Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Turnare placa pt parcat masina in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postkevin79, on 26 iulie 2017 - 10:42, said:

salut,
n-am vrut sa mai deschid alt topic si cumva intrebarea mea are legatura cu acesta:
ca sa montez 30 mp de pavele in fata casei (terenul din curtea mea) in scopul parcarii autovehicului, imi trebuie AC?
dar daca in loc de pavele, pun ciment?
Nu .

#38
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Autorizatie???

#39
kevin79

kevin79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.09.2013
din ce m-am mai documentat, cat timp lucrarea pe care o faci nu are o fundatie, se presupune ca nu are caracter permanent (e provizorie) si nu este nevoie de autorizatie.
cel putin "meseriasul" cu care am luat legatura sa le montez asa mi-a spus.
pavelele le pot scoate din nisip si le montez in spatele casei daca vreau....
daca faci un gard cu fundatie de beton, ai nevoie de AC.

#40
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007
corect

#41
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
As vrea sa fac si eu o placa de beton armat de 15cm pentru un carport.

In stanga e casa, izolata cu 20cm de polistiren, iar jos am pietris 130cm adancime, pana la placa de beton
iar in dreapta am fundatia unui gard de beton (am pus plase de buzau verticale de 6, legate cu sarma intre ele, incalecate + bare de 8,10 verticale batute in pamant la pas de 50cm) adanc de 80,90cm si lat de 30cm, pe care am 2 randuri de boltari cu ciment si 2 bare de fier orizontale si din 50cm verticale.

As vrea sa ii dau cadere in fata, spre strada unde ii pun un jgheab de colectare a apei, acolo am 30cm intre pamant si nivelul strazii iar in spate am 70-80cm und o sa arunc si resturi de caramida ce a ramas de la casa.

Am sapat fundatia pentru gardul din fata si am vazut pe internet ca ar trebui grinda de fier jos si sus la fundatie, cat e carportul de lat, 3,3m
Gardul as vrea sa il fac din panouri antrazit si boltari ornamentali, de unde mi-a venit ideea sa bag bare de fier verticale inca de jos din fundatie, sa le dea stabilitate.

Intrebarea e, daca pot lasa asa, fara fundatie langa casa, acolo e teava de scurgere de 16cm peste care pun pietris si placa, teava ce pleaca de la jgeabu din fata pana in gradina. In partea catre casa nu am cum sa prind plasa de buzau si fierul, probabil aici se va lasa in timp.

Va multumesc

Edited by ***MIHAI***, 17 July 2023 - 14:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate