Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Sfat achizitie trepied

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Un exemplu de Maksutov apropiat de bugetul asta? Are tot inversata imaginea, nu se poate utiliza pentru observatii terestre?

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
In afara de binoclu, care are multe prisme, exista vreun instrument care da imagine corecta? Poate tot asa cu prisme ajutatoare:
http://www.teleskop-...-Astronomy.html

#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am idee, pana acum am utilizat doar binoclu. Notiunile ca aberatii cromatice le-am cunoscut doar din lectura.

Nu ma deranjeaza nici sa arunc un ochi pe piata sh. In 3000 lei as putea sa gasesc scule de genul asta https://www.olx.ro/o...html#c899a7eaa0 , sistemul goto este un avantaj extraordinar pentru cineva care nu stie nimic despre astronomie.

#22
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Inca am unul, nu am avut timp sa-l listez pt vanzare. Sa nu te astepti la minuni de la montura in ce priveste tracking sau cautare, insa e excelenta pt un incepator, iar tubul e destul de echilibrat intre performanta si dimensiuni. Cand am timp o sa incerc montura sa vad daca e compatibila cu celestron wifi. Teoretic ar trebui sa fie dar nu am incercat. Si impreuna Skyportal/ Skysafari4 pro pe telefon/tableta salvezi multe ore/nopti de cautare ramanandu-ti mai mult timp pe observatii, depinde de programul fiecaruia. Personal am maxim 1 noapte pe sapt disponibila datorita serviciului, iar daca mai am si noroc de vreme proasta sau oboseala acumulata ajung sa scot telescopul la cateva luni, iar acel mic device e salvarea pasiunii pt mine.

#23
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Retractez, am exagerat ... am acel wifi de putin timp dar e foarte util (si as zice ca face diferenta)-pasiunea a fost si fara. In toti anii astia m-am folosit de GoTo, iar cand acela nu prea a mers datorita camerei care a slabit mecanismul am trecut pe manual si tot m-am bucurat de views.

Inca imi e neclar ce vrei sa faci si in ce conditii vrei sa-l folosesti.

Edited by cristi_cost, 30 June 2017 - 11:36.


#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcristi_cost, on 30 iunie 2017 - 11:35, said:

Inca imi e neclar ce vrei sa faci si in ce conditii vrei sa-l folosesti.
Vrea sa vada din balconul unui oras probabil foarte poluat luminos imagini tip Hubble cu buget de 600E :)

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce anume poti face cu un telescop? Daca obtin imagini de 10-15 ori mai mari (cu aceeasi claritate), fata de ce vad acum cu binoclul de 20X80, pentru mine e suficent.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
20x  x 15x = 300x...ceea ce poate fi mult, daca vorbim de claritate si de observatii din mediul turbulent al unui balcon de bloc.

#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Posibil, nu am facut personal teste, asa ca nu stiu cum se comporta un asemenea telescop.

Tocmai de aceea as fi vrut o scula care sa poate fi folosita si pe post de obiectiv foto, in caz ca nu ma satisface prea tare ce vad pe cer, sa raman totusi cu utilitatea folosirii pentru observatii/fotografii terestre.

Edited by razor01, 30 June 2017 - 18:05.


#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Tocmai de aceea as fi vrut o scula care sa poate fi folosita si pe post de obiectiv foto
Aproape orice telescop merge.
Cateva exemple mai ok:
http://www.teleskop-...utov-scope.html
http://www.teleskop-...rd-focuser.html
http://www.teleskop-...-FOC-MICRO.html

Dar iti mai trebuie trepied si/sau montura astro.

Edited by crokodilu, 30 June 2017 - 18:18.


#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Vad ca dai linkuri doar de pe site-ul aceasta, ies mai bine daca iau de aici decat din tara?

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Compara preturile, nu stiu, posibil unele sa fie mai ieftine, altele nu.

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In general daca diferenta de pret este muica (10%), cumpar din tara, pentru ca e mult mai simplu in caz de garantie. Cu alte cuvinte, am cu cine sa ma cert :)

#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postrazor01, on 30 iunie 2017 - 18:30, said:

.. pentru ca e mult mai simplu in caz de garantie. ..
teoretic...ca practic...

#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ocularele duble pot fi montate in teorie pe orice telescop? Mi se pare foarte greu sa urmaresti o imagine cu un singur ochi, prin binoclu cel putin nu reusesc sa fac asta, ma oboseste.

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Oculare duble? N-am auzit, poate stele duble..:)

Sau te referi la binoviewer...se poate si nu prea, e putin mai complicat subiectul, depinde de cat backfocus are instrumentul.

Edited by crokodilu, 30 June 2017 - 20:45.


#35
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru mine este un element decisiv sa suporte asa ceva, pur si simplu nu vad calumea folosind un singur ochi (am si probleme de vedere).

View Postcrokodilu, on 30 iunie 2017 - 20:45, said:

Oculare duble? N-am auzit, poate stele duble..Posted Image

Sau te referi la binoviewer

viewer-ul si ocularul sunt componente diferite?

Edited by razor01, 30 June 2017 - 20:54.


#36
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
1. 300x...pt mine a fost inutilizabil si 200x, de regula ma invart intre 50 si 100. O asemenea marire e folosita pt separarea dublelor si la variabele, probabil si la planetare/solar cu telescopul potrivit si in conditiile ideale ( sunt niste formule din care poti scoate marirea maxima dintr-un telescop- nu m-au interesat, am incercat practic si am vazut limita acceptabila pt mine). Pt dso 30-150 cred ca e cel mai folosit ( in fct de telescop, oculare si conditiile de observare - turbulente, presiune atmosferica, umiditate, poluare luminoasa...).

2. Pt fotografiat terestru atunci cumpara-ti un refractor, nu-ti permiti unul astro atunci incearca o luneta ( spottingscope) pt observat pasari...

3.Pt astrofoto...aici e mai complicat. Personal am facut cateva incercari doar la planete si luna, nu m-am incumetat sa incerc si altceva, de fapt am preferat sa profit de putinul timp disponibil pt observatii fara batai de cap . In primul rand pt foto dso iti treb un equatorial - iti face tracking mai usor fiind solicitat doar pe o axa, cel altazimuth treb sa faca corectii pe ambele axe - e ok pt observatii. Apoi, pt expuneri lungi treb autoghidaj - fie printr-o camera dedicata conectata la montura si la luneta cautatoare astfel ca face ajustari fine in tracking ...fie printr-un ccd conectat direct la telescop pt capturi si care sa faca si autoghidaj. Cu o aliniere buna probabil ca merge capturi de 30sec pana ce sa apara star trails fara autoghidaj.

Cu cat te bagi in detalii cu atat realizezi ca lucrurile se complica iar bugetul initial era o gluma:)

Nota: multe afirmate sunt din cunostinte generale si/sau din experienta proprie de amator si observator ocazional. Mai indicat ar fi sa aprofundezi putin site-urile de specialitate. De asemenea recomand ca mai intai sa incerci un telescop ca sa vazi cum sta treaba, ca nu cumva sa ai alte asteptari si realitatea sa te paleasca prea aspru.

Edited by cristi_cost, 30 June 2017 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate