Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce este meditatia?/Cum se mediteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Caut pe google despre meditatie si inteleg ca meditatia este starea in care nu te gandesti la nimic.
Este corecta definitia?

Edited by Lenevo, 28 June 2017 - 11:03.


#2
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ai putea sa incerci aplicatia Headspace. Au cateva lectii gratuite care iti explica un pic din arta meditatiei.

#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
La ce vrei sa faci meditatii?

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
La nimic...

 Lenevo, on 28 iunie 2017 - 11:03, said:

(...) meditatia este starea in care nu te gandesti la nimic.
(...)

Edited by crislacor, 28 June 2017 - 11:14.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Meditatia e atunci cand iei lectii particulare sa treci la un examen.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
"Meditatia" variaza de la derizoriu la chestii oculte foarte periculoase.
Care e miza ? Ce ai de pierdut daca nu meditezi ?

#7
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Pai ma gandeam ca "meditatia" este ceva mai profund, practic din ce inteleg meditatia este cand nu te gandesti la nimic...

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Insemna ca foarte multi oameni mediteaza.

#9
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012

 Lenevo, on 28 iunie 2017 - 11:03, said:

Caut pe google despre meditatie si inteleg ca meditatia este starea in care nu te gandesti la nimic.
Este corecta definitia?
https://www.youtube....uery=meditation
“Daca fiecare copil de 8 ani ar fi invatat sa mediteze, am elimina violenta din lume intr-o singura generatie.” Dalai Lama

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"Meditaţia înseamnă a-L asculta pe Dumnezeu. Este o practică ce duce la cunoaşterea de sine. Ea elimină agitaţia minţii şi tensiunile interioare. Cu tehnica simplă care vă va fi descrisă  în continuare, veţi începe o călătorie fascinantă în tărâmul adevărului. Cele mai propice momente pentru practicarea  meditaţiei sunt înainte de a răsări soarele şi seara, înainte de culcare. Însă ţinând cont de programul încărcat din timpurile noastre, orice moment este potrivit. Timpul recomandat pentru practicarea meditaţiei este de minim 20 minute, de două ori pe zi. Este bine să nu urmăriţi să meditaţi atunci când sunteţi obosiţi sau epuizaţi." Sursa http://yogaesoteric....ng=RO&item=2297

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
adica nu te gandesti la nimic si adormi...

Edited by arg, 28 June 2017 - 11:29.


#12
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
O meditație exista si la animale. Exista expresia " se uita meditativ ca boul la poarta noua ".

#13
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Cossta, on 28 iunie 2017 - 11:27, said:

“Daca fiecare copil de 8 ani ar fi invatat sa mediteze, am elimina violenta din lume intr-o singura generatie.” Dalai Lama
Degeaba, uita-te si tu cati copii fac meditatii in Romania si tot sunt prosti de bubuie si agresivi !

#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Lenevo, on 28 iunie 2017 - 11:03, said:

Caut pe google despre meditatie si inteleg ca meditatia este starea in care nu te gandesti la nimic.
Este corecta definitia?
Întrebarea asta am pus-o și eu cu ani în urmă,pe alt topic,unor colegi care afirmau că practică meditația.
Am primit multe răspunsuri relativ asemănătoare cu cele de aici,iar de la ei(cei care meditau) am primit diferite linkuri către .... nimic care să-mi răspundă la întrebare.
De unde am tras concluzia că sau ei nu știu ce fac atunci când fac(meditează),sau nu au vrut să spună.

Oarecum asemănătoare cu răspunsurile programatorilor cu privire la programare.
Pe programatori nu i-am întrebat eu,au fost întrebați de alți colegi.

#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Lenevo, on 28 iunie 2017 - 11:20, said:

Pai ma gandeam ca "meditatia" este ceva mai profund, practic din ce inteleg meditatia este cand nu te gandesti la nimic...
Daca asa ceva va intereseaza, atunci un tip de meditatie este descrisa in mare mai jos:

"„Trebuie să ținem ochii închiși în timp ce facem această meditație. Oamenii spun că imediat ce închid ochii, mintea lor este inundată de gânduri”, spune Mehta. „Noi îi învățăm cum să gestioneze această situație. Le spunem să nu se lupte cu gândurile. Când călătorim cu trenul, peisajul vine și pleacă. În mod similar, ar trebui să permitem gândurilor să dispară. Să nu încercăm să le urmărim”, spune el.

„Un element important al acestei meditații este tehnica de curățire”, spune Dr. Veronique Nicolai, un medic pediatru francez stabilit in Chennai, care și-a dedicat viața predării tehnicilor de meditație Heartfulness. „Ca medic practicant, mă confruntam cu zile foarte dificile. Tehnica de curățire mă ajută să îmi liniștesc mintea mea într-un mod foarte eficient. Curățirea ajută la eliminarea tuturor experiențelor neplăcute sau deranjante din timpul zilei și ne permite să revenim la activitățile noastre cu o minte proaspătă”, spune Nicolai, care o recomandă cu căldură studenților.

O oră de meditație Heartfulness pe zi poate face minuni pentru corp și minte. „Este posibil ca un începător să o facă timp de doar cinci sau zece minute. Este suficient pentru început. Puteți să creșteți încet perioada”, spune Mehta care practică această meditație din anul 2007."
Să ne găsim pacea cu meditația heartfulness

Si bineinteles;
Tehnici de meditație – o prezentare generală a 23 de tipuri de meditaţie

"Articol de Giovanni Dienstmann, tradus cu permisiunea autorului.

Ştiţi deja că meditaţia are o mulţime de beneficii şi este practicată de foarte multă lume. În cazul în care căutaţi informaţii online sau într-o librărie, veţi vedea că există FOARTE MULTE tehnici de meditație, precum şi multe informaţii contradictorii. În consecinţă, ajungeţi să vă întrebaţi care este cea mai potrivită metodă de meditație pentru voi.

Acest articol vă va ajuta să navigaţi prin mulţimea de practici de meditaţie în poziţie aşezat, care vor fi explicate pe scurt, şi vă va indica resurse de informare suplimentare. Există literalmente sute – dacă nu mii – de tipuri și tehnici de meditaţii, dar aici vor fi explorate doar cele mai populare."

Edited by poadol, 28 June 2017 - 12:00.


#16
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Nu poti sa NU gandesti. Ai unele momente in timpul somnului, somnul profund, cand se pare ca intr-adevar nu prea gandesti, dar in rest gandesti continuu. Apar ganduri de la sine, de obicei pe baza istoriei proprii.. de aici si visele.
Prin meditatie incepi sa intelegi aceste lucruri, cum iti functioneaza propria minte, cum constientizezi ceea ce-ti apare in minte, care e legatura intre constienta si obiectul constientei. Nu e un subiect usor, de preferinta trebuie sa citesti niste carti, sa filtrezi misticismul si pareri personale ale unora.. si sunt mai multe tipuri de meditatii. acum la moda e "mindfullness", gasesti zeci de carti pe net.
Meditatia cea mai simpla - iti indrepti atentia catre respiratie, observi cum respiri, inspiratie, expiratie. simpla constientizare iti va modifica un pic respiratia. dupa cateva secunde iti va trece prin cap un gand, ce va tinde sa-ti ia atentia de la respiratie. observa gandul si nu reactiona la el, intoarce-te la respiratie. e o pozitie pasiva, observi dar incerci sa nu "atingi" nimic. gandul apare, il observi si incerci sa te abtii in a "croseta" pe el (adica iti apare un gand cu prietenul x, te gandesti la scoala, ai tema, dar la mate ce fac, etc... NU, observi doar gandul cu prietenul x si atat). gandul apare, dupa 1-2 secunde dispare si apare altul. scopul nu e sa apara ganduri interesante ci doar sa vezi ce contine propria constienta, cum functionezi.. observi respiratia in continuare Posted Image
"nimicul" ala de care ai auzit e in "spatiul dintre ganduri", dar acolo se ajunge cam greu.. daca te prinzi sa-mi zici si mie Posted Image

#17
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 Lenevo, on 28 iunie 2017 - 11:20, said:

Pai ma gandeam ca "meditatia" este ceva mai profund, practic din ce inteleg meditatia este cand nu te gandesti la nimic...
Incearca sa nu te ganesti la nimic.
Incearca.
Ma rog, poate asta e starea ta naturala..... nu am putut sa ma abtin :) :) :)

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Cossta, on 28 iunie 2017 - 11:27, said:

https://www.youtube....uery=meditation
“Daca fiecare copil de 8 ani ar fi invatat sa mediteze, am elimina violenta din lume intr-o singura generatie.” Dalai Lama

"Daca fiecare copil de 8 ani ar fi invatat sa recite din Eminescu, am elimina violenta in jumate de generatie" - de mine.

 poadol, on 28 iunie 2017 - 11:58, said:

1.spune Dr. Veronique Nicolai,

2.spune Mehta care practică această meditație din anul 2007."

3. o prezentare generală a 23 de tipuri de meditaţie

4."Articol de Giovanni Dienstmann,

5. există FOARTE MULTE tehnici de meditație, precum şi multe informaţii contradictorii.

1. says who ?!
2. who ?!
3. 23 ?!
4. who ?!
5. multe & contradictorii, am notat

Eu unul meditez adesea la ceea ce merita jegosii, marlanii, hotii si badaranii. Violenta pe care mi-o inspira aceasta meditatie ma energizeaza si ma mentine tanar si frumos. Va recomand cu incredere abordarea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate