Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Samsung Galaxy J5 (2017) - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
674 replies to this topic

#649
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Am gasit si eu, dar nu ai citit cu atentie. Ca sa fiu mai explicit :
Telefonul J5 avea firmware ROM  cu VoLte si VoWifi functional in retelele Orange si Digi
Am vrut sa pun in J5  sim-ul Vodafone pt a verifica daca functioneaza VoLte...
Bineinteles ca nu a functionat (verificat pe S10 este OK).
Am downloadat firmware CNX (Romania) ce mi-ai trimis si tu in link si surpriza, firmware-ul este de Vodafone (Grecia)
Am downloadat firmware ROM (Romania) si la fel, surpriza. Firmware-ul este de Bulgaria inclusiv cel SEE.
Prb e ca nu mai am VoLte si VoWifi (reteaua Digi si Orange) pe nici unul din aceste firmware. Am descarcat BTU
, XEF, DBT, XEO, la fel nu am VoLte si VoWifi...
De aceea am intrebat, daca ma poate ajuta cineva care un J5 cu un firmware ROM oficial!

Attached Files


Edited by nelutu79, 02 November 2019 - 15:00.


#650
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Am inteles ce zici dar nici tu nu ai fost chiar asa explicit. Eu am j7 2017 iar sotia are j5 2017. Din ce am citit pe aici nu merita trecerea la android 9 asa ca nu o sa ii fac update telefonului sotiei.

#651
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Le-am trimis un mail, sa vedem ce raspuns primesc....

#652
terryorist

terryorist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2017

View Postmishu_bz, on 02 noiembrie 2019 - 16:56, said:

Am inteles ce zici dar nici tu nu ai fost chiar asa explicit. Eu am j7 2017 iar sotia are j5 2017. Din ce am citit pe aici nu merita trecerea la android 9 asa ca nu o sa ii fac update telefonului sotiei.
ei i-am fãcut la mine și a început sã se miște cam greu. a doua zi l-am vândut

#653
soniyix

soniyix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.09.2009

View Postnelutu79, on 02 noiembrie 2019 - 14:58, said:

Am gasit si eu, dar nu ai citit cu atentie. Ca sa fiu mai explicit :
Telefonul J5 avea firmware ROM  cu VoLte si VoWifi functional in retelele Orange si Digi
Am vrut sa pun in J5  sim-ul Vodafone pt a verifica daca functioneaza VoLte...
Bineinteles ca nu a functionat (verificat pe S10 este OK).
Am downloadat firmware CNX (Romania) ce mi-ai trimis si tu in link si surpriza, firmware-ul este de Vodafone (Grecia)
Am downloadat firmware ROM (Romania) si la fel, surpriza. Firmware-ul este de Bulgaria inclusiv cel SEE.
Prb e ca nu mai am VoLte si VoWifi (reteaua Digi si Orange) pe nici unul din aceste firmware. Am descarcat BTU
, XEF, DBT, XEO, la fel nu am VoLte si VoWifi...
De aceea am intrebat, daca ma poate ajuta cineva care un J5 cu un firmware ROM oficial!
salut.am aceeiasi problema.ai rezolvat ceva?

#654
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Nu inca, le-am trimis si mail sa le explic ca firmware ROM nu e ROM! Nu am primit inca raspuns. Sa speram ca la urmatorul update, va fi urcat firmware corect. Trimite si tu un mail, cu cat suntem mai multi cu atat mai bine

#655
bydaimon

bydaimon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.06.2007
Am facut si eu update si confirm ca telefonul se misca mai greu, dar cea mai mare problema este ca nu mai merge aplicatia Netflix indiferent de ce ii faci (reset cache, update, install/reinstall/ reset ).
Asa ceva Samsung ? update-uri facute pe genunchi si bataie de joc la adresa utilizatorilor.. !!!!!!!!!!!!!!

#656
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Daca gasiti o versiune de firmware mai veche problema e rezolvata.
Eu as baga android 7.
Mai multe aplicatii -> baterie care tine mai putin.
Pt a instala alt firmware:
Odin instalat pe PC
driver usb samsung instalat la PC
modul dezvoltator activat la telefon si depanare usb
shutdown tel si se apasa vol -, power si home.
se conecteaza tel la PC
.....
Se mai fac si alte setari suplimentare la telefon in afara de cele enumerate de mine?

Edited by mariusixy, 20 November 2019 - 15:34.


#657
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
"ROM  cu VoLte si VoWifi functional in retelele Orange si Digi"
ce vesti aveti ? a ti  gasit ?

#658
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Nu am gasit. Ultimul firmware urcat pe Sammobile e tot de Bulgaria, l-am descarcat si instalat cu Odin... Nici la mail  nu mi-au raspuns...

Edited by nelutu79, 02 December 2019 - 11:44.


#659
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010

View Postnelutu79, on 02 decembrie 2019 - 11:44, said:

Nu am gasit. Ultimul firmware urcat pe Sammobile e tot de Bulgaria, l-am descarcat si instalat cu Odin... Nici la mail  nu mi-au raspuns...
pacat.... eu am un rom de franta de orange ... nu are hd-voce & wifi call   ... pacat ca pie e fb  la mine pe j530f ds   se misca excelent  Posted Image
au un forum .. dar credema ca nu vreu sa  ii injur   ..  poate    ii rezolvi tu  ;)  https://comunitate.o...alele-neagreate

Edited by apaxtc, 02 December 2019 - 14:53.


#660
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postnelutu79, on 02 decembrie 2019 - 11:44, said:

Nu am gasit. Ultimul firmware urcat pe Sammobile e tot de Bulgaria, l-am descarcat si instalat cu Odin... Nici la mail  nu mi-au raspuns...
Toate vers de pe sammobile pt sm-j530f Romania sunt instalate de tine si 100% toate sunt pt Bulgaria?
Am si eu cateva vers descarcate pt 7.0 si 8.1 ROM. Nu am descarcat pt CNX vodaphone.
Dar fisierelr descarcate sunt arhive cu numele .......ROM.zip
De ex am descarcat ieri J530FXXU4BSC2_J530FOXX4BSC3_ROM.zip pt 8.1

Edited by mariusixy, 04 December 2019 - 09:53.


#661
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007

View Postmariusixy, on 04 decembrie 2019 - 09:50, said:


Toate vers de pe sammobile pt sm-j530f Romania sunt instalate de tine si 100% toate sunt pt Bulgaria?
Am si eu cateva vers descarcate pt 7.0 si 8.1 ROM. Nu am descarcat pt CNX vodaphone.
Dar fisierelr descarcate sunt arhive cu numele .......ROM.zip
De ex am descarcat ieri J530FXXU4BSC2_J530FOXX4BSC3_ROM.zip pt 8.1
La 8.1 poti instala doar ultima versiune de firmware. Da, tot ce am descarcat este firmware de Bulgaria. La Vodafone e Grecia... Nu stiu cum le-au amestecat asa. Poti instala ca nu ai nimic de pierdut, doar ca la setup iti apare Bulgaria, apoi alegi tu Romania

Edited by nelutu79, 04 December 2019 - 22:30.


#662
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010

View Postnelutu79, on 04 decembrie 2019 - 22:28, said:

La 8.1 poti instala doar ultima versiune de firmware. Da, tot ce am descarcat este firmware de Bulgaria. La Vodafone e Grecia... Nu stiu cum le-au amestecat asa. Poti instala ca nu ai nimic de pierdut, doar ca la setup iti apare Bulgaria, apoi alegi tu Romania
PROBLEMA este ca   NICI un rom  pie de pe sammobile nu are hd voce  si wifi call  pentru modelul asta ...
problem este  la portocala care nu are u patch pentru functionarea celor doua chestii cu toate ca este in lista lor de telefoane compatibile ...

#663
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Pai nu are treaba Orange, daca instalezi firmware ROM iti functioneaza VoLTE si VoWiFi de la toti operatorii ( Orange, Digi, Vodafone?) prb e sa ai firmware-ul de Romania

#664
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postnelutu79, on 04 decembrie 2019 - 22:28, said:


La 8.1 poti instala doar ultima versiune de firmware. Da, tot ce am descarcat este firmware de Bulgaria. La Vodafone e Grecia... Nu stiu cum le-au amestecat asa. Poti instala ca nu ai nimic de pierdut, doar ca la setup iti apare Bulgaria, apoi alegi tu Romania
De ce zici ca pot instala doar ultima vers de 8.1? Ce are diferit fata de celelalte vers?

#665
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010
incercati acum cu rom PIE
am si hd voce si wifi call
am facut "valuri" pe comunitatea orange ... se pare  ne-au bagat in seama  ....

#666
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 03.05.2010

View Postnelutu79, on 05 decembrie 2019 - 21:33, said:

Pai nu are treaba Orange, daca instalezi firmware ROM iti functioneaza VoLTE si VoWiFi de la toti operatorii ( Orange, Digi, Vodafone?) prb e sa ai firmware-ul de Romania
apropo stii ce inseamna INS ... VoLTE Support for INS users and countries that use it
asta nu are portocala pentru J530F

Edited by apaxtc, 06 December 2019 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate