Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Preamplif pt. doze de Pick-up

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Am un Pick-up Ziphona facut de Romani dar shasiul Germany si foloseste doza marca CS.
Am inteles ca este o doza capacitiva (cred), are nevoie de preamplif cu corectie RIAA?
Are careva schema de preamplif pt. doze capacitive?

#2
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Tipul de doza este CS 29, made in DDR, are careva macar caracteristicile tehnice?

#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu cred mai degraba ca e piezoelectrica sau in cel mai bun caz cu electret. Dozele capacitive sunt pentru aplicatii profesionale, eu personal n-am vazut niciodata. Doar am citit de ele si stiu ca se remarca prin faptul ca au nevoie de o tensiune continua de alimentare la borne pt a putea functiona.
Din cate stiu, toate dozele au caracteristica neliniara si au nevoie de corectii la nivel de preamplificator.

Edited by bchendran, 14 February 2006 - 15:52.


#4
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Pai ideea e sa folosesti un amplificator de doza magnetica avand o adaptare cu tranzistor fet :)

#5
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Cunosc caracteristica la dozele magnetice, dar la cele cu cristal, electret, sau capacitive nu.
Toate schemele care sunt facute pt doze magnetice au corectie RIAA, corectie care am vazut ca lipseste de-la celelalte preamplifuri pt doze. Oare sa nu conteze?
Ma interesaza corectia si caracteristica pentru ca este clar ca voi folosi OpAmp cu FET la intrare!

#6
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Toate dozele respecta caracteristica RIAA care este un standard international. Diferenta este ca doza piezo da semnal de vreo 100X mai mare decit doza magnetica MM si de 500X mai mare decit MC.

Don Mario

#7
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Ok Multzam tuturor !!!
Chiar daca nu am gasit caracteristica dozelor piezoelectrice (ceramice)
am gasit un articol in care scrie ca indiferent de doza tre RIAA

Merci ciombe

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate