Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Daewoo Cielo(Correa) vs Dacia Supernova clima

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
NicolaeMin

NicolaeMin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Salut!
După cum spune și titlul sunt în cumpănă in legătură cu aceste 2 mașini. Care considerați că e mai buna pentru un șofer incepator? La Supernova stiu că e consumul mai bun dar știu că e mai proast făcută. Cielo are si el probleme cu tabla dar are consumul mai ridicat. Bugetul meu e de 3000 de lei. Ce alta mașină îmi recomandați?
Mulțumesc anticipat.

#2
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Indiferent ce masina ti se recomanda, daca ai in considerare un buget de 3000 de lei ar trebui sa te gandesti ca un schimb de ulei + filtre si distributie s-ar putea sa iti dea bugetul peste cap.
Sa nu mai vorbim de cauciucuri si alte cheltuieli posibile (si chiar foarte probabile) la o masina veche, care s-ar putea sa te duca spre un buget mai mult decat dublu fata de cel initial.

#3
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Intre astea doua Cielo clar.

Am avut Cielo din 2004 facuta la noi,cu GPL foarte multumit altfel dar tabla aia subtire sa ruginit. Cel din Corea are tabla mai buna dar a cam trecut timpul si peste ea.

Dar la cum merge si cum te simti in ea,nu se poate compara un Cielo cu o Supernova.

#4
NicolaeMin

NicolaeMin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Bugetul de 3000 de lei e doar pentru achiziționarea mașinii. Am luat în considerare și restul cheltuielilor. Cum ziceai e normal sa mai apară cheltuieli pe parcurs. Ideea e să găsesc o mașină cat mai solidă că tabla și motorul sa fie bun in banii ăștia.

#5
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Vezi daca gasesti un astra f/Corsa b/Megane 1 Seria 2 (>= 1999, cred ca e  mai mult, dar cu siguranta merita diferenta).
Desi sunt din aceiasi ani, Cielo are plaforma dezvoltata in 1979 (Opel Kadett).

Cat despre Supernova. In nici un caz.

Edited by vladdy99, 22 June 2017 - 14:22.


#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
P.S. Se scrie Coreea   :)

#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Stiu cum e sa n-ai bani si sa ai nevoie de o masina, insa la 3000 de lei gasesti o bicicleta decenta.

Personal as merge pe supernova, probabil ca-s subiectiv pentru ca am avut si cand am vandut-o era in stare perfecta de functionare, tabla intreaga, fara nicio problema masinuta. Si am dat-o cu 2000 de lei, acum vreo 4 ani. La varsta asta mi-e greu sa cred ca vei gasi o masina care sa nu aiba probleme mari tinand cont si de marcile enumerate. Practic nu-ti recomand niciuna.

Edited by usrnm, 22 June 2017 - 14:57.


#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Intre cele 2, categoric cielo. Dar consuma mult si fara o instalatue de gaz face pagube in buget. Daca nu ai nevoue de spatiu, uita.te la un matiz, gasesti chiar multe si poate avea si ac si sa fie si in stare buna.

Edited by Karogs, 22 June 2017 - 14:58.


#9
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Avand in familie un Cielo luat de nou in '95, nu iti pot recomanda SuperNova. Nu stiu cum or fi avand tabla cele fabricate la noi, dar la cele coreene a rezistat destul de bine. Ce-i drept, de mai bine de 2 ani am ditamai gaura in prag de poti sa bagi ambele maini, chiar sa si aplauzi. In rest, foarte putin, pe la aripile spate. N-a fost tinuta in garaj, n-a fost intretinuta. Dar tinand cont ca in august face 22 de ani, n-am ce-i reprosa. Piesele sunt ieftine si vorba aia, se gasesc in toate gardurile.
Cat despre consum, depinde de motor. A mea are DOHC (8v). La drum intins am scos si 5,3, mers lejer, iar daca ii dau talpa nu sare de 7,5. Daca iti iei unul cu motor 16v, se schimba situatia.
Supernova cat consuma? 4,5-5%? Crezi ca merita diferenta?

P.S: Daca n-ai nevoie de spatiu si te intereseaza doar consumul/intretinerea ieftina => Opel Corsa B. Numai sa ai grija ca alea au probleme mari cu rugina. Daca tabla arata bine si iti ia ochii, urc-o pe un elevator ca sa te linistesti.

Edited by Cojocel, 22 June 2017 - 15:14.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ca posesor a unui Cielo fabricat in 1997 iti recomand cu incredere Cielo. E mult peste Supernova. Tabla proasta o au ambele dar macar Cielo e mai confortabil, 90% din ele au clima.  Cielo are consumul ceva mai mare decat Supernova, mai ales in oras. Eu am masina de 10 ani si sincer decat sa o dau cu 3000 mai bine o folosesc, inca se tine bine de tot desi ar necesita o revopsire. Sa mergi fara emotii la ITP cu o masina de 20 de ani e ceva Posted Image

  Cielo are probleme cu rugina de obicei la praguri (le-am schimbat eu, 90 de lei bucata) si la aripile spate.  Supernova sta mai bine la suprafata dar pe dedesupt e jale. Cielo care le vezi ruginite daca intri sub ele o sa vezi ca marea majoritate inca stau bine.
  Eu am vrut sa dau Cielo la fier vechi. Dar cand am verificat masina la sange am vazut ca e pacat de ea asa ca iau cu 300 vopseaua si o vopsesc eu Posted Image In rest fara emotii poate pleca oricand la drum. E masina care nu m-a lasat niciodata. M-a dus si adus 10 ani fara probleme.

  Consum real 6.3-6.5 afara si intre 10 si 11 in localitate.  Care iti zice mai putin te minte desi afara daca mergi sub 100 poti scoate un 5.9

  Un pont. Cielo 8V e printre putinele masini care nu patesc nimic daca se rupe cureaua de distributie. Posted Image Atat ca trebuie sa pui curea noua, in rest nimic deci e o investitie pe care o poti amana cateva luni.

Edited by PoeOvidiu, 22 June 2017 - 15:24.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu zic sa nu iei niciuna , masinile astea vechi creeaza surprize neplacute . La 3000 de lei niciuna nu cred ca ia ITP-ul pe bune !

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai a mea nu merge mai mult de 3000 de lei in piata. Si trec ITP pe bune Posted Image De ce sa nu treaca? Gazele sunt in parametri, franele si directia sunt ok?
Singura obiectie au avut-o la vosea, "mai da si tu cu un spay peste rugina aia de la aripile spate" desi sunt doar cate 4-5 cm pe fiecare parte. Le decupez, pun tabla noua si revopsesc tot ca si in rest e cam matuita si exfoliata vopseaua.

Edited by PoeOvidiu, 22 June 2017 - 15:27.


#13
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009

 PoeOvidiu, on 22 iunie 2017 - 15:13, said:

  Consum real 6.3-6.5 afara si intre 10 si 11 in localitate.  Care iti zice mai putin te minte desi afara daca mergi sub 100 poti scoate un 5.9
Ti-am dat like, desi m-ai facut mincinos! Posted Image Consum la pompa 5,28%, mers batraneste, schimbat <2000. Nu, nu s-au infundat injectoarele pana acum, n-a crapat motorul. Asta e stilul de mers al lui batranu'.

 PoeOvidiu, on 22 iunie 2017 - 15:13, said:

Un pont. Cielo 8V e printre putinele masini care nu patesc nimic daca se rupe cureaua de distributie. Posted Image Atat ca trebuie sa pui curea noua, in rest nimic.
Pot confirma.

@PoeOvidiu: Ai DOHC sau SOHC?

Edited by Cojocel, 22 June 2017 - 15:29.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu crapa nimic daca mergi batraneste dar imi place cum suna peste 5000 Posted Image La 6500 are 90 cu treapta a 2-a. Ador masina asta. De obicei schimb la 4000 dar din cand in cand, mai ales la deal ma mai fac si eu ca uit sa schimb treapta de viteze Posted Image

  SOHC, 8V 75 de caluti turbati Posted Image  DOHC doar dupa 2000, al meu e 97.

Cojocel. Vezi ca SOHC e 8 V si DOHC e 16V.  Single Overhead Camshaft si Dual Overhead Camshaft  Un ax cu came si doua axe cu came.

Edited by PoeOvidiu, 22 June 2017 - 15:35.


#15
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 Baxon, on 22 iunie 2017 - 15:16, said:

Eu zic sa nu iei niciuna , masinile astea vechi creeaza surprize neplacute . La 3000 de lei niciuna nu cred ca ia ITP-ul pe bune !
Depinde de ce asteptari ai. Cat timp nu tii mortisi sa ai pisicuta, ursulet mai ai sanse sa dai de o masin in mintile ei.
A mea de exemplu valoreaza aproximativ 500e (Megane 1 Ph2 fara AC 1999) si trece inspectiile in fiecare an, cu mici ajustari.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Cielo :peacefingers:

#17
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009

 PoeOvidiu, on 22 iunie 2017 - 15:28, said:

La 6500...
Daca ar merge taica-meu asa, i-ar sta inima. Posted Image)
Mi-e tare dor sa merg cu ea. Din feb. 2016, de cand am luat Astra G, n-am mai miscat-o decat cate 50 de metri. O data iarna, sa nu incurce, si inca o data primavara, sa o trag la umbra. Posted Image Nici c-o dau. Are 22 de ani, mai asteptam inca 18 si va fi masina de epoca. Posted Image

 PoeOvidiu, on 22 iunie 2017 - 15:28, said:

Cojocel. Vezi ca SOHC e 8 V si DOHC e 16V.  Single Overhead Camshaft si Dual Overhead Camshaft  Un ax cu came si doua axe cu came.
My bad. A mea e SOHC 78 CP.

https://i.imgur.com/OWDVVkg.jpg

Edited by Cojocel, 22 June 2017 - 15:43.


#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Imi place ca are cutia de viteze destul de lunga. La 130 are cam 3000 de ture. E mult mai silentioasa masina daca nu e asa turata. Renault Symbol din 2007 la 130 zici ca decoleaza asa suna motorul, nici nu vreau sa ma gandesc la Supernova cum suna la viteza aia Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 22 June 2017 - 15:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate