Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Presales consultant in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Am o intrebare referitoare la pozitia de presales consultant intr-o companie:ce presupune aceasta pozitie si care sunt salariile pentru un astfel de job?

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
In mod normal: stai pe drumuri/bati la usi/suni/ cauti pe net sa strangi lead-uri (posibili clienti)

Cel mai probabil este un call-center care spameaza telefoanele oamenilor si vei fi injurat constant. Salariu jenant... sunt alti 200 fomisti la usa care iti vor "jobul"

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Cred ca este troll.

#4
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
presales sună ca un cuvânt rromesc.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015
Poate e vorba sa tina conferinte?...

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
hai sa vedem cum isi dau colegii forumisti cu parerea pana cand se apropie cineva macar marginal de adevar.
@Initiator, pune si tu descrierea job-ului si citeste cu atentie ce scrie acolo. Iti vei face macar o idee.

#7
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
https://en.wikipedia.org/wiki/Presales
La inceput ti se ofera minim pe economie si apoi ajungi la 2000-2500 lei. Plus bonuri.
De aia te-a sunat de la HR fara sa aplici.

#8
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

View PostUser107, on 11 iunie 2017 - 21:24, said:

https://en.wikipedia.org/wiki/Presales
La inceput ti se ofera minim pe economie si apoi ajungi la 2000-2500 lei. Plus bonuri.
De aia te-a sunat de la HR fara sa aplici.
In sfarsit, cineva care doreste sa ajute si sa raspunsuri referitoare fix la subiect. Oricum, eu sunt constient ca atunci cand intreb pe un forum 70% din raspunsuri sa fie pe langa, dar am speranta ca din restul pot sa extrag ceva folositor. Mersi!

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
presales = sales cinstit.

Daca un vanzator poate citeasca din brosura si sa isi foloseasca sarmul personal ca sa convinga clientul, e treaba presales-ului sa spuna ca ce vrea clientul se poate, e functional si se poate face cu produsele pe care le vinde.
Presales-ul e un sales tehnic care stie ce vinde, cum se implementeaza si e in stare sa si povesteasca si sa ii arate clientului cum va functiona ceea ce cumpara sau a cumparat.

E un domeniu in care poti face bani frumosi, presales-ul adevarat e o combinatie intre sales, inginer, arhitect si project manager.

#10
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
deci nu este cuvânt rromesc?

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEduardika28, on 11 iunie 2017 - 13:28, said:

Am o intrebare referitoare la pozitia de presales consultant intr-o companie:ce presupune aceasta pozitie si care sunt salariile pentru un astfel de job?


View PostEduardika28, on 11 iunie 2017 - 12:51, said:

Salutare! Am nevoie de cateva pareri de la persoane care au trecut prin mai multe astfel de etape si anume un interviu pentru angajare. Ar fi pentru prima data cand merg la un interviu si acesta ar fi pentru un post de presales consultant, limba engleza. Ce ar trebui sa am in vedere si sa fac astfel incat sa NU PAR ca as fi pentru prima data, sa fiu stapan pe mine si sa impresionez intr-o oarecare masura pe angajator, astfel incat sa ma angajeze. Stiu ca depinde si ca nu exista o reteta castigatoare care sa functioneze de fiecare data, dar as vrea totusi cateva sfaturi.


View PostEduardika28, on 11 iunie 2017 - 13:32, said:

Ideea este ca, in ciuda lipsei de experienta, si a CV-ului nu foarte puternic, recunosc, am fost sunat recent de o tipa din cadrul HR al unei companii spunandu-mi ca CV-ul meu se potriveste cu ceea ce ei cauta pentru un post de presales consultant si daca doresc sa vin la compania lor pentru un interviu pentru acest job. Raspunsul a fost ca da, evident n-am nimic de pierdut. Sunt student in Bucuresti si pe vara chiar imi propusesem sa ma angajez pentru a capata mai multa experienta. Ideea e ca am fost sunat si nu am aplicat eu, acum ar trebui sa ma adaptez si sa vad ce fac in legatura cu asta ca la ora interviului sa fiu cat de cat pregatit.

Asta numai presales consultant nu e

Dan are cat de cat dreptate:

View PostdanX, on 12 iunie 2017 - 18:31, said:

Presales-ul e un sales tehnic care stie ce vinde, cum se implementeaza si e in stare sa si povesteasca si sa ii arate clientului cum va functiona ceea ce cumpara sau a cumparat.

o combinatie intre sales, inginer, arhitect si project manager.

Pre-sales trebuie sa cunoasca produsul foarte foarte bine.
Nu utilizarea doar, ci tot ceea ce tine de produs

In cazul de fata nu se poate aplica

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate