Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Turnare placa pt parcat masina in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
intentionez sa torn o placa de aprox 10 x 4 x 0.15 m pentru a parca 2 masini una dupa alta in curte. (masini de 5 persoane nu altele).
Intentia este sa pun 2 plase de buzau de 8 una in cap la alta total 10 m (centrate cu latimea pe 4 m) si la margini sa mai leg ceva fier ramas prin curte.

Din cate stiu o astfel de placa ar trebui turnata segmentat nu "dintr-o bucata".

Intrebari
1. Din cat in cat si cum sa o segmentez?
2. Ma gandeam sa pun o placa de osb de 6 ca segmentare (nu una singura ci cate trebuie). dar cum sa o pun? pana intalneste fierul de plasa de buzau sau trebuie despartita placa complet??? adica taiata armatura.

din socotelile mele curente nu intentionez sa mai pun peste ea nimic altceva (gen pavele/dale de beton).
cineva mi-a sugerat sa pun pe jos intre pamant si viitoarea placa o folie ca sa nu se scurga cimentul in pamant. e buna ideea sau?

ce alte sfaturi ar fi pentru acest lucru?

#2
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013
eu as face asa ceva cu pavele de calitate.
betonul, care probabil il vei prepara tu, se va macina si in cativa ani va arata ca naiba.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
Inca un vot pentru pavele.

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Betonul nu merita pus pe langa casa/curte. Se manaca in timp, face praf inutil, crapa, arata urat. Daca vrei sa ai parcarea impecabila si peste ani, poti turna o placa mai rudimentara (ieftina) de beton, apoi pui pavele deasupra ca sa fii sigur ca nu se lasa pavelele unde sta meru masina.

#5
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013
pavelele nu se lasa daca au un substrat realizat corespunzator. eu am amenajata o zona de genul asta formata din piatra sparta (atentie, trebuie piatra de cariera sparta, nu piatra de rau) + nisip + pavele de 6 cm. dupa 2 ani si 2 ierni arata ca la inceput. deocamdata.

#6
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
multumesc de sfatul cu pavele.
in acest moment nu este luat in considerare din 2 motive.
1. cost cel putin 12 mil (pavele) + altele ... aprox 15 mil sa zicem in plus.
2. nu cred ca betonul in sine daca este turnat cu suficient ciment sa "se deterioreze" asa de repede.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 roPopa, on 29 iunie 2017 - 14:09, said:

multumesc de sfatul cu pavele.
in acest moment nu este luat in considerare din 2 motive.
1. cost cel putin 12 mil (pavele) + altele ... aprox 15 mil sa zicem in plus.
2. nu cred ca betonul in sine daca este turnat cu suficient ciment sa "se deterioreze" asa de repede.


Trebuie doar sa bagi combinatia optima de beton. Au astia de la drumuri un fel de beton special ce nu se macina... intereseaza-te.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Sustin pavele.
Placa de beton ca sa o torni si sa reziste trebuie cateva cerinte stricte respectate : infrastructura bine compactata pe pat de balast, geogrila, armatura pentru maxim 4 metri lungime/latime, legatura dintre placi se realizeaza cu ancore prinse de plasa , turnare dintr-o bucata pe cat posibil , vibrare . Pentru platforma se foloseste beton marca superioara de la B350 in sus , optim B400 amestecat in statie din minim 4 sorturi plus ciment .

Edited by ldpe, 29 June 2017 - 14:16.


#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 roPopa, on 29 iunie 2017 - 14:09, said:

multumesc de sfatul cu pavele.
in acest moment nu este luat in considerare din 2 motive.
1. cost cel putin 12 mil (pavele) + altele ... aprox 15 mil sa zicem in plus.
2. nu cred ca betonul in sine daca este turnat cu suficient ciment sa "se deterioreze" asa de repede.
Daca nu ai bani acum nu e problema sa pui pavelele dupa. Nu exista beton care sa nu se macine in timp, oricat de scump ar fie el. OK, nu se macina sa il iei cu lopata, dar se macina destul cat sa iti faca praf peste tot, sa arate urat. Voi de ce credeti ca prin parcarile subterane de maluri betonul are sapa/vopsea cauciucata, lac dat deasupra. Spunea cineva ca se pune piatra sparta si nu crapa: pai in functie de unde ai casa, ca sa cumperi, sa transporti si sa compactezi piatra sparta te costa mai mult decat sa faci beton la betoniera sau mai rau la galeata daca nu e suprafata mare.

Edited by filipxxx, 29 June 2017 - 14:19.


#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Si la mine in curte s-a macinat betonul (turnat in urma cu 20 de ani) in zona in care parchez masina de serviciu. Puteti sa-mi recomandati ceva care sa aplic peste betonul actual si sa rezolv problema? Multumesc.
PS: in garaj am rezolvat in urma cu ceva ani, am turnat o sapa de mozaic.

#11
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
spuneti omului strict de placa, nu pavele..

@ initiator eu as segmenta doar pe latime, la 2m / deci as face doua turnari.

Pe langa plasa de Buzau baga si fibre de polipropilena in amestecul de beton.

 corsica, on 29 iunie 2017 - 14:21, said:

Si la mine in curte s-a macinat betonul (turnat in urma cu 20 de ani) in zona in care parchez masina de serviciu. Puteti sa-mi recomandati ceva care sa aplic peste betonul actual si sa rezolv problema? Multumesc.
PS: in garaj am rezolvat in urma cu ceva ani, am turnat o sapa de mozaic.
cauta sapa semiumeda pentru exterior.

Edited by casadivino, 29 June 2017 - 14:47.


#12
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 casadivino, on 29 iunie 2017 - 14:49, said:

spuneti omului strict de placa, nu pavele..

@ initiator eu as segmenta doar pe latime, la 2m / deci as face doua turnari.

Pe langa plasa de Buzau baga si fibre de polipropilena in amestecul de beton.


cauta sapa semiumeda pentru exterior.

adica A sau B?
Attached File  turnarePlaca.jpg   17.47K   72 downloads
si poti si exemplifica de ce in cateva cuvinte?

si segmentarea se face cu sau fara legatura intre armatura ... adica segmentarea este totala sau nu?

Edited by roPopa, 29 June 2017 - 14:58.


#13
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 roPopa, on 29 iunie 2017 - 14:57, said:

adica A sau B?
turnarePlaca.jpg
si poti si exemplifica de ce in cateva cuvinte?

si segmentarea se face cu sau fara legatura intre armatura ... adica segmentarea este totala sau nu?
A

ce ai in stanga / dreapta a placii ? ai vreun gard in care se termina..?

#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 casadivino, on 29 iunie 2017 - 14:49, said:

spuneti omului strict de placa, nu pavele..

@ initiator eu as segmenta doar pe latime, la 2m / deci as face doua turnari.

Pe langa plasa de Buzau baga si fibre de polipropilena in amestecul de beton.


cauta sapa semiumeda pentru exterior.

Lumea-i spune de pavele pentru ca este solutia cea mai buna, si culmea, mai economica. Sa te vad pe tine ca torni o placa din mortar de sapa pe exterior, pe pamant probabil, fara strat de fundare etc.
Apropo, rosturile se taie la 1/3 din grosimea placii. La dimensiunile pe care le toarna el acolo nu are nevoie de rost de turnare.

#15
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 casadivino, on 29 iunie 2017 - 15:01, said:

A

ce ai in stanga / dreapta a placii ? ai vreun gard in care se termina..?

am gard in stanga dar nu o lipesc de gard. 0.5 m fata de gard(pun vita de vie)
in dreapta nimic (deocamdata)

#16
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
uite ce frumos iesePosted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eSTKOcgwl3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t1JSXvCpPHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 StickyFingaz, on 29 iunie 2017 - 15:03, said:


Lumea-i spune de pavele pentru ca este solutia cea mai buna, si culmea, mai economica. Sa te vad pe tine ca torni o placa din mortar de sapa pe exterior, pe pamant probabil, fara strat de fundare etc.
Apropo, rosturile se taie la 1/3 din grosimea placii. La dimensiunile pe care le toarna el acolo nu are nevoie de rost de turnare.
alooo..treaba cu sapa era pentru celalalt coleg care spunea ca deja are betonul turnat doar ca I sa macinat

 roPopa, on 29 iunie 2017 - 15:05, said:


am gard in stanga dar nu o lipesc de gard. 0.5 m fata de gard(pun vita de vie)
in dreapta nimic (deocamdata)
atunci, poti sa iei in calcul niste borduri stanga / dreapta

 StickyFingaz, on 29 iunie 2017 - 15:03, said:


Lumea-i spune de pavele pentru ca este solutia cea mai buna, si culmea, mai economica.
Apropo, rosturile se taie la 1/3 din grosimea placii. La dimensiunile pe care le toarna el acolo nu are nevoie de rost de turnare.
omul daca dorea pavele deschidea topic "placa cu pavele"...

eu i-am spus de un singur rost de-a lungul placii ( presupunand ca nu este in domeniu si sa-i fie mai usor la turnare ) nicidecum de rosturi !

#17
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 StickyFingaz, on 29 iunie 2017 - 15:03, said:


Lumea-i spune de pavele pentru ca este solutia cea mai buna, si culmea, mai economica. Sa te vad pe tine ca torni o placa din mortar de sapa pe exterior, pe pamant probabil, fara strat de fundare etc.
Apropo, rosturile se taie la 1/3 din grosimea placii. La dimensiunile pe care le toarna el acolo nu are nevoie de rost de turnare.
poti te rog sa-mi faci un calcul sa vad de unde iese economia?
eu personal nu vad cum o placa peste care pun pavele (adica - 4 cm fata de cealalta) poate iesi mai eftin decat placa "initiala"
pavele + munca + alte materiale la un calcul aproximativ vine 15 mil.

#18
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 roPopa, on 29 iunie 2017 - 15:15, said:

poti te rog sa-mi faci un calcul sa vad de unde iese economia?
eu personal nu vad cum o placa peste care pun pavele (adica - 4 cm fata de cealalta) poate iesi mai eftin decat placa "initiala"
pavele + munca + alte materiale la un calcul aproximativ vine 15 mil.
probabil pune pavele pe / doar cu nisip...de aici si socoteala mai "ieftin"Posted Image

Edited by casadivino, 29 June 2017 - 15:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate