Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masina noua 14000-18000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Motoarele mici pe benzina supraalimentate sunt si ele destul de economice si fiabile, de un timp incoace.
Ecoboost de la Ford, tsi de la vag(la asta sunt cateva semne de intrebare legate de fiabilitate Posted Image ), ceva propulsoare de 1.4 de la Opel.
Un coleg de forum a achizitionat acum cateva zile o Honda civic pe benzina care arata foarte bine si e incapatoare. Pleaca undeva de la 18.000, dar cu dotarile mentionate( asta daca le vrei neaparat) ajunge la 22; japonezele pe benzina sunt fiabile.
Iti zic sa te mai gandesti legat de motorizare. Cu noile legi si alte minuni, diesel-ul pierde teren pe an ce trece. Fara minim 25.000 anual n-as lua diesel, care e si mai scump cu vreo 2-3000 la achizitie. De banii aia bagi dotari
Inainte singurele avantaje la diesel era consumul si cuplul. La astea mici pe benzina ai cuplu de la 1500rpm si consum mixt de 6%

Edited by Claudiu998, 19 June 2017 - 15:43.


#20
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Opel astra e la oferta acum (10800€) pe tru 1.4 140 cai. Modelul de anul trecut. Modelul nou are 150 cai. Mai pui ceva opțiuni, nu cred ca la banii ăștia are tot ce îți dorești tu si rămâi și cu bani de concediu.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 snaky_2004, on 19 iunie 2017 - 15:46, said:

Opel astra e la oferta acum (10800€) pe tru 1.4 140 cai. Modelul de anul trecut. Modelul nou are 150 cai. Mai pui ceva opțiuni, nu cred ca la banii ăștia are tot ce îți dorești tu si rămâi și cu bani de concediu.
a fost, cu rabla
nu cred ca mai e oferta

 Claudiu998, on 19 iunie 2017 - 15:40, said:

Motoarele mici pe benzina supraalimentate sunt si ele destul de economice si fiabile, de un timp incoace.
Ecoboost de la Ford, tsi de la vag(la asta sunt cateva semne de intrebare legate de fiabilitate Posted Image ), ceva propulsoare de 1.4 de la Opel.
Un coleg de forum a achizitionat acum cateva zile o Honda civic pe benzina care arata foarte bine si e incapatoare. Pleaca undeva de la 18.000, dar cu dotarile mentionate( asta daca le vrei neaparat) ajunge la 22; japonezele pe benzina sunt fiabile.
Iti zic sa te mai gandesti legat de motorizare. Cu noile legi si alte minuni, diesel-ul pierde teren pe an ce trece. Fara minim 25.000 anual n-as lua diesel, care e si mai scump cu vreo 2-3000 la achizitie. De banii aia bagi dotari
Inainte singurele avantaje la diesel era consumul si cuplul. La astea mici pe benzina ai cuplu de la 1500rpm si consum mixt de 6%
lucrurile s-au mai complicat un pic in ziua de azi... uite un diesel mai ieftin ca 2 motorizari pe benzina

Attached Files

  • Attached File  vw2.PNG   21.01K   81 downloads
  • Attached File  vw1.PNG   17.47K   77 downloads

Edited by unbrutus, 19 June 2017 - 17:16.


#22
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

 unbrutus, on 19 iunie 2017 - 17:15, said:


lucrurile s-au mai complicat un pic in ziua de azi... uite un diesel mai ieftin ca 2 motorizari pe benzina

tocmai am scris pe alt thread, passat-urile 2015+  pe mobile.de par mai accesibile pe diesel fata de cele pe benzina.


omul vrea sa aleaga intrecele doua motoare pentru o singura masina. ii place Mazda si atat.
sfatul meu, fa test cu amandoua, si vezi care iti place mai mult la condus. este cel mai important.
apoi pui in balanta diferenta de consum, si apoi te gandesti ce va fi pe viitor.
daca se vor interzice diselurile in anumite orase (din afara) presupun ca nu vor baga si euro6.

partea proasta este ca nu stii ce se intampla peste 7 ani, iti va mai cumpara cineva dieselul sau nu? nimeni nu stie...

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 zippo123, on 19 iunie 2017 - 17:36, said:

nu am vazut ca vrea doar Mazda, cred ca ar fi pus mazda in titlu

in momentul asta inca sintem in niste timpuri cu preturi f mici la benzina si de asta lumea nu mai e asa presata de acest aspect...

#24
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Cam asa am gândit si eu când mi am luat masina noua doar că eu conduc mult în oras si doar concediile pe distante lungi. Am vrut o masină sa mă ajute si pe viitor când poate vor scoate capul cativa copii deci hatchback l-am eliminat. Apoi mi-am pus pe o foaie ce caut că dotări la o masină pt că motorul stiam din experientă că benzina tsi vreau ( deci test drive cât mai mult pt tine )
Dotările seamănă foarte mult cu cele spuse de tine iar bugetul meu era 14.000. aveam de ales intre Jetta/Toledo/rapid/Astra j si Renault Megane. Am ales Jetta pentru că motorul era deja cunoscut si produs de ceva timp( cel pe curea). Dacă as fi avut mai mult includeam si Octavia dar tot pe acolo e (vs. Jetta) Mazda sau altele
Oferte pot să iti dau un link unde le-am adunat pe toate de la multi producători poate te ajuta sa iti faci o idee de pret/dotari

Edited by Mask001, 19 June 2017 - 17:55.


#25
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

 Mask001, on 19 iunie 2017 - 17:40, said:

Cam aČ™a am gândit Č™i eu când mi am luat masina noua doar că eu conduc mult în oraČ™ Č™i doar concediile pe distante lungi. Am vrut o maČ™ină sa mă ajute Č™i pe viitor când poate vor scoate capul câČ›iva copii deci hatchback l-am eliminat. Apoi mi-am pus pe o foaie ce caut că dotări la o maČ™ină pt că motorul Č™tiam din experienČ›ă că benzina tsi vreau ( deci test drive cât mai mult pt tine )
Dotările seamănă foarte mult cu cele spuse de tine iar bugetul meu era 14.000. aveam de ales intre Jetta/Toledo/rapid/Astra j Č™i Renault Megane. Am ales Jetta pentru că motorul era deja cunoscut Č™i produs de ceva timp( cel pe curea). Dacă aČ™ fi avut mai mult includeam Č™i Octavia dar tot pe acolo e (vs. Jetta) Mazda sau altele
Oferte pot să îČ›i dau un link unde le-am adunat pe toate de la multi producători poate te ajuta sa îČ›i faci o idee de preČ›/dotari

jetta daca vrea sa faca comanda acum. se asteapta 5 luni la una. din iarna nu se mai fabrica. info direct de la PBN. apropo jetta acum e mai ieftina decat golf si e bataie pe ele.

#26
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Acum vad cum arata postarea mea din cauza diacriticelor... Eu am prins la final de aprilie una cu livrare la final de mai și am luat-o  pt ca fix asta cautam(sa nu raman fara masina mult timp)
Deci mail la toti dealerii si intreaba ce au pe stoc sau cu livrare cat de cat omeneasca. Asta daca te gandesti la Jetta.

#27
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

 unbrutus, on 19 iunie 2017 - 17:15, said:


lucrurile s-au mai complicat un pic in ziua de azi... uite un diesel mai ieftin ca 2 motorizari pe benzina

Dar si puterea este de 115 CP la diesel fata de 150 CP la benzina. Asta ai uitat sa spui, dar sunt sigur ca n-a fost intentionat Posted Image !

#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Cati oameni, atatea pareri. Asa ca eu zic Toyota Corolla sau Mazda 3. Sunt unele dintre cele mai fiabile masini de pe piata. Tu vei face cam 150000 de km. Cazurile in care o masina nemteasca ajunge pana acolo schimband doar ulei si filtre, sunt (mult) mai putine comparariv cu masinile japoneze.
Ca motorizare, eu zic diesel daca alegi Toyota. Pentru ca ofertele la motoarele pe benzina sunt limitate. Un 1.3 va trage greu si la drum lung isi va atinge usor limitele, iar cel de 1.6 consuma cam mult pentru zilele noastre. Iar dus la limita, va influenta si consumul. Nu la fel se poate spune despre o Mazda 3 de 120 CP.
Dintre ofertele europene m-am uita la Astra 1.4 Turbo 150 CP, Octavia 1.0 TSI 115 CP (f economica raportat la dinamica) sau Focus 1.0 125 CP (unul dintre cele mai bune motoare turbo de pe piata). Golf mi se pare prea scum. Leon e ok, dar interiorul erata cam trist. Ar mai fi si Peugeot 308, desi nu cred ca ajunge la 130-140000 fara nimic schimbat. La fel si in cazul lui Megane. Apropo de Megane, e pos. sa gasesti la el cel mai echilibrat pachet intre pret, motorizare si dotari.
Dar cel mai bine mergi la dealeri. Da-l naiba de forum! :D
De ce se bate lumea pe Jetta, cand Octavia 3 nu sta la discutii cu ea, chit ca e putin mai scumpa, nu stiu.

Edited by LauCalin, 19 June 2017 - 22:37.


#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 fortzoso, on 19 iunie 2017 - 18:25, said:


Dar si puterea este de 115 CP la diesel fata de 150 CP la benzina. Asta ai uitat sa spui, dar sunt sigur ca n-a fost intentionat Posted Image !
Nici o legatura, cei pasionati de masini stiu deja ca e vorba de cuplu si cuplul e mult mai mare chiar si la dieselul de 115.
Oricum, tu tot da-i inainte cu troleala, si eu cu raportarea

#30
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Aia de 150 CP e racheta pe langa diesel iar cuplurile sunt egale :

http://www.zeperfs.c...el5575-5421.htm

Orice "pasionat" poate vedea astaPosted Image !

Edited by fortzoso, 20 June 2017 - 00:58.


#31
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
Cel mai important e sa te duci sa testezi toate masinile din clasa compacta.mondeo sau Mazda 6 ni tr incadrezi la banii la nou.cu 18000 poti lua ceva destul de echipat din clasa compacta de ex Megane sau astra le iei full.un megane dci 1.5 110cp intens ( adica full aproape) e 16700.la fel astra full 1.4 t benzina 150cp e full pe 17000-17500.si eu caut de un an in acelasi buget ca al tau.poate te ajuta topicul deschis de mine
https://forum.softpe...2#entry21299415

#32
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 LauCalin, on 19 iunie 2017 - 22:36, said:

Cati oameni, atatea pareri. Asa ca eu zic Toyota Corolla sau Mazda 3. Sunt unele dintre cele mai fiabile masini de pe piata. Tu vei face cam 150000 de km. Cazurile in care o masina nemteasca ajunge pana acolo schimband doar ulei si filtre, sunt (mult) mai putine comparariv cu masinile japoneze.
Ca motorizare, eu zic diesel daca alegi Toyota. Pentru ca ofertele la motoarele pe benzina sunt limitate. Un 1.3 va trage greu si la drum lung isi va atinge usor limitele, iar cel de 1.6 consuma cam mult pentru zilele noastre. Iar dus la limita, va influenta si consumul. Nu la fel se poate spune despre o Mazda 3 de 120 CP.
Dintre ofertele europene m-am uita la Astra 1.4 Turbo 150 CP, Octavia 1.0 TSI 115 CP (f economica raportat la dinamica) sau Focus 1.0 125 CP (unul dintre cele mai bune motoare turbo de pe piata). Golf mi se pare prea scum. Leon e ok, dar interiorul erata cam trist. Ar mai fi si Peugeot 308, desi nu cred ca ajunge la 130-140000 fara nimic schimbat. La fel si in cazul lui Megane. Apropo de Megane, e pos. sa gasesti la el cel mai echilibrat pachet intre pret, motorizare si dotari.
Dar cel mai bine mergi la dealeri. Da-l naiba de forum! :D
De ce se bate lumea pe Jetta, cand Octavia 3 nu sta la discutii cu ea, chit ca e putin mai scumpa, nu stiu.

De ce prefera lumea Jetta in loc de Octavia mie îmi e clar. Măcar prin prisma revânzării. Știu, o sa-mi spui de platforma noua de pe Octavia, dar uite ca lumea cumpara mașina, nu platforma.
In schimb, as lua in calcul varianta ta de Corolla.

#33
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

 denky, on 20 iunie 2017 - 05:56, said:


De ce prefera lumea Jetta in loc de Octavia mie îmi e clar. Măcar prin prisma revânzării. Știu, o sa-mi spui de platforma noua de pe Octavia, dar uite ca lumea cumpara mașina, nu platforma.
In schimb, as lua in calcul varianta ta de Corolla.
Îți răspund eu că sunt fresh cautator. Octavia 1.0 echipare de mijloc dar cu multe în minus (pachet iarna de exemplu) te duce peste 15k iar Jetta Style 1.2 cu pachet iarna, app Connect, drl, volan piele și cruise control etc 14k.
Lăsând la o parte aspectul ca aici gusturile nu se discuta.
Skoda Pantelimon mi-au zis că în principal pretul ala ramane pentru ca ei sunt nr 1 la vanzari din import.
Refuz sa cred ca cineva isi cumpara mașina noua tinand cont de valoarea de revânzare

#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Mask001, on 20 iunie 2017 - 06:04, said:


Îți răspund eu că sunt fresh cautator. Octavia 1.0 echipare de mijloc dar cu multe în minus (pachet iarna de exemplu) te duce peste 15k iar Jetta Style 1.2 cu pachet iarna, app Connect, drl, volan piele și cruise control etc 14k.
Lăsând la o parte aspectul ca aici gusturile nu se discuta.
Skoda Pantelimon mi-au zis că în principal pretul ala ramane pentru ca ei sunt nr 1 la vanzari din import.
Refuz sa cred ca cineva isi cumpara mașina noua tinand cont de valoarea de revânzare

Eu as lua in calcul și asta, nu in primul rând, dar as lua. După 2 jette, urmează a treia, in max 6 luni. Acum am o ascuțitoare de focus nou, nici măcar nu se apropie de jetta, la aceiași bani. Plasticuri de 2 lei, becuri peste tot, loc puțin spre deloc, scaune incomode. 6 luni trec greu in mașina asta, dar calul de dar nu se caută la dinti.

#35
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Daca iti place la service în timpul garantiei europeana.

Cea mai buna varianta la acest buget este Suzuki S-Cross 140 cai.
Este cea mai fiabila, foarte dotata, dinamica si versatila.

Eu sunt anti suv dar m-am reorientat dupa ce pentru un parc de aventura a trebuit sa ies numai 5km în afara orasului pe un drum plin de gropi chiar forestier pe alocuri. Eram numai stres cu sedan.

#36
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 03.12.2010
Octavia dotata si cu motor ok e vreo.19000euro ci rabla.adica 1.4 tsi 150cp si echiparea style.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate