Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tamplar autorizat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Buna ziua ! As dori sa stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca un tamplar autorizat (PFA) in Romania ,sa poata executa o lucrare (ridicarea unei case ) in Germania. Tin sa precizez ca beneficiarul cere factura . Am intrebat la ANAF  dar functionarul respectiv nu a stiut sa-mi dea un raspuns .

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Logica ar spune că, virgulă, condițiile ar trebui să le îndeplinești în Germania, dacă clientul are încredere în competența ta. La extrem, poți fi și necalificat dacă clientul îți dă banii pentru lucrarea executată. Bănuiesc că ar putea fi vorba de condiții impuse de statul german pentru respectarea unui anumit nivel de calitate minim.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca e vorba de dulgher nu tamplar.

ridicarea unei case? mmm inginer contructor, ditiginte de santier, maistru, slahor etc....

desi sunt tot din lemn casele nu-s dulapuri

Edited by arg, 27 June 2017 - 12:49.


#4
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Clientul e roman si la recomandarea unor prieteni care au lucrat cu tamplarul respectiv a decis sa-l cheme in Germania , sa-i arate amplasamentul , sa-i faca oferta de pret ,sa stabileasca perioada in care se va construi casa , sa stabileasca locul de cazare si eventual o masina pentru transportul zilnic . Casa se va construi 80% din lemn si materialele vor fi aduse cu TIR-ul din Romania.Toate bune si la locul lor numai ca dirigintele de santier cere o factura  in care sa se specifice contravaloarea lucrarii . Intrebarea e daca poate elibera aceasta factura pe PFA-ul din Romania. Daca nu ce e de facut ?

#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postcostel844, on 27 iunie 2017 - 13:48, said:

Intrebarea e daca poate elibera aceasta factura pe PFA-ul din Romania.

Da, nu-l opreste nimeni. Se descurca la impozitare ulterior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate