Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Grupul Minoritatilor Nationale - ce cauta in Parlament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

Poll: Grupul Minoritatilor Nationale - ce cauta in Parlament? (90 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu desfiintarea Grupului Minoritatilor Nationale?

  1. DA (64 votes [71.11%])

    Percentage of vote: 71.11%

  2. NU (26 votes [28.89%])

    Percentage of vote: 28.89%

Vote Guests cannot vote

#19
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Oamenii ăștia au mai mult de 5% din Cdep. Practic dacă te chinui să duci un partid la 5% ești echivalentul lor. Sunt o forță disproporționată, pentru că nu o dată au constituit balamaua necesară.

Problema nu e că există, ci că numărul lor e prea mare. Iar unii chiar nu reprezintă pe nimeni în realitate. Nu poți să aloci un post de parlamentar pentru câteva sute de ruteni, de exemplu.

Cred că ar trebui și un număr minim de voturi, care să fie stabilit în mod realist. Că așa, ajungi parlamentar cu câteva sute de voturi, în timp ce alții au în spate zeci de mii de voturi, iar dreptul la vot în parlament este egal și pt unul și pentru altul.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPollux, on 21 iunie 2017 - 16:19, said:

era pacat sa ramana ponta-grindeanu premier.
pai poate li se refuza doua nominalizari si de fac alegeri, asta chiar ar fi funy

Edited by arg, 21 June 2017 - 16:21.


#21
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu ma intreb ce cauta in parlament hipsterii de la USR, sunt total de pe alta planeta.
In timp ce se dezbate in parlament despre coruptie, bugete, USR-istii o ard cu homosexualii, asta e grija lor cea mare

#22
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:18, said:

Gata, ati gasit vinovatii

Nu e vorba de vinovați. E o hibă veche a parlamentului României, care astăzi a erupt. E normal ca atunci când se întâmplă asta să fie și ochii ațintiți mai tare acolo. Pentru ca în rest, de multe ori nici nu știu oamenii că există minoritățile astea în Parlament.

#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:21, said:

Eu ma intreb ce cauta in parlament hipsterii de la USR, sunt total de pe alta planeta.

Au fost aleși prin vot.
Majoritatea colegilor noștri au votat USR.
Remember?

Iar ei le reprezintă interesele, așa cum consideră ei.

#24
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:21, said:

Eu ma intreb ce cauta in parlament hipsterii de la USR, sunt total de pe alta planeta.
In timp ce se dezbate in parlament despre coruptie, bugete, USR-istii o ard cu homosexualii, asta e grija lor cea mare

"Hipsterii de la USR" reprezintă multe sute de mii de români. Minoritățile reprezintă câteva zeci de mii. Și numărul de parlamentari între unii și alții este disproporționat. Practic se încalcă exact esența democrației: reprezentarea corectă.

#25
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
@cristi7 sa stii ca cu cat este diversitatea mai mare in randul partidelor politice..si cu cat sunt mai multe si mai mici,treburile merg muuult mai bine decat 1 partid urias si vreo 2 mai mici,impotente
Eu as vrea sa avem zeci de partide mici..unii care sa lupte pentru paduri,altii pentru animale,altii pentru femei,unii pentru vapoare,drumuri..etc etc

Edited by R-Alex, 21 June 2017 - 16:25.


#26
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostR-Alex, on 21 iunie 2017 - 16:24, said:

@cristi7 sa stii ca cu cat este diversitatea mai mare in randul partidelor politice..si cu cat sunt mai multe si mai mici,treburile merg muuult mai bine decat 1 partid urias si vreo 2 mai mici,impotente
Eu as vrea sa avem zeci de partide mici..unii care sa lupte pentru paduri,altii pentru animale,altii pentru femei,unii pentru vapoare,drumuri..etc etc
Zi-mi care-s aia , sa stiu pe cine votez la alegerile viitoare !Posted Image

#27
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ce cauta in Parlament?

Simplu - suntem tara aia nenorocita in care minoritatile sunt calcate pe cap, chinuite si nelasate sa se exprime.. oh, wait.

#28
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Ce pensie misto ai dupa 3-4 mandate de parlamentar...daca mai prinzi loc si prin ceva comitete si comisii..te-ai scos.

#29
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmotanul13, on 21 iunie 2017 - 16:27, said:


Zi-mi care-s aia , sa stiu pe cine votez la alegerile viitoare !Posted Image
Adevărul e ca fix asta ne lipsește, un partid de feministe!!!

#30
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostR-Alex, on 21 iunie 2017 - 16:24, said:

@cristi7 sa stii ca cu cat este diversitatea mai mare in randul partidelor politice..si cu cat sunt mai multe si mai mici,treburile merg muuult mai bine decat 1 partid urias si vreo 2 mai mici,impotente
Eu as vrea sa avem zeci de partide mici..unii care sa lupte pentru paduri,altii pentru animale,altii pentru femei,unii pentru vapoare,drumuri..etc etc

Eu sunt de acord cu tine. Dar pentru asta trebuie să existe reprezentare. Adică dacă își fac unii: partidul maramureșenilor, iar candidatul lor trebuie să ia 50 de mii de voturi pentru a intra în Parlament (o cifră exemplificativă), iar unii au un loc doar pentru că sunt primii din minoritatea x, indiferent că au 10 voturi, 1000 sau 50000, e discriminare. Pentru ca unul are un loc al lui făcut în parlament.

Nimeni nu zice să nu fie ruteni în parlament, dar dacă nu există reprezentare pentru ei, de ce există locul asigurat?

Problema e că ei au o pondere, în final, când tragem linie, mult prea mare!

Adică echivalentul a câtorva zeci de mii de minorități e cel al unor câteva sute de mii bune de români. De aici problema!

#31
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcatalina1, on 21 iunie 2017 - 16:36, said:

Adevărul e ca fix asta ne lipsește, un partid de feministe!!!
Ei , uite ca eu nu ma gandisem la feministe ...Posted Image mai repede la afemeiati !Posted Image

#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Îmi cer scuze ca ți-am tradus :)))

#33
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Posttomaso, on 21 iunie 2017 - 16:00, said:

Apoi acum nu vă bucurați? De 5 ani aveți usl și psd. Încă 3 ani.   Sau, poate, încă 7 ani.
Nu mai inteleg nimic. Nu e pesede partidul de buni si luminosi, care lupta cu intunecimea securistilor?

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:21, said:

Eu ma intreb ce cauta in parlament hipsterii de la USR, sunt total de pe alta planeta.
Aici tu esti confuz. Conform propriilor afirmatii, ai votat cu USR. Deci ar trebui sa stii ce cauta.

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:18, said:

Gata, ati gasit vinovatii
Surprinzator poate, dar au o "vina". Au inclinat balanta catre o tabara intr-un joc de putere. Culmea ridicolului, in jocul de putere unde tipau din gura de sarpe de legitimitatea celor alesi de popor. Ei bine, acest grup nu are legitimitatea alegerii de catre popor.

Gasesc ca este anormal ca un grup extrem de putin reprezentativ sa aiba locuri in parlament. Presedintele unei asociatii de proprietari e mai reprezentativ, e ales de mai multi.

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAstute, on 21 iunie 2017 - 16:21, said:

In timp ce se dezbate in parlament despre coruptie...

Ce se face? Pai ala nu-i "fluierat in beserica", ii ditamai basina zgomotoasa!

Bine, acuma depinde si sub ce aspect are loc dezbaterea asta.

#35
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcatalina1, on 21 iunie 2017 - 16:36, said:

Adevărul e ca fix asta ne lipsește, un partid de feministe!!!

Meh, probabil vom avea si noi parte de ineptiile alea cu 3rd wave feminism si SJW peste vro' 20 de ani
Pe moment suntem inca la "sunt homosexualii oameni yes/no/maybe" si "om sau femeie" in multe zone satesti.

Edited by shefu_de_combinat, 21 June 2017 - 16:54.


#36
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,841
  • Înscris: 14.09.2004

View Posttomaso, on 21 iunie 2017 - 16:00, said:



ĂŽn 2012 grupul minorităților a votat alături de usl demiterea guvernului mru.
Atunci au fost patrioți, v-ați bucurat că au Ă®nvins cu ajutorul minorităților.

Apoi acum nu vă bucurați?
De 5 ani aveți usl și psd.    ĂŽncă 3 ani.   Sau, poate, Ă®ncă 7 ani.

Be happy!
Am impresia ca ma confuzi rau de tot.
Dar ca sa pastram acelasi nivel al discutiei poate prezinti si argumente (linkuri) cu voturile de la motiunea din 2012. 😉

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate