Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sandero Stepway2 Prestige 0,9 90 Easy-R

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
554 replies to this topic

#19
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Cu un Sandero 0.9 Tce am facut si eu test-drive sambata, dar cu cutie manuala.
Impresionat de scaunele moi si confortabile !!!
Ca si de motor, dealtfel ... il voi achizitiona pe un Logan.

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Motorul se va mai relaxa putin dupa primele 2-3000 km - asta vis-a-vis de trepdatii. Sa stii ca la X6 vizibilitatea spate este si mai proasta . Masina ta are un avantaj. Pe unde nu atinge cu fata ( consola fata ) sigur scapi cu spatele pentru ca unghiul de degajare este foarte bun. Aceasta este o "dotare " foarte buna pentru ca multe masini dau cu coada de pamant cand trec peste cate un sant .

Edited by JurasikMan, 18 June 2017 - 14:33.


#21
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
@JurasikMan

Multumesc de informatie, Pe asta chiar ca n-o stiam.
Cat despre vizibilitatea spate, pe timp fara ploaie, nu este deloc rea. Luneta este mare pentru un hatchback. De fapt masina are o suprafata vitrata foarte buna, nu cred ca sunt multe masini din clasa ei care sa o intreaca.

Edited by gabrieln2016, 18 June 2017 - 14:38.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-o stapinesti sãnãtos si fãrã nefacute! Drumuri line si plãcute!

#23
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Hai sa mai pun cateva poze. Scuze pentru calitatea lor, la unele s-a declansat blitzul
Attached File  1.jpg   445.75K   324 downloadsAttached File  2.jpg   293.75K   322 downloadsAttached File  3.jpg   426.16K   340 downloadsAttached File  4.jpg   405.99K   370 downloadsAttached File  5.jpg   146.71K   354 downloadsAttached File  6.jpg   467.21K   384 downloadsAttached File  7.jpg   361.92K   385 downloadsAttached File  8.jpg   260.99K   373 downloadsAttached File  9.jpg   130.43K   368 downloads

Edited by December, 18 June 2017 - 18:05.
Editare poze


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007
Buei.. ai cacalau de dotari pe masina aia, pe care eu nu le am , si ai dat si cu 5000 de euro mai putin: navi+ camera + tempomat astea's chestii  de boieri la vw

Hai noroc cu fieru, griji putine si km multi

#25
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Prețul a inclus și un tichet rabla?

Per total, o mașina foarte corecta la dotările respective...

Ai niste roti mari (acum vreo 15 ani 205/55/16 nu echipa VW  Passat in serie).

Ziceai că n-ai vrut sa treci de 10000 euro...Casco i-ai mai făcut?

Să o folosești cu plăcere!

#26
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Salutari!
In primul rand, sa o stapanesti sanatos si nesfarsit de multi kilometri fara probleme iti doresc! Posted Image
Frumoasa masina si dotari pe masura!
Acum, ca intre noi, Sanderistii: eu am 2 Stepway in familie, unul E5, celalalt E6. Varianta cu cutie manuala, asa erau atunci...
Una are cam 23.000 km, alta 7.000. Oricand poti cere un sfat, daca ma pricep sau am trecut prin ceva asemanator, iti stau cu drag la dispozitie! Posted Image
Vad ca tii la aspectul ei si e normal; permite-mi un sfat util: neaparat monteaza-i aparatori de noroi, merita investitia cu varf si indesat!(ex: o sa ai luneta curata tot timpul si camera video la fel)
La fel, recomand la compartimentul motor montarea unui cheder de usa de dacie berlina, suficient de lung, pe buza de metal de pe perimetrul compartimentului respectiv. Protejeaza complet in caz de rulare in spatele unui vehicul care arunca apa, noroi, etc. O sa ai un motor mereu curat. La fel o sa vezi, pe timp de iarna, cum compartimentul motor o sa fie protejat, cand e parcata masina, de viscolul care iti introduce zapada in zona aceea. Recomand cu incredere, chederul il montezi singur in 2 minute...
Mai vorbim...
Bafta si drumuri bune! Posted Image

#27
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
@clausio

Da, 10.750 euro a inclus si prima de casare.
Daca nu luam cei "5 ani fara griji" depaseam doar cu 150 euro bugetul.
Am facut Casco la Allianz si m-am cam pacalit. Eram obosit, stresat si nu am judecat cum trebuie. Am ales cu fransiza pentru ca m-am calicit la 2- 3 sute de lei in plus. Daca nu o sa am nevoie de Casco un an inseamna ca am fost inspirat, daca o sa am nevoie o sa bag mana in buzunar. In schimb am transferat clasa de bonus pe masina noua. Acum am B8, altfel trebuia sa o iau de la B0. asta inseamna o economie parca de 175 lei.

@Socrate 1970
Multumesc pentru urari si sfaturi, cand o sa am nevoie o sa te intreb. Parca pe forumul loganului am vazut un caz in care a gasit zapada in compartimentul motor. La aparatori m-am gandit si eu. De asemenea m-am gandit si la bandouri laterale dar n-am vazut nici macar una cu asa ceva. Este drept ca nu sunt prea multe, dar usor-usor numarul lor creste. Cand o sa iau cartea peste 10 zile o sa vad ce recomanda si dealerul.
Mai aveam in plan si folie pe lateralele spate si luneta, dar sa vedem. Geamurile din fabrica au o tenta de culoare dar nu stiu daca au cat de cat protectie UV (inclin sa cred ca nu, ar fi prea mult pentru Dacia). Pe moment am luat doua parasolare: cu unul acopar fata cu bordul, cu celalalt partea din spate.

Edited by gabrieln2016, 18 June 2017 - 15:54.


#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgabrieln2016, on 18 iunie 2017 - 13:23, said:

Va multumesc pentru urari

@underb
Nu te pot contrazice. Este posibil ca pretul sa fie un pic cam mare. Totusi, la bugetul disponibil nu cred ca puteam gasi ceva asemanator (mai bun sigur, dar in niciun caz asemanator): aspect exterior atragator, garda la sol ridicata (chiar daca la pasajele rotilor distanta dintre roata si aripa este putin cam mare), motor turbo, cutie pilotata (chiar daca este controversata, pentru 500 euro consider ca este un compromis satisfacator, un EDC de exemplu este 1.300 euro), navigatie, Cruise Control, senzori parcare, camera mers inapoi plus celelalte maruntisuri.
Nu sunt ipocrit. Poti sa fi sigur ca daca aveam buget mai mare nu luam Dacia. Pana la urma, daca masina se va dovedi a fi fiabila, am tras un loz castigator (chiar daca de valoare mai mica), iar daca lozul se va dovedi a fi necastigator, asta este. Cel putin in primii 5 ani ma doare la bascheti (In garantie intra si Easy-R).

Cat priveste Easy-R, pe masura ce voi acumula km, va voi tine la curent. Deja in primii 40 km facuti doar in oras va pot spune ca este extrem-extrem de confortabila o asemenea transmisie.
Nu te atragea opelul astra? Frane pe disc pe toate 4 rotile, motor mult mai puternic

Attached Files



#29
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Mai trebuie sa-ti montezi si o cotiera ( foarte buna pentru drumurile lungi ) si ai masina perfecta ! Posted Image

#30
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008

View Postgabrieln2016, on 18 iunie 2017 - 15:46, said:

@Socrate 1970
Multumesc pentru urari si sfaturi, cand o sa am nevoie o sa te intreb. Parca pe forumul loganului am vazut un caz in care a gasit zapada in compartimentul motor. La aparatori m-am gandit si eu. De asemenea m-am gandit si la bandouri laterale dar n-am vazut nici macar una cu asa ceva. Este drept ca nu sunt prea multe, dar usor-usor numarul lor creste. Cand o sa iau cartea peste 10 zile o sa vad ce recomanda si dealerul.
Mai aveam in plan si folie pe lateralele spate si luneta, dar sa vedem. Geamurile din fabrica au o tenta de culoare dar nu stiu daca au cat de cat protectie UV (inclin sa cred ca nu, ar fi prea mult pentru Dacia). Pe moment am luat doua parasolare: cu unul acopar fata, cu celalalt partea din spate.

Daca iti permiti, merita si folia pe luneta si laterale spate. Am pe una dintre ele, face diferenta, la utilitate ma refer, nu neaparat la aspect. Recomand Llumar, iti pot spune pe privat si unde iti recomand un tip cu adevarat profesionist; merita o deplasare pana la Bucuresti doar pentru asta. Tipul e super profi, are timbru RAR la ele, autorizatie, garantie, etc, astfel incat sa nu ai probleme de natura juridica la control sau ITP.
Bafta!  Posted Image

#31
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
@unbrutus

Cu tot respectul, as prefera sa nu vorbesc despre alte masini.
Totusi, pentru ca ai adus vorba, daca buzunarul mi-ar fi permis as fi ales asa: pana in 20.000 euro noul Megane, Elantra, Mazda 3 sau Octavia, pana la 25.000 euro mi-ar fi placut Golf 7, Kia Sportage sau Mazda CX-3 iar la un 50.000 euro alegerea ar fi fost indiscutabil de la Mercedes. Visele sunt una, realitatea este alta. Am ales aceasta masina si gata. Poate cand o sa ies la pensie (peste vreo 8 anisori) o sa devin un mos ecologic si o iau o electrica "ieftina ca braga".
Va rog sa nu continuam cu alte posibile optiuni. Buna sau rea, asta a fost alegerea mea.

@titacodita

Cotiera era optionala, 100 de euro si o panarama, era ingusta si nu avea spatiu de depozitare. Dealerul m-a sfatuit sa nu o iau. Am vazut pe net cotiere mai mari, cu spatiu de depozitare, la 400 lei. Sa vedem daca nu are vreo influenta negativa in ceea ce priveste garantia. Poate la drum lung sa fie practica, in oras nu prea cred pentru ca incurca la frana de mana. Easy-R nu are P asa ca frana de mana va fi probabil folosita mult mai des.  Multumesc pentru sfat.

Edited by gabrieln2016, 18 June 2017 - 16:17.


#32
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
grilajul dezaburire in fata tot asa titirez i-l are?

#33
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Scuze, nu inteleg, cum adica titirez?
Daca ma crezi, pana acum nici macar nu m-am uitat la el. Am vazut ca AC automat dezabureste extrem de rapid si atat este suficient pentru mine.

Edited by gabrieln2016, 18 June 2017 - 16:20.


#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgabrieln2016, on 18 iunie 2017 - 16:03, said:

@unbrutus

Cu tot respectul, as prefera sa nu vorbesc despre alte masini.
Mi se paruse ca tu ai adus vorba de alte marci (ai spus ca ai fi ales orice altceva decat Dacia daca se incadra in buget) si cum acel astra se incadra...
Eram curios daca ai facut drivetest si cu el si cum ti s-a parut comparat. Sau nu era oferta respectiva valabila in perioada cand ai facut tu cercetarea de piata?

#35
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Nu am facut drive-test. Stiam de masina, stiam ca exista si reprezentanta, dar cand m-am dus la ei se inchisese, asa ca am renuntat. Cine stie, poate ca m-ar fi convins, desi la data respectiva eram "jurat" sa nu depasesc cei 10.000 euro.

Edited by gabrieln2016, 18 June 2017 - 16:52.


#36
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011

View Postgabrieln2016, on 18 iunie 2017 - 16:03, said:


Sa vedem daca nu are vreo influenta negativa in ceea ce priveste garantia.


Sa stapanesti sanatos masina!

Zero influenta are asupra garantiei. Atat timp cat nu umbli la motor, nu faci update, nu folosesti alte piese decat cele recomandate de Dacia si nu tai fire, nu ai de ce sa iti faci griji in privinta garantiei. Poti monta orice, cotiera, chedere, tubulatura pasageri spate etc. Eu am montat toate astea pe al meu Sandero, fabricatie 2013. Am chiar si media-nav si camera, toate montate dupa ce am cumparat masina.

Cotiera merita toti banii, insa, evident, 400 lei sunt prea multi. Cea care se monteaza pe lateralul spatarului necesita mai mult timp pentru montaj. Eu o am pe cea montata pe tunelul median, in locul suportului de pahar/sticla pentru pasagerii spate si sunt foarte multumit. Spatiul din cotiera este mic, dar exista torpedou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate