Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cand prejudecatile inving ratiunea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

Poll: Experienta cu alte etnii/religii (73 member(s) have cast votes)

Cum caracterizati experienta dvs cu persoanele care apartin unei etnii sau religii diferite de a voastra? (Va rog motivati raspunsul in topic)

  1. Am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere pozitiva (19 votes [26.03%] - View)

    Percentage of vote: 26.03%

  2. Am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere negativa (21 votes [28.77%] - View)

    Percentage of vote: 28.77%

  3. N-am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere pozitiva (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. N-am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere negativa (1 votes [1.37%] - View)

    Percentage of vote: 1.37%

  5. Nu stiu / Nu raspund (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Am interactionat, nu am o parere pozitiva, dar nici negativa (32 votes [43.84%] - View)

    Percentage of vote: 43.84%

  7. N-am interactionat, nu am o parere pozitiva, dar nici negativa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Citeam in ultimele zile topicurile despre imigrantii sirieni, incendiul acelui bloc-turn din Londra, topicul despre atentate, cel de astazi cu musulmanii care se roaga pe stadionul Dinamo de mai bine de cativa ani si inca unul ce are ca subiect "corectitudinea politica" (o formulare pe care personal o detest, pentru ca e folosita doar in sens peiorativo-arogant) si am observat ca are o anumita relevanta pentru articolul de mai jos, cei care spuneau ca au prieteni de o anumita religie  tindeau sa aiba o parere preponderent pozitiva despre populatia practicanta a acelei religii.

S-a facut recent un studiu care a relevat ca persoanele care nu au avut contact la nivel personal cu un imigrant (fara a ne limita la o anumita nationalitate) au votat in proportie covarsitoare pentru scoaterea Regatului Unit din UE.
Din topicurile pe care le-am amintit mai sus, plus experienta mea personala constat ca se aplica destul de bine acele concluzii (iar aici, bineinteles, unii s-ar putea sa spuna ca forumul sau experienta mea nu poate fi reprezentativa la nivelul unei populatii totale - cum nu se poate mai corect).

Quote

“It is the contact that predicts prejudice towards immigrants, and prejudice was a predictor of how people intended to vote,” she said.

“Everyday interactions with immigrants are really important. If you have more opportunities for contact, for example on public transport, at the shops, or with neighbours and colleagues, your attitude is likely to be more positive.
“Fear of immigration can sometimes drive prejudice rather than its reality.”

Dr Meleady, of the University of East Anglia, said the figures showed prejudice against EU immigrants was a “major” deciding factor in the referendum, but it was unclear whether this would have swayed the result.
She said their findings showed the importance of policies that encouraged different groups to meet each other.
“Of course, interactions can sometimes be unpleasant or unfriendly and this can increase negative feelings, but we find that people report more positive encounters with immigrants than negative,” she added.
Brexit: Anti-immigrant prejudice major factor in deciding vote, study finds

Am avut contact cu tot felul de natii si religii, unii muncitori, altii pusi pe rele, am evitat tot timpul sa judec omul din privinta originilor, credintei sau a altor trasaturi neobiective.
Iar cand nu am reusit sa fac asta, de cele mai multe ori s-a dovedit ca am plecat de la o premisa gresita.

Bineinteles, exista o multitudine de articole de specialitate care ne arata ca avem tendinta sa fim mai atrasi de cei asemanatori noua sau de cei cu aspect facial mai placut, ce nu inteleg eu este cum functioneaza intreg mecanismul, de ce prefera unii sa aleaga varianta mai simpla si sa-i bage pe toti in aceeasi oala? Sintagma "da, dar si restul europenilor ne jignesc pe noi in toate felurile" nu cred ca este un motiv suficient de bun (am vazut-o pe aici la un moment dat), sa fie el un complex de superioritate, de razbunare impotriva unui inamic imaginar?

1) Care este experienta voastra, ati interactionat suficient de mult cu o persoana, incat la final sa spuneti:  "domnule, dar parca nu e chiar asa de speriat cum "ne invata" la stiri"?
2) Dar cei care au opinii negative despre anumite etnii/religii, pana la punctul in care le considera inferioare, in ce proportie s-a intamplat sa interactionati cu cei pe care ii blamati, aveti o baza solida pe seama carora v-ati conturat o imagine, ce v-a deranjat atat de mult incat sa resfrangeti cateva experiente asupra unei intregi comunitati?

Ma intereseaza strict experienta voastra (la nivel personal) cu anumite etnii/religii, idee care se regaseste si in sondaj.

Edited by argonaut, 23 June 2017 - 19:33.


#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
am umblat de cateva ori in uae si qatar, daca se pune asta.

e bine sa nu ai vecini musulmani, de nici un fel.
de prieteni nici nu mai zic.

#3
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Dar colegi musulmani e bine sa ai?

#4
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Hai sa interactionam cu religii, sa fim umani, sa facem pasul in spate si cind o fi prea tirziu sa cintam la pian si sa punem flori pe trotuare.

Nu vreau sa interactionez cu un exces de religii si etnii care cind ajung la putere ti se urca in cap, stiu sigur ca cel care interactioneaza cu tzaganii ajunge un manelist.

Edited by lil debul, 23 June 2017 - 18:57.


#5
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 gumball3000, on 23 iunie 2017 - 18:39, said:

Brexit: Anti-immigrant prejudice major factor in deciding vote, study finds

Am avut contact cu tot felul de natii si religii, unii muncitori, altii pusi pe rele, am evitat tot timpul sa judec omul din privinta originilor, credintei sau a altor trasaturi neobiective.
Încă un studiu britanic? De câte ori nu s-au contrazis cu studiile lor, băga-i-aş în mama focului... Posted Image

De ce e religia trăsătură neobiectivă?

Edited by Mi_Rebelle, 23 June 2017 - 18:58.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 ei8ht, on 23 iunie 2017 - 18:54, said:

am umblat de cateva ori in uae si qatar, daca se pune asta.

e bine sa nu ai vecini musulmani, de nici un fel.
de prieteni nici nu mai zic.
N-am avut ocazia sa ajung pe acolo, care e atmosfera, te opreau musulmanii pe strada ca sa te invite sa te intorci inapoi de unde ai venit?
S-au uitat urat la femeie ta, ce s-a intamplat? De ce nu-s buni de prieteni?

#7
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
nu era cazul sa te invite sa pleci.
pe vremea aia viza era de 2 saptamani.
daca nu erai afara de la ei dupa perioada aia, sfarseai in inchisoare.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Mi_Rebelle, on 23 iunie 2017 - 18:58, said:

Încă un studiu britanic? De câte ori nu s-au contrazis cu studiile lor, băga-i-aş în mama focului... Posted Image

De ce e religia trăsătură neobiectivă?
N-am sustinut ca este obiectiva sau subiectiva, tocmai pentru ca nu vreau sa va influentez raspunsul in vreun fel.
Prin alte tresaturi neobiective ma refeream la aspect fizic, vestimentatie etc.

Edited by gumball3000, 23 June 2017 - 19:05.


#9
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
si da, prin BiH am mai umblat, si prin Kosovo, in anii 2000.
bleax.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intrebare la radio Erevan  :Cand prejudecatile inving ratiunea ?

Raspuns : intotdeauna !

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 ei8ht, on 23 iunie 2017 - 19:04, said:

si da, prin BiH am mai umblat, si prin Kosovo, in anii 2000.
bleax.
In Bosnia din cate observ doar 51% din populatie este musulmana, toti locuitorii impartasesc aceleasi valori indiferent de religie?
Lasa niste exemple concrete: "Ba, am fost acolo, m-am dus sa cer un mic si o bere si au venit cu shaorma cu de toate si ayran, de atunci mi-a sarit mustaru'"

Edited by gumball3000, 23 June 2017 - 19:11.


#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Cand?

Pe aici prin poiana aproape intotdeauna:)

#13
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
la ce sa ii vrei vecini si preteni si colegi, cand se omoara (si) intre ei?

Pakistan: Dublu atentat cu bomba comis intr-o piata aglomerata, cel putin 15 morti
de V.M. HotNews.ro
Vineri, 23 iunie 2017, 19:57 Actualitate | Internaţional
Un dublu atentat cu bomba comis vineri intr-o piata aglomerata din orasul Parachinar, situat in nord-vestul Pakistanului, s-a soldat cu cel putin 15 morti, informeaza Reuters si AFP, citand autoritatile locale.
"Prima explozie a avut loc in piata, iar cand echipele de interventie au sosit repede sa acorde ajutor victimelor, s-a produs si o a doua explozie", a Nasrullah Khan, un inalt responsabil, mentionand ca sunt de asemenea peste 24 de persoane ranite.
Oamenii se aflau la piata pentru a cumpara mancare pentru cina de iftar, care marcheaza finalul postului de Ramadan.

Edited by ei8ht, 23 June 2017 - 19:12.


#14
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Am avut colegi si prieteni arabi, negri, greci si in majoritatea puteam avea mai multa incredere decat in colegii romani.
La arabi unii erau mai religiosi, se rugau zilnic, nu beau alcool si nu aveau realtii cu romance, altii erau la polul opus, dar ca amici nu m-au dezamagit. Nici unul nu a incercata sa triseze sau sa profite de pe urma mea, pe cand romanii au facut-o.

Edited by Moftangiu, 23 June 2017 - 19:14.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Moftangiu, on 23 iunie 2017 - 19:13, said:

Am avut colegi si prieteni arabi, negri, greci si in majoritatea puteam avea mai multa incredere decat in colegii romani.
La arabi unii erau mai religiosi, se rugau zilnic, nu beau alcool si nu aveau realtii cu romance, altii erau la polul opus, dar ca amici nu m-au dezamagit. Nici unul nu a incercata sa profite de pe urma mea, pe cand romanii au facut-o.
Acum observ, puteam sa adaug mai detaliat, inca doua variante de raspuns, din pacate nu mai pot edita:
Am interactionat, nu am o parere nici pozitiva, dar nici negativa
N-am interactionat, nu am o parere nici pozitiva, dar nici negativa


Puteti vota la varianta Nu stiu/ Nu raspund si motivati in topic.

Edited by gumball3000, 23 June 2017 - 19:20.


#16
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu e vorba de prejudecati nici de ratiune . E vorba de ciocnirea dintre culturi . Chiar acu 2-3 zile se plangeau pe aici pe undeva niste elevi de liceu oraseni get beget ca sunt minoritari in clase de tarani care le fac viata insuportabila cu un comportament de animale . De regula se incaiera intre ei .

Edited by unucelalalt, 23 June 2017 - 19:16.


#17
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 unucelalalt, on 23 iunie 2017 - 19:15, said:

Nu e vorba de prejudecati nici de ratiune . E vorba de ciocnirea dintre culturi . Chiar acu 2-3 zile se plangeau pe aici pe undeva niste elevi de liceu oraseni get beget ca sunt minoritari in clase de tarani care le fac viata insuportabila cu un comportament de animale .
Probabil respectivii sint din categoria celor care se cred niste finte superioare, deci tot la prejudecati ajungem.
Ciocnirea dintre culturi e suportabila daca exista toleranta, si insuportabila in caz contrar.

Edited by Moftangiu, 23 June 2017 - 19:18.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 unucelalalt, on 23 iunie 2017 - 19:15, said:

Nu e vorba de prejudecati nici de ratiune . E vorba de ciocnirea dintre culturi . Chiar acu 2-3 zile se plangeau pe aici pe undeva niste elevi de liceu oraseni get beget ca sunt minoritari in clase de tarani care le fac viata insuportabila cu un comportament de animale .

Eu as zice ca despre asta e vorba, iar in cazul descris, este vorba de ratiune cand te referi strict la persoanele intre care s-a produs "interactiunea".
Despre restul minoritatilor din cazul descris n-as putea sa ma pronunt, dar ceva imi spune ca la modul general numai parere pozitiva nu ar avea (asta ca sa apelez si eu la prejudecati)

Edited by gumball3000, 23 June 2017 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate