Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rau de avion?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
sup3rfly85

sup3rfly85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2017
Buna ziua,
Urmeaza sa fac un zbor cu avionul pana in Dublin, vreo 4 ore. Eu toata viata mea am avut si am in continuare nenorocitul asta de rau de miscare care nu mai trece, desi am 32 ani. Imi este rau pe orice mijloc de transport, masina (doar cand conduc nu imi este), autocar, etc. Cu trenul nu imi este rau. Intrebarea mea este daca imi poate zice cineva care are rau de miscare pronuntat, cum am eu, daca a calatorit cu avionul si daca i s-a facut rau? Imi este mai frica de raul de miscare pe avion decat frica de avion in sine, aia as depasi-o.
Multumesc anticipat.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred ca ai si rau de Google.



A.

Daca sunteti un calator frecvent, probabil ati intalnit o data sau de mai multe ori starea de rau in avion. Este o forma de rau de miscare ce apare ca rezultat al presiunii aerului si al tulburarilor urechii interne, ce pot provoca un dezechilibru in corpul omenesc, afectand organele de echilibru si, prin urmare, sensul de orientare spatiala. Este perfect normal pana si pentru oamenii sanatosi sa simta raul de miscare, dar aceasta nu trebuie sa se intample. Exista anumite remedii naturale, simple, pe care le puteti folosi pentru a nu simti raul de miscare.
1. La prima senzatie de greata sau rau de miscare, luati o jumatate de nucsoara si puneti-o sub limba. Nucsoara are efecte de calmare si stabilizare si atunci cand sunt plasate sub limba intra foarte rapid in fluxul de sange.
2. Daca sunteti predispus la raul de miscare in avion, in momentul in care va asezati pe scaun, incepeti sa beti putin cate putin un ceai de ghimbir. Daca compania aeriana nu are pungi de ceai de ghimbir (si cele mai multe nu au), luati propriul dvs ceai si cereti pentru apa fierbinte. Ghimbirul are un efect natural anti-greata instant. Daca ceai de ghimbir nu este disponibil, este o idee buna sa luati de-a lungul calatoriei capsule de ghimbir in bagajul de mana.
3. Evitati zaharul sau alimente bogate in carbohidrati inainte de calatorie. Zaharul si carbohidratii pot provoca senzatii de adrenalina, ce duc la raul de miscare sau atacuri de panica. Inainte de zbor, cea mai buna varianta este sa mancati o masa bogata in proteine​​, cu unele legume sarace in carbohidrati.
4. Uleiul de menta este un bun remediu pentru raul de inaltime si miscare si greata, in general. Inainte sa va urcati in avion, pastrati un mic recipient de ulei de menta naturala in bagajul dvs de mana. Daca nu aveti asa ceva, o guma cu aroma de menta va avea aproximativ acelasi efect.
5. Solicitati cateva cuburi de gheata.  Sugand acele cuburi veti ajuta stomacul sa se relaxeze si veti dilua eventualul acid care va provoaca raul de avion. Insotitorii de zbor vor fi intotdeauna bucurosi sa va ajute cu orice doriti.
6. Cand rezervati biletul de avion, incercati sa luati un loc la geam in cazul in care considerati ca acest lucru va pastreaza calmi. Daca aveti impresia ca asezandu-va pe scaunul de la geam va va face sa va simtiti claustrofobici, rezervati un loc langa culoar, in felul acesta va puteti plimba cand aveti nevoie.
7. La ocuparea locului dvs, asigurati-va ca gurile de aerisire sunt orientate catre fata dvs. Oxigenul suplimentar va ajuta la atenuarea raului de avion si a gretii.
Daca aveti probleme cu raul de avion sau raul de miscare, nu cititi in timpul zborului. Luati-va un mp3 player si relaxati-va ascultand muzica.
Inaintea zborului, verificati intotdeauna la compania aeriana ce reglementari si restrictii sunt cu privire la bagajul de mana.
La momentul actual, foarte putine avioane de vanzare de pe piata au in dotare sisteme care diminueaza raul de avion. Acesta se trateaza prin lucurile pe care noi le-am amintit mai sus si se regleaza in timp. Corpul uman se adapteaza foarte repede.


B.

1. "Xalinat"
2. Pt adulti si pt copii peste 12 ani exista in farmacii preparatul Emetostop.
Tableta isi face efectul dupa o ora de la administrare iar efectul dureaza aproximativ 24 de ore.
3. Emetiral
4. Metroclopramid
5. Cocculine - e homeopat
6. xanax

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Sincer, în avion percepi cel mai puțin mișcarea. Doar la decolare și aterizare te zdruncina puțin. Așa că nu prea ai ce rău să experimentezi. De obicei, la unii, apare frica de zbor și de o eventuală prăbușire decât răul de mișcare.

#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
nu mananci nimic inainte de zbor si cauta loc intre aripi si la geam. Cand decolezi te uiti doar pe geam, nu te uiti in interiorul avionului. Dupa ce ai decolat, ceri un pahar, doua, trei cate ai nevoie de vin si somn pana in Dublin. Poate ai noroc si te trezesti deja aterizat.

Bafta.

Edited by un_dac, 23 June 2017 - 13:22.


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Da' rau de VR n-ai? Multa lume are.

Edited by YourFan, 23 June 2017 - 13:21.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Si eu am rau de miscare, mai ales in masina, dar cu avionul n-am nimic, nici macar la turbulente Posted Image

#7
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! Raul de miscare nu o sa-ti treaca niciodata.
Poti aplica sfaturile de mai sus - la mine nu a mers nici unul. Emetostop/Emeriral - apa de ploaie. Cu Metroclopramid am zburat cativa ani (nu a tinut mereu). De mai multi ani am gasit in afara pastilute ce contin dimenhidrinat. Acum se gasesc si la noi - se numesc Arlevert si se dau fara reteta. Eu iau 2 cu jumatate de ora si sunt bine. Daca zborul e mai lung mai iau una dupa 4 ore...si tot asa. De regula am 15-20 zboruri/an, deci sunt bine testate. Fara ele sunt moarta pe avion - daca incepe sa-mi fie rau nu mai trece pana la aterizare (groaznic). Cel mai rau se simte la urcare si coborare...

View Postcaiuscorneliu, on 23 iunie 2017 - 13:20, said:

Sincer, în avion percepi cel mai puțin mișcarea. Doar la decolare și aterizare te zdruncina puțin. Așa că nu prea ai ce rău să experimentezi. De obicei, la unii, apare frica de zbor și de o eventuală prăbușire decât răul de mișcare.
Nu-i chiar asa... se vede ca nu ai probleme. Odata pe un zbor de 12 ore era o tanara care plangea de rau... mai avea multe ore de zbor o intinsesera pe jos pe scaunele de langa toaleta (era un A380 cu etaj...). De rau nu de frica.

Edited by T Irina, 23 June 2017 - 13:36.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcaiuscorneliu, on 23 iunie 2017 - 13:20, said:

Sincer, în avion percepi cel mai puțin mișcarea. Doar la decolare și aterizare te zdruncina puțin. Așa că nu prea ai ce rău să experimentezi. De obicei, la unii, apare frica de zbor și de o eventuală prăbușire decât răul de mișcare.

Exista curenti descendenti de aer rece denumite impropriu goluri, unde scade brusc portanta avionului care pierde brusc altitudine si-ti vine repede continutul stomacului in gura...

Edited by loock, 23 June 2017 - 13:40.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Si o crema de galbenele sa iei la tine.
Am auzit ca rechinilor le e scarba de crema asta si te mananca mai asa in lehamite.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postexceswater, on 23 iunie 2017 - 13:39, said:

Si o crema de galbenele sa iei la tine.
Am auzit ca rechinilor le e scarba de crema asta si te mananca mai asa in lehamite.

Numai daca e contrafacuta cu alte aiureli, din cele verzui la culoare.
Daca e the real thing te clampanesc cu placere...

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poti sa le zici sa te lase sa pilotezi tu avionu'
Le zici ca asa nu iti mai vine greata.

#12
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Si mie imi este uneori rau de masina, tot doar atunci cand nu conduc. Nu imi este mereu, si doar in anumite tipuri de masini in general masinile mici.  Pe trel la fel, nu am absolut nimic. Si eu tot ca tine ma gandeam ca o sa am frica de avion si de inaltime si de tot, dar imi aduc aminte cand m-am urcat in avion eram dupa un meniu intreg la Burger King si nedormit de vreo 30 ore si ce-am facut dupa decolare ? M-am culcat n-am avut nicio treaba Posted Image)) Iar de atunci ador sa fiu in avion mi se pare cel mai bun mijloc de transport, cel mai fain este cand intoarce avionul sau sunt turbulente mici. In avion te simti cam ca intr-un tren in mod normal doar ca la o scara de miscare ceva mai mica Posted Image)

Edited by MihaiTS, 23 June 2017 - 13:45.


#13
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postexceswater, on 23 iunie 2017 - 13:43, said:

Poti sa le zici sa te lase sa pilotezi tu avionu'
Le zici ca asa nu iti mai vine greata.

Asta e cea mai buna idee! Nici mie nu mi-e rau in masina daca conduc - pot sa ma invart pe loc... in dreapta pe serpentine... jale!

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, sa nu te sperii daca in timpul zborului sau aproape de destinatie, o sa simti ca si cum ai cadea in gol cateva secunde. fie sunt ceva goluri de aer, fie avionul coboara relativ rapid la o altitudine mai mica, in vederea aterizarii.
atat la decolare, cat si la aterizare, in functie de traseul pe care il va urma (culoarul de zbor), avionul s-ar putea sa se incline pe o parte (mai mult sau mai putin), face cumva o bucla de spirala, pentru a urca sau cobori la altitudinea necesara.
e posibil sa nu ai parte deloc de asa ceva, dar e bine sa stii ca se poate intampla si asta.
o sa simti un pic ciudat la decolare si aterizare, ca si cum ai avea o mare presiune/greutate pe piept.
incearca sa gandesti pozitiv si s-o iei ca pe o noua experienta pe care o bifezi. s-ar putea sa iasa mai bine decat te astepti si sa nu-ti fie deloc rau.

#15
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Corina, tot ce zici tu acolo sunt chestii foarte misto, senzatii misto :)))

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
In cel mai rau caz ce se poate intampla ?
Si daca face poc si cade nu doare rau. Si nici mult.

View Postcorinadaniela, on 23 iunie 2017 - 14:03, said:

initiator, sa nu te sperii daca in timpul zborului sau aproape de destinatie, o sa simti ca si cum ai cadea in gol cateva secunde. fie sunt ceva goluri de aer, fie avionul coboara relativ rapid la o altitudine mai mica, in vederea aterizarii.
atat la decolare, cat si la aterizare, in functie de traseul pe care il va urma (culoarul de zbor), avionul s-ar putea sa se incline pe o parte (mai mult sau mai putin), face cumva o bucla de spirala, pentru a urca sau cobori la altitudinea necesara.
e posibil sa nu ai parte deloc de asa ceva, dar e bine sa stii ca se poate intampla si asta.
o sa simti un pic ciudat la decolare si aterizare, ca si cum ai avea o mare presiune/greutate pe piept.
incearca sa gandesti pozitiv si s-o iei ca pe o noua experienta pe care o bifezi. s-ar putea sa iasa mai bine decat te astepti si sa nu-ti fie deloc rau.
Pleaca cu avionul in Dublin, nu se duce pe orbita cu Apollo :)

Man up a little

#17
sup3rfly85

sup3rfly85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2017
Multumesc pentru sfaturi.
Am rasfoit tot google-ul despre asa ceva, deci in teorie stiu exact ce am de facut. Stiu ca la decolare si la aterizare e mai rau. Pe mine si senzatia de la viteza mare, de exemplu cand stau in dreapta intr-o masina, daca demarajul este din tromba, ma ia cu ameteli si implicit o stare de rau.

View PostAlexEn, on 23 iunie 2017 - 13:29, said:

Si eu am rau de miscare, mai ales in masina, dar cu avionul n-am nimic, nici macar la turbulente Posted Image

Sper sa fie asa si in cazul meu.

View PostT Irina, on 23 iunie 2017 - 13:35, said:

Buna! Raul de miscare nu o sa-ti treaca niciodata.
Poti aplica sfaturile de mai sus - la mine nu a mers nici unul. Emetostop/Emeriral - apa de ploaie. Cu Metroclopramid am zburat cativa ani (nu a tinut mereu). De mai multi ani am gasit in afara pastilute ce contin dimenhidrinat. Acum se gasesc si la noi - se numesc Arlevert si se dau fara reteta. Eu iau 2 cu jumatate de ora si sunt bine. Daca zborul e mai lung mai iau una dupa 4 ore...si tot asa. De regula am 15-20 zboruri/an, deci sunt bine testate. Fara ele sunt moarta pe avion - daca incepe sa-mi fie rau nu mai trece pana la aterizare (groaznic). Cel mai rau se simte la urcare si coborare...


Nu-i chiar asa... se vede ca nu ai probleme. Odata pe un zbor de 12 ore era o tanara care plangea de rau... mai avea multe ore de zbor o intinsesera pe jos pe scaunele de langa toaleta (era un A380 cu etaj...). De rau nu de frica.

Am sa incerc acele pastilute. Emetostopul si emetiralul nu au efect nici la mine, oricum m-am lasat de mult pagubas in a lua pastile de genul, deocamdata nu am gasit nimic care sa-mi faca bine cand merg cu masina sau autocarul. Dar fiind primul meu zbor vreau sa incerc tot ce mi se recomanda din partea persoanelor care au rau de miscare si au zburat cu avionul.

#18
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Baga Emetostop daca mai găsești, daca nu metroclopramid 2 pastile si ești că nou

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate