Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Cand prejudecatile inving ratiunea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

Poll: Experienta cu alte etnii/religii (73 member(s) have cast votes)

Cum caracterizati experienta dvs cu persoanele care apartin unei etnii sau religii diferite de a voastra? (Va rog motivati raspunsul in topic)

  1. Am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere pozitiva (19 votes [26.03%] - View)

    Percentage of vote: 26.03%

  2. Am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere negativa (21 votes [28.77%] - View)

    Percentage of vote: 28.77%

  3. N-am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere pozitiva (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. N-am interactionat cu alte etnii/religii, am o parere negativa (1 votes [1.37%] - View)

    Percentage of vote: 1.37%

  5. Nu stiu / Nu raspund (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Am interactionat, nu am o parere pozitiva, dar nici negativa (32 votes [43.84%] - View)

    Percentage of vote: 43.84%

  7. N-am interactionat, nu am o parere pozitiva, dar nici negativa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#19
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Nu pot sa raspund la sondaj pentru ca nu are si o cale de mijloc.

Da, locuiesc si traiesc laolalta cu alte etnii/religii, de 20 de ani. Parerea mea, formata de-a lungul anilor, tinde mai degraba spre negativ decat spre pozitiv, dar nu bag totii oamenii in aceeasi oala; per total, in afara de merele putrede, care sunt exceptiile, se poate trai si unii langa altii.

#20
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
da, ai dreptate.
este o experienta de evitat.
nu castigi nimic din ea.

explicatia este una foarte simpla>  nu insemni nimic pentru straini. si reciproca e la fel de adevarata.

Edited by ei8ht, 23 June 2017 - 19:26.


#21
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007

 AlbastruIndigo, on 23 iunie 2017 - 19:22, said:

Nu pot sa raspund la sondaj pentru ca nu are si o cale de mijloc.

Da, locuiesc si traiesc laolalta cu alte etnii/religii, de 20 de ani. Parerea mea, formata de-a lungul anilor, tinde mai degraba spre negativ decat spre pozitiv, dar nu bag totii oamenii in aceeasi oala; per total, in afara de merele putrede, care sunt exceptiile, se poate trai si unii langa altii.
Subscriu, de exemplu nu am nici o treaba cu budistii, mi-ar place sa am doar budisti in jurul meu, pe de alta parte am avut parte de experiente neplacute cu musulmanii si prefer sa-i ocolesc de departe, desi in jobul meu uneori trebuie sa am de-a face si cu ei. Sincer, nu mi-e rusine nici cu crestinii, uneori sunt habotnici pana la extrem, dar totusi ii prefer pe astia toata ziua in schimbul oricui dedicat lui Allah.

Edited by serse, 23 June 2017 - 19:31.


#22
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mai exista un aspect, nu-i acelasi lucru sa ai o minoritate de 2% sau una de 40%.
2% trec aproape neobservati, 40% inseamna soc cultural, cu tot ce decurge din asta.

#23
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 ei8ht, on 23 iunie 2017 - 19:25, said:

da, ai dreptate.
este o experienta de evitat.
nu castigi nimic din ea.

explicatia este una foarte simpla>  nu insemni nimic pentru straini. si reciproca e la fel de adevarata.
Numai persoanele rigide nu invata nimic din experiente.
De la toata lumea poti invata ceva.

#24
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Multiculturalism fortat, daca te fortezi si iti umpli capu cu ideea asta, o sa ajungi sa-ti placa , la fel cum iti gasesti scuze sa nu te apuci sa slabesti ...

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 serse, on 23 iunie 2017 - 19:30, said:

Subscriu, de exemplu nu am nici o treaba cu budistii, mi-ar place sa am doar budisti in jurul meu, pe de alta parte am avut parte de experiente neplacute cu musulmanii si prefer sa-i ocolesc de departe, desi in jobul meu uneori trebuie sa am de-a face si cu ei. Sincer, nu mi-e rusine nici cu crestinii, uneori sunt habotnici pana la extrem, dar totusi ii prefer pe astia toata ziua in schimbul oricui dedicat lui Allah.
Macar ai un punct de plecare, experienta personala.
Dar ce motivatie au cei care il iau direct pe nu in brate, sa fie din cauza ca asa au vazut in mass media, ca doar religia X produce atentate => toti X sunt teroristi, daca >0,001 persoane din minoritatea X a avut remarci defaimatoare la adresa populatiei majoritare => toti cei care fac parte din minoritatea X trebuie marginalizati.

Edited by gumball3000, 23 June 2017 - 19:40.


#26
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Sunt de 28 de ani printre ei.Singura concluzie,soarele ar straluci mai tare fara ei.

#27
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 serse, on 23 iunie 2017 - 19:30, said:

pe de alta parte am avut parte de experiente neplacute cu musulmanii

Am avut si eu experiente nefericite cu ei, le-am mai scris pe aici. Ii condamn pentru ceea ce fac, pe cei care fac. De ce sa-i condamn si pe cei care nu fac, de ce sa-i judec dupa faptele celorlalti?

#28
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Nu ii bagati in aceeasi oala pe musulmani scoliti de la munca cu cei care forteaza granitele.

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Desi unii incearca sa argumenteze atat "diferentele " cat si "asemanarile " , asa a fost lumea dintotdeauna . Oamenii au crezut in zei diferiti, au fost educati diferit , bune sau rele religiile sau cutumele locale s-au protejat de interferenta asta a "caii de mijloc" , a " acceptarii celorlalti ". Asa va fi cat vor exista oameni. Omul este o specie distrugatoare , razboinica . Sa nu uitam ca milioane de ani ( pe undeva pe la mijlocul evolutiei )  stramosii nostri au fost canibali . Vrem sau nu , ne place sau nu , astia suntem . Vom avea conflicte , vor exista tabere . Ca sa elimini samburii astia ai discordiei trebuie sa elimini peste noapte toate religiile , ceea ce este mai greu de realizat decat colonizarea galaxiei . Experientele personale sunt importante pentru noi dar sunt irelevante pentru fenomenul de masa . Nu stie nimeni cand si cum va exploda tensunea aceasta creata de migratia recenta si amestecarea culturilor . In prezent , grijile factorilor de decizie sunt sa profite cumva , politic sau material de noul migrationism. Nu vor rezolvarea probleme ci monetizarea ei .

Edited by JurasikMan, 23 June 2017 - 19:50.


#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 alexandrualexww2, on 23 iunie 2017 - 19:34, said:

Multiculturalism fortat, daca te fortezi si iti umpli capu cu ideea asta, o sa ajungi sa-ti placa , la fel cum iti gasesti scuze sa nu te apuci sa slabesti ...
Si de ce nu le-ar placea romanilor, prin emigrarea in tarile mai dezvoltate, nu contribuim si noi la multiculturalism?
Dar nu despre partea asta as vrea sa discutam, nu sunt fan multiculturalism, discut strict despre experienta cu minoritatile etnice sau religioase.

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 19:49, said:

Experientele personale sunt importante pentru noi dar sunt irelevante pentru fenomenul de masa
Si totusi ajuta la intelegerea lui.

#31
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007

 AlbastruIndigo, on 23 iunie 2017 - 19:48, said:

Am avut si eu experiente nefericite cu ei, le-am mai scris pe aici. Ii condamn pentru ceea ce fac, pe cei care fac. De ce sa-i condamn si pe cei care nu fac, de ce sa-i judec dupa faptele celorlalti?
Pai nu zice nimeni sa-i condamni in masa. Eu, in urma experientelor personale si mai ales profesionale, incerc sa nu am de-a face cu o anumita religie.
Dar nu spun ca sunt toti la fel. De exemplu, zilele astea lucrez printre altele cu un Mohammed. Bun profesionist, are solutii foarte bune de cele mai multe ori, dar ne rezumam la munca.
La bere ies tot cu budistii sau cu crestinii...

Edited by serse, 23 June 2017 - 19:59.


#32
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 19:49, said:

Nu stie nimeni cand si cum va exploda tensunea aceasta creata de migratia recenta si amestecarea culturilor . In prezent , grijile factorilor de decizie sunt sa profite cumva , politic sau material de noul migrationism. Nu vor rezolvarea probleme ci monetizarea ei .
Poate ca tocmai amestecul populatiei duce la disparitia extremismelor si la considerarea lor ca actiuni individuale ale unor dezacsati.
Asa cum la noi extremismul maghiar e mai pronuntat in zonele fara maghiari si in cazul musulmanilor poate fi mai agresiv in zonele fara musulmani.
Occidentalii sunt mai putin radicali decat suntem cei din estul Europei unde numarul musulmanilor este mai mic.

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E ca o haina, pana nu o probezi nu poti stii cu adevarat daca iti vine sau nu, totusi multi prefera sa nu probeze si sa mearga din start pe ideea ca nu li se potriveste, ba mai mult, chiar le-ar dauna.

Edited by gumball3000, 23 June 2017 - 20:04.


#34
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 26.11.2001
Noi, romanii, avem felul nostru tolerant de a fi. Insa in momentul in care vii sa iti faci in tara mea o mare moschee, in momentul in care vii sa te rogi in masa pe stadion, atunci e prea mult. In momentul in care vii in tara mea trebuie sa respecti regulile de aici, nu sa iti vad femeia imbracata intr-un cearceaf negru de sus pana jos. Poti sa ai orice religie, dar nu deveni strident. Zicea cineva de budisti. Da, sunt OK pentru ca nu sunt stridenti, pentru ca niciodata nu au dat cu bomba nicaieri in lumea asta.

my 2c

#35
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 don_King, on 23 iunie 2017 - 20:04, said:

Noi, romanii, avem felul nostru tolerant de a fi. Insa in momentul in care vii sa iti faci in tara mea o mare moschee, in momentul in care vii sa te rogi in masa pe stadion, atunci e prea mult. In momentul in care vii in tara mea trebuie sa respecti regulile de aici, nu sa iti vad femeia imbracata intr-un cearceaf negru de sus pana jos. Poti sa ai orice religie, dar nu deveni strident. Zicea cineva de budisti. Da, sunt OK pentru ca nu sunt stridenti, pentru ca niciodata nu au dat cu bomba nicaieri in lumea asta.

my 2c
Prima propozitie este contrazisa de urmatoarele.
Daca esti tolerant cu ce te-a deranjat ca s-au rugat pe stadion?
Romanii nu fac pelerinaj la manastiri sa se inchine la moaste?

Edited by Moftangiu, 23 June 2017 - 20:10.


#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt de acord cu asta, dar tocmai, ca prin interzicerea moscheilor, hainelor respective, practic ajungi sa le limitezi/interzici religia, ar trebui modificat incepand cu constitutia tarii si/sau cartea lor sfanta.
Cu stadionul nu am inteles care a fost problema, au facut deranj pe acolo, au deranjat linistea, au complotat de vreo rebeliune?
Dimpotriva, ceva imi spune ca au platit pentru a-l putea inchiria.

Edited by gumball3000, 23 June 2017 - 20:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate