Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Solicitare ajutor Asociatie Proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Buna dimineata,
Asociatia de Proprietari a hotarat ca toate coloanele de apa calda, respectiv apa rece din bloc trebuie schimbate.
Peste 1 zi incep lucrarile la o serie de 8 apartamente (cate 3 coloane), urmand ca dupa terminarea lor sa se inceapa lucrarile la o alta serie de 8 apartamente (din care face parte apartamentul proprietare personala).
Asociatia de Proprietari a anuntat ca toate costurile pentru inlocuirea colonelor vor fi suportate din fondurile adunate in decursul ultimilor ani.

Problema din punctul meu de vedere este ca:
Asociatia de Proprietari nu a anuntat in prealabil cum se vor efectua aceste lucrari, si anume ce/cum se sparge in fiecare apartament.
Mai mult de atat, eu tocmai am terminat o renovare totala a apartamentului in care evident am investit o suma considerabila si nu imi doresc sa "redeschid" santierul....
Cu alte cuvinte, ma intereseaza daca Asociatia de Proprietari este obligata sa achite exclusiv costul de inlocuire al coloanelor (avand in vedere ca sunt parte comuna) sau si costul de reconstruire al scafelor/mastilor care acopera coloanele?
Mastile sunt placare cu fainata, care evident o sa fie distrusa....ma indoiesc ca se poate lucra printr-o gura de vizitare de 20 x 40 cm.....

Multumesc anticipat,

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
sa nu cumva sa intrebi administratorul asociatiei, mai bine astepti sa-ti spuna cineva pe forum.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Hotararea a fost luata intr-o sedinta, nu ai participat la ea ? Aveai ocazia sa pui aceste intrebari.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 07:15, said:

Cu alte cuvinte, ma intereseaza daca Asociatia de Proprietari este obligata sa achite exclusiv costul de inlocuire al coloanelor (avand in vedere ca sunt parte comuna) sau si costul de reconstruire al scafelor/mastilor care acopera coloanele?

Nu, nu este obligata, iti vei face singur, din nou reparatiile pe cheltuiala proprie. Dar vei avea parte de coloane noi...nu te comporta ca un pensionar chetros...
Scoate banutzul....

Edited by rosix, 18 June 2017 - 07:36.


#5
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016

View Postcorinadaniela, on 18 iunie 2017 - 07:29, said:

Hotararea a fost luata intr-o sedinta, nu ai participat la ea ? Aveai ocazia sa pui aceste intrebari.

Nu eram proprietar la momentul sedintei...astfel nu am participat.

View Postrosix, on 18 iunie 2017 - 07:35, said:

Nu, nu este obligata, iti vei face singur, din nou reparatiile pe cheltuiala proprie. Dar vei avea parte de coloane noi...nu te comporta ca un pensionar chetros...
Scoate banutzul....
Asa cum am scris, am investit multi bani in renovare, asa ca nu e vorba de inca 500 de ron reparatia...e vorba de ideea in sine. Drepturi si obligatii daca cunosti acest concept. Pe principiul tau, poti plati si 7 lei pe un litru de benzina...ca deh...o sa ai benzina asa ca nu fii chitros....nu?

L.E.: Am anuntat ca urmeaza sa renovez si am intrebat daca asociatia suporta costurile de inlocuire a coloanelor de apa avand in vedere ca oricum renovez. Raspunsul a fost de genul: "da ce crezi dom'ne...ca iti inlocuim tie conductele?" - asta a fost acum 60 de zile....

Edited by Bellini, 18 June 2017 - 07:49.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Acum depinde si de felul cum sunt asezate tevile. Si la mine s-au schimbat tevile in urma cu 3 ani, s-au pus din plastic pt apa calda, apa rece. I-am rugat pe meseriasi sa lucreze cu atentie, i-am si stimulat material si au facut treaba buna. Atentie, mie mi s-au inlocuit vechile robinete metalice (aveau vreo 4-5 ani, erau depuneri pe ele, le-am aruncat) cu unele din plastic. Dupa un an mi s-au inlocuit apometrele, unul din bucatarie nu inchidea apa si a trebuit sa-l inlocuiesc. Am inlocuit ambele robinete cu unele metalice. Te sfatuiesc sa pui metalice, chiar daca le platesti in plus.

#7
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016

View Postaltuser09, on 18 iunie 2017 - 07:49, said:

Acum depinde si de felul cum sunt asezate tevile. Si la mine s-au schimbat tevile in urma cu 3 ani, s-au pus din plastic pt apa calda, apa rece. I-am rugat pe meseriasi sa lucreze cu atentie, i-am si stimulat material si au facut treaba buna. Atentie, mie mi s-au inlocuit vechile robinete metalice (aveau vreo 4-5 ani, erau depuneri pe ele, le-am aruncat) cu unele din plastic. Dupa un an mi s-au inlocuit apometrele, unul din bucatarie nu inchidea apa si a trebuit sa-l inlocuiesc. Am inlocuit ambele robinete cu unele metalice. Te sfatuiesc sa pui metalice, chiar daca le platesti in plus.

Lucrat cu atentie inseamna ca au putut sa faca lucrarea utilizand doar gurile de vizitare? Evident, nu ma deranjeaza sa mai fac o "gura de vizitare" in rigips  langa tavan atata timp cat nu imi afecteaza faianta...de fapt asta e cea mai mare problema.
Cat despre robineti, am folosit Valrom in toata casa...asa ca nu voi face rabat nici de data aceasta.

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postcorinadaniela, on 18 iunie 2017 - 07:29, said:

Hotararea a fost luata intr-o sedinta, nu ai participat la ea ? Aveai ocazia sa pui aceste intrebari.
Ma terminati cu sedintele... nu exista asa ceva la 99% din asociatiile de proprietari.
Deciziile se iau pe prietenie, adica vine "seful de scara" sau un vecin oarecare care e prieten cu presedintele/administratorul si ii spune ca in iulie are fata nunta si trebuie zugravit blocul sa fie frumos cand are fata nunta, si a doua zi "decizia" e luata. Asa functioneaza treburile in practica, tu ca proprietar esti pus in fata faptului implinit.
Doar atunci cand voi ca vecini vreti ceva sunati din usa in usa si va intalniti in casa scarii sa dezbateti un subiect anume si apoi ajungeti la o concluzie si bateti cu pumnul in masa la asociatie, care cauta tot felul de motive sa nu se faca, ca nu vine propunerea de la prietenii lor. Iar chestia asta cu mobilizatul intern se intampla foarte rar.

Edited by samebo, 18 June 2017 - 08:15.


#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Asta este riscul de a convietui in condominium (is a building complex containing a number of individually owned apartments with shared facilities. By owning an apartment in a condominium, a person has access to the common facilities.), trebuie sa accepti niste reguli.
Asociatia plateste din banii comuni numai partile comune, adica acele coloane, eventual o suma fixa pentru fiecare apartament pentru finisaje. Ce este in interiorul apartamentului este problema proprietarului respectiv (unii au sau nu faianta, care si ea poate costa 10 lei sau 100 lei mp). Poti refuza sa deschizi usa cand incep lucrarile, caz in care nu se vor schimba coloanele in dreptul tau, dar sa nu ai pretentia ulterior la oarece despagubiri in caz de inundatii, care oricum vor costa mai mult decat faianta de la nise.

#10
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Cred ca daca asociatia s-ar apuca sa renoveze fiecare baie si bucatarie prin care trece coloana... nu v-ar ajunge fondul respectiv.

Sunt asa de multe materiale folosite si metode de mai bine te duci frumos la asociatie.
Asta cu inlocuit coloanele este o chestie buna care a fost transformata in ceva mizerabil, inlocuiesc tevile montate pe vremea lui Ceausesc cu alte chinezari ieftine care nu rezista nici macar cat alea vechi.
Ar trebui sa te intereseze mai multe ce materiale se folosesc.
Urmaream si la cel cu interfonul, tot subiect despre asociatie proprietari, o alta mizerie si cu interfoanele alea.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt acele schimbari si considerabile cheltuieli sigur s-a facut o sedinta sau chiar 2. dar cum bine se stie, vin 2-3 si apoi cei ce nu participa tipa ca nu le-a zis nimeni nimic si ei nu sunt de acord cu orice s-a discutat acolo. asta vad lunar, asa ca nu ma mira cum se pune problema.

schimbarea coloanelor este in beneficiul vostru, pt ca in loc sa platiti zeci de lei pierderi sau mii de lei pagube cand se sparge si inunda prin bloc, platiti doar niste masti de cativa zeci de lei si aia e.

nu poti veni cu replica:

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 07:15, said:

Problema din punctul meu de vedere este ca:
Asociatia de Proprietari nu a anuntat in prealabil cum se vor efectua aceste lucrari, si anume ce/cum se sparge in fiecare apartament.

atata vreme cat tu de fapt

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 07:47, said:

Nu eram proprietar la momentul sedintei...astfel nu am participat.

dar asta nu te scuteste sa vb deschis cu oamenii si sa intrebi detaliile. dar un alt aspect ma nedumireste pe mine.

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 07:47, said:

L.E.: Am anuntat ca urmeaza sa renovez si am intrebat daca asociatia suporta costurile de inlocuire a coloanelor de apa avand in vedere ca oricum renovez. Raspunsul a fost de genul: "da ce crezi dom'ne...ca iti inlocuim tie conductele?" - asta a fost acum 60 de zile....

deci stiai de fapt de cu 2 luni in urma ca se lucreaza. dar ... daca ei vin cu replica ca nu-ti inlocuiesc conductele, nu cumva voi de fapt schimbati doar la subsol conductele si apoi se inteapa in coloanele verticale?

tu ce ai discutat cu asociatia de fapt? ca nu prea bat postarile tale, nu se leaga.

#12
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
@Dany_Darke La subsol au fost deja schimbate iar acum se schimba coloanele, iar acum se schimba coloanele din subsol pana la ultimul etaj, etapizat.
Repet - am anuntat ca renovez si m-am oferit sa schimb coloanele in dreptul apartamentului...dar asta implica lucrare si la apartamentul de deasupra si la cel de sub mine...evident, administratia a refuzat sa se implice. Iar acum dupa 2 luni anuntul ca se schimba coloanele.

De discutat cu presedintele, am discutat - iar raspunsul a fost...nu stiu daca doar se trag noi coloane sau se si elimina cele vechi...o sa vedem. Nu stiu daca trebuie demontata toata masca sau se lucreaza pe gura de vizitare. Foarte multe "nu stiu" desi el e cel care a contractat lucrarea.

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
La ce etaj locuiesti?
Coloana de apa trece printr-un camin de langa grupurile sanitare si are doua "intrari" una prin baie si alta prin hol sau camera alaturata (bucatarie/dormitor)?
Daca are doua intrari te sfatuiesc sa dai gaura pe unde nu ai faianta pusa, se va repara mai rapid si usor.

Eu de exemplu cand am renovat am spart in hol, am facut o gaura aprox 50/50 jos si mi-am tras teava separata din subsol, sunt singur pe coloana mea... daca restu vor sa inlocuie, treaba lor, eu nu am treaba cu ei. Am facut alegerea asta tocmai pentru ca m-am gandit ca daca se vor trezi cretinii voi fi fortat sa imi fac iar santier acolo, ca altfel raman neconectat la apa. Asa ca acum am propria coloana.

View PostBellini, on 18 iunie 2017 - 08:03, said:

De discutat cu presedintele, am discutat - iar raspunsul a fost...nu stiu daca doar se trag noi coloane sau se si elimina cele vechi...o sa vedem. Nu stiu daca trebuie demontata toata masca sau se lucreaza pe gura de vizitare. Foarte multe "nu stiu" desi el e cel care a contractat lucrarea.
In mod normal se lucreaza prin gura de vizitare, nu se sparge tot peretele, asta at fi prea aiurea, dar nu m-ar mira de la analfabetii ce detin firmele de tipul asta si care au angajati si mai analfabeti. Vezi sa alegeti o firma mai mare, mai pro, nu o firma prietena cu presedintele facuta ieri special pentru contractul asta Posted Image

Edited by samebo, 18 June 2017 - 08:16.


#14
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Depinde ce materiale aleg, tevile se introduc pe la subsol sau pe la ultimul etaj ca au masca jos si loc de intrare.
Asa se procedeaza si cu cele de gaze, cel putin asa se proceda... ca le-au mutat pe scara.

Edited by Lenevo, 18 June 2017 - 08:09.


#15
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Presupunind ca nefiind de acord cu "deranjul" conductele aferente nu o sa se mai schimbe ! Cind cele vechi vor crapa(peste 2 luni- 1 an) si se v-a inunda o parte din apartamentele de pe palier, cine crezi ca va suporta daunele ? Odata intrat in comunitate te aliniezi regulilor comunitatii !

#16
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016

View Postiuliean50, on 18 iunie 2017 - 08:09, said:

Presupunind ca nefiind de acord cu "deranjul" conductele aferente nu o sa se mai schimbe ! Cind cele vechi vor crapa(peste 2 luni- 1 an) si se v-a inunda o parte din apartamentele de pe palier, cine crezi ca va suporta daunele ? Odata intrat in comunitate te aliniezi regulilor comunitatii !
Raspunsul tau nu are nici o legatura cu postarea mea....nu am spus ca nu sunt de acord...te rog reciteste postarea mea.

View PostLenevo, on 18 iunie 2017 - 08:09, said:

Depinde ce materiale aleg, tevile se introduc pe la subsol sau pe la ultimul etaj ca au masca jos si loc de intrare.
Asa se procedeaza si cu cele de gaze, cel putin asa se proceda... ca le-au mutat pe scara.
PPR este materialul ales.
Eu vad normal ca informatiile sa fie afisate - de genul: facem lucrarea cu SC XX SRL, costa yy. Dureaza atata, se lucreaza asa, etc etc. Adica o informare clara. Pana acum toate intrebarile mele au primit raspuns de genul "nu stiu", "o sa vedem"....

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@Bellini

Tu, de fapt, stii raspunsurile la intrebarile pe care le-ai pus. Asociatia se ocupa doar de tzevi, restul lucrarilor si le face fiecare. Nu exista o informare si o transparenta in nicio Asociatie. Daca s-ar afisa ceva pe usa de la intrare, in mod sigur, s-ar trezi 3-4 pensionari sa comenteze ca stiu ei ca se putea si mai ieftin, ca presedintele fura cot la cot cu contabila si altele similare.

#18
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Asociatia are autorizatie pentru lucrarea aceea? Ma indoiesc, mai ales ca specifici ca toate deciziile au fost luate peste noapte. Apoi mai este o chestie, cine face aceste reparatii si cu ce materiale? Daca face Dorel reparatia cu tevi luate de pe la rematuri pe sestache, deja imi miroase si a excrocherie pe banii vostrii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate