Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pulsul meu nu depaseste 50 bpm in repaus. E o problema ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Nu, doar o eroare de tastare.

#20
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,929
  • Înscris: 02.02.2007
de fapt omul nu intreaba nimic, doar se lauda!
off: e pulsul normal al unui sportiv, dar banuiesc ca stii asta deja!

#21
sirap

sirap

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2017
Ma laud cu ce ?
Intrebarea a fost foarte serioasa.
Pulsul e regulat, nu am extrasistole, presiunea arteriala e 120/80, puls 48... 140-150 bpm la efort fizic.

#22
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Parca Michael Schumacher la apogeul carierei, respectiv formei fizice exeptionale, ajungea la 27 de batai pe minut in repaus.

#23
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014

 sirap, on 05 iunie 2017 - 12:04, said:

Ma laud cu ce ?
Intrebarea a fost foarte serioasa.
Pulsul e regulat, nu am extrasistole, presiunea arteriala e 120/80, puls 48... 140-150 bpm la efort fizic.
La sportivii de performanta sau cei care practica sport regulat inima învață să pompeze mai eficient (volum bătaie mai mare) și are nevoie de mai puține bătăi pe minut pentru a asigura un debit cardiac adecvat.

#24
Jerichoo

Jerichoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2017

 sirap, on 04 iunie 2017 - 11:00, said:

Buna ziua,

E normal ca un barbat de 21 de ani, 1,70 m, 70 kg, sa aiba un puls cuprins intre 40-50 batai pe minut in repaus ? Sunt o persoana activa - merg la sala de 4 ori pe saptamana (2h/zi), alerg in jur de 100 km pe saptamana in aer liber, pedalez in jur de 200 km, o data pe luna, prin padure.
Tot ce mananc este gatit de mine (in afara de fructe), deci sanatos, nu beau nimic in afara de apa si lapte, un fumez, nu ma droghez, nu iau proteine, un iau steroizi, nu sunt stresat, dorm 8 ore/noapte + 1 ora dupa amiaza, nu am probleme de sanatate.

Anul trecut am facut 3 electrocardiograme, 2 ecocardiografii care au iesit ok si un holter ecg (25 de extrasistole in 24 de ore). Totusi, anul trecut pulsul meu nu era atat de mic (average hr: 65 bmp pe holter). Ar trebui sa merg din nou la doctor ?


:D Vei trai 100 ani!

treaba sta asa: miocardul, adica inimioara este un muschi. Prin efort fizic cu marirea ritmului cardiac aceste sa dezvolta ca orice muschi din corpul omenesc.
Inima se adapteaza la efortul intens prin cresterea fortei de contractie (deci cresterea in grosime a peretelui miocardic) si a volumului de sange expulzat la fiecare sistola.
Asadar in repaus, ca sa furnizeze un debit pe minut normal, o inima de sportiv se va contracta de mai putine ori pe minut (de unde si bradicardiile paradoxale ale ciclistilor de performanta, cu 30 - 40 BPM).

Esti perfect normal si foarte sanatos! Posted Image
Si nu te mai speria, priculos este o valoare mare decat una foarte mica atat timp cat d.p.d.v fiziologic functionezi corect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate