Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Afișe Enel contracte

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Acum 2 zile pe la piața norilor văd i masa afara și coada. Stăteau moși și babele să facă contracte noi cu Enel.

Acum văd că și la mine la bloc au pus afiș
Vorbeau că cică au preț promoțional timp de 2 ani cu un locatar.

Am impresia că undeva este o păcăleala.

Știți ceva de chestia asta?

Attached Files



#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Nu este nici o pacaleala.... incepe piata liberalizarii energiei electrice si fiecare om are dreptul sa se aboneze la un distribuitor de energie electrica. Pe piata sunt mai multi si fiecare incearca sa-si atraga clientii cu ofertele, respectiv preturile la energie per kilowatt mai mici. La ora actuala cei mai "avantajosi" sunt Enel si Digienergy.
Faza tare este ca si eu trebuie sa ma hotarasc cu cine semnez acest contract..... In Digienergy nu prea am baza deoarece, stau la zona de case si iarna trecuta a fost viscol, au cazut niste cabluri de la stalpi si cand au venit cei de la Electrica Furnizare (interventia) pe abonatii de la Digienergy n-au vrut sa-i conecteze pe motiv ca sunt abonati la o alta companie, de au asteptat oamenii aia inca vreo 2 zile pana au venit unii de prin galati ca sa le conecteze cablurile la reteaua de curent. Despre Eon si Enel nu stiu ce sa zic si ce s-ar intampla in cazul in care apare o avarie in retea deoarece interventia a ramas tot la "vechea" Electrica...
Daca-i intrebi ce se intampla in cazul unei defectiuni in retea.... cei de la digienergy dau un raspuns ambigu... ca se plateste in costul per kilowatt o cota parte pentru deranjamente... lucru neadevarat in teren .... cand daca ai o problema la curent ca abonat la digienergy... absolut NIMENI nu-ti vine de la electrica interventie sa-ti repare problema...iar cei de la digienergy n-au echipe de interventie pe parte electrica si nici dreptul sa umble la reteaua de distributie "Electrica"

Edited by bogdan181180, 29 June 2017 - 06:20.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pai eu am primit și un plic acasă, cică sa trimit prin posta contractul semnat.

Cică de la 1 octombrie se poate întrerupe furnizarea.

Eu nu vreau nici un contract. Eu îl vreau pe asta de acum.
Plătesc așa la grămadă 100 lei lunar vreo 5 luni și după îmi vine regularizare și vine 0 lei
De exemplu lunile trecute am platit vreo 3 luni 0 lei.



#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zzhunt, on 29 iunie 2017 - 05:44, said:

Acum 2 zile pe la piața norilor văd i masa afara și coada. Stăteau moși și babele să facă contracte noi cu Enel.

Acum văd că și la mine la bloc au pus afiș
Vorbeau că cică au preț promoțional timp de 2 ani cu un locatar.

Am impresia că undeva este o păcăleala.

Știți ceva de chestia asta?

Nu e nicio pacaleala. In noua varianta de contract, ai tarif fix garantat 12 luni si platesti vreo 4 lei mai putin la o factura de 100Kwh/luna, adica vreo 60 lei, in loc de 64 lei, rezultat doar din pretul kilowatului.  
In rest, "te bucuri" de acelasi tarife ca si in varianta actuala de contract, adica cogenerare, certificate verzi, distributie, etc.

Am inteles ca, in curand, se vor schimba si contoarele clasice, cu unele inteligente, pe cheltuiala consumatorului. Contorul inteligent costa 350-400 lei si va fi suportat de fiecare consumator in "rate convenabile" pe factura de curent.

#5
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 zzhunt, on 29 iunie 2017 - 06:16, said:

Pai eu am primit și un plic acasă, cică sa trimit prin posta contractul semnat.

Cică de la 1 octombrie se poate întrerupe furnizarea.

Eu nu vreau nici un contract. Eu îl vreau pe asta de acum.
Plătesc așa la grămadă 100 lei lunar vreo 5 luni și după îmi vine regularizare și vine 0 lei
De exemplu lunile trecute am platit vreo 3 luni 0 lei.
Vezi ca este aiurea contractul lor, a dat si pe la TV despre chestia asta... nu trec in contract pretul per kilowatt... iar cei de la ANPC au spus ca oricand cei care au semnat si pus la posta noile contracte se pot astepta cu ORICE pret per kilowat la energia electrica. Nu trimiteti plicurile alea si nu semnati nici un contract in care nu se specifica pretul kilowatt-ului, drepturile si obligatiile partilor semnatare. Actualu contract pe care-l ai ESTE pe PERIOADA NEDETERMINATA.... asa ca n-au ce curent sa-ti opreasca, si ameninta oamenii cu porcarii dinastea ca sa faca ei magarii la factura de curent

Edited by bogdan181180, 29 June 2017 - 06:25.


#6
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 bogdan181180, on 29 iunie 2017 - 06:07, said:

In Digienergy nu prea am baza deoarece, stau la zona de case si iarna trecuta a fost viscol, au cazut niste cabluri de la stalpi si cand au venit cei de la Electrica Furnizare (interventia) pe abonatii de la Digienergy n-au vrut sa-i conecteze pe motiv ca sunt abonati la o alta companie, de au asteptat oamenii aia inca vreo 2 zile pana au venit unii de prin galati ca sa le conecteze cablurile la reteaua de curent.

Asa e o golaneala a celor de la Electrica si ar trebui beliti.
Vorbim de doua servicii separate: (1) producerea energiei electrice si (2) transportul energiei electrice

In primul caz piata se liberalizeaza, deci ne putem alege ce producator poftim.
In al doilea caz vorbim de monopoluri regionale, dar care sunt reglementate de catre stat.

Factura o platesti catre compania din cazul 1 (care la randul ei o plateste pe a 2-a pentru transportul energiei consumate de catre tine). Interventiile la retea se fac obligatoriu de catre compania din cazul 2 fiindca sunt platiti pentru asta la tarife reglementate de stat.


Daca ce spui tu e adevarat, de-al dracului m-as abona la alta companie.

 bogdan181180, on 29 iunie 2017 - 06:24, said:

Actualu contract pe care-l ai ESTE pe PERIOADA NEDETERMINATA.... asa ca n-au ce curent sa-ti opreasca, si ameninta oamenii cu porcarii dinastea ca sa faca ei magarii la factura de curent
Asta inseamna ca un client nemultumit poate renunta la contract oricand pofteste... insa si cealalta parte poate proceda la fel :)

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu am un contract semnat de prin anii 80

Asta am văzut și eu, pe contractul ăla trimis prin posta nu este trecuta nici o suma, preturi, nimic

Edited by zzhunt, 29 June 2017 - 07:26.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 dd13, on 29 iunie 2017 - 07:14, said:

Asta inseamna ca un client nemultumit poate renunta la contract oricand pofteste... insa si cealalta parte poate proceda la fel Posted Image
De ce le-ai dat clientilor un sut in fund in loc sa-i storci de bani in continuare?

Edited by gumball3000, 29 June 2017 - 08:41.


#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Primit plicul gras, la propriu, care contine doua contracte. Unul de semnat si trimis, altul pentru mine sa-l pun in rama.
Intr-adevar ma anunta in contract ca tariful va fi "Tariful aferent energiei achizitionate din piata concurentiala, de tip CPC-Componenta de piata concurentiala". Adica, cat o fi, o fi....
In rest nimic spectaculos in contract.
Cel mai frumos este plicul in care ar trebui sa bagi cele 3 coli de hartie (2 ale contractului + una in care ar trebui sa-ti dai acordul ca pot face ce vor cu datele personale, inclusiv pentru publicitatea si oferte din partea lor), plic care este mult prea mic incat aceste coli sa incapa.
Ah, am uitat! In acelasi plic mai vor si o copie dupa cartea de indetitate a titularului de contract. Asadar, 4 coli!!!
M-am straduit, le-am indoit altfel, am renuntat. Se rupe plicul.
Multumesc ENEL pentru aceasta minunata experienta.

Edited by addumi, 26 July 2017 - 09:54.


#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 rosix, on 29 iunie 2017 - 06:23, said:

Am inteles ca, in curand, se vor schimba si contoarele clasice, cu unele inteligente, pe cheltuiala consumatorului. Contorul inteligent costa 350-400 lei si va fi suportat de fiecare consumator in "rate convenabile" pe factura de curent.
Contoarele inteligente nu se schimba pe cheltuiala consumatorului.....e adevarat ca tot noi le platim dar indirect...adica nu o sa simti la factura....Mi-au schimbat mie contorul in primavera fara notificare fara nimic...practic m-am trezit cu noul contor inteligent in cutie....

 addumi, on 26 iulie 2017 - 09:52, said:

Primit plicul gras, la propriu, care contine doua contracte. Unul de semnat si trimis, altul pentru mine sa-l pun in rama.
Intr-adevar ma anunta in contract ca tariful va fi "Tariful aferent energiei achizitionate din piata concurentiala, de tip CPC-Componenta de piata concurentiala". Adica, cat o fi, o fi....
In rest nimic spectaculos in contract.
Cel mai frumos este plicul in care ar trebui sa bagi cele 3 coli de hartie (2 ale contractului + una in care ar trebui sa-ti dai acordul ca pot face ce vor cu datele personale, inclusiv pentru publicitatea si oferte din partea lor), plic care este mult prea mic incat aceste coli sa incapa.
Ah, am uitat! In acelasi plic mai vor si o copie dupa cartea de indetitate a titularului de contract. Asadar, 4 coli!!!
M-am straduit, le-am indoit altfel, am renuntat. Se rupe plicul.
Multumesc ENEL pentru aceasta minunata experienta.
Tipic italian....idiotii.....pun lumea pe drumuri.....

Edited by Clovis, 27 July 2017 - 17:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate