Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

CD și DVD playere: opinii, păreri, recomandări

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Despre B.D. (B.R.D.) playere nu am să zic nimic, că nu mai pasionează subiectul.
Dar consider că C.D. şi D.V.D. playerle merită subiectul lor, deşi primul redă exclusiv discuri audio; însă ambele folosesc discuri optice 100% digitale. Da, majoiritatea LaserDisc (LD) playerelor redau şi C.D.-uri, mai sunt unele care redau şi D.V.D.-uri, însă ele sunt făcute în mod special pentru discuri optice analogice/analogo-digitale.
C.D. player deocamdată nu deţin. Îmi luasem un "Technics" SL-P2, însă e tras pe dreapta pt. că are... curea pt. blocul optic!!! Şi nu găsesc vreuna în România. Ce mi-aţi recomanda în materie de CD playere?
Heh-heh... am un C.D. produs în 1983   Posted Image
Este adevărat că dacă ai buffer la un C.D. player portabil, riscurile de a se întrerupe melodia când se zgâlţâie mai tare aparatul este mai mic decât la cele fără buffer?   :huh:

Ca şi D.V.D. playere am unul slim de la "Philips" (citeşte şi .dvix-uile, dar nu am telecomandă la el)
şi o frumuseţe de "Standard" SR-8032, asamblat în Elveţia, cu transformator (nu sursă în comutaţie), multe ieşiri audio şi video, idisplay V.F.D. verde (de credeam că e L.C.D.), DTS, Dolby, nu redă .dvix dar redă m.p. 3-uri, poţi selecta dacă să scoată semnal P.A.L. sau N.T.S.C. (aparatul e multisistem). Din păcate nu i-au făcut ieşire stereo directă, aşa că dacă vrei să-l conectezi la un amplificator fără intrare digitală, ai nevoie de un apdaptor S.C.A.R.T. - R.C.A. şi majoritatea adaptoarele de genul sunt nişte mizerii. Aparatul costa 15.000.000 - 20.000.0000 Lei prin 2001-2003.
Mai am un "CDV", primul meu player, însă trebuie înlocuit motorul   Posted Image
Nu-s vreun mare fan al formatului D.V.D., însă mai găseşti chestii interesante pe unele D.V.D.-uri.  Posted Image

P.S. Nu am deschis subiectul la Audio, că D.V.D. playerele sunt şi video, dar cineva l-a mutat aici   :huh:

Edited by djl, 11 June 2017 - 10:02.


#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Da, dacă ai buffer atunci datele de pe CD sunt preîncărcate în acea memorie.

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Vezi ca e un magazin online cu sediul la Pancota , langa Arad; suna la ei, poate au curea pt. cdplayerul tau.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
CD si DVD se scriu legat. :)

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 June 2017 - 11:55.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
E acronim, aşa că se poate scrie şi C.D. şi D.V.D.
D.V.D.-A[audio] are sunetul comprimat?   :huh:

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
vikipedia spune ca nu si/sau da :)

Quote

Audio is stored on the disc in Linear PCM format, which is either uncompressed or losslessly compressed with MLP (Meridian Lossless Packing).[1] The maximum permissible total bit rate is 9.6 Megabits per second. Channel/resolution combinations that would exceed this need to be compressed. In uncompressed modes, it is possible to get up to 96/16 or 48/24 in 5.1, and 192/24 in stereo. To store 5.1 tracks in 88.2/20, 88.2/24, 96/20 or 96/24 MLP encoding is mandatory.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu te chinui cu citate de acolo.
djl nu stie engleza. De atatia ani pe forum.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
O să cumpăr de curiozitate un D.V.D. Audio ca să văd cum sună. Da' sper să dau peste unul bine masterizat, nu unul făcut cu loudness.
Există vreo modalitate de a verifica dacă dioda laser a unui C.D. player e obosită?  :huh:

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar ai player care sa suporte DVD-Audio ?

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit că majoritatea D.V.D. playerelor le citesc. Modelul meu o fi compatibil?   :huh:

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Au contraire. Majoritatea playerelor NU le citesc. Trebuie sa ai standardul DVD-Audio acceptat. Trebuie sa aiba logo-ul DVD-A prezent.

Uita-te pe logo-ul unde scrie DVD. Sub el e un disc si sub disc vezi daca scrie Video Audio sau doar Video. Majoritatea covarsitoare e doar video. Fireste ca si dvd-urile "video" au sunet, dar doar stereo PCM necomprimat. Multicanal doar comprimat cu pierderi (DTS sau Dolby Digital).

Sau Blu-ray (care nu te mai pasioneaza). :) Acolo ai spatiu cacalau si poti baga lejer si 7.1, ATMOS, DTS-HD, Dolby HD, etc.

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 June 2017 - 15:11.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
DTS-ul standard e tot neecomprimat.
Intr-avevar sunt putine DVD playere(fara puncte ca esa e norma internationala ) care sa cireasc DVD-Audio.

#13
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am modificat titlul topicului. Din punctul meu de vedere, topicul poate continua si aici ( pe audio ). Asta nu ca as intelege ratiunea pentru care sunt OK CD si DVD-A, dar nu e OK SACD sau BluRay ( eventual BluRay Audio ), in schimb ar fi buna si o discutie despre laserdiscuri. In fine ...  nestiute sunt caile Domnului.

DVD-A are audio loseless, in general PCM la rezolutie 24/96, impachetat in MLP ( Meridian Loseless Packing ) - patent al celor care incearca acum marea cu degetul cu MQA ( un format HiRes lossy ). Standardul DVD-A este aproape mort, in schimb SACDul isi mai trage ceva rasuflari.

Edited by bibiaudiofil, 11 June 2017 - 16:42.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu zic ca sint moarte ambele. DVD-A demult, La SACD japonezii tot incearca sa-l tina in viata cu niste remasterizari ale unor albume analogice vechi din anii 70 si 80.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nici eu nu inteleg dezinteresul initiatorului pt. BD Playere(ca si pt. limba engleza) ,mai ales ca acestea functioneaza exact dupa acelasi principiu ca CD si DVD playere-le si ,basca, citesc si CD-uri si DVD-uri ,unele si DVD-A si SACD ,deci cam tot ce-i disc si se invarte. Exclus viniluri si laser disc.

#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postedigee, on 11 iunie 2017 - 18:09, said:

Nici eu nu inteleg dezinteresul initiatorului pt. BD Playere


@djl are gusturi speciale ;)

#17
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005

View Postedigee, on 11 iunie 2017 - 15:13, said:

DTS-ul standard e tot neecomprimat.

In order to minimize the limited space allocated on a DVD for audio soundtracks, DD and DTS utilize lossy data reduction algorithms, which reduce the number of bits needed to encode an audio signal.
Sursa:
http://www.audioholi...-of-the-formats

Edited by gac, 11 June 2017 - 18:53.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cu Blue Ray Disc (BRD) (BD) sunt următoarele probleme:
1) Nu le prea găseşti ieftin. D.V.D.-uri am primit şi gratis (inclusiv din alea originale);
2) Ai nevoie de televizor HD. Eu am să-mi iau televizor H.D. când o să am bani şi loc pentru un H.D. C.R.T.  Posted Image
Când o să am HD CRT am să-mi iau şi BD-uri. Deocamdată aş vrea un HD SD 16:9 şi unul 4:3, dar stereo  :)   Ambele cu cel puţin 3 intrări!

Edited by djl, 11 June 2017 - 19:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate