Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Achizitie telefon semnal bun

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Salut. Deoarece calatoresc destul de mult, doresc un telefon care are semnal bun. Citind pe internet despre asta, m-am orientat catre Huawei, fiind compania de telecomunicatii nr. 1, si am vazut ca userii au cuvinte de lauda despre semnalul acestor telefoane. Noul terminal il voi folosi pentru apeluri, gps, whatsapp si putin browsing. Nu am nevoie de o racheta de ultima generatie, ma intereseaza utilitatea lui. Daca nu e cel mai rapid, nu este o problema. Vreau sa il tin pana moare, nu ma intereseaza peste 2-3-4 ani sa iau alt telefon daca acesta va functiona, nu ma intereseaza sa fie cel mai rapid, ci utilitatea lui. Daca va avea lag, pot sa folosesc versiuni mai vechi ale aplicatiilor, atata timp cat pot face apeluri video, am senmal bun, si gps-ul merge bine.

Deoarece telefonul nu este un lucru foarte important pentru mine, il voi lua SH (Cluj). Momentan, oscilez intre P9 lite si P9 lite 2017 (sau cum am vazut pe unele site-uri, ar fi acelasi cu P8 lite 2017). Am gasit un P9 lite cu 600 de lei, factura de achizitie si garantie 22 de luni. Si alta varianta pe care o iau in calcul este un P9 lite 2017 nou, cu toate actele de provenienta si garantie 2 ani, la 720 de lei. La prima vedere, diferenta de 120 de lei e mica, deci as inclina catre varianta 2017. Dar nu stiu daca in afara de 1 gb ram, exista diferente intre cele 2. La ce il voi utiliza eu, probabil acel gb de ram nu este important acum, dar cine stie, poate va fi pe viitor.

Sunt deschis si la alte sugestii pentru un telefon care indeplineste cerintele, si e in jur de 600-700 de lei. Am uitat sa mentionez, si dimensiunea ecranului este destul de importanta, as vrea sa fie de minim 5"

Imi cer scuze, aveam mai multe taburi deschise, si pana la urma am postat in categoria gresita. Doream sa postez aici: https://forum.softpe...foaneaccesorii/
Rog un moderator sa mute topicul.

Edited by R10, 26 June 2017 - 14:32.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
P9L 2017 doar datorita androidului 7 si daca mai are si 1gb ram in plus, atunci ramai pe 2017.

Edited by TruculMagic, 26 June 2017 - 14:37.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am P8 Lite si merge beton. Deci nu vad de ce n-ar merge si celelalte care sunt de generatie urmatoare.
Si eu as inclina spre versiuean 2017 cu Android 7.

#4
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Eu ma gandesc ca poate p9 lite-ul merge mai bine cu android 6, decat cel din 2017 cu android 7. Dar e numai o parere nefondata, nu am experienta cu android-ul

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Din contra , daca e bine optimizat si daca e versiune mai mare/noua de android nu inseamna ca are nevoie de resurse mai multe. Nu mai e ca pe vremuri. Iar camera foto e mai buna la p9l 2017 teoretic si are kirin 655 vs 650 de pe p9 2016.
Mai are si interfata UI 5.0 modelul 2017,  pe cand modelul 2016 are 4.1

#6
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Cel mai bine mergi pe p9 lite 2017. Acel 1 GB Ram in plus o sa ajute extraordinar de mult in fluiditatea sistemului/aplicatiilor deschise. (P9 lite-ul normal cu 2GB Ram nu poate sa tina in memorie mai mult de 2-3 aplicatii....)
Ambele telefoane au disponibil Android 7.0 cu EMUI 5.0. (P9 lite primind update-ul oficial luna trecuta)

Edited by uNNNk, 26 June 2017 - 15:08.


#7
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Până la urmă m-am înțeles cu cineva pentru un Huawei P8 (nu lite), la un preț mai mic decât toate cele spuse aici. Se poate închide topicul

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Mie din ce mi-a trecut prin mana din gama smartphoneurilor, pot spune ca Nokia/Microsoft avea de departe cel mai bun semnal.

Si am observat ca exista o regula la toti producatorii: cu cat e mai metalic telefonul cu atat sta mai prost cu semnalul.

#9
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 12.02.2014
Așa e. De-asta cei de la Microsoft au optat pentru carcase de plastic, chiar și la flag-uri. Eu am acum un 640 și un 950, au o recepție foarte bună a semnalului. În dese situații, umblând pe coclauri, eu am semnal, iar colegi de-ai mei, nu, fiind în aceeași rețea.

Edited by r3my_cc, 27 June 2017 - 23:30.


#10
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ce variante am din gama Microsoft Lumia? Mă interesează un telefon destul de ieftin, fără probleme la gps. Si sa tina si bateria binișor. Am vazut ca Lumia 1520 e lăudat la baterie, dat nu se găsește. Am găsit pe olx, dar nu în Cluj, si nu vreau să iau altfel, doar sh din Cluj sau nou din magazin

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai nu ai luat P8 -ul ala ?!

#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ba da, dar nu imi prea place. Scade bateria cum vezi cu ochii. Si arata ca are capacitatea de 97%. Oricum a fost foarte ieftin, il pot vinde minim la dublu pret fata de cu cât l-am luat, deci nu e problemă. Mă gândesc că un windows phone ar merge mai cursiv

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai incercat cu alta baterie ? ( noua )

#14
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 12.02.2014

 R10, on 16 iulie 2017 - 08:44, said:

Ce variante am din gama Microsoft Lumia? Mă interesează un telefon destul de ieftin, fără probleme la gps. Si sa tina si bateria binișor. Am vazut ca Lumia 1520 e lăudat la baterie, dat nu se găsește. Am găsit pe olx, dar nu în Cluj, si nu vreau să iau altfel, doar sh din Cluj sau nou din magazin

Din păcate, nu se mai găsesc Lumia prin magazine. Eventual pe olx.

Edited by r3my_cc, 16 July 2017 - 11:20.


#15
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu inau alta baterie, pentru ca m-am uitat pe gsmarena la testele de baterie, si pare normal sa fie asa. Ce modele de Lumia se misca bine, si au baterie buna?

Ma gandesc si la HTC, M7 sau M8. Despre ele stiti ceva la capitolul semnal?

#16
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 12.02.2014
950. Dar bateria nu prea ține, cel puțin la mine. Am zile când pun la încărcat și a treia oară. E adevărat că îl forjez la maxim: conexiune la internet și cască bth 16 ore zilnic, convorbiri telefonice 3-5 ore, whatsapp, citit ebooks. Am și o baterie externă de 10000, cu încărcare rapidă, pentru când nu sunt la birou/mașină/acasă/hotel.
Am și un 640, numărul meu secret, îl au doar nevasta, părinții și frații. Îl folosesc puțin, așa că mă ține bateria 3-5 zile.

Edited by r3my_cc, 16 July 2017 - 14:30.


#17
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Te-ai gandit ca iei un telefon cu OS mort?

#18
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 12.02.2014
Nu. L-am luat anul trecut și este al patrulea Lumia la mine. Deocamdată funcționează perfect și pot să fac cu el tot ce am nevoie (caută prin postările mele mai vechi, chiar am enumerat cam ce fac cu el - foarte multe și nu-s toate trecute, ar fi trebuit să scriu prea mult 😁).

Edited by r3my_cc, 10 August 2017 - 22:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate