Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Racire plafon din exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
Daca ai ajuns sa citesti asta, probabil stai la ultimul etaj si te bucuri de sauna din casa si cauti solutii alternative la AC sau orice alt mijloc de racire interior.

Am o idee care nu imi da pace: am posibilitatea sa montez pe terasa exterioara un sistem ce poate tine uniform, relativ la aceeasi grosime, o cantitate de apa. Ma gandesc la un sistem inchis, sa zicem initial niste filme de polietilena umplute cu apa, vopsite eventual in alb. Nu exclud nici un sistem deschis, alcatuit din corpuri de plastic, cu alimentare naturala de la ploaie, dar cred ca mai repede se pierde apa prin vaporizare decat se castiga prin precipitatii.

Intrebarea ar fi daca merita munca pentru un astfel de sistem.. ar avea cat de cat rol de izolare termica? avand in vedere ca radiatia solara nu ar mai cadea direct pe hidroizolatie, ma gandesc ca aceasta nu mai atinge temperatura maxima daca ar avea un strat de apa deasupra. Si temperatura apei nu cred ca ar atinge aceeasi valoare. Apa ar avea si posibilitatea de stratificare.

Nu iau in calcul termoizolarea cu spuma de orice fel, vreau sa discutam pe acest topic strict posibilitatea unei posibile raciri a plafonului, din exterior, folosind un sistem de colectare si mentinere a apei in niste suporti corespunzatori.
Sistemul ar fi unul pasiv, nu se ia in calcul folosirea apei calde generata sau recircularea prin pamant sau orice alt radiator, turn de apa, etc.

Deci cat mai simplu, cativa saci de apa aruncati pe o terasa ajuta cu ceva la coborarea temperaturii plafonului pe timp de vara? Astept idei si sugestii, eventual propuneri :)

Edited by mphlorin, 29 June 2017 - 06:31.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tie iti trebuie de fapt o solutie de umbrire, respectiv sa nu mai bata soarele direct in plafon, iar aceasta solutie de umbrire o reprezinta panourile solare, care incalzesc si apa si o poti folosi. Binenteles ca investitia e costisitoare si ar trebui suportata de intreg blocul, beneficiar de apa calda sau construita moka de primarie in cadrul unui program cu fonduri europene.
Daca totusi te preocupa strict umbrirea, orice solutie reflectorizanta, care are adaugat, dedesubt si un strat izolator termic (ex: spuma) isi face treaba. Ideal, ar trebui construit un pod sau o mansarda, ca la case, astfel incat razele solare sa stea cat mai departe de plafonul superior.  Apoi, mai sunt acoperisurile vegetale - un strat de izolatie, apoi un strat de pamant in care creste ceva verde si care asigura umbrire si microclimat.

Toate costa bani - nimic nu se face gratis.

#3
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Cred ca te complici.
1. Nu se va forma condens sub acele pungi pline cu apa?
2. Care e extragreutatea pe terasa?
3. Ce se întâmplă când se încălzește apa din acele pungi, nu radiaza căldură către placa?

Deși e clar un cost suplimentar generos, cred ca acoperișul e soluția ideala. Eu am acoperiș cu tabla,  am pus vata de sticla pe tabla fixata cu plasa de fibra de sticla și șipci, am pus vata și direct pe placa, acoperita cu folie (nu circula nimeni pe terasa în pod) și iarna, cel puțin,  1grad rămâne în casa!

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
umbrirea ar fi ideala
sau incearca o vopsire cu o vopsea argintie

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
de ce nu incerci, experimental, cu o piscina gonflabila, in care sa pui apa si apoi sa verifici daca intr-adevar nu se mai incinge plafonul atat de tare pe zona acoperita de piscina. ?
orice alt sistem care implica modificari, adaugiri, instalare de panouri solare inseamna obtinerea acordului locatarilor si probabil si vreun aviz de constructie/modificare.

si eu locuiesc la ultimul etaj. daca nu aveam tavanele izolate pe interior, cu siguranta se incalzea locuinta mai mult decat o face acum (desi orientarea este spre nord, deci nu intra soarele in casa si nu bate pe pereti/geamuri).
o prima idee ar fi sa vopsesti in alb terasa, sau sa pui un strat de pietricele albe, care nu se va incinge atat de tare in comparatie cu o suprafata inchisa la culoare.
desi pare o idee trasnita, s-ar putea sa functioneze foarte bine un strat gros de stuf, asa sunt casele lipovenesti, cu acoperis gros din stuf.
dar acoperisul caselor este inclinat, montajul stufului se face si el dupa reguli bine stiute, daca pui un strat orizontal de stuf pe terasa blocului, nu se mai dreneaza apa asa cum ar trebui, presupun ca se poate forma mucegai sau putrezesc straturile inferioare.
hm, poate merge sa pui niste paleti de lemn, si peste ei un strat de stuf ? dar cum fixezi toate astea, ca mai sunt si vijeliile de vara, sa n-o ia in zbor stuful, cu tot cu palet...

Edited by corinadaniela, 29 June 2017 - 09:06.


#6
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
omule.ai nevoie de o izolatie de expandat de min.5.asa am am patit si eu.daca afara erau 33 grade in casa erau la fel acum poate sa fie 45.in casa nu depaseste 24,plus izolatie de 10 grafit pe esxterior.suntem ca in pestera

Edited by masni, 29 June 2017 - 09:16.


#7
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
La mine,cei de la ultimul etaj au făcut acoperiș ca la casă.
Bineînțeles că au contribuit toți de pe scară.

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca vrei racire  neconventionala,atunci foloseste pt acoperis,o pinza mai groasa,pe care sa o mentii umeda.Efectul de evaporare va raci partea care nu este expusa razelor solare.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 gcom61, on 29 iunie 2017 - 11:55, said:

Daca vrei racire  neconventionala,atunci foloseste pt acoperis,o pinza mai groasa,pe care sa o mentii umeda.Efectul de evaporare va raci partea care nu este expusa razelor solare.
si dai mai mult pe apa decat dai pe aerul conditionat

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Omul doreste racirea plafonului...
si un filmulet despre...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wlWRwLMNNbY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Un strat de piatra alba sparta. Maxim 5 cm grosime cu granulație de 0,7-2 cm.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Super Chief, on 29 iunie 2017 - 20:23, said:

Un strat de piatra alba sparta. Maxim 5 cm grosime cu granulație de 0,7-2 cm.

     Piatra are intre 1 si 2 tone pe metru cub. Cine cara atata piatra la ultimul etaj?  In plus, ce se intampla cu hidroizolatia daca pui pietre ascutite deasupra ?

#13
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cine cara atata piatra la ultimul etaj?

Cheamă câțiva colegi de forum doritori de condiție fizică și slăbit.
Nimic mai simplu.

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

cspot said:

1498767859[/url]' post='21345430']
Piatra are intre 1 si 2 tone pe metru cub. Cine cara atata piatra la ultimul etaj?  In plus, ce se intampla cu hidroizolatia daca pui pietre ascutite deasupra ?

Mda. Primul lucru la romani, dacă si cu parcă.
1. Cu romani in egipt acum cateva mii de ani sigur nu erau piramide acum.
2.Pui un strat de geotextil/membrana.

Edited by Super Chief, 01 July 2017 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate