Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13305 replies to this topic

#4699
pardailan

pardailan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.02.2010

View Postsorinyki, on 29 noiembrie 2017 - 15:32, said:

Ciudat, incep cu J de la Samsung si omit inca seria A, S7
mai ciudat e ca J5 nu se afla in oferta Digi :)

#4700
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 08.01.2012
Cred totusi ca este vorba despre A5. J5 poate va fi in oferta, cine stie.
In plus, setarile retelei Digi sunt cunoscute de catre Samsung iar acum totul este in curtea celor din urma. Este evident ca ei decid pe ce telefoane de-ale lor activeaza serviciul/serviciile. Probabil ca Digi ar vrea sa activeze pe toate telefoanele compatibile de la sammy, doar ca ...

Edited by mikeciprian, 29 November 2017 - 16:18.


#4701
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013
Dar, încă o dată J5 nu are banda 38 pe global.
Ori e A5, ori Volte ăla va șchiopăta serios în București cel puțin.

#4702
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postporcusoru, on 29 noiembrie 2017 - 15:32, said:

@w21 lasa ca stau eu bine si frumos si fara volte si al lor HD! Oricum trebuie sa imi vina huawei-ul p10 plus zilele astea si scap de samsungul asta ...
Attachment 585858.png

Sa-l stapanesti sanatos. Cat te-a costat cu livrare cu tot p10 plus?

#4703
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,553
  • Înscris: 16.12.2006

View Postmikeciprian, on 29 noiembrie 2017 - 16:18, said:

Cred totusi ca este vorba despre A5. J5 poate va fi in oferta, cine stie.
In plus, setarile retelei Digi sunt cunoscute de catre Samsung iar acum totul este in curtea celor din urma. Este evident ca ei decid pe ce telefoane de-ale lor activeaza serviciul/serviciile. Probabil ca Digi ar vrea sa activeze pe toate telefoanele compatibile de la sammy, doar ca ...
Nu e vorba de A5. Samsung J5 a fost in oferta Digi Mobil pana in data de 16.11. A fost scos din oferta doar temporar (lipsa de stoc la furnizor). Va reveni in oferta din luna ianuarie 2018.

Si da, are 4G doar in banda 1, nu stie banda 38. Pentru ambele benzi se poate cumpara Samsung J3 (are atat banda 1, cat si banda 38).

#4704
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
@-koss- iti multumesc frumos! Si tu sa fii sanatos!
Telefonul nimic deoarece este dat la prelungire de abonament la tim..
Transportul ma costat 30 de euro!

#4705
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.10.2004
am incercat sa activez VoLTE si pe un J3 (2016) cu Nougat 7.1.2 dar m-am dat batut, nu are structura fisierelor la fel cu restu samsungurilor, nu are CSC, are doar aplicatia imsservice si apns-conf.xml care am editat-o cu datele Digi dar nu a functionat, culmea ca orange-ul functioneaza din prima pe el simultan cu sim-ul de Digi fiind model DUOS cu dual-sim; sa mearga oare volte doar pe un sigur slot de SIM? l-am dat inapoi si n-am fost inspirat sa-l pun si in celelalt slot, poate acolo ar fi mers Posted Image

daca careva are vreun J3 2016 root-at si vrea sa incerce, atasez aplicatia modificata, tb. doar inlocuita cu cea din system/app

Attached Files


Edited by luxury54, 29 November 2017 - 18:01.


#4706
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pe Xiaomi deseori merge VoLTE pe un singur slot :). La Samsung nu cred ca e cazul dar merita incercat.

#4707
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Cu iertare să îmi fie neștiința dar nu pricep care este șmecheria asta cu VoLTE ?
De ce trebuie făcute nu știu ce modificări, softuri și altele ? Nu este același lucru cu orice apel pe Whatsapp sau messenger de la FB, etc. ?
Este alt gen de apel, eu personal cel mai mulțumit sunt de apelurile Facetime si WhatsApp la calitate sunet și restul.

#4708
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Trebuie schimbari ptr ca e o revolutie in telecom VoLTE ul asta, se schimba toate sistemele ptr el; asa l-au gandit capetele patrate din telecom, e f complicat, cel mai complicat, Se chinuie si operatorii si producatorii de telefoane sa il faca sa mearga.
Ptr apeluri intre prieteni merge f bine WhatsApp, cateodata mult mai bine deci stai pe el, asa vorbesc si eu cu aia de la VDF unde calitatea vocii e praf de multe ori. VoLTE insa iti ofera ceva standardizat si suportat, adicalea telefonie mobila clasica, ai acces la apeluri de genul 112, la alea cu steluta si suprataxate, poti sa suni si sa fi sunat de pe fix, ar trebui sa fi gasit si in gaura de sarpe daca ai orice semnal pe telefon ca in final te cauta si in 2G. Cand suni la 112 de pe VoWiFi ,poate si de pe VoLTE, telefonul poate trimite si coordonatele GPS, si numele strazii , deh informatii.

#4709
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Poate totuși bagă și pe A5 2017 și eventual S7 + A5 2016. Cel puțin A5 de anul ăsta e un telefon ce are ambele benzi și se vinde la Digi. Și ar fi fix între J5 și S8 ca preț și performanțe.

#4710
pardailan

pardailan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.02.2010

View Postadryanos, on 29 noiembrie 2017 - 22:52, said:

Poate totuși bagă și pe A5 2017 și eventual S7 + A5 2016. Cel puțin A5 de anul ăsta e un telefon ce are ambele benzi și se vinde la Digi. Și ar fi fix între J5 și S8 ca preț și performanțe.
Celor de la Samsung le e teama ca-si pierd clientii, cu mai mica dare de mana, in fata celor de la Allview. De asta au sarit asa brusc de la S8 la J3 ...

#4711
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006

View PostSethNY, on 26 noiembrie 2017 - 20:11, said:

Multumita si lui @luxury54, e timpul pentru un update al listei telefoanelor nesuportate pe care merge VoLTE/VoWiFi cu mai mult sau mai putin efort. Asteptam noi confirmari ca vin din spate oficialele. OnePlus, Lg, Xiaomi ... acolo e de lucru.

Lista neoficialelor:

VoLTE
1. Samsung S8+ DUO: ultimul soft ROM
2. Samsung S6: root, ultimul CSC ROM si profile RDS in IMSSettings.
3. Samsung S8: root, ultimul CSC ROM, soft precedent 1AQH3, kernel modificat
4. Samsung A5 2016: root, CSC, xml
5. Samsung S6 Edge: root, CSC ORO updated, xml
6. Samsung S7 Edge: root,CSC, xmls, US Qualcomm Version
7. Samsung S7: root, CSC
8. Samsung S8 DUO: ultimul soft ROM
9. Xiaomi Mi Mix2: stock
xx. orice Samsung ce suporta VoLTE Posted Image

VoWiFi: inca mai merge cu IP de la orice provider, inclusiv IP din afara Romaniei. Bravo Digi!
1. Samsung S8(S8+): beta1, beta2 Oreo
2. Samsung S6: root, xml, db
3. Samsung A5 2016: root, xml, apk sau twrp, mura-n gura - custom ROM
4. Samsung S7 edge, Qualcomm: root, xml,...
5. Samsung S6 Edge: root, xml, apk
...

Semioficiale: Xiaomi Mi6: stock
Ai putea sa ne oferi cateva sugestii cu privire la cum am putea hackui Androidul ca sa-i facem "update" cu noile "coordonate" VoLTE Digi?

#4712
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Samsung root VoLTE: https://www.dropbox....fss5I_QM4a?dl=0 volte321

#4713
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Multumesc. Am sa mai sap si eu, eu am un Lenovo K6 Note cu custom ROM Resurrection Remix 5.8.5 care cica merge cu VoLTE JIO, asadar cred ca trebuie doar sa-i bag noile instructiuni pentru Digi... Asa o fi?

#4714
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
habar nu am cum e la Lenovo, unora de aici cica ar fi incercat sa li se conecteze (sau era LG ala? ...), le-a cam dat telefonul reject. Ia baga APNul ims, nume ims, type ims si la IP pune IPv4. Sper ca e rootat si ai deja SIM cu VoLTE provizionat in Digicare, pune Network Signal Guru si vezi pana ajungi; vezi postul asta, https://forum.softpe... +/-  si baga un screenshot cu progresul.

Edited by SethNY, 30 November 2017 - 11:50.


#4715
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006

View PostSethNY, on 30 noiembrie 2017 - 11:44, said:

ai deja SIM cu VoLTE provizionat in Digicare
Asta cum se poate rezolva? Sun la callcenter, iau legatura cu DigiHelper? Ca telefon compatibil oficial nu am si nici nu cunosc pe nimeni sa aiba.

Am pus inca de cand s-a postat pe aici de APN ims si merge doar internetul.

#4716
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Suni sa le spui ce? Ca am si eu o pocnitoare si vreau sa fac niste teste, poate va bag erori in retea, poate imi merge VoLTE intr-un picior ... nu da bine ... Fa rost de un S8, Zte, schimba IMEIul, te descurci tu :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate