Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#5725
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.07.2007
Pentru Xiaomi Mi Mix 2 activarea volte se face automat, sau ar trebui cartela activata in telefoanele care sunt pe site?
La cei care le merge ce fel de Rom au?
Multumesc

Edited by glaurentiu, 05 January 2018 - 21:17.


#5726
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Sa clarificam confuzia. Sunt doua probleme distincte:

1. in reteaua Digi ceea ce vede @clader si am observat si eu in decembrie cand am vb cu Digi, si anume: "VoLTE/VoWiFi apeluri catre numere portate: cateodata fara audio in ambele directii (lipsa audio 5-6 secunde sau mult mai mult timp), cateodata pica apelul cand apelatul raspunde." . Poate avea treaba cu transcodarea, ei stiu. Se intampla pe Samsung, Allview, Xiaomi, VoWiFi, VoLTE. Digi lucreaza sa rezolve treaba asta.

2. ceea ce i se intampla lu' @PORTOCAL! pe Xiaomi Mate 10 Pro, si anume: " Huawei Mate 10 Pro: cand initiaza apel, cateodata, nu aude ca suna telefonul apelatului cand acesta are nr. portat. Dupa ce persoana apelata raspunde, apelul decurge normal." Pe Samsung S8 sau Xiaomi Mi6 nu se intampla, deci cel mai probabil e problema in Huawei :) . Sper ca @P a vorbit cu Digi si ne va da noutati. :)

Toate astea si mai multe apar pe : https://volteromania.blogspot.ro .

#5727
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 24.01.2013

 glaurentiu, on 05 ianuarie 2018 - 21:15, said:

Pentru Xiaomi Mi Mix 2 activarea volte se face automat, sau ar trebui cartela activata in telefoanele care sunt pe site?
La cei care le merge ce fel de Rom au?
Multumesc
Întâi trebuie cartela într-un telefon compatibil cu VolLte, apoi îl introduci în Xiaomi și se activează numaidecât.. Eu am Rom-ul stock cu cel venit de la ei

#5728
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Mie pe MI6 mi s-a activat singur in 72h, rom global stable !

#5729
-=CyberMix=-

-=CyberMix=-

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.11.2001


 SethNY, on 05 ianuarie 2018 - 21:18, said:

Sa clarificam confuzia. Sunt doua probleme distincte:

1. in reteaua Digi ceea ce vede @clader si am observat si eu in decembrie cand am vb cu Digi, si anume: "VoLTE/VoWiFi apeluri catre numere portate: cateodata fara audio in ambele directii (lipsa audio 5-6 secunde sau mult mai mult timp), cateodata pica apelul cand apelatul raspunde." . Poate avea treaba cu transcodarea, ei stiu. Se intampla pe Samsung, Allview, Xiaomi, VoWiFi, VoLTE. Digi lucreaza sa rezolve treaba asta.

Eu unul nu am pățit asa ceva într-o lună de când am trecut pe Samsung S8 DUOS în VoLTE și zilnic vorbesc cu 2,3 persoane cu numere portate în Digi, conectat atât în B1 cât și în B38 si sunt cu ultimul firmware ROM instalat fără root etc... Posibil se intampla cu numere portate in alte rețele nu cele portate in Digi.

Nu vad de ce s-ar întâmpla asta in afara de semnalul care anunță că suni un numar portat si acolo se agață codecul.


#5730
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Da, apelatii sunt din exterior: VDF portat in ORO si Telekom portat in VDF. S-a specificat in mesajele anterioare.

#5731
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.07.2007

 mariusica24k, on 05 ianuarie 2018 - 21:33, said:

Întâi trebuie cartela într-un telefon compatibil cu VolLte, apoi îl introduci în Xiaomi și se activează numaidecât.. Eu am Rom-ul stock cu cel venit de la ei

 reflavius, on 05 ianuarie 2018 - 21:44, said:

Mie pe MI6 mi s-a activat singur in 72h, rom global stable !
Multumesc. Eu am rom de Xiaomi.eu, dar nici cand am avut global, nu a vrut sa se activeze. Maine o sa incerc activarea printr-un telefon compatibil.

#5732
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Pai nu am mai  întâlnit una că asta ! Ai stat tu 72h cu simul in telefon apoi , ai verificat în digicare si nu s-au provizionat sim-ul in Volte? Poti suna la relatii cu clientii sa le zici de problema, e si un serviciu manual daca auto nu vrea ;)

Edited by reflavius, 05 January 2018 - 22:42.


#5733
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 24.01.2013

 reflavius, on 05 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Pai nu am mai  întâlnit una că asta ! Ai stat tu 72h cu simul in telefon apoi , ai verificat în digicare si nu s-au provizionat sim-ul in Volte? Poti suna la relatii cu clientii sa le zici de problema, e si un serviciu manual daca auto nu vrea ;)
Nu ii activa nimic pt ca Xiaomi nu este din lista telefoanelor oficiale pentru Volte ;)

#5734
-=CyberMix=-

-=CyberMix=-

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.11.2001

 SethNY, on 05 ianuarie 2018 - 22:05, said:

Da, apelatii sunt din exterior: VDF portat in ORO si Telekom portat in VDF. S-a specificat in mesajele anterioare.
Păi si cum ziceam, semnalul de portare inainte de apel îl baga cu un codec si ramane agățat cand trece la unul compatibil. Nu văd o standardizare cât de curând și nici optimizare pe fiecare rețea in parte.

Îmi cer scuze că nu citesc chiar tot mai ales când vă umflați mușchii și aveți atacuri sau ironii la persoane.

 reflavius, on 05 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Pai nu am mai  întâlnit una că asta ! Ai stat tu 72h cu simul in telefon apoi , ai verificat în digicare si nu s-au provizionat sim-ul in Volte? Poti suna la relatii cu clientii sa le zici de problema, e si un serviciu manual daca auto nu vrea ;)
Îi dă cu flit la call center cu mesajul standard: verificați pe site modelele oficiale... și gata.

#5735
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017
Astăzi 06.01.2018 ora 00.30 am activat Volte și Vowifi pe un DON .
Conexiune instantanee pe HM10PRO.

Și în Digicare s-a activat la fel  de repede.Attached File  IMG_20180106_003638.png   174.55K   226 downloads

Attached Files


Edited by A-ONE, 06 January 2018 - 00:55.


#5736
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

 reflavius, on 05 ianuarie 2018 - 21:44, said:

Mie pe MI6 mi s-a activat singur in 72h, rom global stable !

Mie nu mi s-a activat pe mi6. Am asteptat 2 saptamani fara succes. Pana la urma am activat cartela intr-un "s8"

#5737
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Eu nu inteleg un aspect, daca sa zicem prin absurd ca cineva posteaza ceva oarecum erronat trebuie sa ii sari in cap pentru asta, si sa il ei la misto? Nu asa se face! Daca te dai mai destept" decat pers respectiva. Ii explici cu frumosul si cu argumente acolo unde a gresit sau etc...
[...]

Bun sa revin on topic azi a probat cineva pe un s5 volte de la digi cu modificari csc si merge ok! A zis ca mai testeaza cateva zile si imi comunica cum sta situatia....

Edited by Dany_Darke, 06 January 2018 - 23:42.


#5738
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 A-ONE, on 06 ianuarie 2018 - 00:30, said:

Astăzi 06.01.2018 ora 00.30 am activat Volte și Vowifi pe un DON .
Conexiune instantanee pe HM10PRO.

Și în Digicare s-a activat la fel  de repede. IMG_20180106_003638.png
Ai DOUĂ SIM-uri Digi în ACELAȘI telefon? De ce ai face asta? 🧐

#5739
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017

 DieselCRDI, on 06 ianuarie 2018 - 14:34, said:


Ai DOUĂ SIM-uri Digi în ACELAȘI telefon? De ce ai face asta? 🧐

Doar am activat si cel de-al doilea sim .
Am vrut să vad cat dureaza activare nimic mai mult.


#5740
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
“Face sens”! 😜

#5741
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
si eu am doua cartele digi, una personala si una de serviciu, asa ca umblu cu doua ,,nelimitate dupa mine”

#5742
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 Florin_lou, on 06 ianuarie 2018 - 19:18, said:

si eu am doua cartele digi, una personala si una de serviciu, asa ca umblu cu doua ,,nelimitate dupa mine”
Păi...asta e altceva!
Există telefoane de serviciu cu Digi???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate