Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Raport record pensionari - angajati!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#307
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostM4V3RiCk_, on 27 iunie 2017 - 17:55, said:

Sper ca e un pamflet.
In UK iti recunosc un deget mijlociu. Been there, done that.
Sunt multi pe care-i stiu, care si-au echivalat acolo diplomele (medicina, inginerie, invatamant) si lucreaza pe pozitiile respective. Daca nu-si recunosteau diplomele nu-si puteau gasi joburi din alea...

#308
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postmoscow, on 29 iunie 2017 - 06:25, said:

Nu dar sunt nenumărate cazuri când se fac licitații si se constată faptul că valoare produsului nu are nici o treabă cu prețul. Sau produsul este câștigat de o anumită firmă de partid. Sau calitatea serviciilor oferite de firmele de partid lasă de dorit dar câștigă in continuare licitații cu aceiași administrație. Sau o firmă de partid care este abonata la contracte cu admin locală, intră subit în faliment după ce a încasat banii în anticip. Cum am mai spus, exemple sunt nenumărate, dna local nu funcționează. Vine curtea de conturi anual și face un raport cât romanele lui rebreanu cu neregulile descoperite dar și vizibile cu ochiul liber. Nu trebuie să fii expert când această capusare nu are limite dar astea sunt alte discutii. Cred că modelul eu pt a evita dezastrul este cel din australia. Dar la cim văd că procedează liderii, ne paște haosul iar România e atât de fragilă încât nu e in stare să se țină singură pe picioare. Mereu trăim din firmituri și suntem sapati din interior tot de noi ,uneori cu mici ajutoare externe de care oricum nu ar fi fost nevoie.
Da exemple , nu manca spanac. Tu realizezi ce tampenii spui? Daca este licitatie deschisa, cum de mai pui in discutie pretul?
Vorbesti din povesti auzite. Habar nu ai ce spui. Pai curtea de conturi este obligata sa sesizeze prchetul daca constata infractiuni.

#309
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostM4V3RiCk_, on 27 iunie 2017 - 17:55, said:

Sincer nu mai cunosc pe nimeni (chiar si in Bucuresti) sa aiba sub 30 de ani si sa mai doreasca sa munceasca in Romania.



La munca ce fel de colegi ai? toti peste 30 de ani?

View Postflovio, on 28 iunie 2017 - 23:38, said:

Eu am avut venit de peste 2000 de euro la pensionare. Pensia este si mai mare. Ai vazut ca se poate Posted Image

La 45 de ani sa iesi la pensie de la Ochiu' si Timpanu', dupa 20 de ani in slujba patriei, nu e de colo Posted Image

Edited by marius.bunu, 29 June 2017 - 09:58.


#310
moscow

moscow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 26.01.2014

View Postflovio, on 29 iunie 2017 - 09:02, said:

Da exemple , nu manca spanac. Tu realizezi ce tampenii spui? Daca este licitatie deschisa, cum de mai pui in discutie pretul?
Vorbesti din povesti auzite. Habar nu ai ce spui. Pai curtea de conturi este obligata sa sesizeze prchetul daca constata infractiuni.
Ca sa divagam de la subiect, o primarie a organizat o licitație pentru a transmite în direct ședințele cl in direct. Avantaj era ,,cel mai mic preț". Totul bine și frumos , s-au inscris 3 televiziuni și .... pauză. În loc să se afle in termenul stabilit câștigătorul, rezultatul s-a tot amânat până când s-a ,,găsit" o mică neregulă în caietul de sarcini. Deci firma cu cel mai mic preț nu era cea care trebuia asa că licitația s-a reluat și a castigat cine trebuia. Acum justiția oarbă caută în stilul caracteristic vinovatul. Dar cum toată lumea își dădea cu părerea ca x va câștiga și chiar a castigat pentru că e de la partidul care trebuie, are condamnări și dosare pe rol . Ăsta e un mic exemplu dintr-un oraș distrus de mafia gulerelor albe și dacă vrei să afli întâmplarea și să tragi dumneata o concluzie , poți afla cu google.

#311
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostKarhu, on 29 iunie 2017 - 06:42, said:

Sunt multi pe care-i stiu, care si-au echivalat acolo diplomele (medicina, inginerie, invatamant) si lucreaza pe pozitiile respective. Daca nu-si recunosteau diplomele nu-si puteau gasi joburi din alea...

Vara-mea si-a echivalat studiile acolo-e medic-dar a dat examene vreo 2 ani.

Asta acum ceva vreme.

Nici in Romania nu poti practica medicina cu facultatea din Ouagadogou.

#312
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmarius.bunu, on 29 iunie 2017 - 15:23, said:

Vara-mea si-a echivalat studiile acolo-e medic-dar a dat examene vreo 2 ani.
Asta acum ceva vreme.
Daca ''ceva vreme'' e inainte de aderarea Ro la UE (2007) e de inteles.

View Postmarius.bunu, on 29 iunie 2017 - 15:23, said:

Nici in Romania nu poti practica medicina cu facultatea din Ouagadogou.
Clar, de vreme ce Ouagadogou nu e in UE.

#313
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postmoscow, on 29 iunie 2017 - 14:58, said:

Ca sa divagam de la subiect, o primarie a organizat o licitație pentru a transmite în direct ședințele cl in direct. Avantaj era ,,cel mai mic preț". Totul bine și frumos , s-au inscris 3 televiziuni și .... pauză. În loc să se afle in termenul stabilit câștigătorul, rezultatul s-a tot amânat până când s-a ,,găsit" o mică neregulă în caietul de sarcini. Deci firma cu cel mai mic preț nu era cea care trebuia asa că licitația s-a reluat și a castigat cine trebuia. Acum justiția oarbă caută în stilul caracteristic vinovatul. Dar cum toată lumea își dădea cu părerea ca x va câștiga și chiar a castigat pentru că e de la partidul care trebuie, are condamnări și dosare pe rol . Ăsta e un mic exemplu dintr-un oraș distrus de mafia gulerelor albe și dacă vrei să afli întâmplarea și să tragi dumneata o concluzie , poți afla cu google.
Mai, omule. Vorbesti ca o precupeata. Cine a "gasit" neregula? Unul dintre ofertantanti? In ce consta neregula? Cine a decis reluarea procedurii? Agentia aia cu achizitiile publice ( nu stiu cum ii mai zice acum)? Foarte bine, ca s-a reluat licitatia in conditii de corectitudine. Daca s-a reluat, tot cel mai mic pret a castigat, nu? Ca iai spus singur ca buba a fost la caietul de sarcini nu la vreuna din oferte.
In plus, daca o firma se considera afectata are cai de contestare, inclusiv in instanta. Important este sa aiba dreptate. Cand criteriul de atribuire este pretul cel mai mic este simplu. Important este sa te califici. Poti vorbi de subiectivitte cand se noteaza anumite cerinte.


Atentie la exprimare. Acorda respect celorlalti din discutie. Daca nu, cauta alt forum.

Edited by Rosebud09, 29 June 2017 - 20:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate