Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Disputa mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, am o situatie de rezolvat, va dau un exemplu , POATE cineva a mai patit ceva similar si poate da un sfat pertinent si argumentat, sau vreun jurist/notar,toata stima, multumesc anticipat!

Disputa : Garsoniera in centrul brasovului camere care a fost in proprietatea bunicului legitim si a bunicii vitrege. (pe olx e estimata la 35.000 de euro)

Partile sunt: tatal meu,unicul fiu al bunicului si al bunicii legitime si sora bunicii vitrege,cumnata defunctului.

La momentul de fata situatia e urmatoarea, bunica vitrega a decedat inaintea bunicului, bunicul meu si-a facut sucesiunea dupa ea, bunica vitrega avea la momentul de fata in viata pe tatal ei si pe sora ei ,acestia nu au facut sucesiunea, nu au fost interesati de situatie . Curand a murit si bunicul meu, iar tatal meu a facut singur sucesiunea dupa el, primind 48% din apartament. Notarul a spus ca restul vor avea 32% , a fost calculat in optimi patrimi etc , dar cam asta e procentul real estimat.  Cei doi mostenitor au rupt legatura cu bunica vitrega acum zeci de ani, fiind impotriva casatoriei cu bunicul meu. Si nu le-a pasat ce fac ei,nu au sustinut ajutat familia in niciun fel si l-au urat de moarte pe bunicul meu, iar la inmormantarea bunicii vitrege au spus de fata cu familia indurerata si cu bunicul, ca mai bine era el in sciriu decat ea, dar de curand se arata foarte interesati de mostenire,caci a murit bunicul. Iar noua, familiei bunicului, care i-am indragit pe amandoi ,chiar daca ea era bunica vitrega, consideram ca nu merita procentul de 42%, se poate face ceva in cazul asta?

Tatal meu are certificat de mostenitor si e trecut in cartea funciara cu apartamentul.

Tatal bunicii vitrege decedate, a murit si el dupa ce a decedat bunica vitrega, la putin timp dupa. Deci singura mostenitoare ramasa e sora bunicii vitrege, aceasta nu si-a facut sucesiunea dupa tatal ei si nici dupa sora ei, dar e foarte interesata de mostenire si creaza tensiuni si nervi, dand de inteles ca poate veni la orice ora sa strice ploile, e o persoana in varsta, dezagreabila si cu care nu se poate discuta logic. O persoana neserioasa si nehotarata plina de ura.

Revin cu intrebarea, ce se poate face in acest caz ? Probabil se va ajunge la situaia in care unul dintre noi va dori sa vanda si celalalt nu. fiind egalitate aproape de procente.

A 2-a intrebare, se prea poate ca bunicul meu, sa aiba dreptul vreunei cote parti din mostenirea bunicii care a decedat? adica mostenirea dupa mama bunicii vitrege ? Si daca da, cum se poate intra in posesia acestor informatii legate de ce avea mama bunicii vitrege ? trebuie mers la primaria din orasul respectiv sa se verifice ce e pe rol ?

E foarte complicata situatia, cred eu.Daca mi-a scapat vreun detaliu revin cu explicatii.

Multumesc din nou pentru timpul acordat si va rog sa scuzati unele greseli de exprimare, sunt putin nervos si nu ma pot concentra indeajuns.

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Aici vei căpăta opinii - bune, rele, din experiență sau nu - și doar opinii. În cazul tău, dat fiind că e vorba de proprietăți cu valoare, e nevoie de o consultație a unui profesionist care să-și și asume răspunderea pentru ce spune. Pe scurt - aici pierzi vremea. Du-te la un avocat specializat în domeniu sau un notar, spune-le despre ce e vorba, arată documentele pe care le ai, fă un contract cu respectiva persoană și cere-i să-ți spună ce se poate face.

#3
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

 alexandrualexww2, on 02 iulie 2017 - 13:18, said:

Salut, am o situatie de rezolvat, va dau un exemplu , POATE cineva a mai patit ceva similar si poate da un sfat pertinent si argumentat, sau vreun jurist/notar,toata stima, multumesc anticipat!

Disputa : Garsoniera in centrul brasovului camere care a fost in proprietatea bunicului legitim si a bunicii vitrege. (pe olx e estimata la 35.000 de euro)

Partile sunt: tatal meu,unicul fiu al bunicului si al bunicii legitime si sora bunicii vitrege,cumnata defunctului.

La momentul de fata situatia e urmatoarea, bunica vitrega a decedat inaintea bunicului, bunicul meu si-a facut sucesiunea dupa ea, bunica vitrega avea la momentul de fata in viata pe tatal ei si pe sora ei ,acestia nu au facut sucesiunea, nu au fost interesati de situatie . Curand a murit si bunicul meu, iar tatal meu a facut singur sucesiunea dupa el, primind 48% din apartament. Notarul a spus ca restul vor avea 32% , a fost calculat in optimi patrimi etc , dar cam asta e procentul real estimat.

nu inteleg ceva:
daca tatal tau a facut succesiunea dupa tatal lui ne-vitreg (bunicul tau), fiind singurul mostenitor descendent, de ce a primit doar 48% din val. apartamentului?

nu cred ca sora bunicii vitrege, care a murit inainte bunicului tau, are vreo sansa de mostenire si in mod logic nici nu ar trebui sa mosteneasca nimic in cazul acesta.
mai degraba aveti sanse de mostenire tu/ sau voi, nepotii (copiii tatalui tau sau verisorii tai, copiii fratilor/ surorilor tatalui tau)- deci, pe linie descendenta ca am inteles ca parintii bunicului au murit.
eu, parca asa stiu, dar cel mai bine poti afla conditiile de lege, daca consulti contra cost un avocat sau notar. (poti sa cauti si pe net cine poate participa la dezbaterea unei succesiuni de mostenire, dar necesita mai mult timp si poate nu gasesti raspunsul punctual specific la cazul tau)
succes! Posted Image

Edited by GRATEFUL, 02 July 2017 - 15:42.


#4
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 GRATEFUL, on 02 iulie 2017 - 15:34, said:

nu inteleg ceva:
daca tatal tau a facut succesiunea dupa tatal lui ne-vitreg (bunicul tau), fiind singurul mostenitor descendent, de ce a primit doar 48% din val. apartamentului?

nu cred ca sora bunicii vitrege, care a murit inainte bunicului tau, are vreo sansa de mostenire si in mod logic nici nu ar trebui sa mosteneasca nimic in cazul acesta.
mai degraba aveti sanse de mostenire tu/ sau voi, nepotii (copiii tatalui tau sau verisorii tai, copiii fratilor/ surorilor tatalui tau)- deci, pe linie descendenta ca am inteles ca parintii bunicului au murit.
eu, parca asa stiu, dar cel mai bine poti afla conditiile de lege, daca consulti contra cost un avocat sau notar. (poti sa cauti si pe net cine poate participa la dezbaterea unei succesiuni de mostenire, dar necesita mai mult timp si poate nu gasesti raspunsul punctual specific la cazul tau)
succes! Posted Image

Asa zice notarul.... sostii aveau jumate fiecare.  Jumate bunicu bun jumate bunica vitrega,cand a murit ea, jumatatea ei s-a impartit la bunicu si la mostenitorii ei, adica sora ei si taicasu'. Din optimi etc reiese acest procent....eu nu cred ca e ceva de capul acestui notar...dar ce pot sa fac, ca nu am chef sa ma apuc sa ma judec cu toti nataraii...mai costa si foarte mult.


Acum eu vrea sa incerc alceva,daca ea sare la acest procent, vreau sa gasesc si eu mostenirea decedatei dupa mama, sa am si eu o cale de atac, caci orice am spune noi, ea ar vrea sa faca pe dos, daca eu vreau sa vand sa impartim, ea nu vrea, dar nu vrea nici sa plateasca procentul ramas sa ramana cu proiprietatea, si e nasol sa ma apuc de judecata cu ea.Asa prefer sa ii gasesc ceva din mostenirea familiei lor la care avea dreptul si bunicul si sa ii propun un schimb cu o diferenta sau ceva. :)

#5
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
@ alexandrualex,
ai scris la un moment dat:

Quote

bunica vitrega a decedat inaintea bunicului, bunicul meu si-a facut sucesiunea dupa ea, bunica vitrega avea la momentul de fata in viata pe tatal ei si pe sora ei ,acestia nu au facut sucesiunea, nu au fost interesati de situatie .

daca nu au participat la dezbaterea de succesiune, inseamna ca au renuntat la partea lor si totul a mostenit sotul defunctei, adica bunicul tau.
in cazul acesta nu vad ce grad de rudenie ascendent sau descendent are sora bunicii vitrege cu bunicul tau, care i-a fost doar cumnat?

uite ce am gasit pe site-ul asta daca vei citi:
http://www.romaniacu...supravietuitor/

"In absenta acestor persoane sau daca niciuna dintre ele nu vrea ori nu poate sa vina la mostenire, sotul supravietuitor culege intreaga mostenire."

tu ai confirmat ca la vremea respectiva rudele defunctei (tatal si sora) nu au participat la succesiune.
am inteles bine?

daca bunicul tau a facut singur succesiunea, inseamna ca ar trebui sa aveti un act ( certificat de unic mostenitor) din care reiese ca el a fost singurul mostenitor al sotiei sale (bunica ta vitrega) si ulterior rudele din partea ei nu mai pot cere nimic din apartamentul ramas. (mai ales daca in cartea funciara bunicul este trecut 100% proprietar)

Edited by GRATEFUL, 02 July 2017 - 19:17.


#6
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Ai un punct de vedere bun, dar solutia in cazul asta e data de la notar deja, adica notar autorizat si pus la intamplare acestui caz in zona arondata, nu l-am putut alege.

#7
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

 alexandrualexww2, on 02 iulie 2017 - 19:30, said:

Ai un punct de vedere bun, dar solutia in cazul asta e data de la notar deja, adica notar autorizat si pus la intamplare acestui caz in zona arondata, nu l-am putut alege.
nu am stiut pana acum ca nu poti sa alegi notarul cand vrei sa rezolvi o problema...(sau e singurul notar din localitate la care ti se permite sa apelezi?)
si ce se intampla daca notarul este incapabil,incorect sau pur si simplu indiferent si nu urmeaza procedura cea mai corecta/ eficienta pt. cei in cauza?
nu ar trebui sa te consulti in prealabil cu un avocat in care sa ai incredere, care nu te duce cu vorba, doar sa-ti incaseze banii...?
in Romania te poti astepta la orice din partea celor care aplica legea.

Edited by GRATEFUL, 02 July 2017 - 19:48.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 alexandrualexww2, on 02 iulie 2017 - 19:30, said:

..., adica notar autorizat si pus la intamplare acestui caz in zona arondata, nu l-am putut alege.
Pus la intamplare in zona arondata ? Cum vine asta ?

Edited by Baxon, 02 July 2017 - 19:51.


#9
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

 alexandrualexww2, on 02 iulie 2017 - 19:30, said:

Ai un punct de vedere bun, dar solutia in cazul asta e data de la notar deja, adica notar autorizat si pus la intamplare acestui caz in zona arondata, nu l-am putut alege.
m-am gandit la faptul ca notarul poate sa vina cu o solutie, dar de unde sti ca ea este unica solutie legala, corecta si buna? este in interesul notarului sa propuna o cale de rezolvare , ca in functie de asta incaseaza niste tarife destul de piperate pentru serviciile sale.

Edited by GRATEFUL, 02 July 2017 - 19:58.


#10
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 Baxon, on 02 iulie 2017 - 19:51, said:

Pus la intamplare in zona arondata ? Cum vine asta ?

Sunat la camera notarilor publici, ei zic ca se alege notarul al mostenire dupa zona arondata, adica zona in care e imobilul......iti dai seama ca in momentele alea, ne fiind nici din localitatea respectiva, cu inmormantari pe cap etc...numai la intrebari logice nu mi-a stat capul.

#11
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Eu știam că pentru succesiune notarul trebuie să fie din zona (orașul) ultimului domiciliu al defunctului, nu contează unde a avut proprietăți (dacă ar fi avut o garsonieră la Brșov și una la Arad cum ai fi făcut ?). Mai cere și alte păreri la alți notari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate