Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde poti lasa masina personala in kusadasi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ZIonut87

ZIonut87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2017
Planuiesc o vacanta cu masina personala in kusadasi si apoi in samos. Din cate am inteles nu se poate traversa cu ferribotul din kusadasi in samos cu masina, sunt nevoit sa o las in turcia. Aveti informatii unde se lasa masina, cat costa si ce acte trebuisc facute?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
uite ce am gasit pe cunoscutul site romanesc de impresii de calatorie:

"- cind intri in Turcia cu masina proprie (asa cum a fost cazul nostru) esti luat in evidenta electronica a politiei asa incit atunci cind parasesti Turcia sa iesi tot cu masina cu care ai intrat (se feresc de contrabanda cu masini). Asta insemna ca la plecarea spre Samos sa las masina in custodia autoritatilor turcesti de la Kusadasi (in Samos nu ai unde merge cu masina, insula fiind prea mica), adica trebuia dusa in locul indicat de ei pentru asta. Urma intocmirea mai multor acte (declaratie pe proprie raspundere ca te intorci si ti-o iei de acolo, proces verbel cuprinzind tot ce este in masina, adica roata de rezerva, cric, triunghi, trusa, extinctor etc etc), fotocopii ale tuturor actelor tale, adica pasaport, talonul masinii, carnetul de conducere etc. Toate astea contra cost ! Bineinteles ca la intoarcere o iei de la capat cu documentele astea ! Am uitat sa intreb in ce limba se completeaza hirtiile alea si cum te intelegi cu cei de la politie, avind in vedere ca politistii turci nu le au cu limbile straine."

poate te mai gandesti daca vrei sa faci aceasta excursie sau nu.

#3
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Am fost in 2007 in Kusadasi cu masina personala. Nu mai retin numele hotelului la care am stat.

Am fost si in Samos o zi (de dimineata pana seara), masina ramanand in fata hotelului. Pana in port am luat un taxi. Nici vorba de acte necesare legate de masina cand am trecut in Grecia. Mi s-au pus doar niste "timbre" pe o fila a pasaportului, un fel de viza de iesire/intrare (trebuia sa declari cand revii in Turcia, adica sa precizezi daca revii in aceeasi zi sau excursia dureaza mai multe zile). Pana in Samos am mers cu un vaporas rapid, inchis.
De precizat ca portul din Kusadasi arata mult mai bine si mai modern decat aeroportul otopeni :D

Asta era in 2007. Daca intre timp au devenit necesare alte formalitati legate de automobil daca te duci o zi pana in Samos, nu stiu.

Mai e important de stiut ca in Turcia nu poti intra decat cu automobil proprietate personala (proprietarul trebuie sa fie in masina, nu merge ca in UE, unde nu te intreaba nimeni a cui e masina).

Edited by feitosak1, 26 June 2017 - 12:15.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
nu este adevarat, poti intra in turcia si cu masina altcuiva sau proprietatea unei firme/in leasing, daca ai procura tradusa, autentificata si apostilata.

https://ankara.mae.ro/node/347

#5
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Corect. Doar ca e o mare bataie de cap sa faci asta, trebuie sa stai pe la ambasada, nu agreeaza orice notar/traducator, etc.

#6
ZIonut87

ZIonut87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2017
Multumesc pentru raspunsuri. Voi incerca sa traversez cu tot cu masina pe o ruta ocolotoare

#7
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
De ce nu o lasi la hotel?

#8
ZIonut87

ZIonut87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2017
Din cauza formalitatilor care trebuiesc facute, am inteles ca nu poti lasa masina oriunde , doar in locurile specificate de ei cu declaratie la notar. Mi se pare complicat , cand te gandesti cat de greu razbati birocratia in romania unde vorbim aceiasi limba, nici nu vreau sa ma gandesc sa faci asta in turcia.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
teoretic, nu prea are cum. daca iese din turcia (pentru calatoria cu ferryboat-ul spre samos), are in pasaport "dovada" care se pune pentru masina (nu mai retin exact daca este o stampila sau un timbru autocolant).
trebuie sa indeplineasca acele formalitati, de lasare a masinii in custodia autoritatilor, parcata intr-un loc indicat de acestea, unde sa fie sub paza.

uite firul de discutie pentru calatoria in turcia cu masina, postul nr 7689

https://forum.softpe.../page__st__7686


View Postfeitosak1, on 26 iunie 2017 - 12:47, said:

Corect. Doar ca e o mare bataie de cap sa faci asta, trebuie sa stai pe la ambasada, nu agreeaza orice notar/traducator, etc.

sunt persoane - intermediari sa spunem - care cu asta se ocupa, le dai actele, platesti serviciul si primesti procura, fara sa pierzi prea mult timp pe la diverse birouri / institutii.
stiu pentru ca asa am calatorit in 2009 cu niste prieteni, masina era in leasing pe firma la care lucra el, a rezolvat cu un astfel de intermediar pentru procura. in cateva zile a avut procura, nimeni nu s-a uitat pe ea - ma refer la vamesii turci.

ionut, cel mai bine ar fi sa intrebi la autoritatea portuara din kusadasi, macar cu 1-2 zile inainte sa plecati spre samos. sa stii daca mai are rost sa-ti bati capul cu formalitatile sau mergi direct pe acea ruta ocolitoare.
sau la agentul de turism de la hotelul la care vei sta in kusadasi (ma rog, daca ai cumparat sejurul printr-o agentie). trebuie sa gasesti pe cineva care sa te poata lamuri.

#10
ZIonut87

ZIonut87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2017
Multumesc de sfaturi, am cumparat deja biletele la feribot pe ruta ocolitoare: kusadasi - cesme (80km cu masina)
Cesme -chios (30 min feribot 90 euro)
Chios - samos ( aproape 2 ore 100 euro)
Samos - kavala (15 ore 230 euro)
La intoarcere am ales ruta mai lunga cu feribotul pentru a nu mai traversa turcia cu masina, pretul e aproximativ acelasi daca m-as fi intors pe unde am venit. Stiu ca am dat multi bani la feribot dar asa se intampla cand nu ai o experienta de calatorie in regim propriu. Sper ca informatiile sa le fie de folos altora.

#11
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Pai in Kavala ce cauti? Din Samos vii direct spre Romania, prin Grecia?

View Postcorinadaniela, on 26 iunie 2017 - 15:43, said:

teoretic, nu prea are cum. daca iese din turcia (pentru calatoria cu ferryboat-ul spre samos), are in pasaport "dovada" care se pune pentru masina (nu mai retin exact daca este o stampila sau un timbru autocolant).
trebuie sa indeplineasca acele formalitati, de lasare a masinii in custodia autoritatilor, parcata intr-un loc indicat de acestea, unde sa fie sub paza.

S-o mai fi schimbat legea din 2007 pana acum. Eu am parasit Turcia pentru jumatate de zi si nu m-a intrebat nimeni nimic de masina, am lasat-o in parcarea hotelului. In postul de care vorbesti se spune ca "daca lasi masina mai mult de 2-3 zile intr-un loc public...". E cam "din auzite", asa...nu pare a fi vreun text de lege.

#12
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Buna seara ;
puteti sa mergeti  ori ce masina spre turcia  , trb sa  aveti puternicire ,  tradus  in  lamba  turca  si  o stamplia de la Ambasada turca
Pt Traducere  puteti sa  apelati c u incredere  0724279219 Dna Seilan  ( pagina 50- 60  Ron )   dupa  cea  dimineata  intre 11-12  trb sa  megeti la ambasada pt stamplia  ( 19 Euro ) acelasi zi  dupa amiaza  16-17  este  gata  acetele  ( Nu  trebuie  nici  un declaratie notar  etc )
Dc  ati intrati   in Turcia  ,  ca sa  puteti sa iesiti  fara  masina  trb sa  faceti o declaratie  la  vama  de unde iesiti,  ( Nu sunteti  obligati sa lasat masina  in  vama ! )   pur  si simplu  faceti o  declaratie  in   vama  si  spuneti ca perioda x  pana  la  Y  iesi  din  tara  fara  masina  ,  declar  ca nu  mai foloseste masina  nimeni  si  este parcat la adresa   XYZ  
Pentru parcare  Kusadasi  puteti sa  gasit  lejer , nu la  centru  un pic  mai exterior ( special  zona  Spital )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate