Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Masina noua 14000-18000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

 farausername, on 25 iunie 2017 - 18:31, said:

Posted Image Posted Image pai cu perfuziile aste e cam involutie! In afara de Ford despre care nu am auzit asa scandaluri, restul, toti au dat-o in bara cu turbatele, adica VW si Renault ,ca restul cica nu conteaza.

Da , restul nu conteaza..aia nu exista , Posted Image Posted Image n au venit deloc cu inovatii ,de fapt conteaza doar Vw atat , Vw este definitia autovehiculului ,  frantujii sa faca parfumuri nu masini Posted Image Si japonezii nu faceau masini de 20-30 ani cel putin pana sa se infiinteze Vw...


Referitor la rodaj...sunt rodate deja motoarele , doar sa nu le forjezi in prima mie de km....Deci ce ai spus si tu. Dar daca iesi cu masina de noua la drum lung nu i face rau.

Edited by eolianu, 25 June 2017 - 19:34.


#56
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 eolianu, on 25 iunie 2017 - 19:32, said:

Referitor la rodaj...sunt rodate deja motoarele , doar sa nu le forjezi in prima mie de km....Deci ce ai spus si tu. Dar daca iesi cu masina de noua la drum lung nu i face rau.
Asta nu o inteleg, sunt rodate dar sa nu forjezi, un motor rodat se poate forja ! Clar ca nici cand ai 50000 nu e bine sa fortezi motorul, dar daca e rodat cum spui tu din fabrica, atunci de ce sa nu mergi cu el cum mergi si la 50000 sau 100000 km?

#57
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Sunt rodate dar cu toate astea rodajul nu este complet ca sa zic asa... Se mai cere o perioada ca motorul ''sa se lase'' putin , ca angrenajele sa capete jocurile optime / normale. Asta este o recomandare , nu te opreste nimeni sa nu procedezi cum ai spus dar exista riscul ca in timp sa apara unele probleme. Nimeni nu poate spune exact dar preferi sa te risti pentru 1000 km acolo? De asemenea , chiar unii producatori auto mentioneaza in ghidul de utilizare al masinilor / carnet de intretinere acest aspect , sub forma de recomandare sau nu , depinde.Cum iti recomanda ce ulei sa-i dai motorului de exemplu.

Eu asa stiu...acum nu pot spune ca este o regula care trebuie urmata ca la carte sau ca eu stiu cel mai bine ca fac motoare si tin evidente. Ideea este ca asa am procedat cu toate masinile pe care le-am avut de noi si nu am avut probleme iesite din comun. Pe de alta parte , din ce am mai auzit , altii nu au procedat asa si dupa spusele lor de asemenea nu au avut probleme notabile dar din nou , nu am stat sa verific testez amanuntit acest aspect. Poate aia minteau sau pur si simplu erau atehnici si in mintea si urechile lor motoarele se auzeau si functionau perfect desi poate bateau si stateau sa-si dea duhul... Deci nu ai de unde sa sti cu siguranta....Personal prefer sa procedez mai safe cu bunul meu , ce ma costa in final?

Edited by eolianu, 27 June 2017 - 12:44.


#58
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Rodajul se face la motor, nu la toate angrenajele, altfel ar insemna sa iti vanda o masina samsarita cu km dati inapoi. Ma indoiesc sa aibe bancuri de incercare/rodare cu toate cuplajele ce tin de motor si sa il rodeze in sarcina !

#59
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Pai vezi...cu atat mai mult...tu cand o urci in ture ( mers sportiv ca sta se intelege ca doar nu turezi motorul fara noima sau pe loc) , mai ales un aspirat , apare stres nu numai pe motor ci si pe restul : cutie , timonerie , ambreiaj , articulatii etc... Deci cu atat mai mult sa o tii  mai lejer in prima mie de km macar.... Parerea mea...

#60
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Salut !
Spuneti-mi va rog, cand vi s-a intocmit factura pentru o masina noua dealerul a scumpit euro cu 1% ? Azi BNR da euro la 4,556 lei dar dealerul l-a cotat la 4,602 lei, asa, ca "marja". De ce sau pentru ce "marja" asa mare, nu pricep. Dar cica asa este procedura calculatiei. Putem sa-mi confirmati asta ?
Multumesc !

Edited by Popybo, 04 July 2017 - 14:12.


#61
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Ai luat o masina din grupul vag? pentru ca la ei asa este,se calculeaza cursul bnr+1%. cred ca nimeni nu ia fix cursul bnr. oricum eu preferat asa decat sa-mi ia cursul unei anumite banci care sunt si mai mari. de exemplu la Opel imi lua cursul de la raifeissen bank care era mai mare cu mult decat bnr+1%

#62
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 cepy, on 04 iulie 2017 - 14:20, said:

Ai luat o masina din grupul vag? pentru ca la ei asa este,se calculeaza cursul bnr+1%. cred ca nimeni nu ia fix cursul bnr. oricum eu preferat asa decat sa-mi ia cursul unei anumite banci care sunt si mai mari. de exemplu la Opel imi lua cursul de la raifeissen bank care era mai mare cu mult decat bnr+1%
Este vorba despre Radacini, cu Opel, Mazda, Suzuki, Peugeot, Citroen, in cazul meu este vorba de un Suzuki. Candva am cumparat din grupul Volkswagen dar nu-mi aduc aminte sa fi facut asta (2006). Nu e mare paguba mai ales la cat mi-au lasat din pretul masinii si a accesoriilor comandate, dar nu vreau sa fiu pacalit. Posted Image

Edited by Popybo, 04 July 2017 - 14:27.


#63
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

 Popybo, on 04 iulie 2017 - 14:12, said:

Salut !
Spuneti-mi va rog, cand vi s-a intocmit factura pentru o masina noua dealerul a scumpit euro cu 1% ? Azi BNR da euro la 4,556 lei dar dealerul l-a cotat la 4,602 lei, asa, ca "marja". De ce sau pentru ce "marja" asa mare, nu pricep. Dar cica asa este procedura calculatiei. Putem sa-mi confirmati asta ?
Multumesc !

Da! Asa procedeaza toata lumea indiferent de dealer. PBN mi-au calculat la BNR+1% si stiu ca tot pe la 4,6 am ajuns si eu. Diferenta era de 200 si ceva de euro din ce imi amintesc

#64
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
mie dealerul din pitesti de la Opel mi-a zis ca lucreaza cu cursul de la raifeissen. Acum nu conteaza, dar oricum nimeni nu ia fix cursul bnr.

#65
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Va multumesc tuturor, m-am linistit !
:D

#66
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Despre ce model Suzuki este vorba? Ce motorizare?

#67
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 eolianu, on 05 iulie 2017 - 09:13, said:

Despre ce model Suzuki este vorba? Ce motorizare?
Suzuki Swift 1.0 Boosterjet benzina 112 CP.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate