Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inmatriculare masina adusa din Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am cateva nelamuriri in ceea ce priveste inmatricularea unei masini adusa din Italia, in Romania. Am gasit o masina si am zis ca o cumpar dar l-am pus pe vanzator sa ii faca rarul si sa o inscrie la primarie, si dupa sa mi-o vanda mie, sa scap de probleme. El mi-a spus ca masina inca mai are numere valabile de it, si ca a fost adusa pe platforma. Citind pe net vad diverse problema la inmatriculare, A inscris cineva recent in tara, o masina adusa din italia? De ce acte am nevoie?Caci nu este la fel de simplu ca la o masina adusa din Germania de ex, vad ca este mai complicat.

Multumesc.

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nimic complicat . Faci contract VC intre italian si tine , faci RAR si o inscrii . Ce zici tu te complici tu si pe el .

#3
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
pune-l sa faca autentificarea,atat.Asta ca sa fii sigur ca nu e cioarda,au fost multe cazuri cu masini aduse din Italia,vandute pe bune,apoi proprietarii le declarau furate

#4
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
El a facut deja ieri RAR-ul la masina, trebuie sa o inscrie la primarie si dupa sa mi-o vanda mie, deoarece am vrut eu sa fiu mai sigur. El zicea ca nr mai sunt valabile pana luna viitoare, poate a luat provizorii, nu am intrebat, stiu ca e adusa pe platforma masina, si are factura pe masina.

Am vazut ca sunt probleme cu certificatul de proprietate, din italia, trebuie sa fie radiata pentru export, asa am vazut ca se plang multi,

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca masina a fost adusa pe platforma nu are nevoie de o hartie la inmatriculari?

#6
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am gasit un post pe un blog de pe internet si zice asa, problema este ca parerile sunt impartite, la inmatriculari uneori cere ca masina sa fie radiata din IT, uneori nu etc. Nici nu stiu ce sa mai inteleg.

Postul de pe blogul respectiv
-- Targa -- similar cartea de identitate a masinii din Romania;
-- Certificato di Proprietata -- certificatul de proprietate -- ATENTIE!!! cu mentiunea RADIATA pentru export la data vanzarii;
-- Atto di Vendita -- contractul / actul de vanzare-cumparare (tipizat, se gaseste model pe net)

Daca este adusa pe platforma, declaratie la notariat cu data aducerii in tara, numarul platformei, sofer, etc. Daca sunt eliberate in Italia numere temporare si este adusa pe roti, doar o declaratie cum ca a fost adusa pe roti + numerele temporare atasate dosarului cand te duci la Politie pentru eliberare numere. Acesta este singurul lucru diferit cu masina adusa din Italia vs. masina adusa din alte state EU. Este o regula interna doar pentru Italia, politistul a dat din umeri cand l-am intrebat „de ce?”.
Programare RAR in primul rand. Poate dura destul de mult. Eventual se pot scoate numere rosii / temporare 3 luni de zile daca nu ai toti banii pregatiti sau nu ai timp atunci de alergat 2-3 zile.
Cu toate actele traduse in RO, legalizate, etc. te prezinti la RAR pentru eliberarea Cartii de Identitate a Autovehiculului in romana -- platit taxe eliberare CI. Dupa aceea la Administratia Fiscala pentru calculul taxei de poluare / timbrului verde si luarea in evidenta. Facut asigurare in vederea inmatricularii, platit taxele de talon, numere, taxa poluare/timbru si mers la Politie pentru eliberare certificat de inmatriculare (talon) si numere.

#7
omidebulas

omidebulas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2019
De unde mai exact pot descarca un contract de vanzare cumparare original, in italiana?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate