Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce este meditatia?/Cum se mediteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoverseas, on 11 septembrie 2017 - 12:21, said:

Virtute, har? O dam pe religie.
De ce Dr. Lipton e mai guru decat Dr. Oz?!
Posted Image  Tema de meditatie sau dimpotriva (fiindca meditatia este inteleasa ca altceva aici pe acest topic):

"Final. Am cunoscut un singur ateu declarat, asumat plenar, conștient – cum să-l caracterizez, oare? În Elveția, român emigrat, de origine evreiască. A ales să plece „voluntar“ dintre noi atunci cînd a îmbătrînit, era la pat, suferea și… nu mai putea citi. Pur și simplu, nu credea în existența lui Dumnezeu, după ce-l căutase îndelung, inclusiv sondînd profunzimea sufletului omenesc (fusese psihanalist). Mă intriga (și mă supăra atunci) faptul că nu credea în dragoste, că Dumnezeu este iubire. Singura, unica lui certitudine era moartea și faptul că nimeni pe lumea aceasta nu ne împiedică să murim. Cu toate acestea, a fost omul cel mai atent, cel mai plin de dragoste pentru aproapele său pe care l am întîlnit, atît de natural și de simplu îi ajuta pe cei din jurul său. Poate că fiecare dintre noi ar trebui să avem șansa ca, măcar o dată în viață, să întîlnim un ateu. Unul adevărat, care să ne vindece de ipocrizie și să ne ajute să găsim răspunsul la întrebări care ne depășesc. Pentru că ei au curajul să le adreseze şi în numele nostru. Sînt convins că în complicata, nebănuita și ascunsa alchimie a salvării sufletelor noastre, Dumnezeu le acordă ateilor circumstanțe atenuante. Credinţa are nevoie de atei, aşa cum ateii au nevoie de credinţă."

Ateii şi ateismul. Gînduri despre circumstanţe atenuante de Mirel Banica

A MEDITA - 1. A cugeta adânc asupra unui lucru.
A MEDITA - 2. A examina ceva din toate punctele de vedere, a studia.
A MEDITA - 3. A pune ceva la cale; a plănui, a urzi.
A MEDITA - 4. A ajuta un elev, un student etc. să-și pregătească (în afara orelor de curs) lecțiile, examenele; a da lecții particulare.

Edited by poadol, 11 September 2017 - 13:23.


#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, deci meditatia e despre religie.
Ei, in domeniul religiei ma tem ca avem alte repere mult mai solide decat experienta unuia sau altuia.

#75
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Daca asa credeti asa o fi "meditatia e despre religie". Habar n-am ce va face sa credeti asa ceva???

#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai tu ai legat meditatia de virtute/ har/ credinta in Dumnezeu si te miri ca e perceputa ca o chestie religioasa ?!

#77
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postoverseas, on 11 septembrie 2017 - 08:53, said:

Nu m-ai contrazis din experienta. Crezi ca un tip inteligent si-ar pierde timpul ?! Imi schimb parerea despre tine.
Ca sa nu fac erorile alea grosolane, nu am practicat Hatha, deci sunt pe calea cea buna.
Tocmai sunt cu mintea blocata si simturile amortite (cre' ca sunt maestru sau ceva), ma duc sa-mi activez chakra cafelei.

Cunosc multe persoane inteligente care și-o irosesc pentru presupuse lucruri importante.
Ma surprinzi iar ... nu am zis nicăieri ca hatha ar fi o sursă de erori. Numai că este o metodă "întârzietoare" ...

Oare ai putea face diferență între o contrazicere bazată pe teorie și una bazată pe practică ? Posted Image
Mintea e foarte șmecheră. Nestrunită, e un lacăt perfect pentru percepțiile spirituale Posted Image

Mai reține ceva : tot ce e complicat e mai departe de Cale, pe cand simplul, naturalul oferă un "drum" nesinuos Posted Image

Edited by Zalmoxis10, 12 September 2017 - 21:45.


#78
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postpoadol, on 11 septembrie 2017 - 11:54, said:

"Remedy"

Atenție ! Dacă din meditație scoți esența , devine o metodă de docilizare și manipulare !
Textul citat de tine este profund manipulatoriu . Meditația bine făcută are multe efecte secundare pozitive, dar a acorda atenție secundarului , este tot un factor "întârzietor" ...

Adevărata meditație are legătura cu transcedentalul .

View Postoverseas, on 11 septembrie 2017 - 13:34, said:

Mda, deci meditatia e despre religie.
Ei, in domeniul religiei ma tem ca avem alte repere mult mai solide decat experienta unuia sau altuia.

În toate marile religii există și o parte ezoterică, mai puțin cunoscută publicului .
Chiar în ortodoxia noastră avem ezoterism creștin, manifestat prin isihasm .
Isihasmul, de ex, conține tehnici avansate de meditație.

#79
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, in toate marile religii exista si porcarii. Isihasmul e una din ele, hinduism cu pretentii crestine. Rahatul e tot ala oricum l-ai ambala, miroase la fel. Ma duc sa meditez la asta.

#80
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoverseas, on 11 septembrie 2017 - 13:34, said:

Mda, deci meditatia e despre religie.
Ei, in domeniul religiei ma tem ca avem alte repere mult mai solide decat experienta unuia sau altuia.
Intelegi si asimilezi ceea ce doresti.
Daca aceasta se poate intelege din acel citat, atunci asa sustine doctorul, fie ca este expert sau nu.
Ateilor ar trebui sa le fie indiferenta partea aceia, cu toate ca poate "zgaria pe ochi" in momentul unei citiri "fugare".
Apropo, si expertii mai gresesc. Posted Image

View Postoverseas, on 12 septembrie 2017 - 08:54, said:

Pai tu ai legat meditatia de virtute/ har/ credinta in Dumnezeu si te miri ca e perceputa ca o chestie religioasa ?!
N-am legat nimic de religie sau "virtute/ har/ credinta in Dumnezeu" era un citat despre meditatie si atat. Daca autorul textului este credincios este problema lui.

Sunt eu vinovat daca atat ai putut extrage atat a atras atentia din acel citat? Posted Image

Ori trebuie ignorate in intregime toate textele scrise de catre persoane credincioase?

#81
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postoverseas, on 13 septembrie 2017 - 00:49, said:

Dap, in toate marile religii exista si porcarii. Isihasmul e una din ele, hinduism cu pretentii crestine. Rahatul e tot ala oricum l-ai ambala, miroase la fel. Ma duc sa meditez la asta.

Dacă numești isihasmul porcărie, nu înțeleg de ce intrii pe un topic de spiritualitate.
Dacă ai cunoaște isihasmul cu adevărat , ți-ar fi imposibil să faci asemenea comentarii :)

#82
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Acest argument este din seria "comunismul a esuat fiindca l-au deturnat niste oameni rai".
Isihasmul la baza este fix identic cu hinduismul si cu sistemul repetitiv cu mantre.
Spiritualitatea are de-a face cu adevarul sau doar cu senzatiile ?

View Postpoadol, on 13 septembrie 2017 - 12:10, said:

N-am legat nimic de religie sau "virtute/ har/ credinta in Dumnezeu" era un citat despre meditatie si atat. Daca autorul textului este credincios este problema lui.


Deci tu ai citat un autor religios despre meditatie si nu e problema ta. OK, discutam cand iti asumi ce citezi.

#83
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Postoverseas, on 18 septembrie 2017 - 16:41, said:

Acest argument este din seria "comunismul a esuat fiindca l-au deturnat niste oameni rai".
Isihasmul la baza este fix identic cu hinduismul si cu sistemul repetitiv cu mantre.
Spiritualitatea are de-a face cu adevarul sau doar cu senzatiile ?
După tine, isihasmul își propune senzații ? :)))
Crezi că toate învățăturile precreștine ar trebui respinse și aruncate la coșul de gunoi ?

#84
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoverseas, on 18 septembrie 2017 - 16:41, said:

Deci tu ai citat un autor religios despre meditatie si nu e problema ta. OK, discutam cand iti asumi ce citezi.
Existenta a numeroase tipuri si tehnici de meditatie face ca acel tip sau tehnica de meditatie sa fie nepotrivit, deoarece s-au folosit si argumente religioase? Din citatul in discutie partea cu religia si cu asumarea a ceea ce eu consider ceva practic colateral, bagata in discutie fortat, ma lasa indiferent. Discuția de față este despre meditație. Oricine poate medita, in felul său si cu tehnica dorită, indiferent de preferințele religioase. Posted Image

Edited by poadol, 19 September 2017 - 15:44.


#85
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Despre ce este meditatia si metode de meditatie, cei interesati pot gasi chiar aici pe forum materiale folositoare. https://forum.softpe...e-de-meditatie/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate