Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Judo sau Karate ? Fight Street

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Salutare am  o problema recent in orasul meu am auzit ca sunt doar 2 cluburi unul de Karate Shotokan-Fudokan si unul de Judo din pacate doar atat.
Care m-ar ajuta mai mult in lupta de strada gen eu nu prea sunt bun la bataie .
Am auzit ca in judo lupta la sol se transforma in BJJ .

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Atletismul!

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Leoneladv, on 08 iulie 2017 - 13:21, said:

Salutare am  o problema recent in orasul meu am auzit ca sunt doar 2 cluburi unul de Karate Shotokan-Fudokan si unul de Judo din pacate doar atat.
Care m-ar ajuta mai mult in lupta de strada gen eu nu prea sunt bun la bataie .
Am auzit ca in judo lupta la sol se transforma in BJJ .

probabil karate un pic mai mult ca judo, dar in realitate niciuna, pentru ca baetii aia de pe strada umbla in grupuri, au arme albe la ei, si o sa te cafteasca indiferent ce arte martiale stii.

este bine sa te apuci de arte martiale. dar este bine sa te apuci de dragul educatiei fizice, educatiei psihice, autocontrolului, si de dragul sportului.

pentru conflicte de strada, cel mai bine inveti atletism, cum spune si sorin147, cu accent pe proba de 3000 m garduri. niciun bataus de pe strada nu o sa poata sa iti faca fata la proba asta, trust me. :yes:

#4
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
=)) Uite eu stau in calafat crede-ma  aici nici macar unul nu sare pentru altu  intelegi ? Nici nu folosesc arme albe.. gen care ar fii mai bun dintre astea 2 nu kickboxing sau box  , gen sa-mi dispară teama de a te bate .

Edited by Leoneladv, 08 July 2017 - 14:13.


#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Leoneladv, on 08 iulie 2017 - 14:09, said:

=)) Uite eu stau in calafat crede-ma  aici nici macar unul nu sare pentru altu  intelegi ? Nici nu folosesc arme albe.. gen care ar fii mai bun dintre astea 2 nu kickboxing sau box  , gen sa-mi dispară teama de a te bate .

nu trebuie sa iti dispara teama de a te bate.
trebuie sa accepti ca ti-e frica de bataie.

#6
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Nu este o frica de bataie ma rog este acea emotie cand te bati cu cineva , gen sa o controlez mai bine sa-i pun jos intelegi?

#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cel mai bine e sa eviti o bataie. poate il dai pe ala cu capul de ceva...sau daca are pile te da in judecata si pt un nas spart. cine stie cine vine in vizita in orasul tau...:)

pe subiect, alege karate, e mai complet. desi, intr-o bataie trebuie sa ataci primul (cum crezi ca e mai eficient) si sa il surprinzi. si sa nu-i lasi sansa sa poate riposta dupa. daca esti sigur pe tine, poti sa-i lasi impresia ca poate lovi primul si sa i-o dai in timp ce incearca.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cred ca boxul tailandez se incadreaza cel mai bine, dai cu tot ce ai.


#9
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Ba frate dintre karate si judo nu box  , nu atletism chiar este așa greu?

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sah

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Leoneladv, on 08 iulie 2017 - 14:46, said:

Ba frate dintre karate si judo nu box  , nu atletism chiar este așa greu?

incercam doar sa te atentionam, sa nu fii dezamagit mai tarziu.
sau mai rau, sa te crezi altceva decat esti si sa iti sparga unul capul. :D

inca imi mentin parerea: intr-o lupta de strada nu te ajuta nici karate, nici judo.

daca vrei sa faci un sport care sa iti creasca increderea in tine, poti sa faci oricare dintre cele doua.
daca vrei sa faci activitate competitonala, mai bine alegi judo, ca este sport olimpic si ministerul aloca mai mult bani federatiei de specialitate decat celorlalte federatii de arte martiale. :D

de arte martiale nu te apuci ca sa te bati pe strada.
deci trebuie sa te gandesti bine de ce te apuci de arte martiale, si in functie de obiectiv poti sa alegi forma potrivita.

#12
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Cred ca stilul asta e cel mai ok [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lpLvrxTa6aQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]:)))

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sportul iti poate folosi in orice situatie. mai ales karate, dar depinde si de antrenor, evident. am auzit ca poti avea antrenamente naspa la judo, poate pleci direct la tratamente de acolo...

de la kickboxing, daca dai cu piciorul ca aia, nu se mai apropie nimeni de tine, le zbori capul de la 2m distanta. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSvDWj6LEhY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 41ex, 08 July 2017 - 14:56.


#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 41ex, on 08 iulie 2017 - 14:53, said:

de la kickboxing, daca dai cu piciorul ca aia, nu se mai apropie nimeni de tine, le zbori capul de la 2m distanta. Posted Image

daca esti lungan.
daca esti piticut mai bine inveti BJJ sa-l pui rapid la sol pe dilau si sa-i rupi incheietura.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Leoneladv, on 08 iulie 2017 - 14:46, said:

Ba frate dintre karate si judo nu box  , nu atletism chiar este așa greu?
Oricare dintre ele dar sa te ti de treaba.
Depinde foarte mult de profesor,
Cine te opreste sa iei toate salile la rand sa vezi cum sunt si unde iti gasesti locul.

#16
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Nu sunt mare de inaltime sunt mic daca pot spune asa ceva... si nu ridic de greutati așa este inaltimea mea.. deci judo la sol se transforma in BJJ ?

Edited by Leoneladv, 08 July 2017 - 15:00.


#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
chiar saptamana asta m-am uitat la o analiza facuta de un tip, pare destul de logic in argumentare.

va recomand sa va uitati si voi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m9vGlKuYio8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in analiza lui karate este pe locul 10, judo este pe locul judo este pe locul 7
iar pe locul 1 este muay-thay

#18
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Și apropo nu vreau sa pierd timp gen sa incerc fiecare club , vreau unu destul de bun sa -ma tin de treabă

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate