Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ethereum, este prea tarziu pentru investit intr-un rig

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mlmarius

mlmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.06.2005
Neata. M-am trezit si eu vizavi de cripto monezi si ETH in special. Ma gandesc sa investesc intr-un rig de minat. Vad ca apar din ce in ce mai multe de vanzare pe internet (semn rau?), citesc despre trecerea de la proof of work la proof of stake din noiembrie si cum aceasta trecere va face minatul obsolete. Folosind calculatoare care estimeaza USD din Mh/s si adaugand un praf de sare de vreo luna sau doua socot ca ar fi nevoie de aproximativ 6-7 luni ca sa vad un profit. Exista oameni cu experienta care pot impartasi pareri si sfaturi ? Este mult prea tarziu sa te mai apuci de minat acum ? Ce credeti ca se va intampla dupa noiembrie ? Alte monezi profitabile ?

Edited by mlmarius, 03 July 2017 - 11:18.


#2
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Minarea acasa se face daca ai panouri solare si poti genera energie, sau daca furi de la vecini din retea.

Pe curentul tau de acasa nu rezolvi nimic si daca minezi in minus pierzi bani defapt Posted Image

Eu am pus un gtx 1060 3gb la vanzare, m-au asaltat minerii astia de 2017 cu oferte pt placa, acum 3 luni se dadea cu 890 900 de lei, acum am dat-o cu 975, si unii zic ca am fost b0u ca trebuia sa o dau cu 1200 Posted Image) ca vin minerii Posted Image))

Vezi documentarul cu bitcoin din china, unde aia fura de la sate de la oameni si isi fac bitcoin caves in munte, unde au mii de eth-uri.

Edited by alexandrualexww2, 03 July 2017 - 11:24.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
faci mai multi bani investind banii pe care i-ai da pe rig....
Bineinteles trebuie sa stii cand sa cumperi si cand sa vinzi... (buy low sell high)

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In primul rind cind ajung chestii de-astea pe la BBC (sau chiar si softpedia) e destul de clar ca nu mai merita deranjul.
Dar da, daca poti baga ceva undeva prin vreo priza (pe care n-o platesti tu) probabil poti scoate de vreo ciocolata ROM (autentic).

#5
mlmarius

mlmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.06.2005

View Posteasy90rider, on 03 iulie 2017 - 11:26, said:

faci mai multi bani investind banii pe care i-ai da pe rig....
Bineinteles trebuie sa stii cand sa cumperi si cand sa vinzi... (buy low sell high)

Posibil ca in timpul ramas sa poata fi amortizat mare parte din costul rigului. Ar fi ca si cum am transformat fiat in ETH si am ramas cu ceva rig ... cu putin noroc. Nu imi dau seama cat de batuta in cuie este trecerea la proof of stake si cat de "in noiembrie" se va intampla.

View Postf300, on 03 iulie 2017 - 11:27, said:

In primul rind cind ajung chestii de-astea pe la BBC (sau chiar si softpedia) e destul de clar ca nu mai merita deranjul.
Dar da, daca poti baga ceva undeva prin vreo priza (pe care n-o platesti tu) probabil poti scoate de vreo ciocolata ROM (autentic).

Am citit undeva ca se preconizeaza ca bitcoin va ajunge sa valoreze in jur e $50k in urmatorii 10 ani iar ETH e posibil sa il egaleze datorita suportului pe care il are si a faptului ca e mai mult dcat o criptomoneda.

Edited by mlmarius, 03 July 2017 - 11:43.


#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Vezi pe http://whattomine.com/ cat poti castiga din minat, in acest moment....

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmlmarius, on 03 iulie 2017 - 11:40, said:

Am citit undeva ca se preconizeaza ca bitcoin va ajunge sa valoreze in jur e $50k in urmatorii 10 ani

Si in mod sigur o sa coste 60k in electricitate...
Sau daca vrei sa o iei ca pe o investitie directa - baga bani printr-un exchange, iti faci rost de bitcoinii tai si spera sa creasca. Sau macar sa nu pice fenomenal...

#8
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
s-a mai discutat de n ori.
ideea centrala este ca poti usor cumpara coins dar e greu sa le vinzi ulterior.
castigul din minat in ziua de azi = plata curent

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmlmarius, on 03 iulie 2017 - 11:09, said:

Neata. M-am trezit si eu vizavi de cripto monezi si ETH in special. Ma gandesc sa investesc intr-un rig de minat.

O intrebare doar.Ce inseamna rig de minat?
Inca o intrebare:minat este sinonim cu minerit?

#10
mlmarius

mlmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.06.2005

View Postadisz, on 03 iulie 2017 - 14:10, said:

O intrebare doar.Ce inseamna rig de minat?

Rig-ul este un computer contruit in scopul de a participa in diverse retele de cripto monezi. In cazul ETH ( Ethereum ) aceste computere contin de obicei mai multe unitati de procesare grafica ( GPU sau placi video ) .

View Postadisz, on 03 iulie 2017 - 14:10, said:

Inca o intrebare:minat este sinonim cu minerit?

Nu stiu, mineritul ma duce cu gandul la o groapa in pamant pe cand aici munca este depusa de computer (rig). Marturisesc totusi ca nu am incercat prea tare sa ma exprim corect si sunt amestecati/adaptati termeni din limba engleza. Probabil intrebarea putea fi formulata mai ingrijit.

Edited by mlmarius, 03 July 2017 - 14:28.


#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
data-mining inseamna ca sapi in pamant dupa date?

#12
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
nici o moneda virtuala nu mertia atentie.
nu,nu merita sa abgi bani in ceea ce azi valoreaza 700$ si maine 4000$ ,ca apoi poiamaine sa fie 450$

#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Minatul este traducerea in Romgleza a cuvantului minerit din limba Romana.
Atentie, a nu-l confunda cu cuvantul minat din limba romana, intotdeauna atentie la context.
Rig este folosit si in engleza si in romgleza si inseamna sistem sau platforma in romana.

#14
mlmarius

mlmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.06.2005
Am rugamintea sa pastram discutia la subiect.

Edited by mlmarius, 04 July 2017 - 09:42.


#15
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Nu mai merita sa cumperi echipament de minat acum, mai ales ca eth trece pe PoS... Insa cine deja are mult eth va avea de castigat cand va trece pe PoS Posted Image Cel mai ok acum e sa astepti o corectie serioasa de pret si sa cumperi atunci (buy low/sell high), doar ca ar trebui sa ai destul de multi bani ca sa investesti in ETH avand in vedere pretul actual. In general, cu monezile mari (BTC, ETH, LTC) ai mai multa siguranta dar profit mai mic, si cu monezi foarte ieftine poti avea profit mult mai mare (x5-x10) dar este si mult mai riscant. Pentru informatii despe trading vezi https://www.deepdotw...ies-always-win/ si http://cryptorials.i...ading-altcoins/

Edited by rola_ocb, 05 July 2017 - 12:19.


#16
mlmarius

mlmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.06.2005

View Postrola_ocb, on 05 iulie 2017 - 12:17, said:

Insa cine deja are mult eth va avea de castigat cand va trece pe PoS

Am incercat sa ma informez despre asta insa nu e clar daca va fi un barem minim pentru stake. Stii ceva despre asta ? Presupun ca modul asta de validare a tranzactiilor nu poate fi facut prin pool-uri nu ?

#17
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Eu nu tranzactionez eth deci nu prea m-am informat exact Posted Image Dar in general la PoS cu cat ai stake mai mare cu atat mai mult castigi, si sunt destul de multi care au cumparat eth ieftin si inca tin de el, asa ca ei vor fi avantajati fata de cei care cumpara acum, indiferent daca vor fi si pool-uri sau nu... O moneda cu PoS interesant este Bitbean, deocamdata costa ~110 satoshi si citisem pe bitcointalk ca userii cu ~1000000 bitb castiga in jur de 5000 bitb pe saptamana doar din "sprouting". Totusi, cu 1000000 bitb poti sa faci mult mai mult de 5000 / saptamana din trading, eu fac in jur de ~1000-2000 pe zi din trading si am doar ~30000 bitb.

Edited by rola_ocb, 05 July 2017 - 12:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate