Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cluj - Vaslui Cu masina. Ce e de vizitat ? Starea drumurilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006
Buna ziua!
As avea nevoie de niste recomandări de la voi.
Am planificat în august 1 săptămâna, cu sotul(neamț) în România. Din pacate e timpul foarte limitat, de aceea as vrea sa rămânem cu câteva amintiri  frumoase. Trebuie să ajungem în Vaslui la familia mea. Vom zbura la Cluj, unde vom închiria o mașină.
Am planificat ca la dus sa vizitam salina din Turda (cine a fost acolo....merita ????), apoi Mediaș si Sighișoara (ceva recomandări acolo?). Apoi Gheorghieni, Bicaz, Piatra Neamț Vaslui.
La întoarcere vrem să vizităm Brașovul dar nu avem încă nici un plan.
Va fi o călătorie mai mult de admirat din mașină cu câteva popasuri scurte.
Ce recomandați pe traseul acesta? (Obiective turistice, cabane rustice unde vom poposi poate peste noapte si unde se poate mânca tradițional, soțului meu ii place asa ceva).
Cum e drumul Piatra Neamț -Roman - Vaslui ? Pot merge pe acolo sau trebuie să merg prin Bacău neaparat ?
Dar Sighișoara - Gheorghieni ? Merge prin Sovata bănuiesc...ori ?
Orice recomandare legată de această călătorie e binevenită ! Bineinteles si pt drumul de întors spre Cluj prin Brașov.
Mulțumesc!



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Sighisoara - Cetatea
Medias - mai nimic
Bicaz - Lacu Rosu + Cheile Bicazului (puteti admira de asemenea si ruina lacului de acumulare)

Pentru dus:
Cluj - (cu valea Muresului )Toplita (nu-ti recomand prin Reghin,ci prin Tg.Mures) - Gheorgheni - Lacu Rosu - Bicaz - Piatra Neamt - Bacau - Vaslui  447 km.
Pentru intors:
Vaslui - Bacau -Onesti - Brasov - Fagaras - Sibiu - Sebes - Alba Iulia - Turda - Cluj 585 km
Vaslui - Bacau -Comanesti - Miercurea Ciuc - Tusnad - Sf.Gheorghe - Brasov - Fagaras - Sibiu - Sebes - Alba Iulia - Turda - Cluj  647 km

vizitezi Brasov,Sibiu,Alba-Iulia,salina Turda (si ce mai crezi de cuviinta pe traseu)
Pentru condus,cam o zi jumatate iar pentru vizitat,cam cinci zile pline.
ps.
La ce te referi cand zici mancare traditionala?

#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Salina din Turda merita. In traseul asta nu merita ratata.Depinde in ce zi si la ce ora ajungeti, sa nu prindeti f aglomerat.
Centrul Sighisoarei - cetatea.
La Sovata puteti opri sa va plimbati 1-2 ore prin padure, pe langa Lacul Ursu (traseul sarii se numeste traseul si e f bine amenajat) daca sunteti amatori de plimbari in natura.
Salina Praid daca la Turda ai decis ca va place si mai vreti. Aici intrarea se face la anumite ore, posibil sa fie mai mult timp mort din cauza asta.
Lacul Rosu
Cheile Bicazului.
La întoarcere Brasov si Sibiu - centrele vechi. Puteti acorda o zi drumului spre BV si vizitei lui, apoi o cazare in Sibiu, unde a doua zi vizitati, mancati si plecati inapoi spre Cluj.

Piatra Neamț -Roman f bun. Din pacate Roman Vaslui, la fel ca si Bacau Vaslui - sunt f proaste.

Quote

Dar Sighișoara - Gheorghieni ? Merge prin Sovata bănuiesc...ori ?

Da, din Sighisoara, mergi catre Balauseri, faci dreapta, treci prin Sovata - Praid, Gheorgheni etc.
E ok drumul asta. Dupa Gheorgheni, in zona Lacul Rosu, apar mici portiuni cu probleme.

Cred cca ar fi destul de greu de bifat TUrda, Sighisoara  (intre ele exista mai multe optiuni de traseu), apoi Salina Praid in aceeasi zi.

Edited by disturbed, 04 July 2017 - 08:03.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 raluca_orhideea, on 04 iulie 2017 - 07:21, said:

Mediaș
Ai ce vedea la Medias, daca tot treci pe acolo. Problema Mediasului este ca nu e promovat turistic, dar este cel putin la fel de frumos ca Sighisoara.
Iti recomand Centrul Vechi unde vei vedea cetatea medievala, turnurile cetatii si fortificatiile. Daca ai timp mai mult poti vizita si imprejurimile.
http://www.mediasturism.ro/

Edited by MembruAnonim, 04 July 2017 - 08:17.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 adisz, on 04 iulie 2017 - 07:51, said:

Bicaz - Lacu Rosu + Cheile Bicazului (puteti admira de asemenea si ruina lacului de acumulare)

ce a patit lacul d acumulare?

#6
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 adisz, on 04 iulie 2017 - 07:51, said:


Medias - mai nimic

Cum mai nimic? Cetatea e chiar ok.

#7
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005

 adisz, on 04 iulie 2017 - 07:51, said:

Medias - mai nimic


Tocmai au terminat de renovat cetatea si e foarta faina.
Mai recomand deasemena cetatea Fagarasului.

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Si cetatea Alba Carolina de la Alba Iulia. http://viziteazaalbaiulia.ro/

L.E.: Nu cred ca va ajunge o saptamana sa vizitati tot pe traseele Cluj-Vaslui :D

Edited by shiva, 04 July 2017 - 09:30.


#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
In apropiere traseului recomand Alba Iulia, Blaj. Deci Cluj-Aiud-un mic ocol spre Ab. Iulia-Blaj-Medias-Sighisoara-Balauseri-Sovata-Praid-Bicaz...
Ar mai fi varianta rapida Clug-Tg. Mures-Sighisoara etc...
Mancare traditionala buna si cazare gasiti la Hanul Dracula Danes inainte de Sighisoara si la Hanul Basa in Borzont inainte de Gheorgheni. Recomand ambele locatii.

 adisz, on 04 iulie 2017 - 07:51, said:

Sighisoara - Cetatea
Medias - mai nimic
Bicaz - Lacu Rosu + Cheile Bicazului (puteti admira de asemenea si ruina lacului de acumulare)

Pentru dus:
Cluj - (cu valea Muresului )Toplita (nu-ti recomand prin Reghin,ci prin Tg.Mures)
Cluj-Mures-Toplita, nu tot prin Reghin trece?

PS. Eu stiu exact la ce te-ai referit, adica sa se evite ruta spre Reghin prin Mociu, Sarmasel Gara...

Edited by dan1980_25, 04 July 2017 - 09:51.


#10
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Eu n-as prea recomanda cetatea Sighisoara. Prin 2002 cand am descoperit-o m-a fascinat. Am trecut pe acolo cam la 2-3 ani   constatand ca se schimba in rau.Am fost ultima data acum o saptamana si m-am ingrozit de cat de mult a putu sa decada acel burg inca in 2002 locuit.  Aproape toate cladirile din cetate s-au transformat in pensiuni  de o calitate indoielnica.Exista un singur restaurant decent, singurul cu 4 stele pe trip advisor,(am incercat vreo 5 asumandu-mi riscul de a face o toxiinfectie alimentara) o toaleta publica cu 2 lei mizerabila (cel putin in ziua in care am fost eu -a se compara cu toaleta de 1 leu din Cetatea Alba Carolina), invazie de kitsch-uri  gen magneti de frigider cu Dracula, in frunte cu kitschul absolut "Camera unde s-a nascut Vlad Tepes", exista un singur loc in care poti  cumpara apa sau suc in cetate la un aparat care nu da rest si al carei proprietare refuza sa schimbe bani daca nu-i cumperi  vreun magnet de frigider. Muzeul Turnului Ceasului si Muzeul Armelor au un potential dar nu sunt amenajate pentru secolul XXI(ma intreb ce fac cu banii din bilete), Camera de tortura e o gluma  proasta ca si camera unde s-a nascut tepes, Muzeul liceului -inchis , Biserica evanghelica  merita cei 8 lei pt vizitare daca permite accesul si in catacombele din subsol(le-am vizitat  acum 2 ani) si mai merita cimitirul de langa aceasta -macar acolo scapi de asaltul kitschului. In excursia de saptamana trecuta am fost mult mai placut surprins de Medias si Blaj, Cetatea Alba Carolina  cunoscand-o deja. Concluzia  dupa  ultima vizita la Sighisoara - micii afaceristi din Sighisoara trebuie sa falimenteze si sa arda  in iadul  lucratorilor in turism pentru ca Sighisoara sa fie pusa in valoare.

Edited by iulian_k, 04 July 2017 - 10:35.


#11
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
raluca@
Oricum ti-ai programa traseul, sa faci tot posibilul sa eviti rute directe de genul Bacau-Vaslui sau Roman-Vaslui. Asa cum ti-a zis si colegul disturbed, acele drumuri sunt "varza"; veti face si foarte mult timp, veti rupe si masina dar si spatele vostru....Bacau-Vaslui e rupt tot iar pe cealalta ruta, Roman-Negresti e problema mare iar neamtul tau va vedea tarisoara asta exact cu una din cele cea mai nashpa fetze ale ei (drumuri bombardate/sate in saracie maxima)...
Alternativa pt Roman-Vaslui ar fi: Roman > catre Iasi (pana la intersectia DN28 cu Centura Iasi > Centura Iasi) > Vaslui
http://distanta.ro/r...7.552338/vaslui

Sau daca vrei drum si mai bun, intri in Iasi si iesi catre Vaslui, prin Bucium, pe DN24 doar ca vei face inca cativa km mai mult, plus si timpul necesar traversarii Iasului.

Iar daca totusi drumurile voastre ajung in Bacau, decat direct Vaslui, mai bine e Bacau - Adjudu Vechi - Podu Turcului - Barlad-Vaslui... Desi si pe acolo ai vreo 30 km de drum f rau (drum betonat), desi fara gauri (Podu Turcului-Barlad) http://distanta.ro/b...7.539978/vaslui

#12
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

 adisz, on 04 iulie 2017 - 07:51, said:


La ce te referi cand zici mancare traditionala?

mi-as dori sa gasesc o pensiune, amenajata in stil  rustic,  care se serveste masa gen:  sarmale, ciorba, musaca, muraturi :D desert din zona. bucataria, sala de mese cu decor popular. am asa niste fantezii....dar poate va da norocul si peste mine :)
oricum multumesc de raspuns :)

#13
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

 Ana0181, on 04 iulie 2017 - 11:43, said:

raluca@
Oricum ti-ai programa traseul, sa faci tot posibilul sa eviti rute directe de genul Bacau-Vaslui sau Roman-Vaslui. Asa cum ti-a zis si colegul disturbed, acele drumuri sunt "varza"; veti face si foarte mult timp, veti rupe si masina dar si spatele vostru....Bacau-Vaslui e rupt tot iar pe cealalta ruta, Roman-Negresti e problema mare iar neamtul tau va vedea tarisoara asta exact cu una din cele cea mai nashpa fetze ale ei (drumuri bombardate/sate in saracie maxima)...
Alternativa pt Roman-Vaslui ar fi: Roman > catre Iasi (pana la intersectia DN28 cu Centura Iasi > Centura Iasi) > Vaslui
http://distanta.ro/r...7.552338/vaslui

Sau daca vrei drum si mai bun, intri in Iasi si iesi catre Vaslui, prin Bucium, pe DN24 doar ca vei face inca cativa km mai mult, plus si timpul necesar traversarii Iasului.

Iar daca totusi drumurile voastre ajung in Bacau, decat direct Vaslui, mai bine e Bacau - Adjudu Vechi - Podu Turcului - Barlad-Vaslui... Desi si pe acolo ai vreo 30 km de drum f rau (drum betonat), desi fara gauri (Podu Turcului-Barlad) http://distanta.ro/b...7.539978/vaslui

Multumesc pt raspuns. De fapt, cred ca mai intai va trebui sa merg la Barlad, si apoi ziua urmtoare l Vaslui.
Adjud - Barlad am fost prin 2013, am crezut ca nu mai ajung in Barlad de rau ce era drumul. Cratere pe toata latimea strazii. mai mult de 15-20km/h nu puteam merge. De aia m-am gandit ca poate din Bacau la Vaslui e mai bun drumul, ca din Vaslui in Barlad se merge foarte bine.
M-am uitat acum pe Google Earth, street view, si drumurile par asfaltate. Bun, denivelate si cate o groapa ici colo....treaca -mearga. Dar Adjud - Barlad a fost groaznic.
La toata calatoria asta, numai de drumul asta mi-e groaza....ca la intoarcere merg din Vaslui- Barlad spre Focsani si e ok.
Si totusi, care drum ar fi mai bun? Bacau - Vaslui sau Adjud - Barlad?

#14
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
raluca@
De evitat ar fi amandoua... io ti-am zis si de varianta aia doar din perspectiva faptului ca erau doar vreo 30 km rai pe-acolo...Iar restul buni.
Pe dincolo, prin Bc-Vs, e tot drumul doar rau si foarte rau.
Eu pe Barlad-Podu Turcului-Adjudu Vechi am fost anul trecut, desi intotdeauna daca se poate evit sa trec pe-acolo. Drumul ala de vreo 30km "strategic" de beton mai avea cateva gauri, cateva capcane, intr-adevar dat fiind denivelarile, curbele etc, se merge cu o viteza f mica. Oricum, e posibil ca ce ai vazut tu "groaznic" pe-acolo sa fie si acum tot asa. Dar daca ala e rau tare, Bacau-Vaslui e cosmar... un cosmar ce poate dura cateva ore bune!

PS: Lasa street view, ca oricum nu stii de cand sunt facute fotografierile.

#15
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

 adisz, on 04 iulie 2017 - 07:51, said:


Cluj - (cu valea Muresului )Toplita (nu-ti recomand prin Reghin,ci prin Tg.Mures) - Gheorgheni - Lacu Rosu - Bicaz - Piatra Neamt - Bacau - Vaslui  447 km.


Tocmai mi-a recomandat cineva ca din Cluj sa iau drumul asta direct spre Reghin, cica ar fi bun si nici nu as inconjura asa mult ca pe la Tg Mures

#16
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Doar două rute de ajuns dinspre Bacău spre Vaslui:

Bacău-Roman-Iasi-Vaslui sau Bacău-Adjud-Tisita-Tecuci-Barlad. ATÂT

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate