Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cum sunt privite facultatile romanesti de IT de angajatori locali?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postcd9, on 27 iunie 2017 - 23:30, said:

Ma gândeam sa dau testul pt CISCO retelisțică sau LPIC advanced. Nu cred ca iei nota prea mare la licenta dacă faci un tool intern pt o firma și ma gândesc ca aia e singura nota care contează, nu de alta, dar e pe viata, ma gândesc.

Nu se uita nimeni la nota de la licenta. Pe proiect conteaza profesorul indrumator, care da nota de plecare. Daca el considera proiectul de 5, ceilalti nu vor da 10. Si conteaza prezentarea. Nu iti cere nimeni sa faci rachete la proiectul de diploma, e o modalitate de a-ti demonstra cunostiintele accumulate. Vorbeste si tu cu prietenii care au terminat deja. Ei ce sfaturi iti dau?

#20
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postjmek4you, on 27 iunie 2017 - 16:14, said:

Angajatorul nu da doi bani pe nici o diploma, tu trebuie sa ii arati ce stii sa faci, indiferent de diplome.

fals, macar partial.
daca angajatorul este orice forma de guvern (local sau statal sau suprastatal) sau o companie foarte mare, pt pozitii permanente diploma este foarte importanta.

View Postcd9, on 27 iunie 2017 - 17:47, said:

Cine e Kuru?

Proiecte am pe github si activitate pe stackoverflow. Dar imi vine putin greu sa cred ca hr-ista cand triaza cv-uri se uita sa vada ce ai tu acolo. Care e mai exact treaba?

esti foarte rau/rea.
ai aratat ca multi ce posteaza pe acest forum nu au trecut niciodata prin procedura de recrutare a unei firme serioase.

View PostOriginalCopy, on 27 iunie 2017 - 19:23, said:

Abordezi gresit situatia.

Tu fi bun, si firmele corecte te vor aborda.

Cele incorecte (pentru care nu ai vrea tu oricum sa lucrezi) te vor ocoli, speram.

Fa ceea ce te intereseaza, pasioneaza, preocupa, pe github, si restul vine de la sine. Nu e nimic magic, e vorba de cerere si oferta, si cererea de programatori buni e mare. That's it.

ce-i aia github ?
de 25 de ani fac contracting IT prin 11 tari si nu am auzit de asa ceva (si nimeni nu m-a intrebat de asa ceva, inclusiv in SV). am trecut prin destule (assembly, C/C++, DBA, ETL) dar in ultimii 17 ani fac ERP, DW, BI.

Edited by avenirv, 28 June 2017 - 15:22.


#21
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postavenirv, on 28 iunie 2017 - 15:21, said:

ce-i aia github ?
de 25 de ani fac contracting IT prin 11 tari si nu am auzit de asa ceva (si nimeni nu m-a intrebat de asa ceva, inclusiv in SV). am trecut prin destule (assembly, C/C++, DBA, ETL) dar in ultimii 17 ani fac ERP, DW, BI.
Frumoasa tranzitia! De la low level la DB la BI.
Github e un source controller pt high level programming.

#22
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postavenirv, on 28 iunie 2017 - 15:21, said:

ce-i aia github ?
de 25 de ani fac contracting IT prin 11 tari si nu am auzit de asa ceva (si nimeni nu m-a intrebat de asa ceva, inclusiv in SV). am trecut prin destule (assembly, C/C++, DBA, ETL) dar in ultimii 17 ani fac ERP, DW, BI.
Ahahaha :)) tare de tot, mi-a placut. SV...hihi

View Postvladdy99, on 28 iunie 2017 - 15:28, said:

Frumoasa tranzitia! De la low level la DB la BI.
Github e un source controller pt high level programming.
Frate e sarcasm , nu te-ai prins ? :))

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postavenirv, on 28 iunie 2017 - 15:21, said:



fals, macar partial.
daca angajatorul este orice forma de guvern (local sau statal sau suprastatal) sau o companie foarte mare, pt pozitii permanente diploma este foarte importanta.



esti foarte rau/rea.
ai aratat ca multi ce posteaza pe acest forum nu au trecut niciodata prin procedura de recrutare a unei firme serioase.



ce-i aia github ?
de 25 de ani fac contracting IT prin 11 tari si nu am auzit de asa ceva (si nimeni nu m-a intrebat de asa ceva, inclusiv in SV). am trecut prin destule (assembly, C/C++, DBA, ETL) dar in ultimii 17 ani fac ERP, DW, BI.
Un loc de unde chiar și Google recrutează.

#24
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostOriginalCopy, on 28 iunie 2017 - 16:31, said:

Un loc de unde chiar și Google recrutează.

mai baieti, muriti dupa google, facebook sau ms.
dar aia NU platesc bine repede. trebuie sa faci cariera pt asa ceva, adica sa nu fii liber, sa pupi undeva pt asta (peste tot cariera inseamna lupta la sange si curtarea unui/unor sef(i). toata lumea viseaza stock options dar vremea aceea a cam trecut. nu mai este ca in dot-com. majoritatea celor ce primeau stock-options in timpul dot-com NU AU castigat nimic deoarece aveau vested period de 2 ani. cat a durat dot-com ?  aaa, pardon, au castigat salariul care era mult mai mic deoarece iti spuneau ca vei primi stock-option care vor compensa.

aa, am inteles, vreti sa impresionati cu "salariat google". cati spun asta ? daca adaugati adevaratii creatori de la google (adica indienii si chinezii) multe zeci de mii.

#25
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View Postavenirv, on 28 iunie 2017 - 17:00, said:



mai baieti, muriti dupa google, facebook sau ms.
dar aia NU platesc bine repede. trebuie sa faci cariera pt asa ceva, adica sa nu fii liber, sa pupi undeva pt asta (peste tot cariera inseamna lupta la sange si curtarea unui/unor sef(i). toata lumea viseaza stock options dar vremea aceea a cam trecut. nu mai este ca in dot-com. majoritatea celor ce primeau stock-options in timpul dot-com NU AU castigat nimic deoarece aveau vested period de 2 ani. cat a durat dot-com ?  aaa, pardon, au castigat salariul care era mult mai mic deoarece iti spuneau ca vei primi stock-option care vor compensa.

aa, am inteles, vreti sa impresionati cu "salariat google". cati spun asta ? daca adaugati adevaratii creatori de la google (adica indienii si chinezii) multe zeci de mii.

Par ok salariile la Google, MS sau Facebook chiar și pentru juniori (adică repede) relativ la concurenta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate