Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Orange - varianta pt. abonament ieftin, cu roaming?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Nu ai serviciul de roaming. Deloc. Odata ce ai avea serviciul de roaming ar fi obligati sa iti ofere ‘roam like @ home’, nu pot pune nici un fel de taxe in plus decat in cazuri justificate, numai temporar (se revizuieste anual) si numai cu aprobarea autoritatii de reglementare (ANCOM la noi). Asta e gaselnita operatorilor pentru a masca taxa de roaming in abonament/ costul extraoptiunilor…

Edited by sags, 28 June 2017 - 13:08.


#20
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
La Me5 am avut roaming.
Nu știu încă exact tarifele, întrucât nu am primit factura aferentă serviciilor respective…
Dar serviciul de roaming a fost funcțional.

Quote

Toate abonamentele încheiate până în 2 aprilie 2017 au acces la serviciul roaming și la folosirea resurselor naționale și în roaming în Europa, începând cu 15 iunie 2017.
Pentru abonamentele încheiate începând cu 3 aprilie 2017, serviciul roaming este disponibil doar pentru cele care au inclus accesul în roaming SEE (Spațiul Economic European). În cazul abonamentelor care au numai acces național, nu poate fi activat serviciul roaming.
Dacă ai un abonament numai cu acces național, poți oricând să îl modifici, alegând din ofertă curentă un pachet cu acces roaming în SEE și respectând termenii contractuali.
Sursa.

#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
La abonamentele vechi se anuleaza serviciul de roaming, dar din ce stiu atat Orange cat si Vodafone (la Telekom nu stiu care e situatia) au amanat aceasta operatiune pana in septembrie. Probabil s-au gandit si ei ca e perioada concediilor si ar iesi prea mare scandalul… Roaming ‘la tarife standard’ (= cu suprataxare ‘pe stil vechi’) nu mai poate exista (decat cu aprobare, cum am scris mai sus).

#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View Postsags, on 28 iunie 2017 - 13:34, said:

La abonamentele vechi se anuleaza serviciul de roaming, dar din ce stiu atat Orange cat si Vodafone (la Telekom nu stiu care e situatia) au amanat aceasta operatiune pana in septembrie. Probabil s-au gandit si ei ca e perioada concediilor si ar iesi prea mare scandalul… Roaming ‘la tarife standard’ (= cu suprataxare ‘pe stil vechi’) nu mai poate exista (decat cu aprobare, cum am scris mai sus).
Salut,

Treaba asta suna a abuz / ilegalitate.
Nu imi poti impune sa schimb abonamentul curent (mai vechi de aprilie 2017) cu unul nou ca sa pot vorbi cand sunt plecat in afara tarii. Chiar daca nu am minute sau internet inclus, trebuie sa ma lasi sa vorbesc contra-cost. Sa imi iei dreptul de a folosi telefonul in afara e ilegal. E ca si cum imi spui ca daca ies cu telefonul dintr-un judet, nu il pot folosi in judetul vecin, decat daca am un anumit abonament. Cred ca normal este sa lasi clientul sa aleaga daca ramane cu abonamentul vechi si e de acord sa fie taxat la tarife standard cand este in roaming sau sa aleaga un abonament la care sa aiba totul inclus. Daca vor face ce spui tu, nu ii vad bine pe operatori pe la ANPC.

#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cred ca e obligat vreun operator sa ofere roaming. DigiMobil nu a oferit niciodata roaming la cartele, doar la abonamente.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Ce tampenie au mai inventat si astia...
Bine, nu zic, si pe aria rds fac spume unii ca au pus o taxa de cativa centi in roaming si nu pot vorbi gratis cu aia 2 euro/abonament.

#25
degette

degette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.12.2007
Salutare lume buna,un abonament care sa fie folosit pe perioade de cate 3 - 4 luni in UE care sa contina 1000 - 2000 de minute sa poti sa suni in tara si Gb minim 4 ce recomandati?

PS: Fara Vodafone

Va multumesc

#26
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
N-am crezut ca voi spune vreodata asta despre un operator, dar momentan evita portocala daca ai nevoie de roaming UE pe intervale asa de mari, pt ca sunt limitari nesimtite impuse pentru userii normali se pare, vezi pe topicul dedicat destule exemple.
Cineva trebuie sa se trezeasca din 'somn' la astia.

Edited by emanu900, 19 July 2017 - 09:07.


#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Cred ca "cineva" (ANCOM si ANPC) trebuie sa ii trezeasca pe toti operatorii, sa nu mai faca ce vor ei. Si Vodafone e in aceeasi troaca cu Orange. E la fel si la ei. Cititi pe topicul dedicat roaming-ului Vodafone, sa vedeti cate blocari de roaming au aparut si in ce conditii total aiurea. De cacat toti.
Eu nu inteleg ceva. Daca ti-am dat bani (a se traduce ca mi-am cumparat o optiune cu roaming - gen 8 eur) cu ce drept vii si mi-o limitezi atat timp cat nu am facut abuz (200-300 de minute folosite din total, si cateva sute de MB de net, sau chiar deloc) ?

#28
degette

degette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.12.2007
emanu900 fara suparare ma poti indruma catre topicul respectiv,unde pot sa aflu mai multe despre abonamente in roaming. Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate