Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#397
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
By default, telekom ofera ip dinamic. Este singura companie care ofera la persoane fizice, la cerere, ip static. Daca dupa 24 ore de tinut routerul inchis nu ti s.a schimbat ip.ul, nu înseamnă ca ai ip static. Probabil timpul de inchiriere "lease" al ip.ului dat de routerul care.ti ofera ip.ul este ceva mai mare de 24 ore.

#398
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca ipv4 s-au terminat de mult ar fi absurd sa se foloseasca lease-uri 24ore...

In fine, din partea mea poate sa il scoata si o săptămână din priza când pleacă la mare, fiindcă la întoarcere i se va atribui fix acelasi ip.

Edited by MembruAnonim, 19 May 2019 - 12:39.


#399
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View Postaddelin, on 19 mai 2019 - 12:38, said:

Avand in vedere ca ipv4 s-au terminat de mult ar fi absurd sa se foloseasca lease-uri 24ore...

Corect

#400
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 31.05.2016
Voi aveti pentru acest tip de echipament deconectari de cont, respectiv restartari de modem? Cel putin asta ar fi cauza daca e sa ma iau dupa codurile de erori din manual.

#401
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate or fi dat push la niste configuratii noi/update-uri de firmware. Eu cand l-am avut n-a avut niciodata restarturi aiurea, in schimb a avut alte belele...

#402
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Aproape saptamanal, de 2-3 ori se sting ledurile si se restarteaza modemul, asta cand reusesc sa constat eu. Sunt sigur ca nu update-ul este motivul. Cateodata se stinge led-ul pt telefon fix si apoi trebuie sa dau restart. Si sunt la al 2-lea modem de acest tip care face la fel :)

#403
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Recomandarea mea e sa renuntati la Sagemcom, nu sunt fiabile. Cereti Huawei.

#404
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Mie nu mi se pare Huawei cu nimic mai fiabil sau stabil decat Sagemcom, e preferat de multi pentru ca poate fi setat in bridge. Pe partea de wireless e praf comparat cu Sagemcom-ul, ca sa nu mai zic ca nu stie 5GHz (ac).

Pe partea cealalta, daca vrei sa folosesti routerul propriu in loc de cel oferit de ISP (care e oricum o porcarie indiferent ca e Sagemcom sau Huawei sau orice altceva) singura varianta e Huawei datorita modului bridge, cum spuneam.

#405
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, solutia ONT Huawei in bridge si router personal o recomand. Bineinteles ca pe wireless nu exceleaza, eu ma refeream la stabilitatea echipamenului per total.

Edited by MembruAnonim, 08 June 2019 - 14:19.


#406
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Da, doar ca niciunul din astea nu a fost facut pentru mai mult decat home usage, cu cativa clienti gen PC/laptop, vreo 2-3 telefoane si aia e. Lasandu-l sa fie doar un simplu convertor, ai linie de internet pe care poti sa o folosesti cu echipamente cu adevarat bune (in functie de scenariul fiecaruia si de necesitati).

#407
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postmercur68, on 08 iunie 2019 - 12:52, said:

Aproape saptamanal, de 2-3 ori se sting ledurile si se restarteaza modemul, asta cand reusesc sa constat eu. Sunt sigur ca nu update-ul este motivul. Cateodata se stinge led-ul pt telefon fix si apoi trebuie sa dau restart. Si sunt la al 2-lea modem de acest tip care face la fel Posted Image
Mie nu mi s-a restartat niciodata, il am de un an, ce e drept il am intr-o priza dupa un UPS si stabilizator de tensiune. Verifica tensiunea sau priza sa nu aiba un contact imperfect.

Edited by vafro, 08 June 2019 - 16:23.


#408
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAWE, on 08 iunie 2019 - 14:38, said:

Da, doar ca niciunul din astea nu a fost facut pentru mai mult decat home usage, cu cativa clienti gen PC/laptop, vreo 2-3 telefoane si aia e. Lasandu-l sa fie doar un simplu convertor, ai linie de internet pe care poti sa o folosesti cu echipamente cu adevarat bune (in functie de scenariul fiecaruia si de necesitati).
Ducr, gândește-te ca Digi foloseste un ONT la cativa zeci de abonati unde e FTTB.

#409
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View Postvafro, on 08 iunie 2019 - 16:23, said:

Mie nu mi s-a restartat niciodata, il am de un an, ce e drept il am intr-o priza dupa un UPS si stabilizator de tensiune. Verifica tensiunea sau priza sa nu aiba un contact imperfect.
Multumesc de sfat

#410
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMembruAnonim, on 08 iunie 2019 - 17:41, said:

Ducr, gândește-te ca Digi foloseste un ONT la cativa zeci de abonati unde e FTTB.

Da, dar FTTB =/= FTTH. Digi (si de fapt toti ISP la nivel de home user) fac o porcarie care se numeste splitting de resurse (care sunt constante, adica un anumit bandwidth) la tot mai multi abonati, e logic ca la un moment dat banda aia ajunge sa fie saturata si nu mai face fata. Eu am FTTH de la ei si merge tot mai prost pentru ca tot adauga useri pe acelasi bandwidth de acum 5 ani, logic ca nu ai cum sa mentii viteza la un nivel acceptabil. De asta am o linie secundara de la Telekom si desigur, le platesc pe amandoua in ideea de redundanta/failover.

Singura varianta acceptabila ar fi banda garantata, dar nu vrei sa stii cat costa 1Gb garantat...

LE: Ok, chiar nu are nimeni nevoie de gigabit garantat acasa, pana si un 100Mbit e arhisuficient chiar si in mediu SOHO, dar si asa e mult mai scump decat cei 10 euro pe luna sau cat e pentru best effort gigabit. Ultima data cand am verificat, 50Mbps garantat veneau cu un cost de vreo 100+ EUR/luna (bine, si echipamentele sunt altele, suportul e 24/7, ai uptime de gen 98% minim etc). Pe mine personal nu ma intereseaza viteza pe torrente ci stabilitatea pe VoIP si alte chestii...

Edited by AWE, 08 June 2019 - 22:03.


#411
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006

View Postmercur68, on 08 iunie 2019 - 12:52, said:

Aproape saptamanal, de 2-3 ori se sting ledurile si se restarteaza modemul, asta cand reusesc sa constat eu. Sunt sigur ca nu update-ul este motivul. Cateodata se stinge led-ul pt telefon fix si apoi trebuie sa dau restart. Si sunt la al 2-lea modem de acest tip care face la fel Posted Image

sagecomul e prastie.sa vezi cum e sa se restarteze de 6 ori..

#412
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

View Postdarkwings, on 09 iunie 2019 - 06:50, said:


sagecomul e prastie.sa vezi cum e sa se restarteze de 6 ori..


eu am sagecom pe ftth si sunt foarte multumit de el ..nu am vazut sa se restarteze si internetul atunci cand il folosesc nu am avut caderi. de viteza nu mai spun deoarece este superioara 960mb asta cu 2 stb-uri iptv deschise pe canale hd
mentionez ca pe sagecom am oprit reteaua wi-fi a lui si am conectat un router asus prin cablu unde am facut o alta retea si dau prin asus wi-fi la viteze foarte bune
eu sunt foarte multumit de sagecom

#413
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 31.05.2016

View Postmercur68, on 08 iunie 2019 - 12:52, said:

Aproape saptamanal, de 2-3 ori se sting ledurile si se restarteaza modemul, asta cand reusesc sa constat eu. Sunt sigur ca nu update-ul este motivul. Cateodata se stinge led-ul pt telefon fix si apoi trebuie sa dau restart. Si sunt la al 2-lea modem de acest tip care face la fel Posted Image

Aceleasi simptome si in cazul meu, fie restartari la echipament, fie led stins pentru telefonul fix, insa cand se intampla asta am si lipsa internet pe device-uri (in manual specifica ca ar fi deconectare de cont). Uneori isi revine la restart, alteori nu, dar in ultima perioada nu am mai intampinat aceasta situatie. Cat despre semnal wifii sau viteza sunt multumit pe deplin de acest modem.

#414
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand mai cade verifica semnalul optic. Oricum, e un ONT problematic in general acest Sagemcom... din pacate. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate