sa dea in tine cu pumni indiferent daca vrei sau nu

Edited by Leoneladv, 08 July 2017 - 18:09.


#54
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostLeoneladv, on 08 iulie 2017 - 18:06, said:

vreau ceva sa-mă ajute .

nu cred ca ai citit cu atentie. In situatia expusa de tine artele martiale te ajuta doar sa evaluezi o situatie cu calm, un adversar si in functie de asta sa decizi corect cu ce viteza te cari din acel loc. Atat. Doar daca nu reusesti sa dispari suficient de repede apelezi la anumite tehnici, de ex rupi un par dintr-un gard....sa nu crezi ca te bati cu aia ca pe tatami, unul la unul pe categorii, cu arbitru care sa opreasca lupta cand esti intins pe jos si ti se prelinge saliva din gura .....

Edited by alexpet, 08 July 2017 - 18:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate