Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Daewoo Cielo(Correa) vs Dacia Supernova clima

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Costin8906

Costin8906

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.05.2017
Cred ca cu aia 3000 de lei iti iei o bicicleta mai bine. Fata poluare !!

#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View PostCostin8906, on 28 iunie 2017 - 21:06, said:

Cred ca cu aia 3000 de lei iti iei o bicicleta mai bine. Fata poluare !!

Fată poluarea ?! 😂
De unde apareti oameni buni ?!
Este prea greu de ințeles ce dorește colegul !

Edited by crisstonne, 29 June 2017 - 23:14.


#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postbossake, on 22 iunie 2017 - 21:08, said:


uite masina asta pare sa fie la un proprietar serios iar pretul cu siguranta te poti intelege, cred ca o scoti la un 40 de milioane.
  Ehe, Nubira 2 e mult peste Cielo. Chiar si Nubira 1 e mult peste Cielo.

#40
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostPoeOvidiu, on 24 iunie 2017 - 14:51, said:

  E praf daca nu intreti masina,adica schimbat lichidul de frana la doi ani, curatati tamburi o data pe an, etc. Nu am avut niciodata proboleme cu franrea. E adevarat ca modelele cu roti pe 13, adica alea dinainte 2000 franeaza ceva mai slab puntea spate dar totusi daca franeaza mai mult e posibil sa iti cam fuga spatele. Daca vrei sa franeze spatele scoti supapele limitatoare de pe circuitele spate si sa vezi cum iti fuge spatele la fiecare franare. Oricum nu ai probleme sa te opresti de urgenta de la 120-130km/h La modelele dupa 2000, incepand de la Executiv e sistemul de frana de pe Espero, alea franeaza mai bine.

  Asa praf cum e sistemul de franare la Cielo inca nu m-a respins niciodata la ITP, de fiecare data a trecut din prima cu bine si fara spaga. Cand nu mai trece fara spaga Rematul o mananca Posted Image


Executive am avut colegule, luat de nou si franele erau praf. Initial am crezt ca sunt de vina anvelopele Montana, am schimbat cu 4 Pirelli, nu s-a schimbat cu mult situatia.

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Am mers pe două Cielo, pe rind, noi amindoua, nu am pomenit sa nu frineze ca orice altă mașină.
Poate au fost si excepții, defecte de fabricație, cine știe.

#42
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@initiator
Cam cite exemplare din cele doua masini mentionate vezi tu in trafic intr-o zi?
Supernova n-am mai vazut de ani in trafic, iar cielo este la fel de usor de gasit in trafic ca un ferarri.
Vorbim de doi dinozauri aici, mincati de rugina si copti de soare. Alea nu-s vehicule in care sa te sui in 2017. N-ai bani, mergi nene pe jos, cu transportul in comun, cu un taxi. Nu te pune si nu ne pune si pe noi ceilalti in pericol doar de dragul de a avea tu masina. Sint o groaza de oameni pe forumul asta care au telefoane care au costat mai mult decit bugetul tau pentru masina.
Ai rabdare, pune ban pe ban, si iti iei mai incolo ceva care se poate numi masina...

#43
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
hai ca nu e chiar asa.
supernova poate este putin mai rara, dar cielo inca mai traiesc ceva mai multe. datorita si intervalului foarte mare de timp de fabricatie, 1995-2006.

#44
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu stiu de unde esti si unde circuli, dar la mine in bv situatia este cum am descris-o.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
In București este plin de Cielo.
Dar ce să mai zic, incă există multe Dacia 1300/1310 care circulă pe drumurile publice.
Incă văd la blocul vecin pe cineva care circulă cu o Dacia 1100 :D

Nu cred că este relevantă vechimea, dacă mașina trece RAR- ul si este in parametrii tehnici.
De asta exista RAR, plus ca se face anual peste 12 ani vechime.

Încă văd Cielo bine întreținute, unele ca noi.

Edited by crisstonne, 03 July 2017 - 15:41.


#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu încă folosesc zilnic Cielo. Și tare îmi place mașina. Mai am o mașină mai noua dar prefer Cielo.  Îmi place la nebunie cum se mișcă mașina aia. E o plăcere sa o conduc deși nu valorează mai mult de 2000 de lei în piață.
Voiam sa mă despart de ea dar nu mă lasă sufletul.  Mai degrabă o dau pe aia mai noua. Știu ca după mulți orice mașină mai veche de 4-5 ani e rabla.
Mă tot bate gândul sa mai iau un Cielo nai nou, 2005-2006. Eventual cu gpl. Și asta în cunoștință de cauză că dețin unul de mult timp. Cam de 10 ani sunt posesor de Cielo.
  Dacă îmi ziceți voi alta mașină sub 150.000 km din 2006 pe care sa dau 1500 euro și 3-4 ani doar sa îi bag benzina și schimb consumabile nu mai am nimic de zis.  Dar alea care sunt madini la același pret mai cer o cârcă de bani sa le folosești 4-5 ani.
După părerea mea Cielo e una din cele mai bune opțiuni pentru un buget sub 1500 de euro. Găsești și sub 1000 în stare foarte buna. Ceea ce nu prea e valabil pentru nici o alta mașină.

Edited by PoeOvidiu, 03 July 2017 - 20:55.


#47
Abbathar

Abbathar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2013
Am avut Cielo pana luna trecuta si am condus de multe ori super nova unui prieten.
Nu exista termen de comparatie, Cielo e cu 2 clase peste Dacie si mult mai fiabil.

#48
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Wow. Cata discutie inutila. Initiatorul nu a mai zis nimic de vre'o 3 pagini.

Totusi realizati ca Cielo este o masina proiectata acum aproape 4 DECENII si produsa din 1986!  

Consider ca merita ridicat putin bugetul si luat ceva mai contemporan. Gen Corsa B, Clio 2.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate