Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Grupul Minoritatilor Nationale - ce cauta in Parlament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

Poll: Grupul Minoritatilor Nationale - ce cauta in Parlament? (90 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu desfiintarea Grupului Minoritatilor Nationale?

  1. DA (64 votes [71.11%])

    Percentage of vote: 71.11%

  2. NU (26 votes [28.89%])

    Percentage of vote: 28.89%

Vote Guests cannot vote

#37
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:21, said:

Eu ma intreb ce cauta in parlament hipsterii de la USR, sunt total de pe alta planeta.
In timp ce se dezbate in parlament despre coruptie, bugete, USR-istii o ard cu homosexualii, asta e grija lor cea mare
Ce face?

#38
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013

View Postcatalina1, on 21 iunie 2017 - 15:46, said:

Dintre toti din grupul respectiv tie asta iti sta in coasta? Posted Image

Da, si mie imi sta in coasta. In 20 de ani de activitate parlamentara n-a lasat nimic in urma. Zeroooooo... Nu ca altii ar fi mai grozavi, dar Pambuccian chiar avea resurse cu care sa se bata cel putin pe domeniul invatamantului.

View Postcristi7, on 21 iunie 2017 - 16:20, said:

Oamenii ăștia au mai mult de 5% din Cdep. Practic dacă te chinui să duci un partid la 5% ești echivalentul lor. Sunt o forță disproporționată, pentru că nu o dată au constituit balamaua necesară.

Problema nu e că există, ci că numărul lor e prea mare.

Daca ne raportam la povestea cu 300 de parlamentari, problema devine si mai acuta. Sa zicem 100 de senatori si 200 de deputati, ar inseamna 9%.
Pentru un deputat norma de reprezentare este de 73000 de locuitori.
Dupa maghiari si romi urmeaza ucrainienii cu 50000 si 9 minoritati sunt sub 10000. Pambuccian reprezinta 1300 de persoane.

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:21, said:

Eu ma intreb ce cauta in parlament hipsterii de la USR, sunt total de pe alta planeta.
In timp ce se dezbate in parlament despre coruptie, bugete, USR-istii o ard cu homosexualii, asta e grija lor cea mare

Vorbesti dupa ureche. Ai urmarit cum se bat in comisii cu toate nemerniciile pesediste ?

#39
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Eu sunt foarte de acord cu prezenta lor si chiar as vrea ca o Camera sa fie apolitica, formata doar din reprezentanti ai diferitelor persoane juridice: patronate , universitati, diferite asociatii profesionale si chiar si clte si sindicate. Pana la urma cei care nu suntem membrii de partid suntem mult mai multi.

Edited by iulian_k, 21 June 2017 - 17:29.


#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postiulian_k, on 21 iunie 2017 - 17:27, said:

... si chiar as vrea ca o Camera ...

Si io as vrea o camera unde sa discute intre ei si sa nu-i deranjeze nimeni.

#41
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postarg, on 21 iunie 2017 - 15:43, said:

pe scurt: discriminarea majoritatii de catre minoritati.

Tu ce faci acuma boss, discriminare pozitivă? Adică sunt 50 de oameni de o naționaitate și gata, pentru că vorbesc altă limbă au dreptul la un parlamentar așa pe moca?
Dacă sunt așa de buni,s ă participe la alegeri democratic, cum adică eu ca și român trebuie să mă chinui să fiu ales de mii de oameni și un ciuri buri dinăsta e ales cu o pilă două lăsate prin comunitățile lor

#42
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,690
  • Înscris: 13.10.2003
Si eu sunt de parere ca accederea in Parlament ar trebui sa se fac strict pe baza voturilor primite de la populatie.
In plus, in toate partidele gasesti parlamentari care apartin minoritatilor nationale.
Fara nici o legatura cu votul de astazi...

#43
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

View Postiulian_k, on 21 iunie 2017 - 17:27, said:

Eu sunt foarte de acord cu prezenta lor si chiar as vrea ca o Camera sa fie apolitica, formata doar din reprezentanti ai diferitelor persoane juridice: patronate , universitati, diferite asociatii profesionale si chiar si clte si sindicate. Pana la urma cei care nu suntem membrii de partid suntem mult mai multi.
Huh?
Sa inteleg ca nu esti de acord cu democratia? Vrem sa avem parlament format din oameni nealesi de cetateni?

#44
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postcatalina1, on 21 iunie 2017 - 17:37, said:

Huh?
Sa inteleg ca nu esti de acord cu democratia? Vrem sa avem parlament format din oameni nealesi de cetateni?
Ramane o camera formata din alesii politici. Si nu, nu sunt de acord cu democratia in forma ei pura in care 7 barbati si o femeie voteaza daca sa faca sex in grup sau nu. Nu cred in dreptul a 51% de a-i extermina pe ceilati 49%, nu cred si nu imipla gloata. Nici macar cand gloata are aceeasi parere cu mine.

Edited by iulian_k, 21 June 2017 - 17:47.


#45
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,112
  • Înscris: 04.08.2007

View Postarg, on 21 iunie 2017 - 15:51, said:

@tomaso
ce au in plus sau in minus fata de restul cetatenilor romani?

ce eu ii vad pe minoritarii astia avand mai multe drepturi decat restul....
astia reprezinta 1000-1500 de minoritari (ruteni, armeni) .
in schimb cele cateva milioane de romani din afara tarii sunt reprezentati de 2 senatori si 4 deputati.
Soarta romanilor hotarata de minoritari. Clasic.

#46
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Posttomaso, on 21 iunie 2017 - 16:23, said:

Au fost aleși prin vot.
Majoritatea colegilor noștri au votat USR.
Remember?

Iar ei le reprezintă interesele, așa cum consideră ei.

Si eu am votat USR, pentru ca in discursul lor erau cei mai aprigi sustinatori ai anti coruptiei.
Acum vad ca nu ii mai intereseaza coruptia ci soarta homosexualilor.... Eu nu de asta i-am votat

View Postbladhaund, on 21 iunie 2017 - 16:41, said:


Aici tu esti confuz. Conform propriilor afirmatii, ai votat cu USR. Deci ar trebui sa stii ce cauta.


Nu i-am votat pentru ca unicul lor scop in viata sa fie drepturile homalailor.
Nu au pomenit de asa ceva in campanie, atunci o  ardeau cu anti coruptia, ceea ce m-a facut sa-i votez

#47
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

View Postiulian_k, on 21 iunie 2017 - 17:42, said:


Ramane o camera formata din alesii politici. Si nu, nu sunt de acord cu democratia in forma ei pura in care 7 barbati si o femeie voteaza daca sa faca sex in grup sau nu. Nu cred in dreptul a 51% de a-i extermina pe ceilati 49%, nu cred si nu imipla gloata. Nici macar cand gloata are aceeasi parere cu mine.
Asta e altceva și sunt de acord, dar eu întrebam de reprezentativitate.

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 18:16, said:



Si eu am votat USR, pentru ca in discursul lor erau cei mai aprigi sustinatori ai anti coruptiei.
Acum vad ca nu ii mai intereseaza coruptia ci soarta homosexualilor.... Eu nu de asta i-am votat



Nu i-am votat pentru ca unicul lor scop in viata sa fie drepturile homalailor.
Nu au pomenit de asa ceva in campanie, atunci o  ardeau cu anti coruptia, ceea ce m-a facut sa-i votez
Ce zici tu acolo e despre a alege greșit, discuția e despre niște unii care nu au fost aleși deloc.

#48
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
banuiesc ca e vorba de niste legi totusi ca nu s-au dus aia in parlament degeaba a prosti.
Asta e, ce sa facem. Avem minoritati care sunt reprezentate in parlament. Sincer nu cred ca asta e o problema.

#49
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Eu n-am nimic impotriva prezentei lor in parlament, ungurii sunt, la un moment dat era si partida rromilor, trebuie sa fie reprezentate toate minoritatile, nu poti fi "muma" pentru unii si "ciuma" pentru altii.
In schimb votul de azi a fost imoral, onest ar fi fost sa nu se amestece, la fel ca si celelalte grupuri parlamentare, intr-o ciorba pur pesedista!
Nu e prima data cand sunt pe post de balama, pambuccian e, la scara, tot un fel de dracnea, doar ca armean. Probabip ca, bun negustor armean fiind, si-a negociat beneficiile ca-n bazarul din Constantinopole! :D
Ceea ce, sa recunoastem, nu e departe de "parlamentul" Romaniei!

#50
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postiulian_k, on 21 iunie 2017 - 17:42, said:

Ramane o camera formata din alesii politici. Si nu, nu sunt de acord cu democratia in forma ei pura in care 7 barbati si o femeie voteaza daca sa faca sex in grup sau nu. Nu cred in dreptul a 51% de a-i extermina pe ceilati 49%, nu cred si nu imipla gloata. Nici macar cand gloata are aceeasi parere cu mine.

Dar de asta avem Constituție, pentru că povestea de care vorbești să se transforme doar într-un veritabil drob de sare.

#51
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

View Postpink_flamingo, on 21 iunie 2017 - 19:12, said:

banuiesc ca e vorba de niste legi totusi ca nu s-au dus aia in parlament degeaba a prosti.
Asta e, ce sa facem. Avem minoritati care sunt reprezentate in parlament. Sincer nu cred ca asta e o problema.
Da, e legala treaba. Noi discutam despre cât de buna legea aia.
E o problema minora i  comparație cu altele? Pai nu cred ca neaga nimeni asta.

View Postgarett, on 21 iunie 2017 - 19:12, said:

Eu n-am nimic impotriva prezentei lor in parlament, ungurii sunt, la un moment dat era si partida rromilor, trebuie sa fie reprezentate toate minoritatile, nu poti fi "muma" pentru unii si "ciuma" pentru altii.
In schimb votul de azi a fost imoral, onest ar fi fost sa nu se amestece, la fel ca si celelalte grupuri parlamentare, intr-o ciorba pur pesedista!
Nu e prima data cand sunt pe post de balama, pambuccian e, la scara, tot un fel de dracnea, doar ca armean. Probabip ca, bun negustor armean fiind, si-a negociat beneficiile ca-n bazarul din Constantinopole! :D
Ceea ce, sa recunoastem, nu e departe de "parlamentul" Romaniei!
Minoritarii sunt și ei cetățeni romani și au atâta drept la reprezentativitate cât am și eu. Nu mai mult, nu mai puțin. Sau cel puțin asa ar trebui sa stea lucrurile.

Edited by catalina1, 21 June 2017 - 19:15.


#52
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 18:16, said:

Si eu am votat USR, pentru ca in discursul lor erau cei mai aprigi sustinatori ai anti coruptiei.
Acum vad ca nu ii mai intereseaza coruptia ci soarta homosexualilor.... Eu nu de asta i-am votat
Pff, ai votat USR acum nu mai exista, exista doar USLGBT! ;)
Pretul "progresului", dreptul de a se cenzura in cenzurat este mai important decat lupta impotriva coruptiei! :D

View Postcatalina1, on 21 iunie 2017 - 19:14, said:

Minoritarii sunt și ei cetățeni romani și au atâta drept la reprezentativitate cât am și eu. Nu mai mult, nu mai puțin. Sau cel puțin asa ar trebui sa stea lucrurile.
Perfect de acord!
Deci o data cu pambuccian si ai lui zboara si udemereul, da? Sa n-avem discutii!

#53
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
Sigur. Doar ca cetățenii de acolo sau de oriunde altundeva  ar trebui sa aibă dreptul sa se organizeze in partid la nivel local. Și apoi sa între in parlament.

Edited by catalina1, 21 June 2017 - 19:18.


#54
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postcatalina1, on 21 iunie 2017 - 19:18, said:

Sigur. Doar ca cetățenii de acolo sau de oriunde altundeva  ar trebui sa aibă dreptul sa se organizeze in partid la nivel local. Și apoi sa între in parlament.
Pe ce criterii?
Ca daca zici "etnice" ajungi fix de unde ai plecat! ;)

Edited by garett, 21 June 2017 - 19:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate