Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gresie vs placi beton (pavaj) pe trotuar

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Intentionez sa-mi "plachez" trotuarele si fata casei.
Am de ales intre Gresie (ceea ce am pus pe terasa acoperita) si placi de beton.(pavaj)

Am o mare dilema deoarece "am tot auzit" ca gresia are multe probleme si se "face praf" dupa 1 an 2 etc.

Folosesc adeziv de gresie de exterior de la Hornbach.(ca sa nu existe neintelegeri).

Merita sa pun gresie sau o sa patesc necazuri?
Daca mi se sparge 1, 2 placi pe an nu cred ca e o problema.. doar nu un rand intreg.

Ce sfaturi exista in acest sens?
Razvan

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daca e pusa bine nu apar probleme,
problema e ca nu gasesti un mester care sa o puna bine.

-curatat bine betonul de baza,
-amorsa,
-adeziv reistent la inghet,
-acorerire 100% si umplere rosturi cu adeziv la placare,
-chituire rosturi,
-panta astfel incat sa nu balteasca apa pe gresie sau pe la colturi.
-materiale bune.

ideea este ca daca ramane vreun gol in ala se strange apa iar la inghet-desghet se sparge

Edited by arg, 15 June 2017 - 15:12.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
La gresie risti sa se desprinda dupa prima iarna, deoarece apa care se infiltreaza inghiata si dezlipeste gresia. Recomand pavele puse pe nisip, permite sa se dilate cand inghiata.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbaribalu, on 15 iunie 2017 - 15:11, said:

La gresie risti sa se desprinda dupa prima iarna, deoarece apa care se infiltreaza inghiata si dezlipeste gresia. Recomand pavele puse pe nisip, permite sa se dilate cand inghiata.
dar pavele bune care nu se macina dupa primul an.

#5
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 15:08, said:

daca e pusa bine nu apar probleme,
problema e ca nu gasesti un mester care sa o puna bine.

-curatat bine betonul de baza,
-amorsa,
-adeziv reistent la inghet,
-acorerire 100% si umplere rosturi cu adeziv la placare,
-chituire rosturi,
-panta astfel incat sa nu balteasca apa pe gresie sau pe la colturi.
-materiale bune.

ideea este ca daca ramane vreun gol in ala se strange apa iar la inghet-desghet se sparge

amorsa? pe beton ?
am mai auzit aceasta chestie cu umplerea golurilor... deci mi s-a mai spus ca asta e secretul... sau ca de acolo poate proveni o eventuala problema.

dpdvt daca inteleg bine procesul tehnologic ar fi asa ...
1. se da cu adeziv pe beton si se formeaza santurile cu gletiera cu dinti.
2. se pune placa
3. se niveleaza placa (aliniere etc).
4. se baga cu spaclu adeziv pe toate laturile astfel incat sa nu ramana goluri intre placi.

la sfarsit se baga chit de rosturi. (pana in prasele).

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
chiar dupa ce e curatar foarte bine betonul ala e plin de praf si de alte chestii, amorsa aia asigura o priza mai buna pe betonul de baza a adezivului, si se placheaza cat betonul este inca umed (nu ud) de la amorsa...

View PostroPopa, on 15 iunie 2017 - 15:21, said:

1. se da cu adeziv pe beton si se formeaza santurile cu gletiera cu dinti.
2. se pune placa
3. se niveleaza placa (aliniere etc).
4. se baga cu spaclu adeziv pe toate laturile astfel incat sa nu ramana goluri intre placi.
la sfarsit se baga chit de rosturi. (pana in prasele).
asa se pune faianta in interior,

pentru exterior trebuie acoperire 100%, eu am obtinut asta asezand adeziv pe beton ca pe glet si cu o "mamaliga" in mijlocul placii, cand am apasat si nivelat placa a iesit adeziv pe toate partile si a umplut rosturile, am curatat surplusul si am trecut la placa urmatoare,

Edited by arg, 15 June 2017 - 15:29.


#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu va face priza bine pe beton, se va desprinde cu tot cu CM.O poti pune 100%, tot va sari.Am pus eu dupa 6 luni(termen maxim), nu a mai facut priza desi am spalat cu aspersor puternic.Pusa cu Cm 17, 100%, degeaba, tot sare cu CM-ul pe placa.Pune pavele mai bune si 30 de ani nu vei avea probleme.

Edited by ionutz_joe2009, 15 June 2017 - 15:49.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
arg, iti dai seama ca el probabil are de pus un numar mare de placi si e suficient ca la cateva sa-i ramana niste goluri dedesubt in care sa ajunga apa si sa inghete ca sa-i frece tot aspectul curtii. in plus cred ca un meserias cand aude ce vrei de la el ori fuge ori iti cere cat nu face.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Fane
asa pui un beton amprentat cu garantie si zici Doamne, ajuta!

View Postionutz_joe2009, on 15 iunie 2017 - 15:34, said:

Nu va face priza bine pe beton, ...
la tine mesterul a pus prea multa apa adeziv si a ramas in masa lui.... a pus mai multa decat avea nevoie,
ca de, sa fie moale adezivul sa se intinda mai bine si a dat-o 'n extrema cealalta....

Edited by arg, 15 June 2017 - 15:56.


#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu se pune gresie afara pe langa casa si curte, exclus. Poate tine si 5 ani fara probleme, dar e o chestiune de timp pana crapa din diverse motive, scapi ceva pe ea, o lovesti cu lopata la deszapezit, se mananca chitul pe undeva si intra apa. Apoi incet incet se strica. Nu mai zic ca orice gresie ai pune, niciodata nu o sa tina la jeg ca un pavaj de beton. Una e sa pui un balcon sau o scara la intrare si alta e sa pui pe trotuare, terasa, etc.

Edited by filipxxx, 15 June 2017 - 15:58.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
oi avea eu conceptii mai invechite, dar mi se pare un pic cam mult sa pui gresie in curte. eu am folosit pavele, acu un an le-am scos pe cele vechi si am pus altele, ca s-au facut modificari in curte, s-a sapat pe sub ele si s-au lasat, dar pavelele erau in stare ok, nu s-a crapat / sfaramat nici una dupa aproape 15 ani si erau facute la o firma dintr-un sat apropiat, nu stiu cat respectau aia retetele si procesul tehnologic. o chestie care mi-a atras atentia in ultima vreme e asta, pt o amenajare mai rustica a curtii.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
conteaza sa fie bine facut betonul: balast spalat, curba granulometrica corecta, sufiecient de mult ciment (peste 300kg/mc), raport apa-ciment corect, timpi se amestec si punere in opera optimi...
@Fane
daca sunt bine facute nu tin ani ci zeci de ani poate chiar sute..
betoanele speciale se intaresc si dupa sute de ani... pe masura ce reactia de hidratare progreseaza lent in masa betonului....

betoanele rutiere au in compozite zgura de furnal si alte minunatii de rezista practic la orice, dar dorel face economie la ciment si pune multa apa sa invata repede morisca...

eu in curte am facut placi din beton (balast nespalat dar cu mult ciment ~350kg/mc) turnate cu cofraje din lemn si periate fin (in us am vazut ca le perie cu o carpa umeda si ies super) dupa 20ani nu sa corodat si exfoliat nimic la placile alea.

Edited by arg, 15 June 2017 - 16:38.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pai asta ziceam si eu, la mine au rezistat onorabil si cred ca rezistau in continuare daca nu faceam modificarile in curte si nici macar nu cred ca si-au batut capul foarte tare cei care le-au facut. ma gandesc ca cele care se gasesc acu in comert sunt lucrate mai ingrijit. si imi par si mai ok pt aspectul curtii decat gresia, care-mi pare o exagerare.

#14
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mie mi-a sarit(mai bine spus umflat)  pe o alee principala.Pe aleile facute  pe langa casa(au rol si ca protectie fundatie) nu a sarit si nici nu suna a gol inca.Are 4 ani gresia.Sunt 2 diferente:

1- aleile de pe langa casa au fost turnate cu echipa cu care am facut casa si am pus si gresia, a iesit mai bine betonul, au lucrat mai bine, au stiut inclusiv sa-i dea/traga suprafata mai buna pt priza

2- betonul a fost turnat cu mai putin de 6 luni inainte de aplicarea gresiei.

Am tras o concluzie.Cu gresia pusa pe afara nu-i de joaca, daca nu se respecta indicatiile in totalitate, sare cu siguranta.E periculoasa, trebuie analizata macar suprafata betonului ala

Mi-au recomandat pavele, m-au atentionat ca nu garanteaza gresia.Eu, fara sapa proaspata, nu voi mai pune gresie la exterior, am luat deja frica.Mai bine spus , sunt patit.Sunt placi mari de pavaj, sunt frumoase, daca-s puse bine vor fi frumoase cu siguranta.E prea mare riscul la gresie.



#15
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
eu as pune pavele vibropresate de calitate, ceva Semmelrock.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chestiunea este simpla . Gresia este o solutie buna , dar nu pentru expunere in zone cu posibile socur , actiuni mecanice , etc. MErge pe o terasa , unde mul vne sa se relaxeze s nu tropoteste cu plachiuri , dar expusa permanent la intemperii , la carat , apasat , cazut obiecte grele ...si altele ...nu rezista. Orice gresie pe care cade ceva greu si ascutit se sparge . O pavela solida nu are aceasta problema. Deasemenea , prinderea fixa este o solutie neinspirata pentru locuri expuse intemperiilor . Pavelele  sunt semi-mobile. Sunt pe pat de nisip , permit unele dilatatii fara a se sparge , in cazul in care unele se deterioreaza pot fi inlocuite facil doar acelea . Eu am mers pe pavele .

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 15:13, said:

dar pavele bune care nu se macina dupa primul an.
In nici un caz nu din cele "cu luciu", care se macina in timp. Daca vrei, iti pun si poze, eu m-am luat dupa nevasta si-ti pot arata urmarile.

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ceva ok ar fi betonul spalat !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate