Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Solicitare ajutor Asociatie Proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
fa in felul urmator, cere autorizatia pt acea modificare si proiectul sa le poti vedea si tu. din ce zsici se pare ca e ceva facut pe genunchi si nici ei nu stiu despre ce e vb.

de asemeni asta atrage probleme ce le veti rezolva pe cont propriu, pt ca o lucrare facuta cu autorizatie si tot tacamul de proiect, inseamna si o garantie a lucrarii, pe care voi nu o veti avea. se pare ca la voi e o problema.

ca beneficiar, ai dreptul sa vezi acest proiect, daca nu, intreaba la organele statului abilitate pt asemenea lucrari si autorizare a lor, o sa ai o mare surpriza, neplacuta din ce observ.

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 08:17, said:

.......
Eu vad normal ca informatiile sa fie afisate - de genul: facem lucrarea cu SC XX SRL, costa yy. Dureaza atata, se lucreaza asa, etc etc. Adica o informare clara. Pana acum toate intrebarile mele au primit raspuns de genul "nu stiu", "o sa vedem"....
Logic sa fie asta raspunsul .
In cel mai bun caz , se presupune cum se va efectua lucrarea , dar concret se vede cind incep .
Motivele ?
De multe ori conductele vechi nu se pot scoate deoarece nu se ajunge la clemele de fixare ( ca nu sint sparte nisele total )
De multe ori conductele noi nu incap din cauza celor vechi ...
De multe ori conductele noi nu se pot baga fortat deoarece se strica izolatia de pe ele , care trebuie obligatoriu
De multe ori conductele noi nu se pot fixa corespunzator
numai citeva " amanunte " ...
apoi apar conditiile din apartament ...
legaturile de la robinetii de coloana la ce are fiecare in casa , unde in majoritatea cazurilor gasesti o mizerie de instalatie , si  abia reusesti sa te cuplezi ...iar la fiecare in parte este alta solutie tehnica .
.....
deci este complicat , mai precis o lucrare de care multi fug . Ma refer la instalatori.
Pe cit este de banala , atit este de complicata din cauza conditiilor si a " mofturilor " locatarilor . De regula fomistii ( instalatorii fomisti ) fac asa ceva .
.......
Sfatul meu : Vezi cum te intelegi personal cu instalatorii , cere atentie , adu tu piesele tale , daca te pricepi , fa spatiu de lucru , ii stergi de transpiratie pe frunte , si te scoti mai bine , decit sa intre aia si sa-ti termine casa . Pare umilitor ce-am scris , dar scapi mai ieftin .
............
nota / ce autorizatie , pt ce ?

#21
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Daca esti din Bucuresti trage administratorul de maneca si spune-i pe programul "A DOUA ȚEAVÃ" http://www.apanovabu...-doua-eav-2017/ , prin care asociatiile de locatari suporta numai 5% din costul lucrarii.
Problema este ca se refera numai la coloanele de apa rece si canalizare, care tin de Apa Nova, cele de apa calda (si termoficare) sunt la RADET.

#22
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Da, intradevar banuiam care sunt raspunsurile dar ma gandeam ca stie ceva o lege, etc care sa clarifice aceste aspect.
Inteleg ca fiecare asociatie este stat in stat si joaca dupa regulile stabilite impreuna cu locatarii (sau nu).

Credeam ca pentru o astfel de lucrare exista niste reglementari de genul: firma care executa instalatie trebuie sa aibe "x" lucrari de referinta (cum se practica in alte domenii).

O mare de parte dintre comentarii din pacate au fost negative fara sa se lege de esenta...
Sunt de parere ca multa lume se loveste de astfel de situatii si nu stiu unde sa caute un raspuns clar. Dar se pare ca nu se reglementeza situatiile de genul, astfel ca fiecare face cum vrea sau cum considera ca e mai bine.


NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, Actualizate 2016
Art 17 (1) s) ia toate masurile pentru aducerea la starea dinaintea producerii evenimentului a zonei in care se efectueaza reparatii la partile comune, urmand ca sumele aferente reparatiilor respective sa fie suportate de toti proprietarii, proportional cu cota indiviza.

Conform articolului de mai sus, orice cost de reparare/readucere la starea de dinainte este suportat de asociatie. Problema este ca nu se clarifica daca mastile aferente fiecarei coloane de apa sunt parte comuna sau nu.

Am prezentat o baza legala...argumente pro/contra aveti? Sau interpretari?
Desigur, aceasta lege, ca orice alta lege din Romania lasa loc de interpretare....

Evident, voi ramane la stadiul de discutiei aici deoarece nu vreau sa imi pun blocul in cap in conditiile in care vreau sa locuiesc acolo multi ani cu familia...

#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 09:37, said:

Credeam ca pentru o astfel de lucrare exista niste reglementari de genul: firma care executa instalatie trebuie sa aibe "x" lucrari de referinta (cum se practica in alte domenii).

Singura reglementare e sa cotizeze procente ca si comision pentru conducerea asociatiei.
De multe ori firmele alese de asociatie sunt prietene cu cei din conducerea asociatiei sau cu partidul al caror sunt sustinatori ;)

Si da, asociatiile de proprietari sunt stat in stat, fac ce vor, cum vor, cand vor, nimeni nu controleaza nimic la ei

#24
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

View Postsamebo, on 18 iunie 2017 - 09:46, said:

Singura reglementare e sa cotizeze procente ca si comision pentru conducerea asociatiei.
In asociatia de la mine sunt mari probleme in a (men)tine presedintele si administratorul, eu am refuzat de mai multe ori. Nu vrei sa te muti la mine in bloc si sa candidezi pentru una dintre cele 2 functii, pe alese, daca tot ti se par (de pe margine) ca fiind aducatoare de comisioane?

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 09:37, said:

Credeam ca pentru o astfel de lucrare exista niste reglementari de genul: firma care executa instalatie trebuie sa aibe "x" lucrari de referinta (cum se practica in alte domenii).



NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, Actualizate 2016
Art 17 (1) s) ia toate masurile pentru aducerea la starea dinaintea producerii evenimentului a zonei in care se efectueaza reparatii la partile comune, urmand ca sumele aferente reparatiilor respective sa fie suportate de toti proprietarii, proportional cu cota indiviza.

Conform articolului de mai sus, orice cost de reparare/readucere la starea de dinainte este suportat de asociatie. Problema este ca nu se clarifica daca mastile aferente fiecarei coloane de apa sunt parte comuna sau nu.

Am prezentat o baza legala...argumente pro/contra aveti? Sau interpretari?

asociatia este persoana juridica, nimeni nu poate impune ca o persoana juridica sa lucreze cu o anume firma. asa ca prima ta afirmatie (gandire) este total gresita si rupta de realitate. asociatia nu reprezinta statul roman.


referitor la articolul de lege, acela se aplica tot partilor comune. asadar, daca se intervin asupra partilor comune si se sparge podeaua de exemplu, aceea se repara, dar doar pt ca si ea face parte din partile comune, in cazul tau, este in interiorul apartamentului, astfel ca este individual, doar tu te folosesti de acea bucata, in acest caz, te priveste doar pe tine.

in cazul celor ce nu au acoperita acea zona, atunci cum ar fi ca aceia sa plateasca sa va faca voua renovari prin apartament? dar daca musai doriti, atunci faceti adunare generala si faceti hotarare de asociatie, ca acel articol de lege sa se aplice si pt cheltuielile individuale pt renovarea apartamentelor. atunci plansete sa vezi.

daca sunteti baieti faini si cu capul pe umeri, pt a evita problemele de care tot voi o sa va loviti, dupa cum am scris mai sus, lucrarea nu poate incepe daca voi ca si locatari si beneficiari, va puneti de-a curmezisu. pana nu apar toata documentatia conform careia se face acea lucrare, inclusiv devize si alte facturi, voi sa nu faceti nimic ca si lucrare.

dar asa, asociatia vostra face cum vrea si va pune sa platiti fara rost si fara nici o garantie. dar na, daca nu vreti sa-i suparati, atunci trageti si marcati banutul gros, ei nu se supara sa incaseze acel banut dupa bunul plac.

Edited by Dany_Darke, 18 June 2017 - 10:42.


#26
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

View Postbogdan181180, on 18 iunie 2017 - 08:35, said:

Asociatia are autorizatie pentru lucrarea aceea? Ma indoiesc, mai ales ca specifici ca toate deciziile au fost luate peste noapte. Apoi mai este o chestie, cine face aceste reparatii si cu ce materiale? Daca face Dorel reparatia cu tevi luate de pe la rematuri pe sestache, deja imi miroase si a excrocherie pe banii vostrii
Asociatia nu are nevoie de nici o autorizatie pentru efectuarea de lucrari ce tin de refacerea si intretinerea utilitatilor imobilului .Din contra , este obligata sa le faca altfel este pasibila de amenda .
Mai cititi si legile inainte de a va da cu presupusul .

Cu cine se va face astfel de reparatii si cu ce fel de materiale , asta se decide de catre comitetul executiv impreuna cu firma agreata pentru executia lucrarii .

View PostDany_Darke, on 18 iunie 2017 - 10:46, said:

dar asa, asociatia vostra face cum vrea si va pune sa platiti fara rost si fara nici o garantie. dar na, daca nu vreti sa-i suparati, atunci trageti si marcati banutul gros, ei nu se supara sa incaseze acel banut dupa bunul plac.
Din moment ce nu ai vazut contractul dintre parti , astea sunt doar niste simple presupuneri .

Si apropo de contract , acesta ar trebui sa fie tranparent , daca nu este afisat la avizier atunci orice proprietar este liber sa-l ceara spre consultare administratorului iar acesta este obligat sa-l prezinte .

#27
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
@Dany_Darke acele masti sunt din constructia blocului, deci fiecare apartament le are. Cu alte cuvinte sunt parte comuna, nu?

Referitor la contract, am sa verific daca exista...chiar sunt curios.

#28
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu sunt presupuneri deloc, in acel contract trebuie sa fie referire si la proiectul de instalatie conform caruia se cer banii din contract, care bani se cer in urma unui deviz facut anterior, inainte de a prelua lucrarea.

asa ca nu-mi trebuie sa vad contractul pt a sti cum trebuie facut, ca asa au facut probabil si cei de care zice initiatorul, ei nu stiu, dar nici nu intreaba, crezand ca asociatia nu ii poate fraieri, dar uite ca de fapt se intampla.

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 11:15, said:

@Dany_Darke acele masti sunt din constructia blocului, deci fiecare apartament le are. Cu alte cuvinte sunt parte comuna, nu?

ce intelegi prin termenul comun?

COMÚN, -Ă, comuni, -e, adj. 1. Care aparține mai multora sau tuturor; care privește sau interesează pe mai mulți sau pe toți; de care se folosesc mai mulți sau toți; obștesc. ◊ Drept comun = parte a dreptului care are aplicare generală (spre deosebire de dreptul care se aplică în domenii speciale).

ti se pare ca aia toti se folosesc de masca ta sau tu de alor toti ceilalti. aceea este individuala. este doar in apartamentul tau, doar tu te folosesti de ea.

comune iti sunt: casa scarii, lift daca aveti, subsolul cu tot ce presupune acesta, fatada blocului, acoperisul, subsolul, instalatia sanitara pana la apometrul individual de la apometrul de scara, uscatoare, imprejmuirea blocului cu gradinita, trotuar sau ce mai aveti. astea sunt comune, nu amenajarile interioare din apartament.

Edited by Dany_Darke, 18 June 2017 - 11:22.


#29
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Masca este in apartament , deci nu este parte comuna . Daca e sa o luam asa , tot interiorul apartamentului este din constructia blocului !!!!!!!  Asta inseamna ca e parte comuna ?
Se considera parti comune tevile , coloanele verticale . Teava orizontala este considerata parte individuala .

Edited by ndor, 18 June 2017 - 11:41.


#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

View Postclaudiu1, on 18 iunie 2017 - 09:04, said:

Daca esti din Bucuresti trage administratorul de maneca si spune-i pe programul "A DOUA ȚEAVĂ" http://www.apanovabu...-doua-eav-2017/ , prin care asociatiile de locatari suporta numai 5% din costul lucrarii.
Problema este ca se refera numai la coloanele de apa rece si canalizare, care tin de Apa Nova, cele de apa calda (si termoficare) sunt la RADET.
Macar ai citit ce scrie acolo in programul ala ?  Termenul limita de depunere a proiectelor - 05.06.2017 !!
Ca sa nu mai zic de toate celelalte criterii , daca le indeplinesc sau nu .

#31
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Repet, ca sa ma fac inteles - nu urmaresc ceva anume cu acest subiect...este mai mult decat evident ca pentru a pastra armonia in colectivul blocului, trebuie sa joc dupa regulile lor, dar:

NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, Actualizate 2016
Art 17 (1) s) ia toate masurile pentru aducerea la starea dinaintea producerii evenimentului a zonei in care se efectueaza reparatii la partile comune, urmand ca sumele aferente reparatiilor respective sa fie suportate de toti proprietarii, proportional cu cota indiviza.


Poate anii mei de scoala nu sunt suficienti ca sa inteleg textul de mai sus - dar acolo vad ca e scris negru pe alt ca asociatia ia toate masurile pentru aducerea la starea dinaintea producerii evenimentului a zonei in care se efectueaza reparatii.
Cu alte cuvinte, ei efectueaza reparatii la coloanele de apa calda si apa rece.
Acestea se afla in interiorul apartamentelor si sunt in interiorul unor masti din constructia blocului - deci nu am facut eu contractie din rigips ca sa "arate mai bine" in apartament.
Ei demoneaza/sparg/etc aceste masti ca sa efectueze lucrarile la partile comune.
Conform normei de mai sus, asociatia trebuie sa aduca la starea dinainte a zonei unde au lucrat - deci trebuie sa refaca acele masti.
Eu asa inteleg din textul normei metodologige de aplicare a legii.

Da, masca imi apartine si este parte individuala, dar ca sa repare partea comuna, asociatia o strica - de ce sunt eu obligat sa o repar pe cheltuiala mea?

Sau inca o data inteleg gresit o lege care este destul de clara....?

L.E.: apartamentul este debransat de la incalzirea centrala. Eu am decis sa imbrac tevile cu o masca din rigips. Daca asociatia decide schimbarea tevilor, demontarea si refacerea acelei masti intra in atributia mea avand in vedere ca blocul nu a fost prevazut cu asa ceva. Aici asa vad corect si normal. Dar daca de exemplu cand se vor taia tevile cu flexul (ma gandesc ca asa se face) si muncitorii o sa imi distruca tencuiala/zugraveala din zona respectiva, vad normal ca tot asociatia sa o refaca / plateasca pentru refacere...nu?

Edited by Bellini, 18 June 2017 - 11:48.


#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cita discutie despre partea comuna , si uitati un amanunt .
1. daca nu este parte comuna, fiecare isi plateste reparatia
2. daca este parte comuna , fiecare plateste reparatia
Motivul ? daca plateste asociatia tot de la locatari ia banii !
De fapt ce inseamna " parte comuna " din ce s-a scris pina acum ?
Da Doamne sa plateasca altii din banii lor ! dar nu se poate !
.......
@ initiator / puteti cere proiect , in situatia ca sinteti mai catalici decit Papa , apoi adaugati la factura , asa , un 1000 de lei minim ...pt un desen cu trei linii .... daca vreti proiect adevarat , cred ca duce peste 500 E .

#33
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
OK, sa presupunem ca pentru masca din apartamentul tau te va despagubi asociatia .
De fapt din cine este compusa asociatia ? Din proprietarii imobilului .
Deci daca mergem mai departe cu ideea , dupa ce tu primesti banii pe ce ti-a stricat la tine in apartament , tot asa o sa trebuiasca si tu la randul tau sa platesti pentru toate celelalte apartamente din bloc prin care trec tevile.
Deci unde ajungem ?
"sa fie suportate de toti proprietarii, proportional cu cota indiviza."
Daca citesti doar ce-ti convine si cum i-ti convine din lege , nu prea ai cum sa intelegi .

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 11:45, said:

.......l. Dar daca de exemplu cand se vor taia tevile cu flexul (ma gandesc ca asa se face) si muncitorii o sa imi distruca tencuiala/zugraveala din zona respectiva, vad normal ca tot asociatia sa o refaca / plateasca pentru refacere...nu?
Nu , nu este normal . E santier ,lucrare de santier , nu se poate lucra in mediu " steril " . Evident ca nici aia nu se pun pe distrus , dar ce se distruge , paguba clientului .

Edited by 86-APP, 18 June 2017 - 11:55.


#35
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Vad ca fiecare e cu pros & cons, dar nu am vazut o baza legala in nici un raspuns...ca pana la urma asta m-a interesat de la inceput.
Eu personal imi doresc sa evoluam ca natie...dar cu atitudinea multora care au raspuns, cred ca regresam.
Vedeti si cum e in alte tari cu astfel de situatii - vine firma, vede ce ai in apartament si se face deviz pentru fiecare apartament in parte in functie de complexitatea lucrarii. Avand in vedere ca in majoritatea asociatiilor banii de reparatii provin de la proprietari (nu chirii sau altele), fiecare ar trebui sa isi plateasca partea lui in functie de deviz...

Nu cred ca voi primi un raspuns concret, asa ca rog un moderator sa inchida.

Merci de timpul acordat.

#36
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Tu nu vrei sa intelegi anumite lucruri.
Costul se suporta pe cota parte indiviza.
Apartamentul tau a avut din fabricatie o alta masca care detinea garantat 2 guri de vizitare.
Acea masca tu ai modificat-o si in situatia actuala pentru a se putea efectua lucrarile o sa fie nevoie de spargeri pe care vrei ca asociatia sa le suporte.
Tevile sunt comune, masca e a ta.
Din textul legal de care te agati rezulta fara echivoc ca se suporta de asociatie doar refacerea partilor comune, cele individuale le suporta fiecare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate