Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pui de Curca

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ursulbrunn

Ursulbrunn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2016
Buna seara am cumpărat curci de rasa din Agroland au 3 săptămâni și 1 a început sa stea apatică și nu mai mănâncă , am văzut ca a făcut găinaț de culoare neagră , ce-ar putea avea , ms.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Puii de curca , sunt pretentiosi tare . E greu sa scoti 20 de curci din 50 de pui . Ala se duce , si sa fii multumit daca e doar ala . Ce boala o fi ...nu stiu , dar stiu sigur ca sunt al dracu de greu de crescut .

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Puii de curca sunt foarte sensibili la frig, umezeala si au nevoie de procent mare de proteine in hrana.

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dacă nu ai la dispoziție un teren cu iarba nu prea ai șanse sa duci prea mulți la maturitate. Mănâncă cantități impresionante de iarbă și nici o hrana pe care o cumperi nu poate suplini asta.

#5
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 Ursulbrunn, on 03 iunie 2017 - 22:33, said:

ce-ar putea avea , ms.
....vrea in oala cu mancare, taie-l si fierbe-l bine. Cum a spus un coleg mai sus, foarte putini ajung la maturitate. Mai bine luai curci si curcani mai tineri si-i cresteai pana-i bagai in mancare. Gainatul negru inseamna lipsa de minerale

Edited by bogdan181180, 04 June 2017 - 07:25.


#6
Ursulbrunn

Ursulbrunn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2016
Ce sa tai de Curca pt ca are 1 kg și pare schiloada la greutatea asta , au iarba cat vor vreo 7000 mp .

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Trebuie sa intelegi ca puii de curca sunt foarte greu de crescut . Vorbeste cu un veterinar , stiu ca erau ceva picaturi ce le pui in apa lor , dar nu-mi amintesc bine , pentru ce erau .

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca acel negru e de fapt un maro/ visiniu foarte inchis cel mai probabil e o coccidioza destul de severa.
Practic niate paraziti ii rod intestinul iar ala e sange partial digerat.
Slab inseamna diaree, apoi negru inseamna ca exista hemoragii dar pana la eliminare sangele se mai digera odata cu mancarea ,apoi  deja nu mai apuca si elimina direct sange.
De tratat se trateaza cu coccistop buvabil plus vitamina k, sau tablete care contin ambele substante.
Cauza e reprezentata de conditiile proaste de intretinere iar daca nu schimbi acele conditii tratezi degeaba se amelioreaza putin si revine.
Dupa tratament si imbunatatjrea conditiilor, complex ad3e care ajuta refacerea tesuturilor afectate.

Toti puii probabil sunt afectati doar ca asta e mai grav, ceilalti avand deocamdata doar diaree.

Afectarea sistemului digestiv este insa o mare lroblema la toti pt ca neavand o digestie si asimilare perfecte, cresterea e afectata serios.

Puii de curca nu se cresc greu daca stii ce faci si daca le respecti nevoile.
Sunt mai pretentiosi dar toti luii daca ii cresti aiurea vor avea probleme.
Singurii care sunt mai robusti sunt bobocii de rata.
Ideea e sa stii ce faci la orice specie daca vrei sa obtii rezultate, daca n-ai habar o gherlesti cu toti.



#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
pasari sensibile curcile...pe la tara obisnuiau sa-i puna cu picioarele in alcool sanitar si alte leacuri babesti
Astia la crescatorii cred ca ii indoapa cu antibiotice si dupa ce ajung la curti, incep sa pice pe capete daca nu au tratament

Edited by A10, 04 June 2017 - 09:38.


#10
Ursulbrunn

Ursulbrunn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2016
Am izolat puiul de Curca și azi am  văzut ca are diaree la fund și face galben spre sulf și sub aripa stânga are o umflatura mare pe burta e vinat a început sa își revină și piuie într-una.

#11
Ursulbrunn

Ursulbrunn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2016
Așa arată puiul de curca

Attached Files



#12
Ursulbrunn

Ursulbrunn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2016
Are o bula mare cu aer cat doi pumni la un loc plus diaree galben sulf , horcăit și vânătaie pe burta are momente când sta cu capul lăsat pana in pământ și aripile lăsate , e in carantina Curca .

#13
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Curma-i suferinta!
Chiar daca reusesti sa il tratezi ala nu se mai face ca ceilalti

#14
WRK

WRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2011
Diareea aia gălbuie, cel mai probabil e de la histomonoză (un parazit care ajunge în ficat) -e principala boală din cauza căreia mor curcile, chiar și cele adulte. Ca și tratament ar merge Rometronidazol (de la Romvac) - 1 plic la 40 kg uruială sau Metronidazol de uz uman -1 pastilă /5 kg greutate vie -timp de 5 zile. În același timp cu metronidazolul ar merge și ceva Levamisol.
Cunosc crescători care folosesc preventiv tratamentul ăsta la fiecare 1-2 luni, altfel iar încep să moară.

Edited by WRK, 12 October 2018 - 23:25.


#15
bcoriolan

bcoriolan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 11.06.2004

 gladiatore, on 03 iunie 2017 - 22:38, said:

Puii de curca , sunt pretentiosi tare . E greu sa scoti 20 de curci din 50 de pui . Ala se duce , si sa fii multumit daca e doar ala . Ce boala o fi ...nu stiu , dar stiu sigur ca sunt al dracu de greu de crescut .
Mama crestea curci. Ii traiau peste 80/80% din pui. Dar, in primele saptamani, dimineata inainte de ai lasa in curte, le spala piciorusele intr-o tuica slaba(tuica de 45 grd + apa, dar nu stiu ... taria finala) si-i indopa cu cate un bob de piper.
Efectul tratamentului cu piper boabe l-am vazut asupra puilor de gaina de 6 sapt. bolnavi de( spume la cioc, spasme ale picioarelor, cazuti in cotet) care dupa administrarea timp de 2 zile a cate 3 boabe de piper + boabe de porumb(indopare), puii si-au revenit. Au murit, totusi, peste cateva luni. De... cutit.
Incecati, tratament verificat ZECI de ANI!

#16
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

 bcoriolan, on 27 mai 2019 - 16:33, said:


Mama crestea curci. Ii traiau peste 80/80% din pui. Dar, in primele saptamani, dimineata inainte de ai lasa in curte, le spala piciorusele intr-o tuica slaba(tuica de 45 grd + apa, dar nu stiu ... taria finala) si-i indopa cu cate un bob de piper.
Efectul tratamentului cu piper boabe l-am vazut asupra puilor de gaina de 6 sapt. bolnavi de( spume la cioc, spasme ale picioarelor, cazuti in cotet) care dupa administrarea timp de 2 zile a cate 3 boabe de piper + boabe de porumb(indopare), puii si-au revenit. Au murit, totusi, peste cateva luni. De... cutit.
Incecati, tratament verificat ZECI de ANI!

Prostii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate