Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Duplicare site Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
HaariSeldon

HaariSeldon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2013
Salutari,

Puteti sa imi recomandati o metoda eficient de duplicare a unui site in wordpress(content, thema,setari,plugins,etc) si instalarea clonei pe un subdomeniu propriu? Am incercat cu export data din Settings, cu unele plugins de profil dar au intampinat erori la export.

Doresc sa fac acest lucru deoarece vreau sa pastrez o versiune live a site-ului meu curata (fara experimente, rromii in cod si alte chestii de genul acesta), si una pe care sa testez diferite solutii la probleme pe care le intampin pe varianta live. In acest moment am o singura versiune a site-ului si pt a remedia o eroare fac foarte multe modificari pe site, iar in cazul in care stric ceva am backup zilnic(dar nu sunt ok cu metoda asta).

Va multumesc si astept sugestiile voastre

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Back-up la baza de date si copierea site-ului cu Filezilla?

Edited by baliosss, 28 June 2017 - 14:44.


#3
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Uite plugin`ul asta, usor de folosit, o sa`mi multumesti.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Ca si o completare la ce a zis @baliosss, poti face un subdomeniu si din cPanel doar dai copiere la fisiere in folderul subdomeniului, faci o baza de date noua unde importi o copie a bd de la site + modifici in ea la *_options unde apare adresa site-ului. Apoi poti folosi https://ro.wordpress...es-update-urls/ ca sa actualizezi link-urile. Ai rezolvat in cateva minute.

#5
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
De ce complicati voi omul cand exista deja solutii mult mai elegante, dezvoltate de oameni destepti, care necesita doar 2-3 click`uri si 1-2 minute?

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Rid, sa vizionezi primul video de pe pagina pluginului cand zice ca e posibil ca unele site-uri sa nu poata fi transferate folosind acel plugin. Te asigur ca metoda recomandata de mine necesita la fel de mult timp, poate si mai putin si e 100% sigura. Am transferat destule site-uri asa si niciodata nu am avut probleme. Initiatorul e liber sa incerce oricum, macar mai aduna experienta daca incearca mai multe lucruri.

#7
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Copiere fisiere si inserare in noul domeniu. Copiere baza de date nsi inserarae intr-o noua baza de date.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate