Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#559
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
c e cpe? softul sau modemul?

 Caralumba, on 06 august 2023 - 09:34, said:

Nu a gresit nimeni nimic, se pare ca este o problema de firmware la acest model (pe surse...)
oo.png

ce este cpe softul sau modemul?

#560
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Modemul ;)

#561
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 catalinman, on 06 august 2023 - 11:15, said:

Modemul Posted Image

pai si o sa imi locuiasca sagemul tot cu unul care are wifi 6 ac? sau primesc o parnaie? eu sesizare am facut oficial cand am observat problema dar ...momentan nu ma sunat nimeni ...

 Caralumba, on 06 august 2023 - 09:34, said:

Nu a gresit nimeni nimic, se pare ca este o problema de firmware la acest model (pe surse...)
oo.png
pai nu mai simplu schimba firmware-ul?
cei care aveti acest tip de modem/router ati reusit sa schimbati parola custom cu una pe care o doriti voi la wifi? eu nu am reusit

Edited by djmaxx, 06 August 2023 - 11:26.


#562
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 Caralumba, on 02 august 2023 - 08:17, said:

Asa o fi fost, dar la mine nici acum nu merge.

ai rezolvat cum?

#563
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Nu am rezolvat. Astept sa o rezolve ei.
Nu este o problema foarte stresanta (pentru mine, cel putin).
Si nici nu vreau sa schimb modemul fiindca celalalt model diponibil era unul alb cu patru antene in colturi (nu stiu numele) care nu ma avantajeaza.

#564
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 Caralumba, on 07 august 2023 - 10:10, said:

Nu am rezolvat. Astept sa o rezolve ei.
Nu este o problema foarte stresanta (pentru mine, cel putin).
Si nici nu vreau sa schimb modemul fiindca celalalt model diponibil era unul alb cu patru antene in colturi (nu stiu numele) care nu ma avantajeaza.

la sagecom poti schimba parola de wifi ????ca pe mine nu ma lasa indiferent ce parola pun

Edited by djmaxx, 07 August 2023 - 11:38.


#565
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Da, te lasa sa schimbi parola.

 Caralumba, on 07 august 2023 - 10:10, said:

Nu am rezolvat. Astept sa o rezolve ei.
Nu este o problema foarte stresanta (pentru mine, cel putin).
Si nici nu vreau sa schimb modemul fiindca celalalt model diponibil era unul alb cu patru antene in colturi (nu stiu numele) care nu ma avantajeaza.

Am deschis ticket, mi-au schimbat modemul, vroiam modem cu 4 antene, acela care nu il vroiai tu :)), din motivul ca merge si 5 G. Mi-au dau un Huawei HG8247H. Asta are numai doar- banda 2,4g

#566
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
Pai dacă îmi aduce huawei doar cu 2.4 îl refuz nu mai schimb nimic dacă îmi da unul mai prost

Edited by djmaxx, 07 August 2023 - 21:24.


#567
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

View Postdjmaxx, on 07 august 2023 - 21:24, said:

Pai dacă îmi aduce huawei doar cu 2.4 îl refuz nu mai schimb nimic dacă îmi da unul mai prost

fix un huawei cu banda de 2.4 mi-a adus pe care l-am refuzat! culmea este ca boii de la orange au facut update la modemul sagecom si de aici si problema ..de nu mai poti efectua apeluri audio/video pe watz-up! faza tare este ca nu pot face downgrade la soft si ei pentru un viitor update nu mai au suport asa ca cine reclama prolema singura solutie este inlocuirea modemului!... la mpdemul sagecom prind viteze de 500 prin wifi  cu 2 stb deschide pe canale hd(care halesc si alea banda de net)
partea ciudata e ca ei au pe stoc modem cu banda 5ghz numai ca se ofera noilor abonati sau cei care trec la abonamentul de 2gb! o tampenie mai mare nu am vazut.practic mie acum nu imi functioneaza internetul in parametri (ei sunt de vina) si ei o solutie tehnica nu au decat sa imi aduca un modem mai slab din punct de vedere tehnic. ABERANT! Sper sa rezolv ceva prin retentie...
Romania tara tuturor posibilitatilor ....

Attached Files



#568
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Eu am fost plecat vreo 2 saptamani si am avut Sagemul Off, insa maine cand ma intorc si il bag in priza am cumva vre “iesire” sa nu il las sa isi faca update de firmware ?

#569
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

 dani1005, on 15 august 2023 - 18:04, said:

Eu am fost plecat vreo 2 saptamani si am avut Sagemul Off, insa maine cand ma intorc si il bag in priza am cumva vre “iesire” sa nu il las sa isi faca update de firmware ?
incearca sa spui la orange sa nu iti faca update, din cauza problemelor cu el

#570
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
niste indioti fac update aiurea si apoi nu mai au suport pentru el si retrag modemul de pe piata ..asa idioti mai rar!!! este regula in it si in anumite domenii daca update-ul ala nu aduce plusuri semnificative, atunci nu se face!!!

#571
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007

 loler256, on 15 august 2023 - 19:31, said:

incearca sa spui la orange sa nu iti faca update, din cauza problemelor cu el

Am sunat mai devreme de doua ori la ei. O data de pe drum cu router offline si din casa cu router online.
In ambele cazuri raspunsul a fost: Nu se poate "ocoli" sau bloca updateul, dar va putem inregistra sa va trimitem o echipa sa va inlocuiasca etc etc...
Cu toate ca la ambii angajati de la RC le-am spus ca nu vreau decat sa blocheze update-ul fara sa imi inlocuiasca pentru ca imi va trimite un router in 2.4 Ghz....in fine greu cu Romtelecom-Telekom Ro CO- OROC....acelasi lucru..

Momentan pot suna cu apel si video de pe Whatsapp, dar asta pentru ca nu si-a facut actualizarea routerul. Cel mai probabil asteapta sa vada cand nu e trafic si mi-o "trage".

#572
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
sunt idioti asa ceva nu am vazut in viata mea! nu au si ei it tehnic...plm update-ul e de kkt are buguri nu mai avem suport hai sa nu-l mai facem decat sa creeem probleme la mii de utilizatori ..asa idioti mai greu ...inteleg este alta companie acum dar oamenii practic marea majoritatea sunt aceeeasi ..asa ca ..se pare ca sunt doar niste burtosi idioti care isi incaseaza salariul lunar si sa creeze frustrare in randul abonatilor...afara cu cel care a facut update-ul ! m-as bucura sa aflu ca a fost dat afara cel responsabil !!! tinand cont ca stia ca nu mai are suport pentru un viitor update !! si se stie in it sau in diverse domenii ca nu faci update la ceva ce merge foarte bine decat daca este testat blana(mult) si ai rezultate pozitive!! concluzia mea idioti si prosti it-ul si tehnicul de la fostul telekom actualul orange comunications..sau a fost comanda sa mai haleasca niste bani ceva directori prin achizitia altor modemuri si inlocuirea sagecomurilor...ei fac bani noi cu problemele...

#573
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 djmaxx, on 11 august 2023 - 11:59, said:

fix un huawei cu banda de 2.4 mi-a adus pe care l-am refuzat! culmea este ca boii de la orange au facut update la modemul sagecom si de aici si problema ..de nu mai poti efectua apeluri audio/video pe watz-up! faza tare este ca nu pot face downgrade la soft si ei pentru un viitor update nu mai au suport asa ca cine reclama prolema singura solutie este inlocuirea modemului!... la mpdemul sagecom prind viteze de 500 prin wifi  cu 2 stb deschide pe canale hd(care halesc si alea banda de net)
partea ciudata e ca ei au pe stoc modem cu banda 5ghz numai ca se ofera noilor abonati sau cei care trec la abonamentul de 2gb! o tampenie mai mare nu am vazut.practic mie acum nu imi functioneaza internetul in parametri (ei sunt de vina) si ei o solutie tehnica nu au decat sa imi aduca un modem mai slab din punct de vedere tehnic. ABERANT! Sper sa rezolv ceva prin retentie...
Romania tara tuturor posibilitatilor ....

pana la urma am schimbat sagecomul cu zte f6600r si am viteze similare pe wifi . acum merge si watz-up si tot .doar prin retentie imi schimbau stb-ul la acelasi pret fara modificari dar daca tot am vb la retentie am ales internetul de 2gb  asa ca mai dau 1 euro in plus..(m-a prostit) am tot iptv(abonati-va oameni la iptv!!!)

Edited by djmaxx, 21 August 2023 - 14:34.


#574
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
De vreo 2 zile LED-ul de PON/Rx s-a facut rosu. Net-ul merge, dar IPTV-ul mai ramane blocat uneori...In Device Info am Putere Rx (dBm) -26.382. Se poate rezolva fara interventia echipei de "meseriasi"?

#575
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Daca nu ai CATV nu este problema, netul iti merge pana la vreo -28/-29 (1550nm), dar CATV-ul nu mai merge ok de la -8db (1490nm) Poti sa deschizi ticket, nu are cum sa nu se rezolve

#576
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
E desincronizata fibra. Parca asa patisem cind mi-a instalat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate