Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Solicitare ajutor Asociatie Proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016

 paznicmare, on 18 iunie 2017 - 12:13, said:

Tu nu vrei sa intelegi anumite lucruri.
Costul se suporta pe cota parte indiviza.
Apartamentul tau a avut din fabricatie o alta masca care detinea garantat 2 guri de vizitare.
Acea masca tu ai modificat-o si in situatia actuala pentru a se putea efectua lucrarile o sa fie nevoie de spargeri pe care vrei ca asociatia sa le suporte.
Tevile sunt comune, masca e a ta.
Din textul legal de care te agati rezulta fara echivoc ca se suporta de asociatie doar refacerea partilor comune, cele individuale le suporta fiecare.

Gresesti.
Evident cel mai simplu e "sa dai in cap" fara nici o explicatie pertinenta. Apartamentul meu a avut o masca din fabricatie din material gen fibrociment armat dar nu a avut nici o gura de vizitare. Repet, nici o gura de vizitare la nici una din cele 3 coloane (baie, wc, bucatarie)....pacat ca raspunzi doar de dragul de a posta.

Din curiozitate, am transmis nelamurirea mea catre un avocat specializat in probleme ale asociatiilor de proprietari, iar raspunsul il regasiti mai jos (am fost surprins ca l-am primit azi, fiind Duminica):
Toate aceste aspecte trebuiau discutate si aprobate in cadrul Adunarii generale a asociatiei, iar daca au fost adoptate prin hotararea adunarii, sunt obligatorii pentru toti proprietarii din bloc.

Detaliile privind modul efectiv de executare a lucrarilor nu trebuia comunicat de catre asociatie, pentru ca oricum va fi stabilit de echipa de muncitori care va executa lucrarea si va depinde de fiecare apartament in parte, la fata locului - ce si cum se sparge in fiecare apartament.

Sigur ca pe langa costul de inlocuire al coloanelor, tot din fondurile asociatiei trebuie suportate si reparatiile spatiilor proprietate privata.

Prin urmare, trebuie sa va supuneti deciziei asociatiei si sa permiteti accesul in apartament pt a permite inlocuirea coloanelor. Insa aveti dreptul la repararea prejudiciului cauzat. Luati legatura cu reprezentantii asociatiei (administrator, presedinte) cel mai bine printr-o adresa scrisa, prin care solicitati lamuriri cu privire la modul in care vor fi efectuate reparatiile in urma inlocuirii coloanelor. Cel mai probabil, aceeasi echipa va efectua si lucrarile de reparatii, costurile fiind suportate tot din fondul de reparatii comun. Daca nu se intampla asa, aveti dreptul sa cereti decontarea reparatiilor, iar in cazul in care nu va intelegeti amiabil, va trebui actionata in instanta asociatia de proprietari.

Simplu si la obiect.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal se fac si reparatiile la zidarie, dar nu se pune la loc si faianta sau gresia - asta poti aranja cu zidarul atunci.
Daca ti-ai pus recent asa ceva - sper ca ti-ai oprit cateva placi ptr orice eventualitate ca sa le poti inlocui pe cele care vor fi sparte.

Insa e posibil ca sa treaca ceva timp dupa inlocuirea tevilor pana se fac reparatiile.
La un moment dat am stat cu carton pe gaura vreo 2 luni - pana m-am apucat si am zidit eu. Au tocmit un zidar ptr reparatii dupa inca vreo 2 luni.

#39
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Bellini, on 18 iunie 2017 - 13:22, said:

Gresesti.
Evident cel mai simplu e "sa dai in cap" fara nici o explicatie pertinenta. Apartamentul meu a avut o masca din fabricatie din material gen fibrociment armat dar nu a avut nici o gura de vizitare. Repet, nici o gura de vizitare la nici una din cele 3 coloane (baie, wc, bucatarie)....pacat ca raspunzi doar de dragul de a posta.

.......................................................
Simplu si la obiect.
Prost si pe langa obiect din pacate.

ORDIN Nr. 818/2015 din 6 octombrie 2015
pentru aprobarea reglementării tehnice "Normativ privind proiectarea, execuţia şi exploatarea
instalaţiilor sanitare aferente clădirilor. (Revizuire şi comasare normativele I9-1994 şi I9/1-1996)", indicativ I9-2015*)
EMITENT: MINISTERUL DEZVOLTĂRII REGIONALE ŞI ADMINISTRAŢIEI PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 830 bis din 6 noiembrie 2015

.............................................................................................................

15.8. Pentru întreţinerea şi manevrarea diferitelor armături ale conductelor montate în canale
necirculabile
se amenajează cămine de vizitare cu guri şi scări de acces. Dimensiunile gurilor de acces
se stabilesc în raport cu mărimea armăturilor, dar nu mai mici decât 80 cm diametru.

Normativul comaseaaza si pe cel din 1994. Si anterior erau reglementari similare

Iar ce ti-a spus avocatul superspecializat este o interpretare ideala. Bine ar fi sa vezi tu asa ceva,dar din pacate de dragul de a posta te rog sa ne spui la final daca executantul lucrarii/asociatia ti-a efectuat reparatiile.

Edited by paznicmare, 18 June 2017 - 16:12.


#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu cred ca normativul ala se aplica la altele, mai exact la canalizarea blocului, nu la ce are omul in apartament.

Unde sa faci diametru de 80cm in apartament cand ghena aia niciodata nu are 80cm, ci destul de mult sub 80 cm.

Eu spun sa mai citeasca avocatul ala superspecializat care ti-a dat normativul ala.

#41
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
In blocul in care locuiesc am inceput acum citiva ani sa inlocuim coloanele - cite una pe an. Initial unii proprietari au circotit - ca e scump, ca e deranj; dar dupa o ploaie de vara in timpul careia o coloana de pluviala a crapat pe la etajul 3 iar apa scursa a inundat apartamentele din jos, toata lumea a fost de acord :).
La mine in apartament (ultimul etaj - 8) au reusit sa se descurce prin nisa de vizitare (cred ca 20x40) asezata exact in dreptul racordurilor orizontale. Sper sa nu ma insel, dar parca tevile au venit de jos, cred ca impinse din subsol.
Tot deranjul a adurat vre-o doua - poate trei zile, fara apa pe coloana respectiva. Echipa de instalatori a avut in sarcina si refacerea conexiunilor la instalatiile interioare in fiecare apartament. Reparatiile la zidarie si le-a facut fiecare pe cont propriu.

Parerea mea este sa stai cu ochii pe instalatori, sa lucreze cu grija, apoi te apoci de reparatii. Din pacate, pe linga unele avantaje, traiul la bloc are si unele dezavantaje.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate